Terebess-kert
különlap
«
vissza a Terebess Online nyitólapjára
«
vissza a Kertek
és konyhák indexlapra
Csatni
(hindi:
catni, angol: chutney)
Édes, de nem lekvár, savanyú, de nem savanyúság, fűszeres és gyakran égetően csípős, de nem ételízesítő, ám túl tömény ahhoz is, hogy köretként, főzelékként egyszerre nagyobb mennyiségben fogyasszunk belőle. Nem olyan híg, mint egy mártás; darabos, nem pedig krémszerű, mint egy püré. Zöldségből-gyümölcsből főzik, ecettel-cukorral tartósítják, inkább elteszik, mint frissen tálalják. Hidegen szokták fogyasztani. Indiai eredetű, de az angolszász világ régen a magáévá tette, és egyre terjed tovább. Eredetileg mangóból és más trópusi gyümölcsökből készül, hagymával, mazsolával, de ha megértjük a filozófiáját, helybéli alapanyagokból is főzhető kiváló csatni. Érdemes kísérletezni!
A magyar konyhába is beilleszthető: vadhúsok mellé áfonya helyett, főtt marha és egyéb leveshúsok mellé torma, mustár, paradicsomszósz helyett. Bármikor feladható saláták, savanyúságok, kompótok, a megszokott mártások helyett. Kiegészítheti a hideg vagy meleg előételeket.
Terebess
Júlia receptjei
Mindörökké nő - Endrei Judit könyve,
Szentendre, 2003, 221-224. oldal
• Zöld paradicsom csatni
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
1,5 kg zöld paradicsom
4 nagy rétesalma
3 nagy fej hagyma
fél kg szmirnai típusú (sárga, nagyszemű) mazsola
1 nagy zellergumó
1 evőkanál só
25 dkg cukor
másfél teáskanál őrölt gyömbér
2 evőkanál mustár
1 lapos teáskanál cayenni bors (erős csilipaprika)
6 dl ecetVágjuk fel a hagymát, a zellert, az almát és a többi hozzávalóval forraljuk föl és főzzük takarékon 2-3 órát, amíg megpuhulnak. Időnként keverjük meg. Tegyük befőttes üvegekbe, ha kihűlt, zárjuk le.
• Paradicsom csatni
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
3 kg paradicsom
1 kg hagyma
1 kg alma
1 nagy fej zeller
10 dkg friss gyömbér összeaprítva
2 db paprika
10 dkg mazsola
fél kg cukor
2,5 dl bio ecet (5-6 %-os)
ízlés szerint:
só
szerecsendió
szegfűbors
fahéj
csiliporMinden hozzávalót összeaprítunk, esetleg a paradicsomot meghámozzuk, és legalább 1 órán át főzzük, a végén nagyon ügyelve rá, hogy le ne égjen.
Nátriumbenzoát tartósítót keverünk hozzá. Forrón üvegekbe tesszük, lezárjuk és száraz dunsztba (újságpapírba tekerve párnák és takarók közé) pakoljuk 1-2 napra.
• Alma csatni mentával, citrommal
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
2 kg alma
40 dkg egész citrom
2 csokor friss menta
50 dkg lágy barna cukor
4 dl ecet (5-6%-os)Az almát hámozzuk meg és kockázzuk fel. A citromokat mossuk meg, vágjuk fel és daráljuk össze a mentával (aprítóban vagy turmixgépben), a citrom héját is adjuk hozzá, csak a magokat szedjük ki.
Főzzük össze a többi hozzávalóval lekvár sűrűségűre.
Ezt is ugyanúgy tegyük el, mint a paradicsomos csatnit.
• Egres csatni (fanyar, pikáns)
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
4 kg egres
1 kg citrom
1,5 kg barna cukor
4 dkg ánizsmag, őrölve
2 db csillagánizs, őrölve
15 dkg gyömbér
15 dkg fokhagyma
3 dkg só
1 dkg őrölt vegyes bors
• Meggyes csatni
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
10 kg meggy
2 kg kristálycukor
1 kg gyömbérgyökér, aprítva
0,5 kg fokhagyma, aprítva
10 dkg só
5 dkg kínai ötfűszer-keverék
• Ringlós csatni
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
5 kg sárga ringló
2,5 kg gumós édeskömény
1,2 kg citrom
1 kg kristálycukor
6 dkg só
sok zellerzöldje
sok tárkony
5 dkg indiai fűszerkeverék
• Kapros uborka (cukormentes)
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
2,5 kg uborka
0,5 l almaecet
4 dkg só
4 dkg őrölt koriandermag
4 dkg őrölt mustármag
4 dkg vegyes bors
6 csomó kapor (fele az elején, fele a végén)
fél dkg kapormag, ha van
20 dkg fokhagyma
édesítő – nem cukor!
a végén 3-4 mokkáskanál nátriumbenzoát
• Céklacsatni köménymaggal
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
6 kg cékla
1,2 l almaecet
1,5 kg cukkini
1,5 kg patiszon
1,5 kg sütőtök
10 dkg só
1 csokor friss lestyán
2 dkg őrölt köménymag
1 dkg pattogatott egész köménymag
Kis cukor v. édesítő ízlés szerint
• Gyömbéres szilvacsatni
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
10 kg szilva
60 dkg gyömbér
1 dkg vegyes bors
1,5 dkg őrölt fahéj
1 dkg őrölt szegfűszeg
0,5 dkg őrölt szerecsendió
2 db őrölt csillagánizs
• Zöldcitrom (vadcitrom) csatni
(Terebess Júlia receptje)Hozzávalók:
6-8 sóban eltett lime (negyedelve, sózva, eltéve egy hónapig légmentesen lezárt üvegben)
2 evőkanál pirított, tört fekete mustármag
2 evőkanál csilipaprika
2 csésze mazsola
1 csésze cukor
4-6 gerezd fokhagyma
1 nagy darab gyömbérgyökér, hámozva
2 csésze almaecetElőször vágjuk négyfelé a citromokat, sózzuk meg. Lehetőleg tegyük napos helyre, ez elveszi a héj kesernyés ízét, és felgyorsítja az érést is.
Fűszerezzük pirított fekete mustármaggal, csilipaprikával, fokhagymával, cukorral és mazsolával. Turmixban törjük pasztává az almaecettel, majd egy lábosban forraljuk fel, fedjük be és időnként megkeverve, takarékon főzzük 45 percig. Melegen tegyük üvegbe, zárjuk le légmentesen.
Vendégoldal
Kaldeneker
György: Zöldséglekvárok (chutney)
http://www.kaldeneker.hu/termekek.htm
Hogy mi is az a chutney? A Magyar Értelmező Kéziszótár szerint:
Chutney: indiai eredetű étel, zöldségekből, gyümölcsökből készített, erős fűszerezésű ízesítő. Inkább hasonlít egy erősen fűszerezett befőtthöz. Igen népszerű Amerikában és Kanadában. Az eredeti indiai chutney sokkal fűszeresebb és erősebb, mint az amerikai változat, itt kicsit módosították a helyi ízlés és étkezési szokások szerint. Rengeteg változata létezik, a legmeghökkentőbb ízekkel.
Íme néhány példa!
Készülhet sütőtökből szárított barackkal, narancsból tormával, mangóból, szilvából zöldparadicsommal, körtével és hagymával, meggyel és rozmaringgal, almával és mentával, céklával és hagymával, fügével és datolyával, barackból fahéjjal, paradicsomból mustármaggal, padlizsánból csilivel, sárgarépával és mandulával, gesztenyével és gyömbérrel, uborkával és gyömbérrel.
• Rebarbara csatni
(Kaldeneker György receptje)Hozzávalók: 4 pohár összevágott rebarbara, 2 pohár felkockázott alma, 1 narancs, 1 citrom, 2 pohár barna cukor, 1 pohár mazsola, 1 pohár almalé, fél teáskanál szerecsendió, fél teáskanál szegfűszeg, fél teáskanál fahéj, 1 csipet só
A rebarbarát és az almát tegyük egy lábasba, adjuk hozzá a cukrot, a mazsolát, az almalét és a fűszereket. Főzzük körülbelül 20-30 percig.
A citromot és narancsot tisztítsuk meg úgy, hogy a fehér héját is vágjuk le, így nem lesz keserű. Kockázzuk fel, majd tegyük a chutneyba. Főzzük még 6-7 percig.
Tisztára mosott és lecsepegtetett befőttes üvegekbe töltsük a még forrásban levő chutneyt, azonnal zárjuk le, majd fordítsuk fejre öt percig. Így tartósítószer nélkül tudjuk évekig tárolni.
Fogyaszthatjuk sültek, sajtok, palacsinták mellé.
• Tormás barackcsatni
(Kaldeneker György receptje)Hozzávalók: 3 evőkanál olaj, 3 vöröshagyma, 3 evőkanál cukor, 1 üveg őszibarack befőtt, 1 csilipaprika, só, bors, 100 ml fehér borecet, 1 csomó korianderlevél, 3 evőkanál reszelt friss torma, 1 evőkanál zöldcitromhéj
Egy lábasban forrósítsuk fel az olajat, tegyük bele a felkockázott hagymát és a cukrot. Addig pároljuk, míg a hagyma üveges nem lesz. Ezután adjuk hozzá a felkockázott barackbefőttet, a felszeletelt csilipaprikát, ízesítsük sóval és őrölt borssal. Főzzük legalább öt percig, majd az ecetet, a korianderzöldet és a zöldcitrom csíkokra vágott héját is adjuk hozzá. Forraljuk jól össze, és tisztára mosott üvegekbe töltsük a forrásban levő lekvárt. Állítsuk fejre öt percig, visszafordítva hosszú ideig tárolhatjuk az éléskamránkban. Kitűnő kiegészítő kacsamellhez, füstölt halakhoz és grillezett húsokhoz.
• Szilvacsatni
(Kaldeneker György receptje)Hozzávalók: 675 g szilva, 2 evőkanál friss gyömbér, 100 g mazsola, 350 g zöldparadicsom, 50 g fokhagyma, 2 evőkanál curry, 450 g barnacukor, 1 teáskanál só, 450 g vöröshagyma, 450 ml borecet, 1 db chilli paprika
A gyümölcsöket és a zöldségféléket kb. 1 cm-es kockákra vágjuk. Egy nagy lábasba tesszük, hozzáadjuk a fűszereket, cukrot, sót. Feltesszük főni, és állandó keverés mellett kb. 45-50 percig főzzük. Befejezésképp hozzátesszük az ecetet és még 5 percig főzzük. Steril befőttes üvegekbe töltjük, jól lezárjuk, majd 5 percre fejre állítjuk. Hűvös, száraz helyen évekig eltartható.
• Rozmaringos meggycsatni
(Kaldeneker György receptje)Hozzávalók: 1,5 kg meggy, 20 dkg vöröshagyma, 1 csomag mazsola, 30 dkg cukor, 2,5 dl málnaecet, 1-2 szál friss rozmaring, két teáskanál őrölt gyömbér, só
A meggyet magozzunk ki, tegyük egy nagy lábasba és adjuk hozzá a következő anyagokat:
a nagyobb kockákra vágott vöröshagymát, a mazsolát, a cukrot, a málnaecetet (ha nincs, akkor borecetet), a friss rozmaringot, az őrölt gyömbért és ízlés szerint sót.Állandó kevergetés közben főzzük 40-45 percig. Ha csípősre szeretnénk készíteni, akkor 1-1 darab erős paprikát is tehetünk bele. Forrón töltsük üvegekbe, azonnal zárjuk le, majd fordítsuk fejre öt percre. Így tartósítószer nélkül tárolhatjuk hűvös és száraz helyen.
Sült pecsenyék, sajtok, rizses és tojásos ételek kiegészítője lehet.
• Kanadai almás paradicsomcsatni
(Kaldeneker György receptje)Hozzávalók: 900 g savanykás alma, 450 g vöröshagyma, 1,4 kg paradicsom, 125 g mazsola, 225 g barnacukor, 2 teáskanál só, 450 ml borecet (fehér, 4,5%-os), 2 evőkanál fehér mustármag, 1 csilipaprika
Az almákat meghámozzuk és 1x1 cm-es kockákra vágjuk. A paradicsomokat 1-2 percre forrásban lévő vízbe tesszük, lapátkanállal átszedjük egy hideg vízzel teli edénybe, így könnyen le tudjuk a bőrét húzni. Körülbelül 1x1 centiméteres darabokra vágjuk.
Egy nagy edénybe tesszük az alapanyagokat, hozzáadjuk a fűszereket, sót, barnacukrot, mazsolát. 45 percig állandó keverés mellett lassú tűzön főzzük.
Ha a chutney elég sűrű, akkor hozzáadjuk az ecetet és még 5 percig továbbfőzzük. Steril befőttes üvegekbe töltjük, jól lezárjuk, majd 5 percre fejre állítjuk. Hűvös helyen évekig eláll.Felhasználhatjuk: rostonsült csirkéhez, grillezett kacsához, báránysült mellé, rántott sajthoz, rántott zöldségekhez, csilivel készült fánkhoz, hamburgerhez, hideg sonkához, hideg marhasült mellé.
• Zöldcitromos fűszerkrém
(Kaldeneker György receptje)Az indiai konyha sokféle fűszerkrémet használ az ételek ízesítésére. Önmagában tömény, de ha sütés előtt bekenjük vele a hal- vagy hússzeleteket, egy új ízvilágot tudhatunk magunkénak.
Hozzávalók: 3 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál koriandermag, 1 evőkanál fekete mustármag, 1 teáskanál római köménymag, 2 darab friss zöld chili paprika, 2 darab piros chili paprika, 1 darab vöröshagyma, 2 evőkanál só, 20 dkg cukor, 4 evőkanál paradicsompüré, 3 dl fehér borecet, 8 darab zöldcitrom.
Öntsük az olajat egy serpenyőbe, majd tegyük bele a fűszermagokat. Hevítsük addig, amíg a magok táncolni nem kezdenek. Keverjük bele a vékony szeletekre vágott chilit, a vöröshagymát és a paradicsompürét, majd pároljuk pár percig. Adjuk hozzá a félbevágott és felszeletelt zöldcitromot és a többi alapanyagot is. Állandó kevergetés mellett, kis lángon, körülbelül 30 percig főzzük.
Ha elkészült, még forrón töltsük tisztára mosott kisméretű befőttes üvegekbe, azonnal zárjuk le, és fordítsuk fejre.
Használhatjuk rizses és tésztás ételek feljavítására, de a szendvicskrémeket is megbolondíthatjuk vele.
Tracklements
Chutneys
http://www.culinaris.hu/kinalat/mustarok/tracklements_frame.html
• Alma chutney brandyvelÖsszetevők:
alma
nád cukor
hagyma
almabor ecet
mazsola
só
Somerset alma brandy
fokhagyma
fűszerekA megszokott ízeket ebben a chutneyban a Somerset alma brandyvel kombináltuk. Sajtokhoz, pitékhez és sonkákhoz isteni kísérő, de hideg sültek mellett is megállja a helyét.
• Indiai gyümölcsös diós chutneyÖsszetevők:
mangó
alma
sütőtök
mazsola
cseresznye
kesu dió
mandula
pisztácia
gyömbér
papaja
fokhagyma
rómaikömény
csili
cukor, só, ecetKicsit fűszeresebb pikánsabb mangó chutney fajta pisztácia, kesudió és mandula forgatagával, ami remekül érvényesül curryk és biryanik mellett.
• Indiai mangó chutneyÖsszetevők:
hámozott mangó
cukor
ecet
só
csili
gyömbér
fokhagyma
fűszerekIndiában készítik kizárólag a Tracklements cég számára ezt a rusztikus mangó chutneyt. Hagyományos íze végett hideg sültekhez, sajtokhoz és currykhez ajánljuk.
• Sárga barack és friss gyömbér chutneyÖsszetevők:
nádcukor
alma
sárgabarack
almaecet
mazsola
fokhagyma
só
gyömbér
fűszerekHogy elkerüljük a szárított gyömbér markáns ízét friss gyömbér gyökeret használunk, így nem veszi el a sárgabarack aromáját. Sajtok mellé, hideg sültekhez curryk és papadum mellett érvényesül leginkább.
Rosta
Erzsébet: Csatnik
Vegetáriánus konyha Indiában > HTML
> PDF
A kísérő ételek között előkelő helyet töltenek be az "édes-csípős" vagy "erős-savanyú" csatnik, melyek általában valamilyen gyümölcsből (almából, citromból, guavából, mangóból, banánból, eperből, szilvából, kókuszból stb.) készülnek. Ám nem kevésbé finomak a rebarbarás, paradicsomos, sárgarépás csatnik. Ezt a szószos, krémszerű ételt legtöbbször párolt rizs mellé tálalják. A krémszerű, szószos csatnik növelik az ízválasztékot és segítik az emésztést.
Az indiai íz érdekében használjunk magunk készítette ecetet. Ha ilyen ecettel ízesítjük a csatnikat és a savanyúságokat nem lesz vad savanyú ízük. Az ecet készítésének leírását lásd a "főzés néhány egyéb alapanyaga" résznél. Vigyázzunk, mert a boltban vásárolt ecetből a recepteknél megadott mennyiségtől jóval kevesebb kell!
• JOGHURTOS MENTA CSATNI
1 csésze joghurt
3 zöldcsili (kicsi, hegyes erős zöldpaprika)
1 evőkanál apróra vágott friss mentalevél
1 csapott evőkanál mangópor
sóVerjük fel a joghurtot, majd az apróra vágott zöldcsilit, a mentaleveleket, a mangóport keverjük bele. Ízlés szerint sózzuk. Sült ételek mellé szervírozzuk.
• PARADICSOM CSATNI
1 kg paradicsom
1 teáskanál vöröscsili por (őrölt erős paprika)
1 evőkanál friss gyömbér vagy reszelt száraz gyömbér
2 fokhagymagerezd
4 evőkanál mazsola
2 teáskanál só
1 hagyma
1 púpozott csésze cukor
1 teáskanál összetört nagy kardamom
1 csésze házi ecet
1 evőkanál hámozott mandulaTegyük a paradicsomot forró vízbe 5 percig, Húzzuk le a héjukat, majd vágjuk apró darabokra. Aprítsuk fel a fokhagymát. Vágjuk a gyömbért hosszú, vékony szeletekre. Tegyük a paradicsomot, a vöröscsili port, az összezúzott fokhagymát és gyömbért egy edénybe és pároljuk, míg megpuhul. Folyamatosan kavargassuk, míg besűrűsödik. Adjuk hozzá az ecetet, cukrot, a megmosott mazsolát és az összetört kardamom magokat, majd az egészet főzzük 10 percig. Vegyük le a tűzről, hagyjuk lehűlni és egy légmentes üvegben tároljuk. Párolt rizzsel és purival tálaljuk.
• ZÖLDPARADICSOM CSATNI
Ugyanúgy készítjük mint a paradicsom csatnit csak érett paradicsom helyett zöld paradicsomot használunk.
• SÁRGARÉPA CSATNI
1/2 kg sárgarépa
1 evőkanál vöröscsili por (őrölt erős pirospaprika)
1 evőkanál friss gyömbér vagy 1 teáskanál száraz reszelt gyömbér
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál hámozott félbevágott mandula
4 evőkanál mazsola
4 teáskanál só
2 csésze cukor
1 teáskanál összetört kardamom
1 1/2 csésze házi ecet
1 csésze vízKaparjuk le és reszeljük meg a répákat, aprítsuk fel a fokhagymát és vékony hosszú csíkokra szeljük a gyömbért. Tegyük a reszelt répát, vizet, fokhagymát és gyömbért egy mély serpenyőbe és lassan pároljuk, míg megpuhul és a víz lefő róla. Közben gyakran keverjük meg. Adjunk hozzá ecetet, cukrot, sót, megmosott mazsolát, mandulát, az összetört kardamom magokat és főzzük, míg kicsit besűrűsödik. Öntsük egy tiszta lekvárosüvegbe és jól zárjuk le. Két nap elteltével fogyasztható.
• GUAVA CSATNI
1/2 kg guava (konzervben is kapható, de helyette érett körtét is használhatunk)
1 csésze házi ecet
2 csésze víz
1 csapott teáskanál vöröscsili por (őrölt erős pirospaprika)
2 nagy kardamom
1 csésze cukor
2 mokkáskanál só
1 evőkanál szeletelt gyömbér
2 szegfűszeg
1 evőkanál mazsola
1 evőkanál hámozott mandulaHámozzuk meg a guavákat, négyfelé vágva távolítsuk el a magházukat. Ezután vágjuk vékony szeletekre, és a gyömbércsíkokkal, a összezúzott fokhagymával és vízzel főzzük meg. Adjuk hozzá a cukrot, az összetört kardamom magokat, a megőrölt szegfűszeget, az ecetet, a csili port, a mazsolát, valamint a mandulákat és forró tűzön főzzük sűrűre. Hűtsük le, tegyük befőttesüvegbe és jól zárjuk le. A következő nap szolgáljuk fel.
• CITROM CSATNI
1/2 kg citrom
1 púpozott csésze cukor
1 teáskanál vöröscsili por (őrölt erős pirospaprika)
2 teáskanál só
1 teáskanál nagy kardamom őrölve
késhegynyi őrölt szegfűszegMossuk meg alaposan a citromokat, majd egy ruhával töröljük azokat szárazra. Csavarjuk ki a levüket és adjunk hozzá sót. Vágjunk hosszú csíkokat a citrom héjából, áztassuk be a lében, majd rakjuk egy befőttesüvegbe. Tartsuk az üveget - minden másnap alaposan felrázva - egy hétig a napon vagy meleg helyen, míg a citromhéjak meg nem puhulnak. Adjuk hozzá a cukrot, a vöröscsili port, az őrölt kardamom magokat és az összetört szegfűszeget és jól keverjük össze. Hagyjuk a napon, míg a cukor elolvad. Ez a csatni egy évig eltartható, ha légmentes üvegbe tesszük.
• ALMA CSATNI
1 kg alma
1 csésze cukor
2 evőkanál vaj
1 teáskanál vöröscsili por (őrölt erős pirospaprika)
2 teáskanál őrölt ánizs
1 teáskanál fahéj
késhegynyi őrölt szegfűszeg
csipet sóA megmosott almát vágjuk nyolcfelé és metsszük ki a magházát. A vajban kissé pirítsuk meg a fűszereket, majd szórjuk az almára és fedő alatt pároljuk. Annyi vizet öntsünk alá, hogy az alma oda ne kapjon. Ha az alma megpuhult, keverjük hozzá a cukrot.
• SZILVÁS-ALMÁS CSATNI
1/2 kg szilva
1/2 kg alma
1 csésze cukor
1 csésze mazsola
2 evőkanál vaj
1 teáskanál vöröscsili por (őrölt erős pirospaprika)
1 teáskanál fahéj
1 teáskanál őrölt ánizs
1 teáskanál kurkuma
2 babérlevél
késhegynyi sóMossuk meg a gyümölcsöket. A magházától megfosztott almát nyolcfelé, a szilvát félbe vágjuk, szórjuk rá a fahéjat és a sót. Pirítsuk meg a vajban a fűszereket, majd adjuk hozzá a felvágott gyümölcsöt és a mazsolát. Kis vizet öntsünk alá, hogy le ne égjen és főzzük pépessé a csatnit. Keverjük bele a cukrot. Hidegen tálaljuk.
• MENTA ÉS ŐSZIBARACK CSATNI
1 maréknyi mentalevél
1 hagyma (közepes nagyságú)
4 zöldcsili (kicsi, hegyes erős zöldpaprika)
késhegynyi só
1/2 kg félig érett őszibarackHámozzuk meg a barackokat és félbe vágva távolítsuk el a magjaikat. A mentaleveleket, a hagymát és a zöldcsilit valamint a barack húsát együttesen daráljuk finom pasztává. Sózzuk meg.
• MANGÓ CSATNI
1/2 kg éretlen mangó
1 csésze házi ecet
1 csésze víz
1 teáskanál csili por
2 1/2 csésze cukor
2 teáskanál só
1 evőkanál gyömbér
2 fokhagymagerezd
1 teáskanál kardamom
4 evőkanál mazsolaMossuk és hámozzuk meg, majd vágjuk nagyon vékony hosszú szeletekre a mangókat. Zúzzuk péppé a fokhagymát és hosszú vékony csíkokra a gyömbért. A mangószeleteket, a fokhagymát és a gyömbért lassan pároljuk egy kevés vízben. Amikor megpuhultak, adjuk hozzá a cukrot, az ecetet, a vöröscsili port, az összetört kardamom magokat, a sót, valamint a hámozott mandulákat, és kavargassuk, míg besűrűsödik és aranyszínűvé válik. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a mazsolát és jól keverjük el. Hűtsük le és tegyük egy légmentesen záró üvegbe. Hűvös, sötét helyen tároljuk.
• BANÁN CSATNI
1 kg érett banán
1 csésze cukor
1 evőkanál garam maszala
1 teáskanál őrölt ánizs
1 teáskanál fehérkömény por
só
2 teáskanál vöröscsili por (őrölt erős pirospaprika)
1 teáskanál gyömbér por
késhegynyi feketebors
4 evőkanál mazsolaHámozzuk meg és nyomjuk villával szét a banánokat. Keverjük a banánpéphez a fűszereket és a vízben áztatott mazsolát.
Csatnik
a pécsi Krisnaudvarból
http://www.krisnaudvar.com/olvaso.php?id=20
• Kókusz csatni
20 dkg kókuszreszelék
3 dl joghurt
2 kk. fekete mustármag
1 db zöld erős paprika
1 dl citromlé
2 ek. cukor
2 kk. só
1 kk. olajA kókuszt a joghurttal, a citrom levével, az apróra vágott zöldpaprikával, a cukorral és a sóval jól kikeverjük. Az olajon a fekete mustármagot kipattogtatjuk és a csatniba keverjük. Lehűtve tálaljuk.
• Alma csatni
4 db alma
5 dkg mazsola
20 dkg cukor
1 kk. csilipor
1 db fahéjrúd
2 kk. ánizs
2 kk. kurkuma
1 kk. római kömény
1 ek. olajAz almát megtisztítjuk és kockára vágjuk, 1 ek. olajat felforrósítunk, és az összes fűszert megpirítjuk benne, majd beleöntjük az almát és a mazsolát. 10 percig főzzük. Hozzáadjuk a cukrot, és jól megfőzzük. Kihűtve tálaljuk.
• Banán csatni
1 kg banán
6 dl tejszín
2 kk. durvára tört édeskömény
1 kk. édeskömény
20 dkg cukor
2 kk. citromlé
1 kk. csilipor
1 kk. olajA banánt megtisztítjuk, majd karikára vágjuk. Olajban megpirítjuk a csilit és az édesköményt, beletesszük a banánt. A másik adag édesköményt szárazon megpirítjuk, és összetörtjük.Kicsit főzzük, majd a tejszínt és a citromlevet is belekeverjük. Legvégül a cukrot és a tört édesköményt dolgozzuk bele a csatniba. Hűtve tálaljuk.
• Paradicsom csatni
6 db paradicsom
1 db babérlevél
2 kk. fekete mustármag
1 kis db. fahéjrúd
1 db szegfűszeg
3 db csili
15 dkg cukor
kis só
olajEgy csöpp olajat felforrósítunk, és az első 5 fűszert megpirítjuk, majd belekeverjük a paradicsomot és 15 percig főzzük. Belerakjuk a sót, a cukrot és még 5 percig főzzük.
Krisna-tudatú
hívők csatni receptjei
http://www.krisna.hu/receptek/chutney.htm
A jó csatni olyan csípős, hogy nem lehet megenni, de olyan édes, hogy nem lehet otthagyni. Csak néhány teáskanálnyit szolgáljunk belőle!
Serkenti az étvágyat, elősegíti az emésztést és ragyogó színével vonzóvá teszi a tányért. Kiemeli a többi fogás ízét, ezért általában a csatnival kezdjük az étkezést, néha azonban nagyobb szerephez is jut -- némelyik csemege ugyanis elképzelhetetlen csatni nélkül, mely ebben az esetben mártássá lép elő. A paradicsom csatni például helyettesítheti a ketchupot.• Khumani chatni - Sárgabarack csatni mazsolával
Hozzávalók:
1 kg sárgabarack
3 evőkanál citromlé
100 ml víz
2 evőkanál ghí vagy vaj
1 7.5 cm hosszú fahéjrúd
1/2 kávéskanál kalonji vagy fekete szezámmag
1/2 evőkanál finomra reszelt friss gyömbér
85 g fekete aprószemű mazsola
75 g barna cukor
1/4 kávéskanál só
1/8-1/4 kávéskanál erős fűszerpaprikaA sárgabarackot megmossuk, kimagozzuk és vékony szeletekre vágjuk. A vajat felolvasztjuk, beleszórjuk a fahéjrudat, a kalonjit vagy fekete szezámmagot és a gyömbért, és kb. 1/2 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a többi alapanyagot és felforraljuk. Mérsékelt lángon addig főzzük, míg sűrű és fényes-mázas nem lesz (kb. 30 perc). Hűtőszekrényben 2-3 napig eltartható.
Elkészítési idő: 45 perc.
• Tamatar chatni - Paradicsom csatni
A paradicsom csatni küllemében a ketchupra hasonlít, ízében azonban semmi sem mérhető vele.
Hozzávalók:
8 érett paradicsom
4 evőkanál víz
2 evőkanál ghí vagy növényi olaj
2 kávéskanál fekete mustármag
2-3 finomra vágott erős zöldpaprika
5 szegfűszeg
2 babérlevél
1 5 cm hosszú fahéjrúd
1 kávéskanál római kömény
2 kávéskanál őrölt koriander
1 evőkanál finomra reszelt friss gyömbér
1 csipetnyi hing
1 kávéskanál só
4 evőkanál cukorA paradicsom héját lehúzzuk, 4 evőkanál vízzel elturmixoljuk őket, és félretesszük. A fekete mustármagot kipattogtatjuk a ghíben vagy olajban, majd a következő 6 fűszert és a gyömbért is hozzáadjuk, és 1 percig pirítjuk. Beleöntjük a paradicsomot, belekeverjük a hinget és a sót, megkeverjük, majd fedő nélkül kis lángon 20-30 percig főzzük. Ekkor beletesszük a cukrot, és további 5 percig nagy lángon főzzük, míg egy sűrű paradicsomszószt nem kapunk. Eltávolítjuk belőle a szegfűszeget, a babérlevelet és a fahéjrudat. Különösen sült csemegékhez ízletes.
Elkészítési idő: 40-50 perc.
• Seb chatni - Alma csatni
Hozzávalók:
6 közepes alma
1 1/2 kávéskanál ánizs
2 evőkanál ghí vagy vaj
2 szárított erős pirospaprika, összemorzsolva
1 kávéskanál kurkuma
50 ml víz
6 evőkanál cukorAz almákat megmossuk, meghámozzuk és kis kockákra vágjuk. A ghít vagy vajat felmelegítjük, a fűszereket enyhén megpirítjuk benne, belekeverjük az almát, és 5-6 percig pároljuk. Ekkor aláöntjük a vizet. Lefedjük, és nagy lángon, gyakran megkeverve kb. 15 percig főzzük. Eddigre az almának meg kell puhulnia. Hozzáadjuk a cukrot, és kevergetve addig főzzük, míg a csatni besűrűsödik. Forró purival tálaljuk.
Elkészítési idő: 30 perc.
• Kabli chana til sas - Csicseriborsó, mandula és szezám szósz
A főkóstolók "végtelen csodának" titulálták ezt az ételt, mert az állag variálásával végtelen felhasználhatóságú: lehet szósz, mártás, szendvicskrém, salátaöntet, vagy keverhetünk bele párolt zöldségeket. Egészséges, hiszen gabonával, például rizzsel vagy kenyérrel feltálalva teljes proteinforrás.
Hozzávalók:
40 g szezámmag
1 kávéskanál római kömény
1/2 kávéskanál fekete mustármag
40 g durvára vágott mandula
500 ml főtt és leszűrt csicseriborsó
3 evőkanál friss citromlé
1/4 kávéskanál csípős fűszerpaprika
1/2 kávéskanál hing
1 kávéskanál só
60 ml víz
3 evőkanál olíva vagy szezám olajA szezámmagot, a római köményt, a fekete mustármagot és a mandulát serpenyőben szárazon megpirítjuk, kihűtjük, majd kávédarálóban durvára őröljük. Hozzáadjuk a többi alapanyagot, és simára turmixoljuk. (A vizet helyettesíthetjük íróval, joghurttal vagy tejföllel.) Hűtőszekrényben 2 napig eltartható.
Elkészítési idő: 10 perc.
•
A csatni elkészítése
http://receptblog.freeblog.hu/archives/2005_Feb_receptblog.htm
5 evőkanál cukrot pirítunk egy fazékban. Ha megolvadt, kicsit karamellizáljuk, majd felöntjük 1 dl borecettel és 4 dl vízzel. Ebbe tesszük a fűszereket: curry, koriander, cukor, só, csili, (ízlés szerinti arányban, lehet kísérletezni), és a következőkből legalább 5-6 féle komponenst: konzerv bébi kukorica, gyöngyhagyma, alma, birs, ananászkonzerv, körtekompót, vöröshagyma, csemege uborka, mazsola, datolya, zeller, fehérrépa, füge, narancs, citrom, lime, sárgarépa, őszibarackkonzerv, mangó. Arra figyeljünk, hogy se túl kevés-, se túl sokfélék ne legyenek az összetevők, és hogy az eltérő, sőt ellentétes jelleg (pl. zeller-barack, hagyma-alma) a fontos az összhatásnál. A gyümölcsöket, zöldségeket egyforma, apró darabokra (kockákra vagy gyufaszál alakúra) szeljük, és a fenti léhez kb. 50-60 dkg összmennyiséget adunk. Főzni nagyon kis lángon kb. 2 órát kell (míg az összes dolog puha nem lesz, de ne főjön szét!). Mehet bele még fűszer gyanánt: fehér bors, gyömbér, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, zöldbors, méz, barna cukor, rum. A lehetőségek szinte korlátlanok, a lényeg, hogy a végeredmény pikáns, csípős, kellemes, édes/sós/savanyú, lekvár/kompót szerű dolog legyen. Hűtőben sokáig eláll.
•
Eper csatni
(Ez a recept a Kiskegyed
Konyhájában jelent meg.)
Hozzávalók kb. 4 db 2 dl-es üveghez:
20
dkg eper
50 dkg rebarbara
40 dkg hagyma
80 dkg (barna) cukor
fél l
fehérborecet
1 teáskanál őrölt koriander
fél teáskanál őrölt szegfűszeg
Előkészítés: Az epret, és a rebarbarát megmossuk, megtisztítjuk, kis darabokra vágjuk. A hagymát meghámozzuk, felaprítjuk. Az üvegeket kimossuk, hagyjuk lecsepegni.
Elkészítés: Az epret, a rebarbarát, a hagymát nagy lábosban összekeverjük a cukorral, az ecettel, egy csipet sóval, a korianderrel és a szegfűszeggel. Kevergetve felforraljuk, és lassú tűzön 1,5-2 órát főzzük. Közben gyakran megkeverjük. Forrón az üvegekbe töltjük, lezárjuk, és sült, grillezett húsok mellé kínáljuk.
•
Birs-chutney
http://www.stop.hu/showcikk.php?scid=1018762
Hozzávalók:
3
nagy birs
2-3 csilipaprika
35 dkg barna cukor
2 dl fehérborecet
1
evőkanál frissen reszelt gyömbér
só
Elkészítése: A birseket megmossuk, meghámozzuk, kicsumázzuk, majd kockákra vágjuk és megsózzuk. A csilipaprikát hosszában félbevágjuk, a magjait kikaparjuk, és nagyon apróra vágjuk. Edénybe öntjük az ecetet és a cukrot, felforraljuk, majd gyenge tűzön 5 percig főzzük. Ekkor hozzáadjuk a birset, a gyömbért és a csilit. 1 órán át főzzük gyenge tűzön, időnként megkeverjük. Tiszta üvegekbe töltjük, lezárjuk. Hűtőben 2 hétig eláll, ha később szeretnénk fogyasztani, tegyük mélyhűtőbe vagy tegyünk a tetejére egy pici szalicilt.
•
Bodza chutney
http://www.konyhamester.hu/gasztrotura/val_bodza/
Hozzávalók:
50
dkg lebogyózott bodzatermés
50 dkg magnélküli szőlő
50 dkg hagyma
50
dkg körte
40 dkg zeller
70 dkg barnacukor
1 dl húsz százalékos ecet
1,5 dl fehérbor
darabka gyömbér
2 szem szegfűszeg
csipetnyi só és cayennebors
A leszemezett bodzát negyed óráig főzzük, majd szitán áttörjük. A felezett szőlőszemeket, negyedbe vágott hagymákat, felcsíkozott körtéket, zellergumót az ecettel és a borral nagy lángon főzzük, miközben folyamatosan hozzáadjuk a cukrot, a gyömbért, a szegfűszeget és a szitán áttört bodzát. Majd némi kevergetés mellett, kislángon sűrűre főzzük. Végül sóval, cayenneborssal ízesítjük. Majd üvegekbe töltjük és lezárjuk. Sültekhez, felvágottakhoz és szárnyasokhoz köretként tálaljuk.
• Datolya
és paradicsom csatni
http://pusiva.blogspot.com/2006_02_01_pusiva_archive.html
Hozzávalók:
1
csésze kimagozott, felaprított datolya
1 nagy szem paradicsom, héj nélkül felaprítva
1
közepes fej hagyma, finomra vágva
fél ujjnyi gyömbér, finomra vágva
fél
csésze paradicsompüré
1 teáskanál csilipor
fél teáskanál mustármag (fekete,
ha van)
3 evőkanál ecet
1 evőkanál olaj
só
Pirítsuk meg a mustármagot az olajon, amíg pattogni nem kezd, ekkor adjuk hozzá a hagymát és a gyömbért, pároljuk üvegesre. Tegyük bele a paradicsomot és a maradék hozzávalót. Keverjük össze és kis lángon főzzük 30-40 percig. Pirítóson is kiváló.
•
Szilvás hagymaketchup
http://www.elelmezesvezetok.hu/szamok/10/07/2006-07-08-14.htm
Hozzávalók
10 személyre:
Szilva 1 kg
Gyöngyhagyma 0,25 kg
Gyömbérgyökér (friss) 0,08 kg
Narancs (reszelt héja) 2 db
Vörösbor 0,1-0,2 l
Ecet (10%-os) 2-3 ek.
Barna cukor 0,15 kg
Csípős paprika 1 db
Őrölt szerecsendió 1 mk.
Őrölt fahéj 1 tk.
Őrölt szegfűszeg 1 mk.
Só 1 mk.
Na-benzoát 1 késhegynyi
Elkészítése:
A
megmosott, szárazra törölt szilvát félbevágjuk és kimagozzuk. Hozzáadjuk a megtisztított,
apró kockára vágott gyöngyhagymát, a meghámozott, felaprózott gyömbérgyökeret,
a reszelt narancshéjat, a vörösbort, az ecetet, a cukrot, az apróra vágott csípős
paprikát, az őrölt fűszereket és a sót. Felfőzzük, majd kis lángra tesszük, és
fedő alatt kb. 15 percig pároljuk. További 30 perc alatt, állandó keverés mellett
sűrűre főzzük. Kissé lehűtjük, botmixerrel pépesítjük, majd újra felfőzzük, és
szükség esetén utóízesítjük. Belekeverjük a tartósítószert, és forrón üvegekbe
töltjük, majd lezárjuk. Vadhúsok és sült halak mellé kínáljuk.
Veresné Bálint Márta
"elvira1"
csatni receptjei
http://www.hoxa.hu/?p1=recept&p2=609
http://www.tutireceptek.hu/martasok-a-javabol--indiai-pikans-martasok
• Chutney (csatni, indiai pikáns mártás)
45 perc2 nagy fej vöröshagyma, 4 nagy paradicsom, 4 nagy savanyú alma, 15 dkg mazsola, 15 dkg levétől lecsöpögtetett marinált paradicsompaprika, 1 evőkanál paprikalé, 3 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál cukor, 1 evőkanál 10%-os ecet, 1 csapott teáskanál só, 1 csapott mokkáskanál őrölt fekete bors, késhegynyi őrölt gyömbér és szegfűszeg, ízlés szerint csípős paprikapor
A paradicsomot meghámozom, az almát kicsumázom és ugyancsak meghámozom, a megtisztított vöröshagymával együtt apróra vágom, majd ép zománcú lábosba téve ráöntöm az ecetet, a 0,5 dl vizet, a paprikalevet, a leszárazott mazsolát, a paradicsompaprikát és az összes fűszert. Kis lángon, állandó keverés közben lekvár sűrűségűre főzöm, majd hagyom, hogy kihűljön. Ezután jól záródó kis üvegekbe öntöm és a hűtőszekrényben tárolom. Sokáig elálló, rendkívül ízes, pikáns mártás, amely sült húsokhoz vagy sült-főtt kolbász mellé illik.
• Mazsolachutney
45 perc50 dkg mazsola, 2,5 dl almaecet, 15 dkg cukor, 1 evőkanál őrölt gyömbér, 1 púpozott teáskanál fokhagymapor, 1-1 púpozott mokkáskanál cayenni bors (vagy csípőspaprika-por) és só
Teljesen ép zománcú lábosba beleszórom a cukrot, és kis lángon addig pirítom amíg barna nem lesz, közben azonban állandóan kevergetem. Ezután nagyon óvatosan (hogy a felcsapódó gőz meg ne égesse a kezemet) felöntöm az ecettel és addig keverem, amíg a cukor felolvad. Ha felolvadt, hozzáadom a megmosott és leszárazott mazsolát meg a fűszereket. Kis lángon, állandó keverés közben lekvár sűrűségure főzöm. Ha túl száraz, apránként hígítom egy-két evőkanál vízzel. Kihűlés után jól záródó üvegekbe töltve a hűtőszekrényben tárolom.
• Paradicsomos chutney
45 perc1,5 kg jól érett paradicsom, 5 dkg mazsola, 1,5 dl bor- vagy gyümölcsecet, 10 dkg kristálycukor, 4 gerezd fokhagyma, 5 evőkanál őrölt gyömbér (nem tévedés), 1 teáskanál chilipor, 1 mokkáskanál só
A paradicsomot meghámozom és felvagdalva épp zománcú lábosba teszem. Ráöntöm az ecetet, és a többi hozzávalóval együtt állandó kevergetés közben lekvársűrűségűre főzöm. Ha kihűlt, kis üvegekbe teszem. Jól lezárva és a hűtőszekrényben tárolva hónapokig eláll ez a finom, pikáns mártás.
• Vegyes gyümölcs chutney
45 perc1 savanyú alma, 1 alma nagyságú őszibarack, 15 dkg szilva, 2 evőkanál mazsola, 25 dkg cukor, 6 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál currypor, 1 csapott mokkáskanál őrölt köménymag, 1-1 mokkáskanál őrölt gyömbér és cayenni bors (vagy csípospaprika-por), 1 teáskanál só, 0,5 dl ecet
A megmosott, meghámozott és kimagozott gyümölcsöket apróra vágom, hozzáadom a leszárazott mazsolát, a tisztított, zúzott fokhagymát és az ecetet. Fedő alatt, kis lángon kezdem főzni. Közben a cukrot kis lábosba téve szárazon megpirítom, majd óvatosan felöntöm 0,5 dl vízzel és állandó kevergetés közben folyósra melegítem. Ha a cukor teljesen feloldódott, a gyümölcsös péphez hozzáöntöm a fűszerekkel együtt. Addig főzöm, amíg lekvársűrűségű nem lesz. Ha kihűlt, kis üvegekbe téve hűtőszekrényben tárolom. Nagyon sokáig eláll.
További
receptek:
http://www.ivu.org/recipes/indian-chutney/
Érik
a csatni
HVG,
2007. augusztus 23.
Édes, erős-pikáns, esetleg picit savanykás. Készülhet
különféle zöldségekből, gyümölcsökből, gazdagon fűszerezve. Így jellemzi a mostanság
nálunk is egyre népszerűbb fúziós konyhák különleges csemegéjét, a csatnit az
Encyclopedia Britannica. A hindi eredetű szó – chutney – jelentése: nyalni. És
valóban, aki megkóstolja valamelyik változatot, megnyalja utána mind a tíz ujját.
A varázslatos ízvilágú indiai konyha leleménye, de manapság előszeretettel készítik szerte a világon. A különböző nemzetiségű séfek saját ízkombinációikba adaptálják az alapreceptet. Európába a gyarmatosítás idején hozták be a britek. Angol nyelvterületen mindenütt kapható kisebb üvegekben, hosszú eltarthatósággal, mint a lekvár.
A
csatni tulajdonképpen sűrű mártás. Egyes fajtái pürészerűek, mások inkább dzsemre
emlékeztetnek, felismerhetők benne a gyümölcs- vagy zöldségdarabkák.
Alapanyaga
tehát gyümölcs és/vagy zöldség, a leggyakrabban mangóból, hagymából, fokhagymából,
sárga- és őszibarackból, paradicsomból és korianderlevélből készül, de létezik
kókuszos is. Fűszerezéséhez sót, cukrot, csilit, borsot, gyömbért, kurkumát, köményt,
citromlevet és ecetet használnak, persze mindezt nem egyszerre. Indiában szinte
minden étkezéshez frissen készítik a legkülönfélébb csatnikat. Készülhet hideg
és meleg eljárással is, a felhasznált alapanyagtól függően.
Elkészítéséhez
nem kell különösebb konyhai előismeret. Inkább csak fantázia, hiszen nagyon szabadon
variálható, az egyéni ízlésnek, a pillanatnyi hangulatnak megfelelően.
Az
alábbiakban adunk egy-két tippet, addig is, amíg kikisérletezik saját receptjeiket.
Garantált a siker egy baráti vacsora alkalmával. S most igazán szezonja van a
csatninak, hiszen a belevaló legízesebb gyümölcsök éppen érnek.
Mihez
kínáljuk?
Adhatjuk hideg és meleg, sült és főtt húsokhoz, különlegesebb sajtokhoz,
sörtésztában sült vagy grillezett zöldségekhez. A vegetáriánusok fogyaszthatják
önmagában, egy kis barna- vagy vadrizzsel körítve. Kenhetjük kenyérre, leginkább
a frissen sült barna, magvas kenyérrel remek.
Receptjeink nem tartalmaznak nehezen beszerezhető alapanyagokat, és húsz perc alatt elkészíthetők. Zárt üvegben, hűtőszekrényben akár egy hétig is elállnak a „nyalnivalóink”. Díszesebb üvegbe töltve remek ajándék is lehet egy-egy különleges csatni.
Barackcsatni borsmentával
Olívaolajon megpirítjuk a nagyobb kockákra vágott vöröshagymát, zúzott fokhagymát, szezámmagot, durvára vágott diót. Majd hozzáadjuk a felkockázott őszibarackot, fűszerezzük csipetnyi sóval, fahéjjal, őrölt szegfűszeggel, csilivel és végül az apróra vágott borsmentalevelekkel. Lekvárállagúra sűrítjük.Szilvacsatni
Mehet minden egyszerre az edénybe: kb. 50 deka szilva, fél, nagy kockára vágott hagyma és alma, 10 deka paradicsom, egy evőkanál reszelt gyömbér, fél teáskanál fahéj, egy gerezd fokhagyma, fél evőkanál só, egy evőkanál ecet, 12 deka cukor, egy kupica whisky, fekete bors ízlés szerint. Az egészet lekvárállagúra főzzük.
Lőrincz Zsolt