ZEN MESTEREK ZEN MASTERS
« Zen főoldal
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

 

Tartalom Contents

CSAN MESTEREK CHINESE CHAN MASTERS »

ZEN MESTEREK
JAPANESE ZEN MASTERS »


SZON MESTEREK
KOREAN SEON MASTERS »

THIỀN MESTEREK
VIETNAMESE THIỀN MASTERS »

NYUGATI TANÍTVÁNYOK
WESTERN DISCIPLES / INTERPRETERS »

 

CSAN MESTEREK CHAN MASTERS
INDEX

白雲守端 Baiyun Shouduan (1025–1072)

百丈懷海 Baizhang Huaihai (720-814)

百丈涅 槃 Baizhang Niepan (d. 828), aka 百丈法正 Baizhang Fazheng (d. 819), aka 百丈惟政 Baizhang Weizheng (8th-9th c.)

芭蕉慧清 Bajiao Huiqing (10th c.)

巴陵顥鑑 Baling Haojian (10th c.)

伴我淨侶 Banwo Jinglu (17th c.)

寶峰克文 Baofeng Kewen (1025–1102), aka 雲庵克文 Yun'an Kewen; 泐潭克文 Letan Kewen; 真淨克文 Zhenjing Kewen

保福從展 Baofu Congzhan (860?-928)

保壽延沼 Baoshou Yanzhao (830-888)

保唐無住 Baotang Wuzhu (714-774)

菩提達摩 / 菩提達磨 Puti Damo, Bodhidharma (?-532)

布袋和尚 / 契此 Budai [Pu-tai] heshang / Qici (9th-10th c.)

蔡志忠 Cai Zhizhong (1948-), aka Tsai Chih Chung; Ts'ai Chih-chung; C. C. Tsai

曹山本寂 Caoshan Benji (840-901)

曹溪 Caoxi > 六祖大鑒慧[惠]能 Liuzu Dajian Huineng (638–713)

長靈守卓 Changling Shouzhuo (1060-1130)

長蘆宗賾 Changlu Zongze (d.u.)

長慶大安 Changqing Da'an, aka 溈山大安 Guishan Da'an (793-883); 懶安 Lan'an, or "Lazy An"

長慶慧稜 Changqing Huileng (854-932)

長沙景岑 Changsha Jingcen (788-868), aka 虎和尚 Hu heshang, or "Tiger Cen"

陳健民 Chen Jianmin (1906–1987), aka Buddhist Yogi C. M. Chen

陳蒲鞋 Chen Puxie ”Rush-sandal Chen” (780-877) > Muzhou

陳榮捷 Chen Rongjie (1901–1994), aka Wing-tsit Chan

陳尊宿 Chen Zunsu ”Rush-sandal Chen” (780-877) > Muzhou

船子德诚 Chuanzi Decheng (820-858), ”The Boatman Monk”

淳拙文才 Chuzhuo Wencai (1273-1352)

慈明 Ciming or 石霜楚圓 Shishuang Chuyuan (986-1039)

慈舟方念 Cizhou Fangnian (?-1594)

翠微無學 Cuiwei Wuxue (9th c.)

達觀眞可 Daguan Zhenke (1543–1603), aka 紫栢真可 Zibo Zhenke

大慧宗杲 Dahui Zonggao (1089–1163)

大滿弘忍 Daman Hongren (601-674)

大梅法常 Damei Fachang (752-839)

丹霞天然 Danxia Tianran (739-824)

耽源應眞 Danyuan Yingzhen (8–9th c.)

道生 Daosheng (335/355-424/434), aka 竺道生 Zhu Daosheng

大隨法真 Dasui Fazhen (878-963)

太陽警玄 Dayang Jingxuan (943-1027), aka 警延 Jingyan

大毉道信 Dayi Daoxin (580-651)

大章宗書 Dazhang Zongshu (1500-1567), aka 小山宗書 Xiaoshan Zongshu

大珠慧海 Dazhu Huihai (fl. 788)

德山宣鑑 Deshan Xuanjian (780/2-865)

地藏桂琛 Dizang Guichen (867-928)

東皋心越 Donggao Xinyue (1639-1696), aka 興儔 Xingchou

洞山良价 Dongshan Liangjie (807-869)

洞山守初 Dongshan Shouchu (910-990)

兜率從悅 Doushuai Congyue (1044-1091)

多福淨啟 Duofu Jingqi (17th c.)

爾密明澓 Ermi Mingfu (1591-1642)

方少青 Fang Shaoqing (1960-)

蕃光淨璨 Fanguang Jingcan (17th c.)

范延鎮 Fan Tingzhen (late 17th-18th century)

范扬 Fan Yang (1955-)

梵因陀羅 Fanyin Tuoluo (14th century), aka 因陀羅 Yintuoluo

法眼文益 Fayan Wenyi (885-958), aka 清凉文益 Qingliang Wenyi

費隠通容 Feiyin Tongrong (1593-1661), aka Hiin Tsūyō

豐幹 Fenggan (active 627-649)

風穴延沼 Fengxue Yanzhao (896–973)

汾陽善昭 Fenyang Shanzhao (942-1024)

佛心本才 Foxin Bencai (d.u.)

佛眼清遠 Foyan Qingyuan (1067-1120)

傅大士 Fu Dashi > 傅翕 Fu Xi (497-569)

芙蓉道楷 Furong Daokai (1043-1118)

高安大愚 Gaoan Dayu (9th c.)

高尔泰 / 高爾泰 Gao Ertai & 蒲小雨 Pu Xiaoyu

高峰原妙 Gaofeng Yuanmiao (1238-1295)

關南道常 Guannan Daochang (8th-9th c.)

灌溪志閑 Guanxi Zhixian (?-895)

圭峰宗密 Guifeng Zongmi (780–841)

溈山靈祐 Guishan Lingyou (771-853), aka 大潙靈祐 Dawei Lingyou; 潙山靈祐 Weishan Lingyou

归宗智常 Guizong Zhichang (9th c.)

孤崖淨聰 Guya Jingcong (17th c.)

杭州天龍 Hangzhou Tianlong (748-807)

寒山 / 寒山子 Hanshan / Hanshanzi (active 627-649) > A bölcs vigyor

憨山德清 Hanshan Deqing (1546-1623)

恆濤大心 Hengtao Daxin (1652-1728)

荷澤神會 Heze Shenhui (670–762)


宏智正覺 Hongzhi Zhengjue (1091–1157), aka 天童正覺 Tiantong Zhengjue

弘一 Hong Yi (1880-1942), born 李叔同 Li Shutong

洪子明 Hong Ziming (1953-)

黃檗希運 Huangbo Xiyun (?-850?)

黃龍慧南 Huanglong Huinan (1002-1069)

幻休嘗潤 Huanxiu Changrun (?-1585)

華嚴休靜 Huayan Xiujing (9th c.)

慧海 Huihai > 大珠慧海 Dazhu Huihai (?-788)

惠洪覺範 Huihong Juefan (1071–1128)

慧可 Huike (487-593), aka 神光慧可 Shenguang Huike; 大祖慧可 Dazu Huike; 慧可大师 Huike dashi

慧[惠]能 Huineng > 六祖大鑒慧[惠]能 Liuzu Dajian Huineng (638–713)

晦台元鏡 Huitai Yuanjing (1577-1630)

晦堂祖心 Huitang Zuxin (1025-1100), aka Huanglong 黃龍

虎丘紹隆 Huqiu Shaolong (1077–1136)

胡適 Hu Shi (1891-1962), aka Hu Shih

賈島 Jia Dao (779–843)

江西道一 Jiangxi Daoyi (709-788) > 馬祖道一 Mazu Daoyi

江云祥 Jiang Yunxiang (1957-)

鑑智僧璨 Jianzhi Sengcan (529-613)

夾山善會 Jiashan Shanhui (805-881)

即非如一 Jifei Ruyi (1616-1671), Sokuhi Nyoitsu

濟公活佛 Jigong huofo (1133-1209), aka 济公 Ji Gong; 道濟 Daoji; 李修元 Li Xiuyuan

敬安 Jingan (1852-1912), aka 八指頭陀 Bazhi toutuo

净慧法师 Jinghui Fashi (1933-)

淨覺 Jingjue (683-750?)

净居尼妙道 Jingju ni Miaodao (11th-12th c.)

徑山道欽 Jingshan Daoqin (714–792), aka 徑山法欽 Jingshan Faqin

金華俱胝 Jinhua Juzhi (Judi) > 俱胝一指 Juzhi "Yizhi", ”One Finger” (9th c.)

久默大音 Jiumo Dayin (17th-18th c.)

覺範慧洪 Juefan Huihong (1071-1128), aka 德洪 Dehong; 清凉慧洪 Qingliang Huihong

覺浪道盛 Juelang Daosheng (1592-1659)

俱空契斌 Jukong Qibin (1383-1452)

匡真 Kuangzhen > 雲門文偃 Yunmen Wenyan (864-949)

蘭溪道隆 Lanxi Daolong (1213-1278)

粱山緣觀 Liangshan Yuanguan (n.d.)

蓮池祩宏 Lianchi Zhuhong (1535–1615), aka 云栖祩宏 Yunqi Zhuhong

了庵清欲 Liaoan Qingyu (1288–1363)

酈村自滿 Licun Ziman (n.d.)

靈瑞弘曇 Lingrui Hongtan (17th c.)

靈燄弘燭 Lingyan Hongzhu (17th-18th c.)

靈源惟清 Lingyuan Weiqing (?-1117)

霊雲志勤 Lingyun Zhiqin (n.d.), aka 霊雲観桃 Lingyun Guantao

臨濟義玄 Linji Yixuan (?-866)

六祖大鑒慧[惠]能 Liuzu Dajian Huineng (638–713)

李蕭錕 Li Xiaokun (1949-), aka Quenten Lee

龍潭崇信 Longtan Chongxin (9th c.)

龍牙居遁 Longya Judun (835-923)

楼子和尚 Louzi heshang (n.d.)

陸寬昱 Lu Kuanyu (1898-1978), aka Lu K'uan Yü [Charles Luk]

羅漢桂琛 Luohan Guichen > 地藏桂琛 Dizang Guichen (867-928)

洛浦元安 Luopu Yuanan (834-898)

魯祖寳雲 Luzu Baoyun (n.d.)

麻谷寶徹 Mayu Baoche (720?-?), aka Magu Baozhe

馬遠 Ma Yuan (c. 1160-1225)

馬祖道一 Mazu Daoyi > 江西道一 Jiangxi Daoyi (709-788)

妙峰福登 Miaofeng Fudeng (1540-1612)

明教契嵩 Mingjiao Qisong (1007-1072), aka 佛日契嵩 Fori Qisong

密雲圓悟 Miyun Yuanwu (1566-1642), aka 蜜雲円悟 Mitsuun Engo

摩訶衍 Moheyan (8th century)

末山了然 Moshan Liaoran (?-895)

木菴性瑫 Muan Xingtao (1611-1684), aka Mokuan Shōtō

牧溪法常 Muqi Fachang / Muxi Fachang (1210?-1269?)

睦州道明 Muzhou Daoming / 睦州道蹤 Muzhou Daozong (780-877) > 陳尊宿 Chen Zunsu / 陳蒲鞋 Chen Puxie, ”Rush-sandal Chen”

南菴大依 Nan'an Dayi (17th c.)

南怀瑾 Nan Huaijin (1918-2012), aka Nan Huai-Chin

南泉普願 Nanquan Puyuan (748-835)

南陽慧忠 Nanyang Huizhong (675-775)

南院慧顒 "寶應" Nanyuan Huiyong "Baoying" (860-930)

南嶽懷讓 Nanyue Huairang (677-744)

南嶽明瓚 Nanyue Mingzan (8th c.), aka 懶瓚 Lanzan, or “Lazy Zan”

鳥巢道林 Niaoge Daolin (741-824), "Bird's Nest Master"

凝然了改 Ningran Liaogai (1335-1421)

牛頭法融 Niutou Farong (594–657)

蕅益智旭 Ouyi Zhixu (1599–1655)

龐蘊居士 Pang Yun jushi (740-808)

盤山寶積 Panshan Baoji (720-814)

陈明信 Piya Tan (1949-)

破巖弘繼 Poyan Hongji (17th-18th c.)

虔州處微 Qianzhou Chuwei (n.d)

齊己 Qiji (863-937)

青原惟信 Qingyuan Weixin (9th c.)

青原行思 Qingyuan Xingsi (660?-740)

清拙正澄 Qingzhuo Zhengcheng (1274–1339), Seisetsu Shōchō aka 大鑑 Daikan

欽山文邃 Qinshan Wensui (?-841?)

瑞白明雪 Ruibai Mingxue (1584-1641)

三平義忠 Sanping Yizhong (781-872)

三疾淨甫 Sanji Jingfu (17th c.)

三宜明盂 Sanyi Mingyu (1599–1665)

山庾弘能 Shanyu Hongneng (17th-18th c.)

僧稠 Sengchou (480-560)

神光慧可 Shenguang Huike > 太祖慧可 Dazu Huike (487-593)

聖嚴慧空 Shengyan Huikong (1930-2009), aka Sheng Yen

神秀 Shenxiu > 玉泉神秀 Yuquan Shenxiu (606?-706)

拾得 Shide (active 627-649)

石鞏慧藏 Shigong Huizang (n.d.)

石恪 Shi Ke (10th c.)

石溪心月 Shiqi Xinyue (?-1254) A Tune Beyond the Clouds. Tr. by J.C. Cleary (PDF)

石室善道 Shishi Shandao (760-830), aka 石室行者 Shishi Xingzhe

石木 Shishu (late 17th–early 18th c.)

石霜/慈明 楚圓 Shishuang/Ciming Chuyuan (986–1039)

石頭希遷 Shitou Xiqian (700-790)

石屋淸珙 Shiwu Qinggong (1272-1352)

石雨明方 Shiyu Mingfang (1593-1648)

首山省念 Shoushan Xingnian (926-993)

寿州道树 Shouzhou Daoshu (n.d.)

順支了悟 Shunzhi Liaowu (n.d.), aka Sun-chi (순지요오 Sunji Yoo)

嵩乳道密 Songru Daomi (17th c.)

嵩岳慧安 Songshan Hui'an (582-709), aka 老安 Lao'an

嵩山普寂 Songshan Puji (651–739)

松庭子嚴 Songting Ziyan (n. d.)

台州勝光 Taizhou Shengguang (9th c.)

天皇道悟 Tianhuang Daowu (748–807)

天童如净 Tiantong Rujing (1163–1228)

田旭桐 Tian Xutong (1962-)

天衣義懷 Tianyi Yihuai (993-1064)

天愚淨寶 Tianyu Jingbao (17th c.)

同安道丕 Tongan Daopi (n.d.)

同安觀志 Tongan Guanzhi (n.d.)

投子大同 Touzi Datong (819-914)

投子義青 Touzi Yiqing (1032-1083)

王家春 Wang Jiachun (1973-)

王老師 Wang laoshi > 南泉普願 Nanquan Puyuan (748-835)

萬年曇貫 Wannian Tanguan, aka 心聞曇賁 Xinwen Tanben (c.1100-1170)

皖山正凝 Wanshan Zhengning (1192-1275)

萬松行秀 Wansong Xingxiu (1166-1246), aka 萬松野老 Wansong Yelao

位中淨符 Weizhong Jingfu (17th-18th c.)

臥輪 Wolun (545?- 626), aka 曇倫 Tanlun

無方可從 Wufang Kecong (1420-1483)

五峰常觀 Wufeng Changguan (n.d.)

吳疆 Wu Jiang (1969-)

吳經熊 Wu Jingxiong (1899-1986), aka John C. H. Wu (John Ching Hsiung Wu)

烏臼有玄 Wujiu Youxuan (n.d.)

無異元來 Wuyi Yuanlai (1575–1630) aka 大艤 Dayi [博山 Boshan]

無門慧開 Wumen Huikai (1183–1260)

無明慧經 Wuming Huijing (1548-1618)

無示介諶 Wushi Jiechen, aka 育王介諶 Yuwang Jiechen (1080–1148)

無學祖元 Wuxue Zuyuan (J., Mugaku Sogen, 1226–1286) aka 仏光国師 Bukkō Kokushi

吳怡 Wu Yi (1939-)

無準師範 Wuzhun Shifan (1178–1249)

無著文喜 Wuzhuo Wenxi (821–900)

無住子 Wu Zhuzi (?-1295-?)

五祖 (清遠) 法演 Wuzu (Qingyuan) Fayan (1024-1104)

香嚴智閑 Xiangyan Zhixian (?-898)

蜆子和尚 Xianzi heshang (n.d.)

興化存奬 Xinghua Cunjiang (830-888)

邢一合 Xingyi He (1985-)

星雲 Xingyun (1927-), aka Hsing Yun

西塔光穆 Xita Guangmu (n.d.)

西堂智藏 Xitang Zhizang (735–814)

宣化 Xuanhua (1918-1995), aka Hsuan Hua

虛庵懷敞 Xuan Huaichang (c.1125-1195)

玄沙師備 Xuansha Shibei (835-908)

雪庵從瑾 Xuean Congjin, aka 天童從瑾 Tiantong Congjin (1117-1200)

雪竇重顯 Xuedou Chongxian (980–1052)

雪竇智鑑 Xuedou Zhijian (1105-1192)

雪峰義存 Xuefeng Yicun (822-908)

雪關道誾 Xueguan Daoyin (1585-1637)

雪庭福裕 Xueting Fuyu (1203-1275)

雪巖祖欽 Xueyan Zuqin (1215–1287), aka 惠朗 Huilang

虚堂智愚 Xutang Zhiyu (1185-1269)

虚云 Xuyun (1840-1959)

顏丙 Yan Bing (?-1212), aka 如如居士 Ruru jushi (Layman Ruru)

顏輝 Yan Hui (late 13th-early 14th c.)

楊岐方會 Yangqi Fanghui (996–1049)

仰山慧寂 Yangshan Huiji (807-883)

鹽官齊安 Yanguan Qian (750-842)

巖頭全豁 Yantou Quanhuo (828-887)

偃溪廣聞 Yanxi Guangwen (1189-1263)

嚴陽善信 Yanyang Shanxin (n.d.), aka 嚴陽善昭 Yanyang Shanzhao

藥山惟儼 Yaoshan Weiyan (745-828)

依法 Yifa (1959-)

應庵曇華 Yingan Tanhua (1103-1163)

因陀羅 Yintuoluo (1271-1368), aka 梵因陀羅 Fanyin Tuoluo

隱元隆琦 Yinyuan Longqi (1592-1673), aka 隠元隆琦 Ingen Ryūki

一行 Yixing (673–727)

永嘉真覺 Yongjia Xuanjue (665–713), aka 永嘉大师 Yongjia Dashi

永明延寿 Yongming Yanshou (904–975)

雍正 Yongzheng emperor (born 胤禛 Yinzhen, 1678-1735)

元潔淨瑩 Yuanjie Jingying (17th c.)

永覺元賢 Yuanjue Yuanxian (1578-1657)

遠門淨柱 Yuanmen Jingzhu (1604–1654)

圜悟克勤 Yuanwu Keqin (1063–1135), aka 佛果克勤 Foguo Keqin

圓澤 Yuanze (active 8th century)

月舟文載 Yuezhou Wenzai (1452-1524)

雲居道膺 Yunju Daoying (?-902)

蕴空尝忠 / 蘊空常忠 Yunkong Changzhong (1514-1588)

雲門文偃 Yunmen Wenyan (864-949)

云栖祩宏 Yunqi Zhuhong (1535–1615), aka 蓮池祩宏 Lianchi Zhuhong

雲巖曇晟 Yunyan Tansheng (780-841)

玉泉神秀 Yuquan Shenxiu (606?-706)

雲淙淨訥 Yunzong Jingnuo (17th c.)

郁山主 Yushanzhu (act. 11th century)

张大华 Zhang Dahua (1959-)

張澄基 Zhang Chengji (1920-1988), aka Garma C. C. Chang

张大华 Zhang Dahua (1959-)

章敬懷惲 Zhangjing Huaiyun (756-816), aka 章敬懷暉 Zhangjing Huaihui

张友宪 Zhang Youxian (1954-)

張錘元 Zhang Zhongyuan (1907-1988), aka Chang Chung-yuan

湛然圓澄 Zhanran Yuancheng (1561-1626), aka 雲門圓澄 Yunmen Yuancheng

趙州從諗 Zhaozhou Congshen (778-897)

湛堂文準 Zhantang Wenjun (1061–1115), aka 泐潭湛堂 Letan Zhantang

真歇清了 Zhenxie Qingliao (1089-1151), aka 長蘆清了 Changlu Qingliao

鎮州普化 Zhenzhou Puhua (770-840 or 860)

志蒙 Zhimeng, aka 猪頭和尚 Zhutou heshang

智門光祚 Zhimen Guangzuo (?-1031)

中峰明本 Zhongfeng Mingben (1263-1323)

中邑洪恩 Zhongyi Hongen (n.d.), aka 朗州中邑洪恩 Langzhou Zhongyi Hong'en

周祥光 Zhou Xiangguang (1919-1963) aka Dr. Chou Hsiang-Kuang

竺道生 Zhu Daosheng (335/355-424/434)

紫栢真可 Zibo Zhenke (1543–1603), aka 達觀眞可 Daguan Zhenke

資福如寶 Zifu Rubao (n.d.)

子湖利蹤 Zihu Lizong (800-880)

宗寶道獨 Zongbao Daodu (1600-1661), aka 怡山空隱宗寶 Yishan Kongyin Zongbao

 

ZEN MESTEREK ZEN MASTERS
INDEX

阿部正雄 Abe Masao (1915-2006)

秋野 (大忍) 孝道 Akino (Dainin) Kōdō (1857-1934)

青山俊董 Aoyama Shundō (1933-)

朝比奈宗源 Asahina Sōgen (1891-1979)

梅山聞本 Baizan Monpon (?-1417)

賣茶翁 Baisaō (1675-1763)

盤珪永琢 Bankei Yōtaku (1622-1693)

伴鐵牛 Ban Tetsugyū (1910-1996)

抜隊得勝 Bassui Tokushō (1327-1387)

ぼぼ「開」 老師 Bobo-rōshi, ”Friar Fuck”, “Master of Fuck”

大智祖継 Daichi Sokei (1290–1366)

大日能忍 Dainichi Nōnin (d. 1196?), aka 大日房能忍 Dainichibō Nōnin

泥龍窟 Deiryū Kutsu (1895-1954), aka 寛州宗潤 Kanshū Sōjun

弟子丸泰仙 Deshimaru Taisen (1914-1982)

[永平] 道元希玄 [Eihei] Dōgen Kigen (1200–1253)

道鏡慧端 Dōkyō Etan (1642-1721), aka 正受老人 Shōju Rōjin

圓爾辯圓・円爾弁円 Enni Ben'en (1202–1280), aka 聖一國師 Shōichi Kokushi

風外慧薰 Fūgai Ekun (1568-1654)

風外本高 Fūgai Honkō (1779-1847)

藤本隣道 Fujimoto Rindō (1894-1974)

藤田玄路 Fujita Genro (1880-1935)

藤田一照 Fujita Isshō (1954–)

福岡正信 Fukuoka Masanobu (1913-2008)

福島慶道 Fukushima Keidō (1933-2011)

峨山慈棹 Gasan Jitō (1727-1797)

峨山韶碩 Gasan Jōseki (1275-1366)

源翁心昭 Gennō Shinshō (1329-1400)

奧龍 Genrō Ōryū (1720–1813)

玄透即中 Gentō Sokuchū (1729–1807)

玄侑宗久 Genyū Sōkyū (1956-)

月坡道印 Geppa Dōin (1637-1716)

月舟宗胡 Gesshū Sōko (1618-1696)

後藤瑞巌 Gotō Zuigan (1879–1965)

愚堂東寔 Gudō Tōshoku (1577–1661)

愚渓慧忠 Gukei Echū (1859 -1944), aka 五葉愚渓 Goyō Gukei

白隠慧鶴 Hakuin Ekaku (1686-1769): Selected Writings I / Selected Writings II. / Paintings / Zazen Wasan

原田雪渓 Harada Sekkei (1926-)

原田 (大雲) 祖岳 Harada (Daiun) Sogaku (1871-1961)

原田正道 Harada Shōdō (1940-)

原田湛玄 Harada Tangen (1924-2018)

原坦山 Hara Tanzan (1819-1892)

長谷川等伯 Hasegawa Tōhaku (1539-1610)

橋本恵光 Hashimoto Ekō (1890-1965)

橋本雅邦 Hashimoto Gahō (1835–1908)

秦 (明峰) 慧玉 Hata (Meihō) Egyoku (1896-1985)

破有法王 Hau Hōō [pseud. 冨永秀甫 Tominaga Shūho]

費隠通容 Hiin Tsūyō (1593-1661), aka Feiyin Tongrong

平井富雄 Hirai Tomio (1927-1993)

久松真一 Hisamatsu Shin'ichi (1889-1980)

池辺元子 Ikebe Motoko (1900-1990)

一休宗純 Ikkyū Sōjun (1394-1481)

今北洪川 Imakita Kōsen (1816-1892), aka 蒼龍窟 Sōryūkutsu; 洪川宗温 Kōsen Sōon

隠元隆琦 Ingen Ryūki (1592-1673), aka 隱元隆琦 Yinyuan Longqi

井上希道 Inoue Kidō (1940-)

隱山惟琰 Inzan Ien (1751–1814)

入矢義高 Iriya Yoshitaka (1910–1999)

石井修道 Ishii Shūdō (1943–)

石川力山 Ishikawa Rikizan (1943-1997)

以心崇伝 Ishin Sūden (1569–1633)

佚斎樗山 Issai Chozan (1659-1741), aka 丹羽十郎右衛門忠明 Niwa Jūrōzaemon Tadaaki

板橋興宗 Itabashi Kōshū (1927-)

井筒俊彦 Izutsu Toshihiko (1914-1993)

寂室元光 Jakushitsu Genkō (1290-1367)

如仲 [恕仲] 天誾 Jochū Tengin (1365-1437)

如拙 Josetsu (fl. 1405–1496)

覺阿 Kakua (1142-?)

狩野正信 Kanō Masanobu (1434–1530)

狩野元信 Kanō Motonobu (1476-1559)

関山慧玄 / 關山慧玄 Kanzan Egen (1277–1360), aka 無相大師 Musō Daishi

唐木順三 Karaki Junzō (1904-1980)

華叟宗曇 Kasō Sōdon (1351-1428)

片桐大忍 Katagiri (Jikai) Dainin (1928-1990)

加藤耕山 Katō Kōzan (1876-1971)

螢山紹瑾 Keizan Jōkin (1268–1325)

岸澤 (眠芳) 惟安 Kishizawa (Minpō) Ian (1865-1955)

孤峰 (瑩堂) 智璨 Kohō (Keidō) Chisan (1879-1967)

古渓宗陳 Kokei Sōchin (1532-1597)

耕雲庵立田英山 Kōun-an Tatsuta Eizan (1893-1979)

孤雲懐奘 Koun Ejō (1198-1280)

久須本文雄 Kusumoto Bun'yū (1907-1995)

前角 (大山) 博雄 Maezumi (Taizan) Hakuyū (1931-1995)

萬安英種 Man'an Eishu (1591-1654) [Bannan Eishu]

卍山道白 Manzan Dōhaku (1635-1715)

圓山應舉 / 円山応挙 Maruyama Ōkyo (1733-1795)

増永霊鳳 Masunaga Reihō (1902-1981)

枡野俊明 Masuno Shunmyō (1953-)

松尾芭蕉 Matsuo Bashô (1644-1694), Haiku poet, Zen Buddhist lay-priest

松岡操雄 Matsuoka Sōyū (1912-1997)

明峰素哲 Meihō Sotetsu (1277-1350)

面山瑞方 Menzan Zuihō (1683-1769)

蜜雲円悟 Mitsuun Engo (1566-1642), aka 密雲圓悟 Miyun Yuanwu

三浦一舟 Miura Isshū (1903-1978)

宮本武蔵 Miyamoto Musashi (1584-1645)

黙庵霊淵 Mokuan Reien (?-1345)

木菴性瑫 Mokuan Shōtō (1611-1684), aka Muan Xingtao

黙子素淵 Mokushi Soen (1673-1746)

盛永宗興 Morinaga Sōkō (1925–1995)

森田 (大休) 悟由 Morita (Daikyū) Goyū (1834-1915)

森哲郎 Mori Tetsurō

森山 (寶輪) 大行 Moriyama (Hōrin) Daigyō (1938-2011)

無外如大 Mugai Nyodai (1223-1298) [安達 千代野 Adachi Chiyono]

無學祖元 Mugaku Sogen (= Wuxue Zuyuan, 1226–1286) aka 仏光国師 Bukko Kokushi

無著道忠 Mujaku Dōchū (1653-1745)

無住一円 Mujū Ichien (1226–1312)

無関普門 Mukan Fumon (1212-1291), aka 無関玄悟 Mukan Gengo; 大明国師 Daimyō Kokushi

村上専精 Murakami Senshō (1851-1929)

夢窓疎石 Musō Soseki (1275-1351) aka 夢窓国師 Musō Kokushi

明菴栄西 Myōan Eisai (1141-1215)

長沢芦雪 Nagasawa Rosetsu (1754–1799)

中川宋淵 Nakagawa Sōen (1907-1984), Haiku poet, Rinzai Zen rōshi

中原南天棒 Nakahara Nantenbō (1839–1925), aka 登洲全忠 Tōjū Zenchū

中村元 Nakamura Hajime (1912-1999)

南浦紹明 Nanpo Jōmyō (1235–1308), posthumous name 圓通大應國師 Enzu Daiō Kokushi

夏目漱石 Natsume Sōseki (1867-1916)

西有 (瑾英) 穆山 Nishiari (Kin'ei) Bokusan (1821-1910)

西田幾多郎 Nishida Kitarō (1870-1945)

西嶋愚道和夫 Nishijima Gudō Wafu (1919-2014)

西村惠信 Nishimura Eshin (1933-)

西谷啓治 Nishitani Keiji (1900-1990)

西山廣宣 Nishiyama Kōsen (1939-)

丹羽 (慧明) 佛庵 Niwa (Emyō) Butsuan (1880-1955)

丹羽 (明國) 佛鑑 Niwa (Myōkoku) Bukkan (1862-1904)

丹羽 (瑞岳) 廉芳 Niwa (Zuigaku) Rempō (1905-1993)

野圦 (白山) 孝純 Noiri (Hakusan) Kōjun (1914-2007)

野々村馨 Nonomura Kaoru (1959-)

忽滑谷快天 Nukariya Kaiten (1867-1934)

小田雪窓 Oda Sessō (1901-1966)

緖方宗博 Ogata Sōhaku (1901-1973)

荻野独園 Ogino Dokuon (1819-1895)

岡倉覚三 Okakura Kakuzō (1862-1913), aka 岡倉天心 Okakura Tenshin

奥村正博 Okumura Shōhaku (1948-)

大森曹玄 Ōmori Sōgen (1904-1994)

太田垣蓮月 Ōtagaki Rengetsu (1791-1875)

乙川弘文 Otokawa Kōbun (1938-2002), aka Kobun Chino Otogawa

霊潭魯龍 Reitan Roryū (1746-1806)

良寛大愚 Ryôkan Taigu (1758-1831)

了然元総 Ryōnen Gensō (1646-1711), 了然尼 Ryōnen-ni

了然明全 Ryōnen Myōzen (1184–1225), aka 佛樹明全 Butsuju Myōzen

竜山徳見 Ryūzan Tokken (1284-1358)

佐々木玄宗 Sasaki Gensō (1947-)

佐々木承周 Sasaki Jōshū (1907-2014), aka Kyozan Joshu Sasaki

佐々木指月 Sasaki Shigetsu (1882-1945), aka 曹渓庵 Sokei-an

佐藤 (博裔) 泰舜 Satō (Hakuei) Taishun (1890-1975)

佐藤幸治 Satō Kōji (1905-1971)

佐藤禅忠 Satō Zenchū (1883–1935), pen name: 空華道人 Kūge Dōnin

沢木 (祖門) 興道 Sawaki (Somon) Kōdō (1880-1965)

清巌正徹 Seigan Shōtetsu (1381-1459)

誠拙周樗 Seisetsu Shūcho (1746–1820)

関精拙 Seki Seisetsu (1877-1945)

仙厓義梵 Sengai Gibon (1750-1837)

千崎如幻 Senzaki Nyogen (1876–1958)

雪舟等楊 Sesshū Tōyō (1420-1506)

雪村周继 Sesson Shukei (1504-1589)

釋宗演・釈宗演 Shaku Sōen (1860-1919), aka 洪嶽宗演・洪岳宗演 Kōgaku Sōen; Soyen Shaku

釈宗活 Shaku Sōkatsu (1870-1954), aka 両忘庵 Ryōbō-an; Tetsuo Sōkatsu

柴田増実 Shibata Masumi (1923-)

柴山全慶 Shibayama Zenkei (1894-1974)

至道無難 Shidō Bunan [or Munan] (1603–1676)

重松宗育 Shigematsu Sōiku (1943-)

嶋野 (タイ) 栄道 Shimano (Tai) Eidō (1932-2018)

心地覺心 Shinchi Kakushin (1207-1298), aka 無本覺心 Muhon Kakushin

春屋妙葩 Shun’oku Myōha (1312–1388)

相馬勝英 Sōma Shōei (n.d.)

宗峰妙超 Shūhō Myōchō (1282–1337), aka 大燈国師 Daitō Kokushi

曽我蛇足 Soga Jasoku (d. 1483)

曾我蕭白 Soga Shōhaku (1730–1781)

遂翁元盧 Suiō Genro (1717-1789)

即非如一 Sokuhi Nyoitsu (1616-1671), Jifei Ruyi

鈴木 大拙 貞太郎 Suzuki Daisetsu Teitarō / D.T. Suzuki (1870-1966)

鈴木正三 Suzuki Shōsan (1579-1655)

鈴木 (祥岳) 俊隆 Suzuki (Shōgaku) Shunryū (1904-1971) Shunryu Suzuki-rōshi

太原雪斎 / 太原崇孚 Taigen Sessai / Taigen Sōfu (1495-1555)

太源宗真 Taigen Sōshin (?-1371)

高橋新吉 Takahashi Shinkichi (1901-1987)

高階瓏仙 Takashina Rōsen (1876-1968)

高山泰巌 Takayama Taigan (1933-1998)

武田範之 Takeda Hanshi (1863–1911)

竹田黙雷 Takeda Mokurai (1854-1930), aka 黙雷宗淵 Mokurai Sōen

沢庵宗彭 Takuan Sōhō (1573-1645)

卓洲胡僊 Takujū Kosen (1760–1833)

田辺元 Tanabe Hajime (1885–1962)

棚橋一晃 Tanahashi Kazuaki (1933-)

種田山頭火 Taneda Santôka (1882-1940), Haiku poet, Sōtō Zen monk

鼎三即ー Teizan Sokuichi (1805-1892)

天章周文 Tenshō Shūbun (1414-1463)

鉄眼道光 Tetsugen Dōkō (1630-1682)

徹通義介 Tettsū Gikai (1219-1309)

(東海) 猷禅玄達 (Tōkai) Yūzen Gentatsu (1842-1918), aka 三生軒 Sanshō-ken

徳田良探 Tokuda Ryōtan (1938-), aka 五十嵐良 探 Igarashi Ryōtan, Ryōtan Tokuda-Igarashi

徳翁良高 Tokuō Ryōkō (1649-1709)

東嶺圓慈・東嶺円慈・東嶺延慈 Tōrei Enji (1721–1792)

桃水雲渓 Tōsui Unkei (1612-1683)

通幻寂霊 Tsūgen Jakurei (1322-1391)

辻村公一 Tsujimura Kōichi (1922-2010)

辻双明 Tsuji Sōmei (1903-1991)

上田閑照 Ueda Shizuteru (1926-)

内山 (道融) 興正 Uchiyama (Dōyū) Kōshō (1912-1998)

内山愚童 Uchiyama Gudō (1874-1911)

渡邊 (本行) 玄宗 Watanabe (Hongyō) Genshū (1869-1963)

和辻哲郎 Watsuji Tetsurō (1889–1960)

柳生宗矩 Yagyū Munenori (1571-1646)

山田耕雲 Yamada Kōun (1907-1989)

山田匡道 Yamada Masamichi, aka 山田凌雲 Yamada Ryōun (1940-)

山田無文 Yamada Mumon (1900-1988)

原田湛玄 Yamahata (Hôgen) Daido (1935-)

山川宗玄 Yamakawa Sōgen (1949-)

山本玄峰 Yamamoto Genpō (1866-1961)

山岡鉄舟 Yamaoka Tesshū (1836-1888)

柳田聖山 Yanagida Seizan (1922-2006)

安田天山 Yasuda Tenzan (1909-1994)

安谷 (白雲) 量衡 Yasutani (Hakuun) Ryōkō (1885-1973)

余語翠巌 Yogo Suigan (1912-1996)

横井覚道 Yokoi Kakudō

横山祖道 Yokoyama Sōdō, aka "The Leaf Whistling Monk" (1907-1980)

由里滴水 Yuri Tekisui (1822-1899)

 

SZON MESTEREK SEON MASTERS
INDEX

백운경한 / 白雲景閑 Baegun Gyeonghan (1298-1374)

백남준 / 白南 準 / Baek Namjun (1932-2006), aka Nam June Paik

백파긍선 / 白坡亘璇 Baekpa Geungseon (1767-1852)

법정 / 法頂 Beop Jeong (1932-2010), aka Bop Jong

무주청화 / 無住淸華 Muju Cheonghwa (1923-2003)

묘공대행 / 妙空大行 Myogong Daehaeng (1927-2012), aka Daehaeng Kun Sunim

대원 문재현 / 大圓 文載賢 Daewon Moon Jae-hyeon (1936-)

도림법전 / 道林法傳 Dorim Beopjeon (1925-)

도선 / 道詵 Doseon (827-898)

김일엽 / 金一葉 Gim Iryeop (1896-1971)

김명국 / 金明國 Gim Myeong-guk (1600-1662?)

고암상언 / 古庵祥彦 Goam Sangeon (1899-1988)

고봉경욱 / 高峯[古峯,古峰] 景昱 Gobong Gyeonguk (1890-1962)

구산수련 / 九山秀蓮 Gusan Suryeon (1908-1983), aka Kusan Sunim

학명계종 / 鶴鳴啓宗 Hakmyeong Gyejong (1867-1929)

경봉정석 / 鏡峰靖錫 Gyeongbong Jeongseok (1892-1982)

경허성우 / 鏡虛惺牛 Gyeongheo Seongu (1846-1912)

한암중원 / 漢岩重遠 Hanam Jungwon (1876-1951)

향곡혜림 / 香谷蕙林 Hyanggok Hyerim (1912-1978)

혜암현문 / 慧庵玄門 Hyeam Hyeonmun (1886-1985)

혜암성관 / 慧菴性觀 Hyeam Seonggwan (1920-2001)

혜월혜명 / 慧月慧明 Hyewol Hyemyeong (1862-1937)

효봉학눌 / 曉峰學訥 Hyobong Haknul (1888-1966)

청허당 휴정 / 淸虛堂集 Cheongheodang Hyujeong (1520–1604)

일연 / 一然 Iryeon (1206-1289)

전강영신 / 田岡永信 Jeongang Yeongsin (1898-1975)

진각혜심 / 眞覺慧諶 Jingak Hyesim (1178-1234), aka 무의자 / 無衣子 Mu-uija

진제법원 / 眞際法遠 Jinje Beopwon (1934-)

보조지눌 / 普照知訥 Bojo Jinul (1158–1210)

조오현 / 曺五鉉 Jo O-hyeon (1932-), aka 설악무산 / 雪嶽霧山 Seorak Musan; 만악 / 萬嶽 Manak

만공월면 / 滿空月面 Mangong Wolmyeon (1871-1946)

고승 무학 자초 / 高僧 無學 自超 Goseung Muhak Jacho (1327-1405)

정중무상 / 浄衆無相 Jeongjung Musang (680-756, alt. 684-762), alias 김화상 / 金和尚 Gim hwasang

명적도의 / 明寂道義 Myeongjeok Doui (? ~ ?)

법계명성 / 法界明星 Beopgye Myeongseong (1931-)

나옹혜근 / 懶翁慧勤 Naong Hyegeun (1320–1376)

사명당 / 泗溟堂 or 四溟堂 Samyeongdang (1544–1610), aka 유정 / 惟政 Yujeong

서암홍근 / 西庵鴻根 Seoam Honggeun (1917-2003)

선경 / 仙境 Seongyeong (1903-1994), aka Son'gyong Sunim

퇴옹성철 / 退翁性徹 Toeong Seongcheol (1912-1993)

서옹상순 / 西翁尙純 Seoong Sangsun (1912-2003)

수봉 / 秀峰 Su Bong (1943-1994)

수불 / 修弗 Subul (1953-)

숭산행원 / 崇山行願 Sungsan Haengwon (1927-2004), aka Seung Sahn

순지요오 / 順支了悟 Sunji Yoo (n.d.), aka Sun-chi

태고보우 / 太古普愚 Taego Bou (1301-1382), aka 보우국사 / 普愚國師 Bou Guksa 태고국사 / 太古國師 Taego Guksa

의상 / 義湘 Uisang (625-702)

운봉성수 / 雲峰性粹 Unbong Seongsu (1889-1944)

초의의순 / 草衣意恂 Choui Uisun (1786-1866)

원담진성 / 圓潭眞性 Wondam Jinseong (1926-2008)

원효 / 元曉 Wonhyo (617-686)

용성진종 / 龍城震鍾 Yongseong Jinjong (1864-1940)

 

THIỀN MESTEREK THIỀN MASTERS
INDEX

Nguyên Thiều 元韶 (1648-1728), aka Siêu Bạch, Hoán Bích

Thích Nhất Hạnh 釋一行 (1926-)

Thích Quảng Đức 釋廣德 (1897-1963)

Thích Thanh Từ 釋清慈 (1924-)

Thích Thiên-Ân 釋天恩 (1926-1980)

Thiệt Diệu Liễu Quán 寔妙了觀 (1667-1742)

Trầm Kim Hòa (1959-), aka 沈金和 Shen Jinhe; Kim Hoa Tram

Trần Nhân Tông 陳仁宗 (1258-1308), Trần Khâm 陳昑, ordained title: Hương Vân đại đầu đà 香雲大頭陀

 

NYUGATI TANÍTVÁNYOK WESTERN DISCIPLES
INDEX

Wendi L. Adamek

Stephen Addiss (1935-)

Adyashanti, alias Steven Gray (1962-)

Juhn Ahn

Robert Aitken (1917-2010)

Christoph Anderl

Tenshin Reb Anderson (1943-)

Urs App (1949-)

Paula K. R. Arai

James H. Austin (1925-)

Joshin Luce Bachoux (1950-)

Zentatsu Richard Baker (1936-)

Bánfalvi András (1955-2002)

Helen J. Baroni

Martine Batchelor (1953-)

Charlotte Joko Beck (1917-2011)

Hubert Benoît (1904-1992)

Carl Bielefeldt

Susan Blackmore (1951-)

John Blofeld (1913-1987)

Reginald Horace Blyth (1898-1964)

William M. Bodiford (1955-)

Jørn Borup (1966-)

Arthur Braverman (1942-)

Jeffrey P. Broadbent (1944-)

Jeffrey L. Broughton (1944-)

Edward Espe Brown (1945-)

John Daishin Buksbazen (1939-)

Robert E. Buswell, Jr.

Max Cafard = John P. Clark's radical pen name

John Cage (1912-1992)

Eido Frances Carney

David Chadwick (1945-)

Chong An Sunim, aka 청안 / 淸眼 Cheong An (1966-), eredeti neve: Virágh Szabolcs

T. Matthew Ciolek (1947-)

J. C. Cleary, Jonathan Christopher Cleary

Thomas F. Cleary (1949-)

Leonard Cohen (1934-2016)

John H. Crook (1930-2011)

Ananda Claude Dalenberg (1927-2008)

Darnel Christian (1948-2016)

Paul Demiéville (1894-1979)

Catherine Despeux (1945-)

Dobosy Antal (1941-)

David T. Doris

Heinrich Dumoulin, S.J. (1905-1995)

Karlfried Graf Dürckheim (1896-1988)

Umberto Eco (1932-2016)

Hugo Makibi Enomiya-Lassalle, S.J. (1898-1990), alias 愛雲軒 Aiun-ken

Julius Evola (1898-1974)

Howard Fast (1914-2003)

Bernard Faure (1948-)

Andy Ferguson (1951-)

James Ishmael Ford (1948-)

T. Griffith Foulk

Erich Fromm (1900-1980)

Tetsugen Bernard Glassman (1939-2018), or just Bernie

Natalie Goldberg (1948-)

James Reid Green (1948-)

Hamar Imre (1967-)

Hamvas Béla (1897-1968)

Douglas Harding (1909-2007)

Zenkei Blanche Hartman (1926-2016)

Steven Heine (1950-)

Kokyo Henkel (1966-)

Eugen Herrigel (1884–1955)

Peter D. Hershock

Hetényi Ernő (1912-1999)

Yoel Hoffmann (1937-)

Victor Sogen Hori

Christmas Humphreys (1901-1983)

Hyon Gak [현각 / 玄覺 Hyeongak], born Paul J. Muenzen (1964-)

Gerta Ital (1904-1988)

Willigis Jäger, OSB (1925-), alias Koun-ken

Mary Jise Jaksch (1947-)

Philip Kapleau (1912-2004)

Thomas P. Kasulis (1948-)

Les Kaye (1933-), Kakuzen Keido Les Kaye

Houn Jiyu-Kennett (1924-1996)

Vladimir Keremidschieff (1947-), aka Vladimir K.

Thomas Yūhō Kirchner (1949-)

John Kieschnick (1964-)

Gyomay M. Kubose (1905-2000)

Jakusho Kwong (1935-), born William Kwong

Stuart Lachs (1940-)

Whalen Lai (1944-)

Philippe Langlet (1935-2013)

Kongo Richard Langlois (1935-1999)

Trevor Leggett (1914-2000)

Taigen Dan Leighton (1950-)

Miriam Levering (1945-)

Stephan Kigensan Licha (1979-)

Robert Linssen (1911-2004)

Yukio Lippit

John Daido Loori (1931-2009)

Albert Low (1928-)

Paul Lynch (1957-)

Peter Matthiessen (1927-2014)

Linnart Mäll (1938-2010), Линнарт Эдуардович Мялль

John R. McRae (1947–2011)

Thomas Merton (1915-1968)

Dennis Genpo Merzel (1944-)

Miklós Pál [álnév: Mi Po 米白]

Elsie P. Mitchell (1926-2011)

Michel Mohr

Mark T. Morse (1973-)

Myokyo-ni, alias Irmgard Schloegl (1921-2007)

Walter Nowick (1926-2013)

Maura O'Halloran (1955-1982)

Osho, alias Bhagwan Shree Rajneesh (1931-1990)

Nam June Paik (1932-2006)

Jin Y. Park, 박진영 (朴眞暎) Bak Jin-yeong

Red Pine, alias Bill Porter (1943-)

Robert M. Pirsig (1928-2017)

Mario Poceski (1964-), aka Cheng Chien Bhikshu

Korin Charlie Pokorny

Elisabetta Porcu

Réber László (1920-2001)

Roland Yuno Rech (1944-)

Paul Reps (1895-1990) > Haikui magyarul

Diane Riggs

Cristina Rocha (Cristina Moreira da Rocha)

Daigaku Rummé (1950-)

Jiryu Mark Rutschman-Byler (1976-)

Saddhāloka bhikkhu (Heinrich Knote, 1938-2013)

J.D Salinger (1919-2010)

Sári László (1950-)

Ruth Fuller Sasaki (1892–1967)

Satya Vayu (1969-)

Morten Schlütter

Robert H. Sharf

Jeff Shore (1953-)

Gary Snyder (1930-)

K. J. Solonin (1969-), Кирилл Юрьевич Солонин; Cyril Juryevich Solonin

John Stevens (1947-)

William R. Stimson

Lucien Stryk (1924-2013)

Pierre Székely Péter (1923-2001)

Szigeti György (1970-2014)

Tandori Dezső (1938-2019)

Terebess Gábor (1944-)

Tőkei Ferenc (1930-2000)

Pierre Turlur (1964-), alias 西宮関西 Nishinomiya Kansaï; Taïgu; Kuma San

Andre van der Braak (1963-)

Janwillem van de Wetering (1931-2008)

Sam van Schaik

Brian Daizen Victoria (1939-)

Richard von Sturmer (1957-)

Youru Wang

Brad Warner (1964-)

Burton Watson (1925-2017)

Alan Watts (1915-1973)

Sojun Mel Weitsman (1929-)

Wei Wu Wei, alias Terence Gray (1895-1986)

Albert Welter (1952-)

Dairyu Michael Wenger (1947-)

Philip Whalen (1923-2002)

Gerry Shishin Wick

Christian Wittern

Dale S. Wright

Wubong, aka 우봉법무 / 宇峰法無 Ubong Beopmu (1950-2013), born Jacob Perl

Jiang Wu (1969-)

Wu Kwang (born 1942 as Richard Shrobe)

Zenmar, "the Dark Zen Mystic"

Robert Bruce Zeuschner (1941-)

Yong Zhi