Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« vissza a "Vámbéry Ármin Ázsiában" tartalomjegyzékére
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Csécsy Imre
VÁMBÉRY A VILÁGPOLITIKÁBAN

Nyugat, 1913. 19. szám
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

Adynak egy kritikájából emlékszem erre az idézetre: "Új csillag indult el Keletről Britannia felé…" Mikor mesélni kezdett a mély álmú dzsungelről, Rudyard Kiplingre zengette e himnuszos szókat a Themse partja. Az angol kereskedelem nyomán az angol szellem végighálózta a sötét világokat, utazók, katonák nyomán Nyugat kultúrája bevilágított őserdők és sivatagok szívébe, s a Kiplingek lelke e fénynek visszaverődése volt csupán… És ekkor már elmúlt néhány évtized azóta, hogy a magyar dzsungel mélyéről, kicsiny, szegény magyar falu homályából elindult egy kicsiny, szegény magyar fiú - új csillag Nyugatról Kelet felé -, hogy bevilágítsa Britannia diadalos útját: Vámbéry Ármin.
A turáni fennsíkon a magyarok őshazáját keresvén, tudományos utazását Vámbéry összekapcsolta azzal, hogy az angol világpolitika útját egyengesse. Ezernyolcszázhatvannégyben ő volt az első európai, ki bejárta a khivai sivatagot, majd egész Bokharát: azt az országot, mely Afganisztánnal együtt az orosz birodalom és India közé ékelődik. Tapasztalatait a Royal Geographic Society ülésén olvasta fel - ez a látszólag szigorúan tudományos társaság pedig ebben az időben s még sokáig az angol politikának egyik legjelentősebb tényezője volt: ide folytak egybe az ázsiai és afrikai utazások eredményei, itt méltatták először Stanley munkáját is, ami a közép-afrikai angol uralom kiterjesztését vonta maga után. A Society tudósai valósággal az angol imperializmus éclaireur-jei voltak, kik a geográfia megismeréseivel bevilágították a hatalmi és kereskedelmi hódítások útját, s Vámbéry Ármin ezek sorába állva, egyszersmind a történelem útjára lépett.
A világtörténelem éclaireurjeinek nevét azonban nem őrzi meg a világpolitika történelme. Ma és mindig úgy fogunk emlékezni Vámbéryre, mint az invenciózus, szorgalmas és nagystílű tudósra, vagy a küzdelmes sorsú, örökké ifjúságos akarat-emberre - de a világpolitika fejlődésében közvetlenül alig követhetjük nyomát. Viktóriával, Edvárddal és leginkább Disraelivel való belső politikai barátsága, a Times-be írott cikkei, melyek kifelé, mint a pártatlan és világhíres tudós ítéletei, orákulum erejével hathattak, befelé pedig kétségkívül a külügyminisztérium legtitkosabb szobáiban gyökereztek: csak halvány következtetéseket engednek Vámbéry munkájára. De ha tudjuk, hogy Vámbéry bokharai útja óta az angol diplomácia kohójában hatalmas tervek forrtak, melyeknek legnagyobb része azóta teljesedése ment, s melyek a napi politika hullámzásai közben is ki-kivillannak a diplomáciai sakkhúzások rejtelmeiből - ha látjuk, milyen belátások határozták meg a múlt század közepe óta az angol ázsiai politikát: Vámbéry iniciatíváinak, ítéleteinek nyomát számtalan esetben föllelhetjük.
A század közepén a Gladstone-Palmerston kormányban fogamzott meg először a gondolat, hogy Ázsiában nagyhatalmi politikára Britannia helyzete a legkedvezőbb. De Palmerstont inkább még csak érzéke vezethette a krími háborúra, majd később a perzsiai status quo védelmére - ekkor még távolról sem tisztázódott az a program, mely csak Disraeli politikájában bontakozott ki, s mely ma is az angol imperializmus tengelye. A sepoys-lázadás kényszerítette Angliát arra, hogy a kelet-indiai társulatot feloszlatva s a birodalmat annektálva, gondoskodjék Indiának s az Indiához vezető utaknak biztosításáról. Ekkor kezdődik tulajdonképpen Anglia ázsiai politikája, s ebbe az időbe esik Vámbéry első szereplése is. Disraeli idejében már az angol politika súlypontja egyre észrevehetőbben tolódik át Ázsiába. Szuezt a tőzsdén megvásárolva, biztosítják a tengeri utat India felé, Perzsiában pedig (itt köszönhettek Vámbérynek legtöbbet) az angol befolyás növelésén dolgoznak. Oroszországot állandóan szemmel tartják: Sanstefano után Disraeli kezdésére ül össze a berlini kongresszus, mely három évtizedre meghatározza Anglia balkáni politikáját. Az afganisztáni hadjárattal Gladstone végleg megerősíti Oroszország és Perzsia felől India védelmét, stratégiai helyzetüket a tengeren még Ciprussal biztosítják, s Egyiptomban is túlsúlyra emelkedik az angol befolyás. Anglia balkáni politikája most már teljességgel a közép-ázsiai helyzet függvénye lesz, s amikor Oroszország előtérbe tolja a perzsa kérdést, Anglia létrehozza a hármas entente-ot, ezzel szabad kezet enged Oroszországnak a Balkánra, s egyben kiegyezik vele Perzsiában: két érdekszférára osztják fel a birodalmat, Anglia a kisebb értékű részt tartván meg, mely azonban ismét közép-ázsiai helyzetének védelmére szolgál. Az európai nagyhatalmi erőviszonyoknak jelenleg itt van a legkritikusabb súrlódási felülete: az angol tőke előnyomulása itt fenyegeti legerősebben az orosz imperializmust, s nemcsak Ázsiának, de az európai egyensúlynak sorsa is végső soron itt fog eldőlni.
Vámbéry politikai akcióinak, alátámasztásainak és bevilágításainak másik oldala, Törökország érdekében kifejtett munkája is evvel a beállítással magyarázható. A török status quo fenntartása - az előbbiek szerint - Angliának hosszú ideig fontos érdeke volt, s Vámbéry mindig lelkesen hirdette is az iszlám élet- és reformképességét. Akik távolabbi világpolitikai elveit ismerték, azok nem is lepődtek meg, mikor a tripoliszi háború alkalmával úgy látszott, mintha Vámbéry megingott volna ebben a hitében. A világsajtóban nem emelte fel szavát a török uralom kiszorítása ellen, s csupán egyetlenegyszer nyilatkozott - elítélően - az ifjútörök regimeről. Sok oka volt ennek. Személyes barátját, Abdul Hamidot az ifjútörökök buktatták meg, Anglia befolyása a portán meggyöngült ellenfele, Németország javára, s ami a legfontosabb: az angol politika számára a balkáni kérdés nem bírt többé elsőrendű fontossággal, minthogy Oroszországgal ezen a ponton már régen kiegyezett… Amint Vámbéry politikai szereplése akkor kezdődik, mihelyt az angol imperializmus teljes élan-nal fordul kelet felé: úgy visszavonulása abba az időbe esik, mikor holtpontra jutott az orosz-angol ellentét, az igazi és tulajdonképpeni keleti kérdés, melyben Vámbéry Angliának mindenkor hű és meggyőződéses éclaireurje volt. A történelem fordulását bizonyára másképp gondolta: nagyobb stílusról, kultúrák jövőjéről, Kelet kultúrájáról álmodhatott, s utolsó beszédében némi halvány rezignációval már csak így tudta látni Keletet: "Idegen érdekek vágyainak célja, s idegen érdekek csatájának örök terrénuma…"