Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
dervis
arabul DARVÍS, a szúfi (iszlám misztikus) testvériség (tarika). Először a XII. században szerveztek szúfi testvériségeket, ahol a belépőket vezetők és fegyelmi előírások kötelezték a sejk, vagyis a mester szolgálatára, a vele való kapcsolattartásra. A belépőtől megkívánták, hogy megtanulja a szilszilát, testvériségének spirituális családfáját - a korábbi vezetők névsorát.
A dervisek fő rituális gyakorlata a dhikr, Allah dicséretének állandó ismételgetése rövid, hagyomány megszabta mondatokban. Ezzel eksztatikus állapotokat érnek el. A szúfi testvériségek szertartásai nagy fontosságot tulajdonítanak annak, hogy a dervisek rituális recitálással és olyan fizikai gyakorlatokkal, mint a tánc és a körben forgás, eljussanak a hipnotikus állapotig és eksztatikus transzig.
A dervisek vagy közösségben élnek, vagy világi körülmények között, de mindkét csoport a szegényebb rétegekből származik. A középkorban a dervisközösségek fontos vallási, társadalmi és politikai szerepet játszottak az iszlám központi vidékein, de kolostoraik ma már gyakran állami ellenőrzés alatt állnak, vallási súlyuk pedig csekély az ortodox teológusok szemében. A vándorló vagy kolduló derviseket fakíroknak hívják.
...
bektási
...
mavlavíja
(mevlevi)
...
rufai v. rifai