Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
mavlavíja
törökül MEVLEVIYAH, másképpen MEVLEVI, szúfi (muszlim misztikus) testvériség; a perzsa misztikus költő, Dzsalál ad-Dín ar-Rúmí (megh. 1273) alapította az anatóliai Konyában. A rend az alapító népszerű titulusáról (mavláná: „a mi urunk”) kapta nevét. Egész Anatóliában elterjedt, Konyában és környékén a XV. századra meghatározó szerephez jutott, majd a XVII. században megjelent Isztambulban is.
Az európai utazók szóhasználatában a mavlavíja hívei táncoló (keringő) dervisek voltak, mert látták a rend imádságszertartásait (dzikr), amelyeket zenekísérettel, jobb lábukon forogva adtak elő a hívek.
Egy rendelet 1925 szeptemberében föloszlatott minden szúfi testvériséget Törökországban, s a mavlavíja csak a szíriai Aleppó néhány rendházában és a Közel-Kelet egy-két városkájában élt tovább. 1954-ben a török kormányzat engedélyezte, hogy a konyai mevlevi dervisek minden évben két héten át turisták előtt bemutassák szertartásos táncukat. A kormányzati tiltások ellenére a rend a XX. század végén is létezik, mint vallási közösség. Ar-Rúmí konyai sírja, bár hivatalosan csak múzeum, mindig seregnyi hívet vonzott.