Terebess
konyhakert
«
vissza a Terebess Online nyitólapjára
«
vissza a Kertek
és konyhák indexlapra
Kerti
katicavirág
Nigella
sativa L. - Ranunculaceae
Nigella sativa L. vagy néha Bunium persicum (Boiss.) B. Fedtsch
Egyéb nevei: fekete kömény, fekete hagymamag, parasztbors
Magja fűszer és nyálkaoldó gyógyszer
A Földközi-tenger mellékén honos katicavirág a boglárkafélék családjának egyik melegkedvelő nemzetségébe (Nigella) tartozik. A nemzetségbe tartozó dísznövényként ültetett borzaskatán (Nigella damascena L.) kívül csak a katicavirágot vonták termeszlésbe, a többi faj közönséges gyomnövény. A családba tartozó valamennyi nemzetségre, így a Nigellára is jellemzők az ősi szerveződésben sajátságok, melyek elsősorban a virágszerkezetben (a viráglevelek nagy száma, spirális elhelyezkedése) nyilvánulnak meg.
A 30-50 cm magasra növő egyéves növény. Elvékonyodó főgyőkere kevés oldalgyökérre ágazik el. Szórt állású levelei 2-3-szorosan szeldeltek.
A virágok magánosak, általában a szár vagy az oldalágak csúcsán helyezkednek el. A virágtakaró levelek kékes ámyalatúak, tompák, hirtelen ívesen behajló körömben végződnek. Ezeket követi 5 nektáriumlevél, melyek ennek a családnak a legbonyolultabb szerkezetű mézfejtői. A mézfejtőszirmok kettős csúcsúak, pillás élűek.
A termőlevelek többé-kevésbé, azaz kb. a közepükig szorosan összenőttek egymással, így több rekeszű magház jön létre, ami nagyon hasonlít a magasabb fejlettségű zárvatermők termésére. A társas tüszőtermésekben apró 2-2,5 mm hosszú, fekete magok találhatók, melyek alakja tojásdad, helyenként kissé lapított, felületük sűrű barázdával díszített. A magban a jól fejlett magfehérje mellett apró embrió van.
Környezeti igénye
Közepesen melegigényes. A magok csírázásához legalább 5-7 °C-os talajhőmérséklet szükséges. A növény fejlődéséhez nem szükséges túl nagy meleg, de kedveli az egyenletes hőmérsékletet. 18-23 °C közötti hőmérsékleten gyorsan, töretlenül fejlődik. Váltakozó hőmérsékleti hatások (nagy meleg, majd erős lehűlések) meghosszabbítják növekedését. Fagyra közepesen érzékeny. A rövid ideig tartó fagypont alatti hőmérsékletet még károsodás nélkül elviseli. Komolyabb fagyok a növény pusztulását okozzák, de az érésben levő magokban már nem tesznek kárt.
Fényigényes. Különösen fejlődésének első szakaszában van szükség fényre, terméskötés után már félárnyékban is maradhat. Későn lombosodó fák közelében termeszthető.
Virágzásig nyirkos környezetet kíván, elvirágzás után jóval kevesebb talajnedvességgel is beéri. Természetes körülmények között elsősorban tavaszi termesztéssel ezt meg is kapja. Nyári vetéskor néhányszor ajánlatos megöntözni.
A talaj iránt kevéssé igényes. Sekély termőrétegű helyeken is termeszthető. Erősen kötött, hideg talajokon nem érzi jól magát, de magas talajvízszintű területekre is vethetjük. A talaj kémhatására kevésbé érzékeny, a közömbös pH-n kívül megfelelő számára a gyengén savanyú vagy lúgos talaj is. Középkötött, könnyen melegedő, kissé laza talajok is ideálisak számára.
Közepes tápanyagigényű. Viszonylag sekélyen gyökerezik, ezért nagyon fontos a felső 20-30 cm-es talajréteg szerkezete és tápanyagszintje. Rövid tenyészidejében és kevés gyökerével a könnyen felvehető tápanyagokat hasznosítja. Szervestrágyázás nélkül is jól termeszthető, de 10 m2-enként 20-30 kg istállótrágya nem árt neki. Műtrágyák közül ugyanekkora területre 20-30 dkg kálisó, 30-40 dkg szuperfoszfát és 20-40 dkg pé-tisó elegendő számára.
Termesztése
A magok jó csírázóképességűek, ezért kizárólag szabad földbe helyrevetéssel szaporítják. Mintegy 100 napos, igen rövid tenyészideje lehetővé teszi elő-, illetve utónövénykénti termesztését.
Ősszel a szerves, illetve a kálium- és a foszfortartalmú műtrágyák egyenletes kiszórása után szántsuk vagy ássuk fel az ágyast. Nagyon fontos, hogy a felső, 30 cm-es talajrétegbe kerüljenek a tápanyagok, mélyművelés nem szükséges számára. Mind a tápanyag-utánpótlást, mind a talajelőkészítést hangoljuk össze a másik növénnyel, hisz a katicavirág nem foglalja le egész évben a területet.
Tavasszal a felszínt gereblyézzük el és apró morzsalékos magágyat készítsünk számára. Vetését ne siessük el. Az időjárástól függően, március végétől megkezdhetjük a vetését. 30-40 cm-es távolságra kihúzzuk a sorokat 2-3 cm mélyen. A magokat egyenletesen szórjuk bele, majd nedves földdel takarjuk be és tömörítsük a talajt. A 10-12 nap múlva kikelő növények már szépen mutatják a sorukat. Másodnövényként, nyáron, eső után vessük, szükség esetén ilyenkor egyszer-kétszer meg is öntözhetjük.
Első kapálása alkalmával ritkítsuk ki a sorokat, hogy a tövek egymástól 8-10 cm-re legyenek. Érdemes sűrűbbre vetni és ritkítással beállítani a megfelelő tőtávolságot. Különösebb ápolási munkát a gyomirtó kapáláson kívül nem igényel. Tavasszal a vetéssel egy időben vagy az első kapáláskor szórjuk ki a nitrogéntartalmú műtrágyát.
Növényvédelmi munkája fölösleges, mert sem speciális kártevője, sem kórokozója nincs. Teljes érésben szedjük. Túléréskor előfordul, hogy kinyílik a termés és kihullanak a magok. Ősszel néhány fokos fagyban még kint maradhat a termés, komolyabb fagyok elől azonban szedjük fel és ha szükséges, száraz helyen utóérleljük.
Felhasználása
Elő-Ázsiában, néhol Európában is, kertekben ültetik és a magokat fűszerként használják. Felhasználása révén kapta egyik népies nevét, a feketeköményt. Régebben gyógyszerként is használták. Enyhén édeskés, fűszeres az íze. Magjaiban 0,5-1,5% az illóolaj, 35% a zsíros olaj. A népi gyógyászatban szélhajtó, étvágygerjesztő és nyálkaoldó hatásáért terjedt el. Zsíros olaját Ázsia egyes országaiban étolajként használják, illóolaját az illatszeripar hasznosítja.
RECEPTEK
• Katicavirágos rostélyos
80 dkg rostélyos, 2 evőkanál olaj, 3 szál újhagytna, 1 húsleveskocka, só, majoránna, kakukkfű, pirospaprika, katicavirág, vörösbor.
A rostélyost kicsontozzuk, vékonyra kiverjük és az olajban hirtelen átsütjük, hozzáadjuk a karikára vágott újhagymát és néhány percig pirítjuk. Belerakjuk a húsleveskockát, az őrölt fűszereket, majd egy kevés vörösborral felöntve puhára pároljuk és rövid lére sütve tálaljuk.
• Sonkás palacsinta, katicavirággal fűszerezve
20 dkg liszt, 2 egész tojás, 3 dl tej, 2 dl szódavíz, só, 20 dkg főtt füstölt tarja, 2 dl tejföl, 10 dkg reszelt sajt, kevés őrölt katicavirág.
A lisztből, tojásból, tejből, szódavízből és sóból a szokásos módon palacsintatésztát készítünk, majd palacsintát sütünk. A palacsintákat úgy fektetjük egymásra, mint a tortalapokat.
A füstölt tarját kétszer átdaráljuk, belekeverünk 1 dl tejfölt, majd meghintjük a katicavirággal és jól összedolgozzuk. A palacsintalapokat ezzel kenjük, meg, majd meghintjük reszelt sajttal. A tetejére üres palacsinta kerüljön, az egészet vonjuk be a maradék tejföllel, amelyben egy-két evőkanál reszelt sajtot kevertünk. A sütőben átmelegítjük és úgy szeleteljük, mint a tortát.
Feketekömény: szinte mindenre jó csodaszer
A feketekömény segít legyőzni az allergiát, szebbé varázsolja a bőrt és még a vérnyomást is csökkenti.
Habár fűszernövényként használjuk a leggyakrabban, a feketekömény egyben gyógynövény, és igazi főnyeremény is!
A feketekömény magjából készült olaj nemcsak az allergia tüneteit csökkentheti, hanem gombaölő és vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkezik. A köménymag tehát nem csak a krumplilevesben szerepel jól. A feketekömény pedig nem véletlenül kapta a katicavirág nevet, így hát mindenképp adjunk neki helyet a kertben is, ne csak az ételeinkben – írja az Agroinform.
A feketekömény (Nigella Sativa) gyógyhatásairól a népi mondás úgy tartja, „mindenre jó, csak a halálra nem." A magjából kivont olajat már több mint 2000 éve használják különféle betegségek kezelésére, sőt, a régészek még Tutanhamon egyiptomi fáraó sírkamrájában is megtalálták.
Kiváló a baktériumok ellen, ugyanis a feketeköménymag-olaj antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, vagyis képes elpusztítani vagy lelassítani a fertőzést okozó baktériumokat. Sőt, nem csak a sima baktériumokat, hanem a többszörösen rezisztens, antibiotikumoknak ellenálló baktériumokat is, mint amilyen például az MRSA és a Staphylococcus aureus.
Ezen kívül a feketekömény tele van antioxidánsokkal. A feketeköménymag-olaj egy timokinon néven ismert fitokemikáliát tartalmaz. A feketeköményben lévő antioxidánsok, mint a timokinon, felveheti a harcot a szabad gyökök ellen, amelyek károsíthatják a sejteket, ezáltal megnövelve több krónikus betegség, köztük a rák kialakulásának kockázatát.
De még az allergiás tüneteket is képes enyhíteni. Így aki legalább hat héten át használja a feketekömény magjából készült olajat, annál csökken a tüsszögés, az orrviszketés, az orrfolyás, sőt, még a szemei is kevésbé fognak viszketni és könnyezni. De az asztmában is segít.
A feketeköménymag-olajnak gombaellenes hatást is tulajdonítanak, vagyis lelassíthatja vagy megállíthatja a gombák terjedését. De még a fogyókúrában is számíthatunk rá, hiszen a feketeköménymag-olaj használata elősegítheti a fogyást. Antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén a feketeköménymag-olaj még a bőrünknek is a segítségére van, de javítja a haj és a köröm állapotát is. Alkalmazható a pattanások, a pikkelysömör, a hiperpigmentáció, a kézekcéma, valamint kisebb sebek kezelésére is, és hidratálja a hajat és a bőrt.
De még ennél is többet tud. A feketeköménymag porított vagy olaj formájában történő bevitele enyhén csökkentheti a vérnyomást. Emellett a feketeköménymag a vércukorszint csökkentésén át segíthet a cukorbetegség és más anyagcsere-betegségek kezelésében.
A feketeköménymag kivonata olaj és kapszula formájában is elérhető. Mivel igen erőteljes az íze, érdemes mézzel vagy citrommal keverni fogyasztás előtt. A haj, a bőr és a köröm esetében az olajat bele kell masszírozni azokba. Ráadásul a feketeköménymag a legtöbb ember számára biztonságos, nem tártak fel számottevő mellékhatásokat. Ha viszont valaki funkcionális diszpepsziában szenved, fogyasztása során hányingert és puffadást tapasztalhat, valamint a terhesség vagy a szoptatás ideje alatt is jobb kerülni.
A feketeköménymag kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel és tápálékkiegészítőkkel, mint a véralvadásgátlók, a vérnyomáscsökkentők, a cukorbetegség elleni szerek, a vízhajtók, a vastartalmú készítmények, valamint a nyugtatók. A szakemberek azt javasolják, hogy lehetőség szerint kúraszerűen, legfeljebb 3 hónapig használjuk.
A feketeköményt akár a saját kertedben is termesztheted, amiről az Agroinform cikkéből tudhatsz meg részleteket.
Törökország
Çörek otu, adi çörek otu
Nigella
sativa
Péksüteményekre szórják, néha a török kávét ízesítik vele:
Antalyában speciális kávét készítenek (çörek otu kahvesi) pörkölt katicavirágmag és csicseriborsó keverékéből. Emlékeztet a valódi kávé ízére, ugyanakkor gyomorbántalmakra is isszák. Szűkös időkben találták fel a kávé pótlására.
India
Kalonji, kandilla
Nigella sativa L. vagy néha Bunium persicum (Boiss.) B. Fedtsch
Angol nevei: charnushka, nigella, black caraway seed
A
kandilla aromája gyenge. Íze a dióéra emlékeztet, fanyar, mintha menta és mák
elegye lenne, kissé az oreganóra emlékeztet. Ha ujjainkkal elmorzsoljuk a magokat,
azok borsos illatot adnak.
Az illóolaj-tartalom 0,5 és 1,5 % között változik. Az olajnak önmagában kellemetlen
szaga van.
Nyugat-Ázsiában, Dél-Európában és Közép-Keleten őshonos. Elsősorban Indiában
termesztik.
A növényt magról ültetik. A kandilla lehet egynyári vagy évelő típus, 60 cm
magasra nő. Virágai fehérek-kékek, szürkészöld levelei szárnyasan összetettek.
A mákgubóhoz hasonlatos magtokban találjuk a fekete magokat.
A magtokokat gyűjtik össze, amikor már kifejlődtek, de még nem pattantak fel.
Megszárítva, szétmorzsolva a magok könnyen kiszedhetoek a tokocskákból.
Indiában a kandillát őrlés nélkül adják hüvelyesekből és zöldségekből készített
fogásokhoz, előzoleg általában megszárítják és megpörkölik ízének és illatának
felerősítéséhez. Különféle fűszerkeverékek alkotója, kenyérre is szórják. A
Közép-Keleten és Törökországban kenyeret ízesítenek vele. Ezzel a fűszerrel
érdemes kísérletezni, kiválóan kiegészíti a koriandert, a szegfűborsot, a borsikafüvet
és a kakukkfüvet.
A
bengáli ötfűszer
(panch phoron, panch pharon, panchphoran, five spice) alkotórésze:
Édeskömény mag, konyhakömény mag, görögszéna mag, radhuni (amit sokszor fekete
mustármaggal helyettesítenek) és nigellamag (más néven kalonji, charnushka,
fekete köménymag) keveréke. Nem csípős. Nem tévesztendő ösze a kínai ötfűszer
keverékkel. Nem őrlik meg! Megpörkölik az főzőolajban.
Az indiai természetgyógyászatban a kandillát stimuláló szerként, valamint felfúvódás
és emésztési zavarok gyógyszereként alkalmazzák.
Gyakran használják fel rovarok elriasztására.