Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
gurdvárá
(pandzsábi: „bejárat [kapu] a gurúhoz”), az imádság helye az indiai szikh vallásban. A gurdvárá mindig tartalmazza az Ádi Granth, a szikh szent irat egy példányát, itt intézik a gyülekezet ügyeit, és itt tartják az esküvői és beavatási ceremóniákat. Ingyenkonyha és gyakran iskola is tartozik hozzájuk. A történelmileg fontos gurdvárákat ünnepek alkalmával zarándokok keresik fel.
A legfontosabb gurdvárá a Harimandir, más néven az Aranytemplom a Punjab (Pandzsáb) állambeli Amritsarban (Amritszár), de minden szikh család törekszik arra, hogy legyen a házban egy szoba, amely az Ádi Granth olvasására szolgál, és egyben gurdvárá is. A gurdvárába lépve a szikh leveszi a cipőjét, lábat mos, fejét befedi. Az ájtatosság abból áll, hogy kinyitják a könyvet, himnuszokat énekelnek, olvassák és megbeszélik a szöveget, imádkoznak, majd végül karáh praszádot (egy-egy rész búzalisztből, cukorból és gíből - tisztított vajból - készült liturgikus ételt) osztanak szét.
Abban az időben, amikor a mogulok üldözték a szikh vallást, némely gurdvárá felügyelete (a hozzá tartozó földekkel és vagyonnal együtt) hindu gondnokok (mahantok) kezébe került. Hosszan tartó és egyre erőteljesebb szikh követelés hatására a brit kormányzat 1925-ben kibocsátotta a szikh gurdvárá-törvényt, ez a gurdvárák kezelését visszaszármaztatta a szikhekhez. Jelenleg a történelmi jelentőségű gurdvárák egy választott testület, a Siromaní Gurdvárá Prabandhak („kegyhelyfelügyelő bizottság”) hatáskörébe tartoznak.