Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

minaret

A szó az azonos jelentésű arab minara (többes számban minarat) illetve az urdu minra (többes számban minar) szóból ered. Jelentése talán az arab tűz szóból ered, így elképzelhető, hogy elődei a jeladásra használt tűztornyok vagy őrtornyok voltak.
Az iszlám vallási építészetben az a torony, amelyről a müezzin a hívőket napjában ötször imára hívja. A minaret csaknem mindig mecset mellett áll. Egy vagy több erkélye vagy nyitott körfolyosója van. Mohamed próféta idejében a híveket a mecset melletti legmagasabb ház tetejéről szólították imára. A legelső minaretek a görögök által emelt őrtornyok vagy keresztény templomok tornyai voltak. A legrégibb észak-afrikai minaret a tunéziai Kairouanban található. A 724 és 727 között emelt épület tömör, négyzetes alapú.
Igen sok változatban építettek minareteket, a vaskos, csigaházszerűen csavarodó formáktól (pl. az iraki Szamarrában, 848-852) a magas, kecses, karcsú tornyokig. A minaret alsó, a mecsethez csatlakozó része gyakran négyzetes. A négyzetes alapra kör-, hatszög- vagy nyolcszög alakú fokozatok épülhetnek, mindegyiken külön erkéllyel. A csúcsot kupolával, nyílt pavilonnal vagy fémmel fedett kúppal alakították ki. A minaret felső részét általában gazdagon díszítik faragásokkal. A lépcső belül vagy kívül halad. A mecsetekhez akár 6 minaretet is csatoltak. A minareteket iszlám jelképekként építették azzal a céllal, hogy egy hely iszlám jellegét messziről hangsúlyozzák.

 

minaretek Magyarországon
Magyarországon a török hódoltság idejéből három minaret maradt fenn, ezek Egerben, Pécsett és Érden láthatóak.