Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

manilakender

(Musa textilis), a banánfélék (Musaceae) családjába tartozó rostnövényfaj, a szizál után a második legfontosabb levélrostnövény, amelynek rostját azonban a legtöbb más levélrostnövénytől eltérően a növény levélnyele adja.

A Fülöp-szigeteken őshonos növény kötéláru készítésére alkalmas rostja miatt a XIX. században vált fontossá. 1925-ben a hollandok Szumátra szigetén kezdték termeszteni, majd az USA Mezőgazdasági Minisztériuma létesített ültetvényeket Közép-Amerikában. Minthogy a II. világháborúban a szövetséges hatalmak nem juthattak hozzá a fülöp-szigeteki manilakenderhez, az amerikai termelés nagymértékben megemelkedett; a világ legnagyobb manilakender-termelője mindazonáltal a Fülöp-szigetek maradt.

A manilakender nagyon hasonlít közeli rokonához, a banánhoz (M. sapientum). A manilakender gyöktörzséből mintegy 25 húsos, kb. 5 cm átmérőjő, rost nélküli hajtást hoz. Ezeket 12-25 levél veszi körül, amelyek hüvelyszerűen egymásba ékelődő módosult levélalapjai (a levélhüvelyek) lágy (nem fás) álszárat alkotnak. Az álszár átmérője 30-40 cm lehet. A hosszúkás, kihegyezett levéllemez színe élénkzöld, fonáka sárgászöld, hossza 1-2,5 m, legnagyobb szélessége 20-30 cm.

Az első levélnyelek a növény tövétől indulnak, a többi egyre följebb következik az álszáron, így a legidősebb levelek kívül, a legfiatalabbak belül helyezkednek el. Az álszár magassága 4-8 m, a levélnyél helyzete meghatározza annak színét, a szín pedig a rost minőségét: a külső levélhüvelyek sötétebbek, a belsők világosabbak. Amikor a növény álszára elérte teljes fejlettségét, csúcsán virágzati szár jelenik meg. Krémszínű vagy sötétrózsaszín, apró virágai sűrű csoportokban állnak. Ehetetlen, banán alakú termései 8 cm hosszúak és 2-2,5 cm átmérőjűek, héjuk zöld, belsejük fehér. Magvai meglehetősen nagyok, feketék.

A növény legjobban tápdús, laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű, vályogos talajon termeszthető. Főként kifejlett gyöktörzsének feldarabolásával szaporítják, általában az esős évszak kezdetén ültetik. Ültetés után 18-24 hónappal a fejlődő hajtások közül 2-3 szedésre érett, 4-6 hónap elteltével újabb 2-4 darabot lehet levágni. A hajtást az azt körülvevő levélhüvellyel együtt általában virágzás idején a talaj közelében vágják el. A manilakender-ültetvényeket kb. 10 évenként újratelepítik.

A Fülöp-szigeteken a rostot tartalmazó külső réteget eltávolítják a levélnyélről, a csíkokat egyik végükön felszabadítják, majd hántják. Az ezt követő tisztítási eljárás során a pépes részt kézzel vagy géppel lekaparják, ennek eredményeként felszabadulnak a rostok, majd az egészet napon megszárítják.

A Közép-Amerikában széles körben alkalmazott gépi héjazás során a levélnyeleket 0,6-2 m hosszú darabokra vágják, összetörik, géppel lekaparják, és megszárítják.

A kötegek a levélnyél hosszától és a feldolgozás módjától függően 1-3 m hosszúak. A csillogó rost színe a növény fajtájától és a levélnyél helyzetétől függően a fehértől a barnán át a pirosig, bíborig és feketéig változhat. A legerősebb rostot a külső levélhüvely adja.

A manilakender rostját kivételes erőssége, hajlékonysága, rugalmassága és sós vízzel szembeni ellenállósága miatt igen nagyra értékelik; e tulajdonságai révén különösen alkalmas tengerészeti kötéláru készítésére. A manilakenderből elsősorban hajókötelet, vontatókötelet, halászzsinórt, csigakötelet, halászhálót, továbbá szőnyeget, asztalterítőt és papírt készítenek. A növény belső rostjai fonás nélkül alkalmasak főként ruhaneműk, kalapok és cipők készítéséhez való finom és erős szövet előállítására.