Terebess recepttár
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
« vissza a
Kertek és konyhák indexlapra

 

ponty.jpg (683×916)

Pontyételek

http://www.tisza-to.hu/index.php?pg=sub_313
http://www.horgaszportal.tar.hu/halak/halak/ponty. html
http://www.sprintkiado.hu/megjelent_szamok/pontyvilag

A ponty filézése, irdalása
http://www.youtube.com/watch?v=T5Vvv-LnwVo

 

Rácponty

Az apró kockákra vágott füstölt szalonnát zsíron kisütjük, majd a pörcöt szűrőkanállal kiszedjük.

A besózott halszeleteket a szalonnás zsíron kisütjük és félretesszük.

A maradék zsíron üvegesre pirítjuk a finomra vágott vöröshagymát és hozzáadjuk a vastagabb karikákra vágott zöldpaprikát (esetleg sült paprikát?). Rövid ideig pirítjuk, megszórjuk a fűszerpaprikával és rögtön beletesszük a cikkekre vágott paradicsomot, sózzuk, összeforgatjuk, majd kevés vízzel felöntjük. Fedő alatt negyedórán át pároljuk, majd tejföllel simára kevert lisztet adunk hozzá (esetleg az elősütött halszeleteket is?), 2-3 percig pároljuk.

A héjában főtt burgonyát megtisztítjuk, karikákra vágjuk, majd olajban szalmasárgára pirítjuk.

A halszeleteket tűzálló tálra helyezzük és a pörköltlével összekevert burgonyával befedjük. Locsolunk rá tejfölt és rászórjuk a sült szalonnakockákat, majd negyedórára forró sütőbe tesszük és összesütjük.

Tálaláskor a tetejét vékonyra karikázott zöldpaprikával díszítjük.

 

Litván ponty

A megpucolt egész pontyot (50 dkg-os) sózzuk-borsozzuk, a hasába tegyünk egy csokor friss kaprot, kakukkufüvet. Forgassuk lisztbe és egy serpenyőben kevés olajon süssük mindkét oldalát 2-2 percig, majd tegyük 190 fokos sütőbe 8 percre.

Főtt krumplival és rókagombás-tejszínes mártással tálaljuk (vajon pirított hagyma, só, bors).

 

Sütőzacskóban sült ponty

Az egyben hagyott (vagy patkókra vágott) haladerekat több órára, vagy egy éjszakára bepácoljuk. Kiszurkált, bekötött szájú sütőzacskóba, majd tepsibe tesszük, és megsütjük.

Csilipaprikás pác:
olaj, só, cukor, pirospaprika, csilipaprika, fokhagyma, gyömbér, zeller, bors

Citromos-gyömbéres pác:
olaj, só, cukor, kurkuma, hagyma, citrom, gyömbér, citromfű

Joghurtos pác:
tandoori fűszerkeverék, ketchup, joghurt

A pácokhoz nagyon apróra vágott vagy reszelt hozzávalókat használjunk.

 

Hal sütőzacskóban - általános útmutató

Sütőzacskó segítségével ízletes, omlós, ropogós sült halat készíthetünk. A sütőzacskóban sütés:

egészséges, mert nem kell zsiradékot használni hozzá
a fóliazacskó megőrzi a vitaminokat és az ízeket
energiatakarékos, mert a benntartott hő hatására kuktaként működik és a hús hamarabb megsül
kényelmes és higiénikus, mert nem kell utána a tepsit mosogatni

A fóliatasak felhasználása:

Fűszerezzük vagy pácoljuk be előre a halat. Szárazpác esetén tegyünk egy kanál olívaolajat a sütőzacskóba.
Javasolható egy kanál liszt szórása a tasakba, különösen nedves pácolás után.
Ha nincs hozzá zárszalag, a zacskót a tetejéből levágott ujjnyi vastag fóliacsíkkal kössük be.
A zacskó felső oldalát tűvel/bambusz-fogpiszkálóval szurkáljuk meg.
Helyezzük előmelegített sütőbe és süssük meg max. 180-200 fokon, (a tasak csak 220 fokig hőálló!!!)
Az étel elkészültét követően ollóval óvatosan vágjuk fel a kiáramló gőz miatt. Felvágható a párolás utolsó szakaszában is, így a hal megpirul és ropogósra sül.
Kisebb halak, halfilék, zöldségek sütési ideje 20-30 perc, nagyobb hal, halderék egészben ennél több (pl. egy 2 kilós ponty 60 perc).

 

Kékre főzött ponty

1 kg pontyot megtisztítunk, beleit eltávolítjuk, a halat megmossuk és felszeleteljük. A haldarabokat egy tűzálló tálba rakjuk úgy, hogy a bőre lefelé legyen. Közben ecetes, sós vizet forratunk, majd a halra öntjük, és hagyjuk kihűlni. Ekkor a hallal együtt újra felforraljuk, és benne a szeleteket megpároljuk. Kiszedve a halhúst, tetszés szerinti mártással tálalható.

 

Ponty roston

Kifilézzünk a pontyot, beirdaljuk 2 mm-ként egészen a bőréig.
Páclé 2 kg filézett pontyhoz: 2 liter víz, 9 dkg só, 1 kávéskanál szegfűbors, 6-7 gerezd aprított fokhagyma.
12 óráig hűtőben pácoljuk.
Roston megsütjük 18 percig.

 

Haltöpörtyű

Hozzávalók 4 főre: kerítsünk friss ponty szalonnásabb hasa aljából 80 dekát. Vágjuk 2 x 2 cm-es kockákra, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint fokhagymázzuk és legalább 1 órára a hűtőbe tesszük. Ezután szép sorban paprikás lisztbe forgatjuk a halkockákat, és bő, forró olajban ropogósra sütjük.
A zsiradéktól lecsöpögtetett (papírtörlőre is szedhetjük, hogy magába szívja a felesleges olajat) haltöpörtyűt karikára vágott lilahagymával, zöld paprikával, paradicsommal, friss fehér kenyérrel kínáljuk. > http://www.kulinarisvilag.hu/hun/receptek/halteperto

 

Halkocsonya

Hozzávalók:
1 kg ponty (vagy más hal)
2 l víz
50 dkg halcsont vagy halfej
1 babérlevél

2 ek ecet vagy citromlé
6 dkg vöröshagyma
citromhéj
25 dkg leveszöldség
3 tojásfehérje
5 cl paradicsomlé

Elkészítése: A megtisztított pontyot vagy halat a vékonyra vágott zöldséggel, ecettel, vöröshagymával és a fűszerekkel feltesszük főni. Csendes főzéssel 20 percig pároljuk, majd a halat kivesszük, a halcsontokat tesszük a lébe, s a felére beforraljuk. A halat mély tálba rakjuk, és a bőrét levesszük. A hal levét leszűrjük, 3 tojásfehérjével, paradicsommal, egy kis citromlével összekeverjük, és ismét felfőzzük, aztán vízbe mártott asztalkendőn vagy szűrőruhán leszűrjük. A leszűrt hallevet zsírtalanítjuk, és a halra öntve megfagyasztjuk. A 2 liter vizet kb. 6-7 dl-re forraljuk be.

 

Kocsonyázott ponty magyarosan

Hozzávalók:
1 kiló tükörponty, 10 deka vöröshagyma, 1 friss paradicsom, 2?4 zöldpaprika (télen lecsókonzerv), 1 cseresznyepaprika, fél deka pirospaprika, só.
Erre a célra legalkalmasabb a tükörponty, amelynek külső bőrét csak kis részben borítja pikkely, bőre vastagabb, s így nagyobb az enyvtartalma.

Elkészítés:
A halat megtisztítjuk, kibelezzük, tejét vagy ikráját félretesszük, a többi belsőrészt az epével együtt eldobjuk. Fejét levágjuk és eltávolítjuk a kopoltyúkat.
A pontyot ezután lefilézzük, vagyis kétoldalt éles késsel úgy fejtjük le a gerinccsontról, hogy a gerinccsont minél szárazabb legyen.
A fejet, a gerinccsontot, uszonyokat finomra vágott vöröshagymával, sóval, pirospaprikával, zöldpaprikával, paradicsommal ? télen konzerv lecsóval - és cseresznyepaprikával feltesszük főni. Amíg az alaplé lassan forr, a pontyfiléket egyenlő darabokra vágjuk és erősen lesózzuk.
Egy órai főzés után leszűrjük az alaplevet, belerakjuk a megsózott pontyrészeket, az ikrát vagy tejet - aszerint, hogy a ponty tejes vagy ikrás, - és még 30--35 percig lassú forralással főzzük.
Ezután próbát veszünk a hal levéből egy kis tálkába és kihűtjük, hogy meggyőződjünk róla, elég keményre fagy-e, vagy kissé lágy marad-e. Ha lágy, a halat tálkákba rakjuk, az ikrát vagy tejet arányosan elosztjuk, a levet pedig még 20-30 percig forraljuk. Beforralás után megízleljük, elég sós-e, majd tiszta szűrőruhán átszűrjük, zsírtalanítjuk és a kitálalt halszeletekre arányosan ráöntjük.

 

Marinált ponty

Hozzávalók: 8 rántott pontyszelet,
2 evőkanál porcukor,
0,5 dl borecet,
2 evőkanál olívaolaj,
2 nagyobb lilahagyma,
só, őrölt bors, babérlevél

A rántott halszeleteket hagymakarikákkal rétegezve tálba tesszük. A porcukrot, az ecettel, az olajjal, és kb. 3 dl vízzel elkeverjük, sóval, borssal, babérlevéllel ízesítjük és a hagymás halra öntjük. Letakarva, hűvös helyen 2-3 órán át érleljük.

 

Rántott ponty - ötletek

A halat
ujjnyi vékony patkókra vágjuk (halászléhez ennél vastagabbra kell!)
enyhén sózzuk (halászléhez erősebb sózás kell!) és csöpögtessünk rá citromot is

A panírhoz
legjobb a házilag darált kiflimorzsa
a tojásba reszeljünk citromhéjat és csorgassunk rá citromlevet

Tálaljuk
céklás-majonézes krumplival

A rántott hal maradékot
marináljuk ecetes-cukros-hagymás lében

 

Dorozsmai molnár ponty
A megtisztított és borsozott pontyszeleteket félretesszük. A felszeletelt gombát nagyon finomra vágott hagymával, sóval, törött borssal, kockára vágott zöldpaprikával és paradicsommal kisütött szalonna zsírjában megpároljuk. Kifőzünk csusza tésztát, majd leszűrjük, leöblítjük, kis margarinnal elkeverjük. Hozzáadjuk az előkészített gombát. A halszeleteket paprikás lisztbe mártjuk, és olajba félig kisütjük. A gombás csuszatésztát kivajazott tűzálló tálba tesszük, ráfektetjük a halszeleteket és beborítjuk vékony szalonnaszeletekkel. Tejföllel áthúzzuk, és előmelegített sütőben készre sütjük.

Olasz ponty
A tisztított pontyszeleteket sóval, törött borssal ízesítjük, és kevés vajon félig puhára sütjük. Közben zellerrel ízesített paradicsommártást készítünk, amelybe belehelyezzük a halakat, és pár perc alatt puhára főzzük. Tálaláskor reszelt sajttal meghintjük, főtt tésztát adunk mellé.

Pikáns ponty
A hámozott, de nyers burgonyakarikákat a kivajazott tűzálló tál aljára fektetjük. Sózzuk. A tisztított halszeleteket sóval, törött borssal ízesítjük, és a burgonyára helyezzük. A mustárt a tejszínnel és fehérborral, rozmaringgal, bazsalikommal simára dolgozzuk, és a halra öntjük. Az edény befedjük és előmelegített sütőben kb. 25 percig pároljuk.

Ponty krétai módra
A tisztított halszeleteket sóval, törött borssal, pár csepp citrommal ízesítjük. Finomra vágott babérlevéllel meghintjük. Kivajazott tűzálló tálba helyezzük, tejföllel vastagon áthúzzuk és előmelegített sütőben kb. 25 percig sütjük. Vajas burgonyával és vegyes zöldséggel tálaljuk.

Ponty tabáni módra
A héjában főtt és hámozott burgonyát karikákra vágjuk, kivajazott tepsibe helyezzük. Sózzuk. Ráfektetjük a pontyszeleteket. Sóval, törött borssal, reszelt szerecsendióval ízesítjük, vastagon meghintjük karikákra vágott vöröshagymával, narancs gerezdekkel. Pirospaprikával elkevert tejföllel áthúzzuk és előmelegített sütőben kb. 25 percig sütjük. Fejes salátával tálaljuk.

Szigetközi halszeletek
A tepsi aljára kevés vizet öntünk, és alufóliával kibéleljük, belűről olajjal kikenjük. Ráhelyezzük a hagymakarikákat, a pontyszeleteket. Sózzuk, borssal és pár csepp citrommal ízesítjük. Befedjük szintén olajozott alufóliával. Előmelegített sütőben kb. 20 percig pároljuk. Köményes főtt burgonyával tálaljuk.

 

 

HALHÚS - ÉTELEK PONTYBÓL

A *-gal jelölt receptet Farkas József mesterszakács,
a **-gal jelölt recepteket Frank Sándor mesterszakács,
a továbbiakat pedig Hargitai György bocsátotta rendelkezésünkre.

 

JÓ TANÁCSOK
A ponty vásárlásához és otthoni feldolgozásához:

Élő hal vásárlásánál arra kell ügyelni, hogy a halat a fejen elhelyezett, kellő erősségű ütéssel kábítsuk el. Ha nem kezdjük mindjárt a tisztítást, az "élet-jelet" nem mutató pontyot ne vízbe, hanem hűvös helyre rakjuk.
Ha frissen jegelt halat szeretnénk, ellenőrizzük a kopoltyúját; ha az élénkvörös színű és tiszta, nyugodtan vásárolhatunk, a hal friss.
A hal tisztításának módja aszerint változik, hogy pontyunk pikkelyes, vagy tükrös. A pikkelyek eltávolítását végezhetjük éles késsel, vagy erre a célra kialakított, fogazott pikkelyező késsel. A halat deszkára fektetjük, bal kezünkkel a konyharuhával megfogjuk a fejét, és jobb kezünkben kissé oldalt tartott késsel kaparva, mindig a hal feje felé irányítva a kést a hal törzsének egész felületéről lekaparjuk a pikkelyeket. A tükrös pontynál a hátsor pikkelyt és a nyálkát hasonló módon távolítjuk el, mindkét esetben az úszókat kaparással tisztítjuk meg a nyálkától. Az így megtisztított halat felvágás előtt alaposan megmossuk.
A belek és a belsőség eltávolítása úgy történik, hogy hegyes végű bontó késsel a hasfalat a végbélnyílástól felhasítjuk. Vigyázat, a kés ne hatoljon túl mélyre, mert megnyitja a beleket, epehólyagot, stb. A végbélnyílást V alakban bevágva a gerinc mentén alányúlva egyetlen mozdulattal eltávolítható az egész belsőség (tej, ikra, vese).
Az elkészítés módjához alkalmazkodva dolgozzuk fel a halhúst, vagyis szeleteljük, vagy egészben hagyjuk. Ha nem halászlevet készítünk, a meg-maradó csontokat stb., vagyis a halászlé alapanyagot mosás és szárítás után mélyhűtőben tárolhatjuk. Erre a célra alkalmas a fej, az úszók, és a belsőség (tej, ikra, vese), filézés esetén a csont.
Akik a halevéstől a szálkák miatt félnek, azokon az előkészítésnél az irdalással, a fogyasztáskor pedig a kenyér előkészítésével segíthetünk. Az irdalás azt jelenti, hogy a haltestet 2-3 centiméteres távolságban borotvaéles késsel bevágjuk, így az Y szálkák nagy részét átvágjuk. Ha az étkezéskor mégis torkunkon akad egy-egy szálka, víz helyett kenyeret kell nyelnünk.

"Csontozott halhúst" filézéssel nyerhetünk.

A művelet a következő: A szálkák a hal testében helyenként sűrűbben, helyenként pedig ritkábban fordulnak elő. Néhány halfajunk kivételével alapvetően két szálkavonulatot különböztethetünk meg: a fejtől a farokig húzódó hátit, valamint a végbélnyílás fölött kiinduló és a farokúszó tövéig terjedő szálkázatot. A szálkák formája és nagysága különböző, mindenesetre a halat fogyasztók számára az Y alakúak a legkellemetlenebbek. Mit tehetünk annak érdekében, hogy csonttalan, de legalább szálkátlan halétkek kerülhessenek tányérunkra? A szálkátlanítás nem más, mint a halhús csonttalanítása. Levágjuk a hal fejét és a farokrészt, majd a hal törzsét is kettévágjuk a filézés megkönnyítése érdekében. Ügyeljünk arra, hogy a vágási vonalak a bordákkal párhuzamosak legyenek.
A csonttalanítást a törzs valamelyik darabján kezdjük. Éles, hegyes késsel beszúrunk a halhúsba a gerinc mentén, majd a háti irányba nyúló felső töviscsontok mellett hasítjuk fel, ezt követően pedig az oldalbordák mentén lefelé hatolunk késünkkel úgy, hogy minél kevesebb hús maradjon a csontokon. A farokrész csonttalanítása a legegyszerűbb. Késünkkel a gerinc mentén bevágva mindkét oldalon lefejtjük a húst a csontokról, s így két szép szeletet nyerünk. A haltörzs csonttalanítása egyszerű művelet. Ujjunkkal kétoldalt kitapintjuk a szálkavonulatot, majd ezt a részt késünkkel egyszerűen kimetsszük.

Szászika megjegyzései:
1. "Csak egy megjegyzés: Ha egy darab lapos fára (lécre) söröskupakokat szegelünk, azzal a legkönnyebb a halakat pikkelyezni, ráadásul az utána való takarítás is kevesebb, mivel a pikkelyek nem annyira repülnek széjjel a konyhában. Az apró halakat, pedig érdemes vízben tisztítni (vödörben) mert az apró pikkelyek ezáltal egyenesen a wc-be önthetők, így kellemetlen dugulásokat előzhetünk meg."
2. Különös gondot kell fordítani a tükörponty hasi részén levő pikkelyek eltávolítására.
3. "A lényeg: A filézett halat, főleg a gerinc környéki részeken irdaljuk, mivel a hasi része az szálkamentes. Irdalás közben, lehet érezni, ahogy a kés éle alatt, "ropognak" a szálkák, ahogy átvágjuk őket. "
4. A kivett belsőséggel kapcsolatban: "legelőször a májat különítem el a többitől, majd mikor óvatosan eltávolítottam belőle az epét, a többi belsőség közé rakom (nem az epét). A tejet, v. ikrát félreteszem, mert ha a hallét átpasszírozzuk, akkor csak ez után kerül a lébe, a szeletekkel együtt."


ELEINK ÉTELEI

PONTYBALIGÁNY (TÖLG ISTVÁN GYŰJTÉSE)
Hozzávalók 5 személyre:

1 kg pontyfilé
5 dkg sárgarépa
5 dkg kelkáposztalevél
4-5 szál petrezselyemzöld
6-10 dkg gomba
3 ek. fehérbor
3 ek. liszt
1 tojás

őrölt bors
gyömbérpor
A göngyöléshez:
10 szép káposzta-, kelkáposzta-, torma-, mángold- vagy céklalevél (de, jó hozzá a cukorrépa-, szőlő-vagy fügefalevél is)
2 ek. olaj
só ízlés szerint
A tálaláshoz:
kb. 1 dl kefir vagy aludttej
néhány csepp fehérbor
néhány csepp citromlé
méz

Elkészítés:
A pontyfiléket lebőrözzük, a nagyobb szálkákat kiszedjük, a halhúst sűrűn beirdaljuk, majd a megtisztított répával, kelkáposztával, petrezselyemmel és gombával együtt ledaráljuk. A borral, a liszttel és a tojással összedolgozzuk, sózzuk, borsozzuk, gyömbérporral fűszerezzük. Kb. 1 órán át pihentetjük, közben néhányszor finoman átgyúrjuk. A göngyöléshez szánt leveleket - miután vastag erüket kivágtuk - enyhén sós vízben leforrázzuk. A halas masszából 10, egyenként 6-8 cm hosszú, 1.5-2 cm vastag hengert formálunk, és a leforrázott levelekbe göngyöljük. Olajjal megkenjük, párolóedénybe vagy rácsra sorakoztatjuk, és egy kevés vizet öntünk alá, felforraljuk. Utána az edényt lefedjük, és a "baligányokat" 25-30 percen át így gőzöljük. Tálra tesszük, fehérborral, citromlével és mézzel pikánsra ízesített kefirrel leöntjük. Hajdanán párolt kölessel kínálták, aki ettől idegenkedik, párolt rizzsel és besózott uborkaszeletekkel adja asztalra.
Elkészítési idő: 1óra 15 perc Egy adag: 1555 kJ/372 kcal


PONTY KÉKRE FŐZVE (RÉZI NÉNI RECEPTJE)
Hozzávalók:

70 dkg pontyfilé
só ízlés szerint
citromhéj
3 dl víz
3 dl 5%-os ételecet
1 sárgarépa
1 petrezselyemgyökér
1 kisebb vöröshagyma
8-10 szem fekete bors
citromhéj
1 szál kakukkfű
A díszítéshez:
petrezselyem

Elkészítés:
A halat négy egyforma szeletre vágjuk, húsát kissé beirdaljuk, és besózva úgy 30 percig pihentetjük. Közben a vizet és az ecetet fölforraljuk, a megtisztított, fölszeletelt zöldséget beleszórjuk. Kissé megsózzuk, borssal, citromhéjjal és kakukkfűvel fűszerezzük. 5 percnyi forralás után belerakjuk a halszeleteket, és a gyöngyözve fövő vízben, kis lángon 8-10 percig főzzük. Jól lecsöpögtetve tányérra rakjuk, petrezselyemmel díszítjük. Leginkább főtt burgonya illik hozzá, de ecetet és olajat is tegyünk az asztalra, aki akarja, ezekkel meglocsolhatja a halat.
Ennél a receptnél különösen fontos, hogy friss halat használjunk, melynek bőrét borító vékony hártyája nem sérült, ugyanis ez lesz kékes színű az ecet hatására. Kisebb pontyot egészben is kékre párolhatunk.
Elkészítési idő: 30 perc + pihentetés Egy adag: 836 kJ/200 kcal


PONTY SÓSKAMÁRTÁSSAL (RÉZI NÉNI RECEPTJE)
Hozzávalók:

70 dkg pontyfilé
só ízlés szerint
5-6 dkg vaj
A sóskamártáshoz:
70 dkg friss sóska
1 közepes vöröshagyma
4 ek. olaj
1 púpozott ek. liszt
3 dl tej
3 dl víz
1 mk. só
1 kk. cukor
1 dl tejföl

Elkészítés:
A pontyot 4 nagy, vagy 8 kisebb szeletre vágjuk, majd kisujjnyi távolságonként beirdaljuk. Utána megsózzuk, olvasztott vajjal megkenegetjük, és grill-rácsra fektetjük. Előmelegített sütőben, nagy lánggal (200 °C; légkeveréses sütőben 180 °C) 12-15 percig sütjük. Tálaláskor sóskamártással leöntjük. Utóbbi úgy készül, hogy a sóska szárát lecsipkedjük, majd a leveleket megmossuk. A hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, az olajban megfonnyasztjuk. A sóskát rádobjuk, kevergetve addig pároljuk, amíg teljesen szét nem fő, és a leve is elpárolog. Ekkor a liszttel megszórjuk, 1 percig pirítjuk vigyázva, nehogy odakapjon. A tejet és a vizet ráöntjük, habverővel kevergetve 3-4 percig forraljuk, ezalatt mártásszerűen besűrűsödik. Közben megsózzuk, megcukrozzuk, végül tejföllel dúsítjuk.
Elkészítési idő: 50 perc Egy adag: 1698 kJl406 kcal


PONTY SZALONNÁVAL (TÖLG ISTVÁN GYŰJTÉSE)
Hozzávalók:

1 konyhakész ponty (kb. 1-1.5 kg-os)
1 cseresznyepaprika
só ízlés szerint
15-20 dkg erősen füstölt szalonna
1 nagy vöröshagyma
2-3 kk. édesnemes pirospaprika
1.5 dl tejföl

Elkészítés:
A hal fejét, úszóit, farkát levágjuk, és fazékba tesszük. Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, megsózzuk, beletesszük a cseresznyepaprikát, és 10-12 percig főzzük. Közben a hal törzsét mindkét oldalán beirdaljuk, majd kb. 2 cm vastagon fölszeleteljük. Utána kissé besózzuk, így nemcsak ízletesebb lesz, hanem főzéskor sem esik szét. Az alaplevet leszűrjük, a csontokról és a fejről a húsosabb részeket leszedjük, félretesszük. A szalonnát apró kockákra vágjuk, kisütjük, majd a fél karikákra vágott hagymát üvegesre sütjük rajta. A tűzről levéve meghintjük pirospaprikával, és fölöntjük a halalaplével, amiben előtte tejfölt habartunk. Kevergetve fölforraljuk, majd belerakjuk a halszeleteket. Úgy 5 percnyi főzés után hozzáadjuk a félretett, félpuha haldarabokat, a belsőségeket (ha voltak) és további 10 percig főzzük. Aki csípősen szereti, a vége felé fakassza bele a cseresznyepaprikát. Párolt rizzsel vagy petrezselymes burgonyával, tálaljuk. Aki a sűrűbb "szaftot" szereti, a hagymás szalonnára a pirospaprikával együtt kávéskanálnyinyi lisztet is szórhat, ezután kerül rá az alaplé. Az alaplé még ízesebb, ha fél gerezd fokhagymával fő, és még tartalmasabb, ha valamilyen apró hal (például kárász, keszeg) is belekerül.
Elkészítési idő: 1 óra Egy adag: 2705 kJ/647 kcal


VÖRÖSBOROS PONTY (TÖLG ISTVÁN GYŰJTÉSE)
Hozzávalók 6 személyre:

1 nagyobb konyhakész ponty (1, 5-2 kg-os)
só ízlés szerint
2-3 szál petrezselyem
1 szál zellerzöld
A mártásához:
kb. 2 dl testes savas vörösbor
kb. 2 dl víz
4-5 tojássárgája
1 ek. citromlé
2 mk. cukor
só ízlés szerint
A díszítéshez:
petrezselyem
citrom

Elkészítés:
A ponty törzsét ujjnyi vastagon fölszeleteljük, a fejét, az uszonyait és a farkát levágjuk. A halat egészben is elkészíthetjük, ha ünnepi alkalomra akarunk valami látványos különlegességet az asztalra tenni. Akárhogy is készítetjük, a halhúst sóval bedörzsöljük és 1 órán át pihentetjük. Közben enyhén sós vizet forralunk, beletesszük a petrezselymet és a zellerzöldet, majd mikor gyöngyözve forr, óvatosan belerakjuk a halat is. A szeleteket kb. 15 percig, az egész pontyot 25 percig főzzük. A mártáshoz a bort és a vizet a tojássárgájával elhabarjuk, citromlével és cukorral kellemesen pikánsra ízesítjük, kissé megsózzuk. Kis lángon, még jobb, ha vízgőzre állítva, szüntelenül kevergetve addig főzzük, míg majdnem fölforr. Ezalatt híg mártáshoz hasonlóan besűrűsödik. A puha halat szűrőlapáttal tálra rakjuk, a forró mártással leöntjük. Citromkarikákkal és petrezselyemmel díszítve tálaljuk. Főtt sárgarépa és petrezselyemgyökér, valamint vajas főtt burgonya illik hozzá.
Ez a recept az 1840-es évekből maradt ránk, s a legendák szerint Jókai, Petőfi és társaik legízesebb ponty étke.
Elkészítési idő: 1 óra Egy adag: 1213 kJ/290 kcal


MAI RECEPTEK

BAKONYI HALGOMBÓCLEVES
Hozzávalók:

50 dkg halcsont (pontyfarok, -fej)
1 ek. só
1 vöröshagyma
40 dkg csiperkegomba
2 paradicsom
1 húsos zöldpaprika
1 hegyes erős paprika
4 ek. olaj
1 csapott ek. pirospaprika
2 dl tejföl
1 púpozott ek. liszt
A halgombóchoz:
30 dkg pontyfilé
2 ek. étkezési keményítő
1 mk. só
fél mk. őrölt bors
1 kisebb csokor petrezselyem
1 tojásfehérje
A galuskához:
1 tojás
csipetnyi só
4 ek. liszt

Elkészítés:
A halcsontokat megmossuk, lábasba tesszük és 1,3 liter vizet öntünk rá. Megsózzuk, fölforraljuk, majd lefödve, kis lángon 45 percig főzzük. A hagymát finomra, a gombát nem túl vékony szeletekre, a paradicsomot és a kétféle paprikát centis kockákra vágjuk. A hagymát olajon megfonnyasztjuk. Először a gombát, majd 2-3 percnyi pirítás után a paprikát hozzáadva nagy lángon pirítjuk. Beletesszük a paradicsomot, majd meghintjük pirospaprikával. A tejfölt a liszttel és 0.5 deci vízzel simára keverjük, a gombát ezzel sűrítjük. A leszűrt halalaplével fölöntjük, 1-2 percig kevergetve forraljuk. A gombócokhoz a pontyot ledaráljuk, a keményítőt beledolgozzuk, sózzuk, borsozzuk, a fölaprított petrezselyemmel fűszerezzük, végül a kemény habbá vert tojásfehérjét is beleforgatjuk. A masszából nedves kézzel kis gombócokat formálunk, és a forrásban lévő levesbe rakva 4-5 percig főzzük. Levesbe szaggatott galuskával azonnal tálaljuk.
Elkészítési idő: 1 óra 10 perc Egy adag: 2061kJ/493 kcal


BOSZORKÁNYSZIGETI BATYUS HALÁSZLÉ**
Hozzávalók 10 személyre:

2kg pontyfilé
2 kg vegyes halcsont
80 dkg vöröshagyma
10 dkg szegedi paprika
20 dkg liszt
1 db tojás
5 db csöves erős paprika
3-4 paradicsom
2 gerezd fokhagyma
2 ek. étolaj
őrölt fehér bors

Elkészítés:
A megtisztított pontyot filézzük, a halhúst egyenletesen a bőréig irdaljuk, 5-6 dkg-os darabokra szeleteljük, enyhén sózzuk, és hűtőbe rakjuk. A halcsontból, fejből vöröshagyma szeletekkel alaplevet főzünk csöves zöldpaprika és paradicsom hozzáadásával, sóval és szegedi őrölt paprikával. A batyu tölteléke: olajon finomra vágott vöröshagymát fonnyasztunk kevés apróra vágott zöldpaprikával és paradicsommal, rátesszük a halbelsőséget, készre pároljuk, sóval, borssal ízesítjük, fűszerezzük, liszttel meghintjük, pirítjuk, majd hal alaplé hozzáadásával sűrű pépes masszává forraljuk. Lisztből és tojásból tésztát gyúrunk, nyújtófával vékony leveles tésztát készítünk és 5-6 cm-es kockákat vágunk ki belőle. A kocka közepére tesszük a kávéskanálnyi halbelsőségből készült tölteléket és a tészta négy sarkát felemelve evővilla segítségével batyukat formálunk belőle. Ez után az alaplevet átpasszírozzuk úgy, hogy tartalmas sűrű legyen. A fűszerezett halfiléket és a batyukat az alaplében 10-15 percig forraljuk. Forrón, bográcsban, karikára vágott zöldpaprikával tálaljuk.
Elkészítési idő: 1 óra 50 perc Egy adag: 1681 kJ/402 kcal


DOROZSMAI PONTYPAPRIKÁS SAJTOS GALUSKÁVAL**
Hozzávalók:

80 dkg pontyfilé
1 púpozott kk. pirospaprika
5 dkg füstölt szalonna
1 ek. liszt
4 ek. olaj (zsír)
1.5 dl tejföl
1 jó közepes vöröshagyma
A körethez:
2 gerezd fokhagyma
4 adag galuska
1 zöldpaprika
1 paradicsom
2 dl tejföl

őrölt bors
8-10 dkg reszelt sajt

Elkészítés:
A pontyfilét 3 centis kockákra vágjuk, félretesszük. Az apróra vágott szalonnát olajon kevergetve kisütjük. Közben a zöldséget megtisztítjuk. A hagymát finomra, a fokhagymát pépesre, a paprikát és a paradicsomot apró kockákra vágjuk. A szalonnán a hagymát üvegesre sütjük, a hozzáadott paprikával és paradicsommal még 2 percig pirítjuk, közben fokhagymával ízesítjük. Utána kerül bele a ponty, amit csak addig pirítunk, míg körös-körül kifehéredik. Sózzuk, borsozzuk, pirospaprikával megszórjuk, majd kb. 3 dl vizet (még jobb, ha halalaplevet) öntünk rá. Kis lángon kb. 10 percig puhítjuk, közben megkeverjük vigyázva, nehogy a halhúst összetörjük. A lisztet a tejfölben csomómentesre keverjük, a pontypaprikás levét ezzel sűrítjük. Tálaláskor galuskát halmozunk mellé, amit tejföllel meglocsolunk, és reszelt sajttal megszórunk.
Elkészítési idő: 45 perc Egy adag: 3846 kJ/920 kcal


HALAS RÉTES KAPROS-PAPRIKÁS MÁRTÁSBAN
Hozzávalók:

70 dkg bőr nélküli pontyfilé
2 vöröshagyma
8 ek. olaj
1 púpozott kk. pirospaprika
2 paprika
2 paradicsom
4 tojás
1 csomag 4 lapos réteslap
2 ek. zsemlemorzsa
2 dl tejföl
2 ek. liszt
1 csokor kapor
só ízlés szerint

Elkészítés:
A vöröshagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. A felét 3 ek. olajon megfuttatjuk, pirospaprikával meghintjük, majd 5 dl vízzel fölöntjük. A paprikát kicsumázzuk, a paradicsomok szárát kimetsszük; mindkettőt centis kockákra vágjuk. A felét a paprikás lébe tesszük, sóval ízesítjük. Belerakjuk a pontyfilét, 10 percig főzzük, majd óvatosan kiemeljük, hűlni hagyjuk. Utána a nagyobb szálkákat kiszedjük belőle, és a halhúst ledaráljuk. A félretett hagymát 3 ek. olajon megfonnyasztjuk. A maradék paprikát és paradicsomot beletesszük, 2-3 percig pirítjuk, és a halat hozzáadva még 1-2 percig sütjük. A tojásokat fölverjük, megsózzuk és a lecsós pontyra öntjük, kevergetve 2-3 percig, a tojás kocsonyásodásáig sütjük. A réteslapokat nedves konyharuhán egymásra terítjük úgy, hogy közüket kevés olajjal megkenjük, és morzsával meghintjük. A tölteléket vastag csíkban, egyenletesen a felénk eső oldalára halmozzuk. A rétest fölgöngyöljük, kiolajozott tepsire rakjuk. A tetejét is megkenjük olajjal, végül előmelegített sütőben, a közepesnél kicsit erősebb lánggal 20 percig sütjük. Közben a halpaprikás párolólevét a tejföllel és 1 dl vízzel simára kevert liszttel sűrítjük. Leszűrjük, fölaprított kaporral fűszerezzük. Tálaláskor a rétest 4 nagy szeletre vágjuk, és a mártással leöntjük.
Elkészítési idő: 1 óra 10 perc Egy adag: 3207 kJ/724kcal


HALLABDÁK TAMÁS MÓDJÁRA
Hozzávalók:

A hallabdákhoz:
1 csapott kk. só
fél mk. reszelt szerecsendió
50 dkg bőr- és szálkamentes pontyfilé (kb. 60 dkg bőrös filé kell hozzá)
fél csokor petrezselyem
4 ek. zsemlemorzsa
3 tojásfehérje
A burgonyapüréhez:
6 közepes burgonya (kb. 70 dkg)
3 tojássárgája
fél mk. reszelt szerecsendió
késhegynyi őrölt bors
A tepsi kikenéséhez:
2 dkg vaj
A díszítéshez:
paradicsom

Elkészítés:
A burgonyát héjában, enyhén sós vízben megfőzzük, leszűrjük. Még melegen meghámozzuk, áttörjük. Amikor kihűlt, mk. sóval ízesítjük, a tojások sárgáját beledolgozzuk, szerecsendióval és borssal fűszerezzük. Közben a halhúst kétszer ledaráljuk. Ha bőrös, akkor azt előbb lefejtjük róla, és a nagyobb szálkákat is kiszedjük. (Az apróbb szálkák a darálással eltűnnek, így akár kisebb gyerekek is biztonsággal ehetnek a fogásból). A darált halhúst megsózzuk, szerecsendióval és fölaprított petrezselyemmel fűszerezzük, hozzáadjuk a zsemlemorzsát, majd a kemény habbá vert tojásfehérjét is beleforgatjuk. Nedves kézzel diónyi gömböket formálunk, ezeket kivajazott tepsibe rakosgatjuk. A burgonyás masszát csillagcsöves habzsákba töltjük, és a gombócok közé nyomjuk, de a tetejükre is juthat belőle. Előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 160 °C) kb. 15 percig sütjük. Ezalatt a burgonya teteje kissé megpirul, a halgombócok pedig átsülnek. Paradicsommal díszítve tálaljuk.
Elkészítési idő: 1 óra 15 perc ˇ Egy adag: 1881 kJ/450 kcal


HALLEVES TÁRKONYOSAN
Hozzávalók:

60 dkg pontyfilé
1 kk. só
1 mk. őrölt bors
1 vöröshagyma
2 sárgarépa
2 petrezselyemgyökér
1 kisebb zellergumó
5 dkg vaj vagy 4 ek. olaj
1 ek. liszt
2 húsleveskocka
15 dkg zöldborsó (lehet fagyasztott is)
1 kk. morzsolt tárkony
1 kk. morzsolt borsikafű
1 ek. tárkonyecet
2 dl tejföl

Elkészítés:
A pontyfiléből a nagyobb szálkákat kiszedjük, majd a halhúst ujjnyi csíkokra vágjuk. Megsózva, megborsozva félretesszük. A zöldségeket megtisztítjuk. A hagymát finomra, a többit a gyufaszálnál kicsit vastagabb csíkokra metéljük. A zöldborsót szobahőmérsékleten fölengedjük. Vajon a hagymát kis lángon üvegesre pároljuk, a többi zöldséget rászórjuk. Saját levében, lefödve, 6-8 perc alatt félpuhára pároljuk. Megszórjuk liszttel, kissé megpirítjuk, majd bő 1 liter vízzel fölöntjük. Belemorzsoljuk a leveskockát, hozzáadjuk a zöld-borsót. 3-4 percnyi forralás után tárkonnyal és borsikával fűszerezzük, óvatosan belekeverjük a halat, és 5 percig főzzük. Végül a levest ecettel ízesítjük, tejföllel dúsítjuk. (Célszerű a tejfölt kevés forró levessel elkeverni, azután a leveshez önteni, így biztosan nem kapja össze.) A tűzről levéve 2 tojássárgájával is gazdagíthatjuk.
Elkészítési idő: 50 perc ˇ Egy adag: 1848 kJ/442 kcal


KORHELY HALÁSZLÉ
Hozzávalók:

2 ponty (egyenként kb. 1 kg)
1 púpozott ek. pirospaprika
1 kk. cseresznyepaprika-krém
só ízlés szerint
1-2 szem burgonya
6-7 közepes vöröshagyma
2 babérlevél
3-4 dl tejföl
1 citrom leve
1 kk. mustár

Elkészítés:
Ugyanúgy főzzük, mint a hagyományos halászlevet, mindössze annyi különbséggel, hogy az áttört alaplevet babérlevéllel fűszerezve 4-5 percig forraljuk. Utána minden 5 dl-hez 1 dl tejfölt és 1 kk. citromlevet számítunk, mindezt kevés vízzel és mustárral simára keverjük, és az alaplébe öntjük. Habverővel kevergetve jól kiforraljuk, végül a bepácolt halat is belefőzzük.
Elkészítési idő: 1 óra 30 perc ˇ Egy adag: 1075 kJ/257 kcal


LECSÓS PONTY
Hozzávalók:

60 dkg pontyfilé
só ízlés szerint
8 dkg liszt
4 csapott kk. pirospaprika
1 mk. őrölt bors
6 ek. olaj
8-10 dkg füstölt szalonna
1 vöröshagyma
5-6 húsos zöldpaprika
8 közepes paradicsom

Elkészítés:
A pontyfilét bőrözzük, 4 egyforma szeletre vágjuk, megsózzuk. A lisztet pirospaprikával és borssal fűszerezzük. A halat beleforgatjuk, majd olajban oldalanként 3-4 percig sütjük. Lecsöpögtetve félretesszük. A szalonnát kis kockákra, a megtisztított vöröshagymát finomra vágjuk. A paprikát kicsumázzuk, a paradicsom szárát kimetsszük, majd mindkettő húsát nagyobb kockákra daraboljuk. A halsütés után maradó olajban a szalonnát kiolvasztjuk, és a hagymát megpirítjuk benne. A maradék pirospaprikával meghintjük, majd a paprikát és a paradicsomot beleforgatjuk. Kevergetve 20 percig sütjük, közben megsózzuk. Amikor kész, a sült halat belerakjuk, lefedjük, és épp csak 3-4 percig hagyjuk a tűzön, hogy a ponty átforrósodjon. Sütőben is megmelegíthetjük. Készíthetjük konzerv vagy házilag eltett lecsóból is, amihez a szalonnás-hagymás alapot ne feledjük el, kivéve, ha éppen fogyókúrázunk. A lecsós pontyból pár perc alatt magyaros pontyot készíthetünk, ami főleg akkor praktikus, ha az előbbiből marad. Ilyenkor a kész lecsóba karikákra vágott, bő olajban aranybarnára sült burgonyát keverünk, és így tálaljuk az átforrósított hallal a tetején.
Elkészítési idő: 55 perc ˇ Egy adag: 2809 kJl672 kcal


MAKÓI HALTEPERTŐ**
Hozzávalók:

80 dkg pontyfilé
40-50 dkg vöröshagyma
kb. 1 csapott ek. só
1 púpozott ek. pirospaprika
kb. 7 ek. liszt
1 csapott kk. őrölt bors
A sütéshez:
bő olaj (zsír)
A tálaláshoz:
néhány salátalevél
1-1 paprika és paradicsom
néhány szál petrezselyem

Elkészítés:
A pontyfiléket lebőrözzük, és amennyire csak lehet, a szálkáit is kiszedjük. Utána kisujjnyi csíkokra vagy 2 cm-es kockákra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk, gyűrűire szedjük. A pirospaprika felét a lisztbe keverjük. A többit borssal és sóval együtt a halra, illetve a hagymára szórjuk, külön-külön jól összekeverjük. A fűszeres haldarabokat a lisztbe forgatjuk, majd bő, forró olajban 3-4 perc alatt ropogós pirosra sütjük, papírtörölközőre szedve lecsöpögtetjük. A hagymát a többi paprikás lisztbe forgatjuk és a hal sütésénél vissza- maradó olajban kb. 2 perc alatt ropogós pirosra sütjük. Fatálon tálaljuk, úgy hogy azt salátalevelekkel körberakjuk, a haltepertőt, majd a hagymát ráhalmozzuk, végül paprikával, paradicsommal és petrezselyemmel díszítjük.
Elkészítési idő: 35 perc ˇ Egy adag: 2111 kJ/505 kcal


PARADICSOMOS PONTYGOMBÓCOK
Hozzávalók:

70 dkg pontyfilé
7 ek. főtt rizs
só, őrölt bors
1 kisebb vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
csipetnyi majoránna
1 tojás
a mártáshoz:
1.2 kg érett paradicsom vagy
1 liter rostos paradicsomlé
2 ek. cukor
1 csapott ek. só
1 ág zellerzöld
2 ek. étkezési keményítő

Elkészítés:
A pontyfiléket lebőrözzük, majd miután a nagyobb szálkákat kiszedtük belőle, ledaráljuk. A főtt rizst hozzáadjuk, sózzuk, borsozzuk, majd a lereszelt hagymával, a zúzott fokhagymával és majoránnával fűszerezzük, a tojást beledolgozzuk. Nedves kézzel kis gombócokat formálunk. A paradicsomok szárát kimetsszük, majd a szemeket turmixoljuk és lábasba szűrjük. Cukorral ízesítjük, sózzuk, zellerzölddel fűszerezzük. 1-2 dl vizet öntünk rá, belerakjuk a halgombócokat és fölforraljuk. (A kész paradicsomlevet óvatosan fűszerezzük!) Lefödjük, kis lángon kb. 25 percig főzzük, majd a halgombócokat a lábasból kiemeljük. A kb. 1 dl vízzel simára kevert keményítőt a levébe öntjük, és 2-3 percig forralva besűrítjük, végül a gombócokat megforrósítjuk benne.
Elkészítési idő: 1 óra 25 perc ˇ Egy adag: 1447 kJ/346 kcal


PONTYKOCSONYA
Hozzávalók:

1 ponty (kb. 1.5 kg)
2 kk. só
1 mk. pirospaprika
1 mk. darált cseresznyepaprika
1 nagyobb vöröshagyma
1 nagyobb sárgarépa
1 nagyobb petrezselyemgyökér
1 nagyobb zöldpaprika
1 nagyobb paradicsom
fél csokor zellerzöld
3 gerezd fokhagyma
4 dkg zselatinpor
2 tojásfehérje

Elkészítés:
A pontyot megtisztítjuk, bőrét lefejtjük és filézzük majd csíkokra vágva sóval, pirospaprikával és cseresznyepaprikával bedörzsöljük, hűtőszekrénybe tesszük. A hagymát fölszeleteljük, a zöldséget, a paprikát és a paradicsomot negyedekbe vágjuk, és lábasba szórjuk. A halcsontokat és a fejet zellerzölddel együtt rárakjuk, majd annyi vizet öntünk rá, hogy jól ellepje. Fölaprított fokhagymával és sóval ízesítjük. Nagy lángon fölforraljuk, majd kis lángon 25-30 percig főzzük. A zselatinport 1.5 dl vízbe áztatjuk. A halalaplevet leszűrjük, a pácolt halat hozzáadjuk, 6-8 percig főzzük. A puha pontyot félrerakjuk, a leszűrt levet fölforraljuk, esetleg sózzuk, erős paprikával tüzesítjük. Belekeverjük a zselatint, és gyöngyöző forralással kevergetés mellett 5 percig főzzük. A tojásfehérjét félig fölverjük, majd 1 dl vízzel tovább verjük. Belemerünk egy kevés forró levet, majd az egészet a hallébe öntjük. Kis lángon még 5 percig főzzük, 10 percig pihentetjük, tetejéről a habot óvatosan leszedjük, végül a zselatinos hallevet tiszta konyharuhán átszűrjük. A puha halat tányérokra tesszük, paprikával, paradicsommal, petrezselyemmel, esetleg a főtt sárgarépával díszítjük. A hal-levest ráöntjük, kocsonyásodni hagyjuk.
Elkészítési idő: 1 óra 40 perc + dermesztés ˇ Egy adag: 949 kJ/227 kcal


PONTY ORLYI MÓDON
Hozzávalók:

60 dkg pontyfilé
1 kk. + 1 mk. só (még jobb, ha halétel fűszerkeverék)
20 dkg liszt
3 dl sör
3 tojás
3 ek. olaj
A sütéséhez:
bő olaj

Elkészítés:
A pontyfilét bőrözzük, majd húsát másfél ujjnyi széles csíkokra vágjuk, és egy kk. sóval megszórjuk. A lisztet sörrel, a tojások sárgájával, olajjal és 1 mk. sóval simára keverjük; a kemény habbá vert tojásfehérjét beleforgatjuk. A halcsíkokat a masszába mártjuk, és bő, közepesen forró olajban 4-5 perc alatt kisütjük, közben húsvillával alányúlva megforgatjuk, nehogy megégjen. Szalvétára téve lecsöpögtetjük. Párolt rizs és tartármártás illik hozzá.
Elkészítési idő: 35 perc ˇ Egy adag: 2525 kJ/604 kcal


PONTY REFORM MÓDRA
Hozzávalók:

4 szelet ponty (egyenként kb. 15 dkg)
1 mk. só
fehérbor
1 dl szőlőlé
25 dkg szójasugo* vagy
5-6 dkg szójagranulátum 3 dl fűszeres, sűrű paradicsomlében megfőzve

Elkészítés:
A pontyszeleteket enyhén besózzuk, majd borral és szőlőlével leöntjük. Legalább 2 órát, de még jobb, ha egész éjszaka ebben a lében pácoljuk. Másnap a halat lapos, tűzálló tálba vagy tepsibe fektetjük, a páclevet ráöntjük, és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 160 °C) kb. 10 perc alatt megpároljuk, közben egyszer megforgatjuk. Utána a párolólevet lábasba szűrjük, a szójasugót belekeverjük, és felmelegítjük, de nem forraljuk. Tálaláskor a halszeleteket a mártással leöntjük. Graham- vagy szójaliszttel készült főtt spagettivel tálaljuk.
* szójával dúsított paradicsommártás, reformboltban kapható.
Elkészítési idő: 25 perc (pácolás nélkül) Egy adag: 895 kJ/214 kcal


PONTYVAGDALT
Hozzávalók:

60 dkg pontyfilé
1 kisebb vöröshagyma
1 csokor petrezselyem.
2 ek. olaj
2 tojás
6-7 ek. zsemlemorzsa
késhegynyi só
1/2 mk. őrölt bors
1 kk. pirospaprika
A sütéshez:
(bő olaj)

Elkészítés:
A hal bőrét lehúzzuk, húsát szálkázzuk, majd apró lyukú tárcsán kétszer-háromszor ledaráljuk. A megtisztított hagymát és a petrezselymet finomra vágjuk, és olajon megfuttatjuk. A tojásokkal és 2-3 ek. zsemlemorzsával a halhoz adjuk, és sóval, borssal, pirospaprikával fűszerezzük. Féltenyérnyi pogácsákat formálunk belőle, ezeket a maradék zsemlemorzsába forgatjuk, és bő olajban, oldalanként kb. 3 perc alatt ropogós pirosra sütjük.
Elkészítési idő: 50 perc ˇ Egy adag: 1206 kJ/289 kcal


RÁCPONTY
Hozzávalók:

80 dkg pontyfilé
15 dkg füstölt szalonna
só ízlés szerint
1 kg burgonya
2 vöröshagyma
4 zöldpaprika
4 paradicsom
4 ek. olaj
1 csapott ek. pirospaprika
1 mk. cseresznyepaprika-krém
2 dl tejföl
1 ek. liszt

Elkészítés:
A pontyfilét 4 egyforma darabra vágjuk, bőrös oldalukkal lefelé deszkára fektetjük, és sűrűn beirdaljuk. A résekbe 1-1 vékony szelet szalonnát bújtatunk. Utána a pontyot kissé besózzuk. A burgonyát héjában, sós vízben megfőzzük, majd meghámozva karikákra vágjuk. Közben a hagymát megtisztítjuk, a paprikát kicsumázzuk, a paradicsomok szárát kimetsszük. A hagymát finomra aprítva az olajon megfuttatjuk. A paprikát és a paradicsomot nagyobb kockákra vágjuk, a hagymára dobjuk, nagy lángon 4-5 percig pirítjuk. Utána megsózzuk, pirospaprikával meghintjük, cseresznyepaprika-krémmel "tüzesítjük", és a tejföllel simára kevert lisztet hozzáadjuk. 2-3 percig forraljuk. A burgonyát egyenletesen egy tepsi közepére terítjük, a tejfölös lecsót ráöntjük, és a tűzdelt pontyot köré rakjuk. Forró sütőben 15 percig sütjük. Még gazdagabb és különlegesebb, ha a hagymán először 30 dkg cikkekre vágott gombát pirítunk meg, csak utána kerül bele a paprika és a paradicsom.
Elkészítési idö: 1 óra 30 perc ˇ Egy adag: 4097 kJ/980 kcal


RÁNTOTT PONTYDERÉK MAJONÉZES BURGONYÁVAL
Hozzávalók:

8 patkó alakú pontyszelet (egyenként kb. 20 dkg-os)
őrölt bors, só
6 ek. zsemlemorzsa
4 ek. zabkorpa (ez is lehet morzsa)
10 dkg liszt
2 tojás
A majonézes burgonyasalátához:
8 közepes burgonya
só ízlés szerint
2 tojássárgája
2 dkg margarin
fél citrom leve
fél ek. mustár
1 mk. cukor
3 dl csökkentett zsírtartalmú tejföl
2 kis szál póréhagyma
1 csokor petrezselyem
A sütéshez:
bő olaj

Elkészítés:
A pontyszeletek bőrét lefejtjük, majd a halhúst sózzuk, borsozzuk, és félretesszük. A burgonyát héjában, enyhén sós vízben megfőzzük. Utána leszűrjük, és hűlni hagyjuk. Közben elkészítjük a kalóriaszegény hamis majonézt. A tojássárgáját és a margarint egy tűzálló tálba tesszük, citrom levével, fél mk. sóval, mustárral és cukorral ízesítjük. Vízgőzön kevergetve addig f6zzük, amíg krémszerűen besűrűsödik. Félretesszük, majd miután kihűlt, a tejfölt is belekeverjük. A burgonyát meghámozzuk, 2-3 milliméter vastag karikákra vágjuk. A megtisztított póréhagymát vékonyan felkarikázzuk. Mindezeket a mártásba keverjük, ha kell, utána ízesítjük, és hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek. A zsemlemorzsát és a zabkorpát összekeverjük. A hal-szeleteket lisztbe, felvert tojásba és a korpás morzsába (lehet csak zsemle-morzsába is) forgatva bundázzuk. Közepesen forró olajban 5-6 perc alatt megsütjük, majd lecsöpögtetjük. Burgonyasalátával tálaljuk.
Elkészítési idő; 1 óra 10 perc + a saláta érlelése Egy adag. 3508 kJ/839 kcal


ROSTON SÜLT PONTY FŰSZERES VAJJAL
Hozzávalók:

4 szelet filézett ponty
őrölt bors

1 kis fej vöröshagyma
1 csokor petrezselyem
4 ek. olaj
2 ek. citromlé
A sütéshez:
2 ek. olaj
A fűszeres vajhoz:
ujjnyi póréhagyma
10 dkg vaj
késhegynyi só
fehér bors
mustár
fél citrom leve

Elkészítés:
A halszeleteket sóval, borssal behintjük és egy lapos edénybe fektetjük. A megtisztított vöröshagymát vékony karikákra, a petrezselymet finomra vágjuk, és mindkettő felét a hal tetejére tesszük. Az olajat a citromlével elkeverjük, és ezt is a halra öntjük. Többször átforgatva, legalább I órán át így pácoljuk. Közben elkészítjük a fűszeres vajat. Az alaposan megmosott pórét és a maradék vöröshagymát nagyon finomra vágjuk, a vajjal habosra keverjük, petrezselyemmel, sóval, fehér borssal, mustárral és citromlével ízesítjük. Kiterített alufólia lapra kanalazzuk, és henger alakúra formázva összegöngyöljük. Tálalásig mélyhűtőbe rakjuk. A halat páclevéből kiemeljük, a nedvességet lei-tatjuk róla, és kevés olajjal megkenjük. Roston vagy grillsütőben, a visszamaradt páclével kenegetve, oldalanként kb. 4 perc alatt pirosra sütjük. Tálaláskor a forró halszeletekre egy-egy karika fűszeres vajat rakunk, ami ráolvad és pompás ízt ad a pontynak. Köretnek saláta vagy burgonyapüré illik hozzá.
Elkészítési idő: 35 perc + pácolás Egy adag: 1164 kJ/279 kcal


SAVANYÚ KÁPOSZTÁVAL TÖLTÖTT HALFILÉ
Hozzávalók:

4 szelet filézett ponty (egyenként kb. 15-20 dkg)
40 dkg savanyú káposzta
1 nagy vöröshagyma
5 dkg vaj
8 szelet húsos szalonna (bacon)

őrölt bors
A mártáshoz:
2 dl tejszín
1.5 dl sör
3 tojássárgája
1 kk. só
1 kk. citromlé

Elkészítés:
A káposztát, ha túl savanyú, kimossuk, majd durvára vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, finomra aprítjuk, vajon megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a káposztát, és közepes lángon, lefödve 20 percig pároljuk. Esetleg 1 ek. cukorral is ízesítjük. A pontyfilék bőrét lefejtjük, és a nagyobb szálkákat kiszedjük belőlük. Utána a szeleteket megsózzuk, megborsozzuk. A párolt káposztát ráhalmozzuk, föltekerjük, majd mindegyiket 2-2 szelet baconnal körbetekerjük, és fogvájóval rögzítjük. Kisebb tepsibe rakjuk, és előmelegített sütőben, a közepesnél erősebb lánggal (200 °C; légkeveréses sütőben 180 °C) 20 percig sütjük. Közben a tejszínt a sörrel és a tojássárgájával összekeverjük, megsózzuk, citromlével ízesítjük. Vízgőzön kevergetve addig főzzük, míg mártásszerűen be nem sűrűsödik. Tálaláskor a töltött pontyot kissé ferdén félbevágjuk, és a mártással leöntjük. Köretnek főtt burgonya illik hozzá.
Elkészítési idő: 1 óra 70 perc ˇ Egy adag: 2926 kJ/700 kcal

 

 

Pontypörkölt
Hozzávalók 4 személyre: 70-80 dkg filézett ponty, 1 fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 evőkanál liszt, 1 halászlékocka, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, só
A filézett halhúst egyforma széles csíkokra vágjuk. Megsózzuk, majd mindkét oldalát lisztben megmártjuk. A hagymát tisztítás után finomra vágjuk, a zöldpaprikát és a paradicsomot felszeleteljük. 1/2 dl vízben feloldjuk a halászlékockát, és a megmaradt lisztet elkeverjük benne.
A 24 cm átmérőjű AMC-serpenyőt felmelegítjük, majd a halcsíkokat beletéve, mindkét oldalukon elősütjük. A serpenyőből tálra téve, félrerakjuk. A serpenyőbe szórjuk a hagymát, a a zöldpaprikát és a paradicsomot, ezután kevergetve megpirítjuk. Rászórjuk a pirospaprikát, és gyorsan összekeverjük, végül ráöntjük a lisztes-halászlékockás vizet. Kevergetve felforraljuk, ezután befedjük, és a legkisebb hőfokon 10 percig főzzük. A paprikás mártásba óvatosan beletesszük a halcsíkokat, és ismét befedve, kb. 15 percig pároljuk. Nem szabad megkeverni, mert a halhús hamar szétesik. Az edényt rázogatva mozgathatjuk meg a haldarabokat.
Galuska illik ehhez a tipikusan magyar ételhez.
Száraz fehérbor vagy rozé a hozzáillő ital.


Pontypörkölt (Lajkó)
Hozzávalók: 80 dkg ponty színhús, 20 dkg vöröshagyma, 5 dkg zsír, 10 dkg zöldpaprika, 10 dkg paradicsom, 10 dkg lecsó, 5 adag sós burgonya, só, fűszerpaprika.
A pontyfilét beirdaljuk, és kockára daraboljuk. Mély jénai tálban a finomra vágott vöröshagymát zsírban 3-3,5 percig mikrohullámú berendezésben pirítjuk, közben megkeverjük. A fűszerpaprikát hozzákeverjük, kevés vízzel felöntjük. Beletesszük a lecsót (paradicsomos levének egy részét) vagy a kockára vágott zöldpaprikát, paradicsomot, majd a mikróban további 6-8 percig pároljuk. Szükség esetén kevés vizet öntünk alá, megkevergetjük. Beletesszük a halkockákat, majd közepes erősségen 4-5 percig pároljuk. Sós burgonyával tálaljuk.


Pontypörkölt mikróban
Hozzávalók 80 dkg ponty színhús, 20 dkg vöröshagyma, 5 dkg zsír, 10 dkg zöldpaprika, 10 dkg paradicsom, 10 dkg lecsó, 5 adag sós burgonya, só, fűszerpaprika.
Elkészítése: A pontyfilét beirdaljuk, és kockára daraboljuk. Mély jénai tálban a finomra vágott vöröshagymát zsírban 3-3,5 percig mikrohullámú berendezésben pirítjuk, közben megkeverjük. A fűszerpaprikát hozzákeverjük, kevés vízzel felöntjük. Beletesszük a lecsót (paradicsomos levének egy részét) vagy a kockára vágott zöldpaprikát, paradicsomot, majd a mikróban további 6-8 percig pároljuk. Szükség esetén kevés vizet öntünk alá, megkevergetjük. Beletesszük a halkockákat, majd közepes erősségen 4-5 percig pároljuk. Sós burgonyával tálaljuk.

 

 

Pontyból készíthető ételek
http://www.tar.hu/horgaszportal/receptek/pontyr.html


Citromos halnyárs:
Elkészítés:
60 deka sovány pontyfilét lebőrözünk, majd 3x3 centis kockákra vágunk. Negyedkilónyi tisztított apró rákot kiolvasztunk, 15-20 koktélparadicsomot megmosunk, és 3 citromot cikkekre vágunk. A hozzávalókat felváltva nyársra húzzuk, és citromos-borsos pácban fél óráig pácoljuk. Forró roston pirosra sütjük.


Fűszeres pontyfilé vajjal:
Hozzávalók:
3 db 1,5 kg-os ponty
1 dkg só
3 dkg delikát
1 tubus pirosarany
1 l étolaj
25 dkg liszt
1 dkg őrölt paprika
Elkészítés:
A halat megtisztítjuk, zsigereit eltávolítjuk, majd filézzük. A halfiléket húsvágó deszkán a belső része felől félcentis távolságra jó mélyen beirdaljuk. Sóval, delikáttal megszórjuk, majd pirosarannyal bedörzsöljük. Legalább egy órát állni hagyjuk, hogy az ízek a húst átjárják. A halfiléket kétujjnyi szeletekre vágjuk. A lisztet összekeverjük az őrölt paprikával, majd a halszeleteket megforgatjuk a lisztben és bő, forró olajban kisütjük. Hasábburgonyával tálaljuk, adhatunk hozzá tartármártást vagy savanyúságot.


Kapros gombás pontyragu:
Hozzávalók:
80 dkg pontyfilé
20 dkg vöröshagyma
25 dkg gomba
20 dkg tészta
2 dl tejföl
2 dl étolaj
só, bors, pirospaprika
őrölt kömény, kapor
delikát
pirosarany
fokhagyma
Elkészítés:
A 3x3 centiméteres haldarabokat ízlés szerint fűszerezzük só, bors, delikát, kömény, pirosarany és fokhagyma hozzáadásával, majd kb.25-30 percig állni hagyjuk. Közben a földarabolt vöröshagymát olajban megdinszteljük, majd a földadarabolt gombát hozzáadva megpároljuk. Pirospaprikával színesítjük, felöntjük vízzel és 25 percig főzzük. Ezután a fűszerezett halat beleönjük, szükség szerint utánaízesítjük és készre főzzük 15-20 perc alatt. befejezés előtt a felkevert tejfölt hozzáadjuk és felfőzzük. A darabolt kaprot hozzáadva, kifőtt tésztával tálaljuk.


Pontykocsonya:
Hozzávalók:
1 ponty (kb. 1,5 kg), 2 kiskanál só
1-1 mokkáskanál pirospaprika
és darált cseresznyepaprika
1-1 nagyobb vöröshagyma,
sárgarépa és petrezselyemgyökér
1 zöldpaprika, 1 paradicsom
fél csokor zellerzöld
3 gerezd fokhagyma
4 dkg zselatinpor, 2 tojásfehérje
a díszítéshez:
paprika, paradicsom
petrezselyem
Elkészítés:
1. A pontyot megtisztítjuk, kizsigereljük és kifilézzük. A halhúst - miután a bőrét is lefejtettük - kétujjnyi csíkokra vágjuk, fele sóval, a pirospaprikával és a cseresznyepaprikával bedörzsöljük, majd így bepácolva lefedjük és hűtőszekrénybe tesszük.
2. A zöldségeket megtisztítjuk. A hagymát fölszeleteljük, a zöldséget, a paprikát meg a paradicsomot negyedekbe vágjuk és lábasba szórjuk. A halcsontokat és a fejet a zellerzölddel együtt rárakjuk, majd annyi (kb. 1,2 liter) vizet öntünk rá, hogy jól ellepje. A fölaprított fokhagymával és a maradék sóval ízesítjük. Nagy lángon fölforraljuk, majd kis lángra állítjuk, és 25-30 percig főzzük. Ez lesz a halalaplé. Közben a zselatinport 1,5 deci vízbe áztatjuk.
3. A halalaplevet leszűrjük, a pácolt halat beletesszük, 6-8 percig főzzük. A puha pontyot szűrőkanállal óvatosan kiemeljük, levét leszűrjük, fölforraljuk és megkóstoljuk, ha kell, megsózzuk, erős paprikával tüzesítjük. A zselatint belekeverjük, és gyöngyöző forralással 5 percig főzzük. Eleinte meg-megkeverjük, mert könnyen leég. A tojásfehérjét félig fölverjük, majd 1 deci vízzel tovább verjük. Egy kevés forró levet belemerünk, majd az egészet a hallébe öntjük.
4. Nagyon kis lángon még 5 percig főzzük, ezalatt letisztul. 10 percig pihentetjük, hogy kissé üle-pedjen, utána tetejéről a habot óvatosan - ne törjük! - leszedjük, majd a zselatinos hallevet tiszta konyharuhán átszűrjük. A puha halat tányérokra rakjuk, paprikával, paradicsommal, petrezselyemmel, esetleg a főtt sárgarépával díszítjük. A hallevest ráöntjük, kocsonyásodni hagyjuk. Készíthetjük úgy is, hogy a puha halat - miután a nagyobb szálkákat kiemeltük belőle - a megfőtt, hasábokra vágott répával őzgerincformába rétegezzük, és a zselatinos hallevet ráöntjük. Kocsonyásodni hagyjuk, végül a formából deszkára borítjuk, és forró vízbe mártott késsel ujjnyi vastagon fölszeleteljük.
Elkészítési idő: 1 óra 40 perc + dermesztés.
Egy adag: 227 kcal / 949 kJ.
Italajánlat: száraz fehérbor (Badacsonyi kéknyelű ?98).
Jótanács: Az is jó, ha a levet csak fejből főzzük, és a kocsonyához patkó alakú halszeleteket használunk. Ezt persze csak tányérra rakhatjuk, formába nem tölthető. A hallevest a kocsonyához egy kicsit erősebben kell fűszerezni, mert a zselatin tompítja az ízeket. Halkocsonyát ízlés szerint más halból is főzhetünk. A leves leszűrése után maradt zöldséges halcsontot egy kevés hallal vagy csonttal célszerű újra felfőzni. Nagyszerű alaplé lesz belőle mártásokhoz, halászléhez vagy hal párolásához. Le is fagyaszthatjuk..


Rácponty:
Hozzávalók:
1, 2 kg-os ponty
30 dkg szalonna
3 fej vöröshagyma
2 zöldpaprika
1 friss pirospaprika
2 paradicsom
1 szem burgonya
1 citrom
10 dkg sertészsír
2 dl tejföl
1 tojás

bors (ízlés szerint)
30 dkg rizs
Elkészítés:
Megtisztítjuk a pontyot a pikkelytől, a hasát felvágjuk, belülről is kitisztítjuk. Kivesszük a szemét és a szilványát, de a halat egyben hagyjuk. Ezután megmossuk, majd mindkét oldalát sűrűn beirdaljuk. Besózzuk, lisztben megforgatjuk. A vágásokba karikára vágott vöröshagymát, zöldpaprikát helyezünk. A hal belsejébe egy-két félbevágott burgonyát, egy-két félbevágott hagymát és csíkokra vágott szalonnát teszünk. A kopoltyúja alá nagy szelet friss pirospaprikát, egy karika citromot, a hal szájába pedig hegyes zöldpaprikát teszünk, cakkosra vágva. A tepsit kevés zsírral kikenjük, majd a halat belehelyezzük. A kimaradt helyekre félbevágott, azonos méretű burgonyát, félbevágott hagymát és néhány szelet paradicsomot teszünk. Tejfölt, tojást összekeverünk, kevés sóval, borssal, pirospaprikával megszórjuk. Sütés közben ezzel az öntettel locsolgatjuk a halat. Közepes tűzön addig sütjük, míg a teteje meg nem pirul (körülbelül 50 percig). A hal mellé főtt rizsből készült gombócokat teszünk, annyit, ahányan asztalhoz ülnek.
Elkészítési idő: 1 óra 10 perc.
Italajánlat: száraz fehérbor.


Rántott ponty majonézes burgonyával:
Hozzávalók:
8 (egyenként kb.
20 dkg-os) patkó
alakú pontyszelet
só, őrölt bors
a bundázáshoz:
10 dkg liszt
2 tojás
6-8 evőkanál
zsemlemorzsa
a sütéshez:
bő olaj
a majonézes
burgonyasalátához:
8 közepes szem nem
szétfövő burgonya
vagy 1 kg kifliburgonya

2 tojássárgája
2 dl olaj (nem olíva)
fél citrom leszűrt leve
vagy 2 evőkanál száraz
fehérbor
fél evőkanál mustár
1 mokkáskanál cukor
3 dl tejföl
1 kicsi vöröshagyma
1 csokor petrezselyem
Elkészítés:
A halat megmossuk, bőrét éles késsel lefejtjük, a szeleteket besózzuk, esetleg borsozzuk, és félretesszük. A burgonyát kefével megdörzsölve jól megmossuk, és héjában, enyhén sós vízben puhára főzzük. Ezután leszűrjük, és hűlni hagyjuk. Amíg a burgonya fő, elkészítjük a majonézt. A tojássárgáját tálban simára keverjük, és az olajat folyamatosan kevergetve szinte cseppenként hozzáadjuk. A citrom levével vagy a borral, fél mokkáskanál sóval, a mustárral meg a cukorral pikánsra ízesítjük. A tejfölt is belekeverjük. A burgonyát meghámozzuk, 2-3 milliméter vastag karikákra vágjuk. A hagymát lehéjazzuk, és a petrezselymmel együtt nagyon finomra aprítjuk. Mindezeket a mártásba keverjük, ha kell, utánaízesítjük, és letakarva hűtőbe rakjuk, hogy az ízek összeérjenek. A halszeleteket a szokásos módon lisztbe, felvert tojásba és morzsába forgatva bundázzuk. Kö-zepesen forró olajban megsütjük, majd papírszalvétára szedve a fölösleges zsiradékot leitatjuk róluk. Melegen vagy hidegen, a burgonyasaláta kíséretében tálaljuk.
Elkészítési idő: 1 óra 10 perc + a saláta érlelése.
Egy adag: 1352 kcal / 5650 kJ.
Italajánlat: száraz rosé Szekszárdi zweigelt rosé '02.


Sült ponty bolgár módra:
Hozzávalók:
egész ponty
25 dkg hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
kevés olívaolaj

kevés cukor
bors
pirospaprika
paradicsompüré
kevés liszt
1 citrom
Elkészítés:
A halat megtisztítjuk, besózzuk, és fél órát pihentetjük. A hagymát és a fokhagymát finomra vágjuk, olajban megpirítjuk. Egy evőkanáál cukrot, csipetnyi sót, őrölt borsot, paprikát kevés vízzel hígított paradicsompürvel összekerünk, ráöntjük a hagymára. Tepsibeöntjük, majd rátesszük a a lisztben meghempergetett halat, meglocsoljuk egy kevés olajjal, rárakunk néhány citromkarikát, és forró sütőbe tesszük. Mikor jól átsült, melegen tálaljuk.


Halas rétes kapros-paprikás mártással:
Hozzávalók:
2 vöröshagyma
8 evőkanál olaj
1 púpozott kiskanál pirospaprika
2-2 paprika és paradicsom

70 dkg bőr nélküli pontyfilé
4 tojás
1 csomag 4 lapos réteslap
2 evőkanál zsemlemorzsa
2 dl tejföl
2 evőkanál liszt
1 csokor kapor
Elkészítés:
A vöröshagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. Felét 3 evőkanál olajon megfuttatjuk, a pirospaprikával meghintjük, majd 5 deci vízzel föl-öntjük. A paprikát kicsumázzuk, a paradicsomok szárát kimetsszük; mindkettőt egycentis kockákra vágjuk. Felét a paprikás lébe szórjuk, 1 kiskanál sóval ízesítjük. A pontyfilét belerakjuk, 10 percig főzzük, majd óvatosan kiemeljük, hűlni hagyjuk. Utána a nagyobb szálkákat kiszedjük belőle, és a halhúst ledaráljuk. A félretett hagymát 3 evőkanál olajon megfonnyasztjuk. A maradék paprikát és paradicsomot beleszórjuk, 2-3 percig pirítjuk, és a halat hozzáadva még 1-2 percig sütjük. A tojásokat fölverjük, 1 mokkáskanál sót beleszórunk, a lecsós pontyra öntjük, kevergetve 2-3 percig, a tojás kocsonyásodásáig sütjük. A réteslapokat egy nedves konyharuhán egymásra terítjük úgy, hogy közüket egy kevés olajjal megkenjük, a morzsával meghintjük. A tölteléket egy vastag csíkban, egyenletesen a felénk eső oldalára halmozzuk. A rétest fölgöngyöljük, kiolajozott tepsire rakjuk. A tetejét is megkenjük olajjal, végül előmelegített sütőben, a közepesnél kicsit erősebb lánggal (190 °C; légkeveréses sütőben 170 °C) 20 percig sütjük. Közben a hal paprikás párolólevét a tejföllel és 1 deci vízzel simára kevert liszttel sűrítjük. Leszűrjük, a fölaprított kaporral fűszerezzük. Tálaláskor a rétest 4 nagy szeletre vágjuk, a mártással leöntjük.
Elkészítési idő: 1 óra 10 perc.
Egy adag: 724 kcal / 3207 kJ.
Italajánlat: száraz fehérbor Etyeki sauvignon Blanc '99.
Jótanács: A fele tejfölt tejszínnel helyettesíthetjük, de ezzel kalóriadúsabb lesz a rétes. A mártást kapor helyett tárkonnyal is ízesíthetjük. Fogasból, harcsából vagy amurból, sőt, tengeri halból is készíthetjük..


Kövi potyka magyarosan:
Hozzávalók:
1 egész ponty
1 csomag szeletelt bacon
2 db alma
0,5 kg burgonya
3 dl vörösbor
10 dkg mangalica-szalonna
1 csomag petrezselyem
1 adag lecsó
2 dl tejföl
4 adag túrós csusza

bors
Elkészítés:
A halat kibelezzük, centinként beirdaljuk, az ikrát félretesszük. A fokhagymát felszeleteljük. A bevágásokba szeletelt fokhagymát teszünk, a halat sóval és borssal ízesítjük. A szeletelt bacont vágódeszkán egymás mellé helyezzük, rátesszük a halat, erre a fejjel lefelé álló tepsit, majd egy ügyes mozdulattal megfordítjuk. A hal mellé a megtisztított és feldarabolt almát, burgonyát tesszük, aláöntünk 2 dl bort.
A mangalica-szalonnát kockára vágjuk, serpenyőben megpirítjuk, hozzáadjuk az ikrát, sóval, borssal és petrezselyem zöldjével ízesítjük, felöntjük a maradék vörösborral és összeforraljuk. Hozzáadjuk a lecsót, összekeverjük és az egészet a halba töltjük. Majd 180 fokon 30 percig sütjük.
Túrós csuszával és tejföllel díszítve tálaljuk.


Töltött ponty:
Hozzávalók:
1 db 1/2 kg-os ponty
4 tojás
2 gerezd fokhagyma
1 padlizsán
1 citrom héja
1cs petrezselyem
1 citrom leve
1 db alma
4 evőkanál olívaolaj

bors
szerecsendió
Elkészítés:
Két tojást keményre főzünk és megtisztítunk. A padlizsánt fedő alatt lassú tűzön negyed óráig sütjük. Meghámozzuk és kivájjuk a belsejét, amit összekeverünk az összetört főtt tojásokkal, a nyers tojásokkal, az összezúzott fokhagymával, az apróra vágott petrezselyemmel, a kis kockákra vágott almával, őrölt szerecsendióval, sóval és borssal ízesítjük.
A halat megtisztítjuk, szemét kiszedjük, helyére egy egész szerecsendiót teszünk, belsőségeit eltávolítjuk. Belülről sóval és reszelt citromhéjjal bedörzsöljük, majd megtöltjük a töltelékkel, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük és 190 fokos sütőben megsütjük.
A megtisztított és megmosott pontyot megtöltjük ezzel a töltelékkel. A vöröshagymát apróra vágjuk, olajon megpirítjuk, beletesszük az apróra vágott paradicsomot, a kivájt és apróra vágott zöldpaprikát, megsózzuk, borsozzuk, 5 percig pároljuk. A tetejére tesszük a pontyot, többször meghintjük citromlével, és 20 percre forró sütőbe tesszük, miközben saját levével többször meglocsoljuk. Tálra tesszük és felszolgáljuk.


Balatoni rácponty:
A lecsós ragu magában is nagyon finom, hát még ezzel a gyönyörű fehér húsú ponttyal!
Hozzávalók:
60 dkg ponty filé
80 dkg főtt burgonya
10 dkg füstölt szalonna
5 dkg liszt
0,5 dl olaj
1db vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
2 db zöldpaprika
2 db paradicsom
2 pohár tejföl
1 evőkanál házi pirospaprika

2-3 db kakastaréjra sült szalonna
Elkészítés:
A halat 4 szeletre vágjuk, beirdaljuk, megtűzdeljük a szeletekre vágott fokhagymával, majd sózzuk és lisztbe forgatjuk. A szalonnából kisütjük a zsiradékot, ebben sütjük meg a halszeleteket. Kevés zsíron kipirítjuk a félbevágott hagymát, hozzáadjuk a feldarabolt paprikát, majd fűszerpaprikával ízesítjük, hozzáadjuk a paradicsomot és a petrezselymet is. A lecsós ragut jénaiba tesszük, rárakjuk a sült halat, leöntjük tejföllel, végül 160 fokos sütőben készre sütjük. Fűszerpaprikával díszítjük.


Rántott ponty és harcsa haltejjel és ikrával:
Hozzávalók:
2-3 pontyszelet
2-3 harcsaszelet
2-3 haltej
20 dkg ikra
panír fűszersó
olaj
Elkészítés:
A pontyszeleteket, a harcsaszeleteket, a haltejet és az ikrát bepanírozzuk. A panírba tegyünk panír fűszersót. Forró olajban kisütjük. Zöldségekkel, salátával, kenyérrel fogyasztjuk.


Ponty dorozsmai módra:
Elkészítési idő: 60 perc
Hozzávalók:
1 kg ponty

20 dkg vöröshagyma
3 evőkanál liszt
5 dkg füstölt szalonna
15 dkg gomba
10 dkg zöldpaprika
5 dkg paradicsom
2 dkg pirospaprika
20 dkg csuszatészta
2 dl tejföl
Elkészítés:
1. A pontyot kifilézem, a halszeleteket beirdalom és megsózom.
2. A hal csontjából és a hagyma feléből kevés sóval 3 dl halalaplevet főzök.
3. A halszeleteket lisztben megforgatom és megsütöm.
4. A füstölt szalonnát kockákra vágom, megpirítom, és hozzáadom a finomra vágott hagymát, a kockákra vágott gombát, a felszeletelt paprikát és paradicsomot, majd belekeverem a pirospaprikát is. A halalaplével felengedem, és készre párolom.
5. Sós vízben főtt csuszatésztával összekeverem a gombás ragut, és a tejföllel összeforralva tálalom.
Energiafart: 2380 kJ Fehérjetartalom: 34 g Zsírtartalom: 24 g Szénhidráttartalom: 54 g


Pontyrudacskák sörtésztában:
Elkészítési idő: 60 perc
Hozzávalók (4 személyre):
1,5 kg-os ponty

A sörtésztához:
2 tojás
15 dkg liszt
2,5 dl sör
2 evőkanál olaj só
1 késhegynyi
fehérbors
3 dl olaj
Elkészítés:
1. A halat megtisztítom, kibelezem és alaposan megmosom. Kifilézem. Ezt úgy csinálom, hogy először a gerinc egyik oldaláról, majd a másik oldaláról is éles késsel leválasztom a vastag halhúst. Keresztirányban sűrűn bevagdosom (irdalom), majd az ilyen szálkátlanított halhúst 3-4 cm széles szalagokra vágom és besózom.
2. Á felvert tojásból, a liszttel, a sörrel, kevés olajjal sörtésztát készítek. Sóval, frissen őrölt fehérborssal ízesítem. Ebben a sűrű masszában megforgatom a halszalagokat, és bő, forró olajban aranysárgára sütöm.
3. A halrudacskákat tálalhatom melegen, ilyenkor paradicsommártást vagy parajjal ízesített tartármártást kínálok hozzá. Ha hidegen tálalom, akkor ecetes, hagymás lével legalább 24 órával előbb leöntöm, összekeverem, és lefedve a hűtőszekrénybe teszem, hogy az ízek jól összeérjenek.
Energiafart: 2200 kJ Fehérjetartalom: 40 g Zsírtartalom: 25 g Szénhidráttartalom: 31g


Orfűi lecsós ponty:
Elkészítési idő: 60 perc
Hozzávalók:
1 kg ponty vagy amur

2 kis fej vöröshagyma
10 dkg kész lecsó
1 tojás
30 dkg gomba
5 dkg vaj
1/2 csomó petrezselyemzöld
1/2 dkg törött bors
1 dl tejszín
2 evőkanál liszt
Elkészítés:
1. A halat filézem, megmosom és félreteszem.

2. A fejéből, a csontokból és az egyik hagymából hallevet főzök. Amikor a lé elég ízes, leszűröm.
3. A filékből szép szeleteket vágok. A leesett halhúsdarabokat ledarálom. Vöröshagymával, lecsóval, tojással tölteléket készítek belőle, és megtöltöm vele a halszeleteket, majd alufóliába becsavarom és a hallében megfőzöm.
4. Közben a megtisztított, felszeletelt gombát a vajban sóval, apróra vágott petrezselyemzölddel, törött borssal megpirítom. A megfőtt haltekercseket kiszedem.
5. A hallét tejszínes-lisztes habarással besűrítem. Tálaláskor a halat a mártással leöntöm, és a gombát a tetejére teszem. Sós burgonya köretet adok hozzá.
Energiafart: 1730 kJ Fehérjetartalom: 33 g Zsírtartalom: 25 g Szénhidráttartalom: 14 g


Hortobágyi rakott hal:
Elkészítési idő: 45 perc
Hozzávalók:
1 kg burgonya
4 dkg zsír

80 dkg ponty
(színhús)
10 dkg füstölt szalonna
2 fej vöröshagyma
Elkészítés:
1. A megtisztított burgonyát vékony szeletekre vágom. A felét jól kizsírozott tepsibe rakom, megsózom, ráteszem a felszeletelt, megsózott halat, majd a megmaradt burgonyával beborítom.
2. A tetejére vékony füstöltszalonna-szeleteket és karikákra vágott vöröshagymát teszek. Forró sütőben, mérsékelt tűzön megsütöm.
3. Ha szükséges, kevés vízzel kicsit meglocsolom.
Energiafart: 2740 kJ Fehérjetartalom: 39 g Zsírtartalom: 37 g Szénhidráttartalom: 42 g


Halnyárs fatálon:
Elkészítési idő: 25 perc
Hozzávalók:
50 dkg pontyfilé
10 dkg szalonna
15 dkg vöröshagyma
8 gombafej

2 dl tejföl
1 gerezd fokhagyma
30 dkg főtt burgonya
20 dkg csemege uborka
40 dkg alma
20 dkg zöldborsó
10 dkg majonéz
1 evőkanál citromlé
1 kávéskanál porcukor
1 késhegynyi őrölt
fehérbors
1 kávéskanál mustár
Elkészítés:
1. A megtisztított és szálkátlanított pontyot és a szalonnát kockákra vágom, a vöröshagymát felkarikázom. Az így előkészített hozzávalókat felhúzom hurkapálcára. A megtisztított gombafejeket a végére teszem. Az előkészített halnyársakat megsózom, hőálló edénybe rakom, és tejföllel meglocsolom. (A tejfölbe egy gerezd zúzott fokhagymát keverek.) Sütőben jól átsütöm.
2. A főtt burgonyát, a csemegeuborkát, a hámozott almát, apró kockákra vágom, és hozzákeverem a főtt (esetleg konzerv) zöldborsót is.
3. A majonézt csipetnyi sóval, citromlével, tejföllel, porcukorral, borssal mustárral ízesítem, és ebbe keverem az összevágott anyagokat.
4. A halnyársat és a majonézes salátát együtt tálalom fel.
Energiafart: 2300 kJ Fehérjetartalom: 31 g Zsírtartalom: 31 g Szénhidráttartalom: 34 g


Burgundi ponty:
Elkészítési idő: 60 perc
Hozzávalók:
25 dkg sampinyon
gomba
1 liter burgundi bor
1/2 babérlevél
5-6 szem bors
2-3 szál kakukkfű
2-3 szál
petrezselyemzöld
1 kis fej
vöröshagyma
1 kg ponty

2-3 evőkanál liszt
10 dkg vaj
Elkészítés:
1. A gombát megtisztítom, levágom a szárakat, és többször váltott vízben megmosom.
2. A burgundit felteszem főni a babérlevéllel, a borssal, az apróra vágott gombaszárakkal, kakukkfűvel, petrezselyemzölddel, vöröshagymával, és felére beforralom.
3. A fűszeres borban a gombafejeket is megfőzöm; amikor puha, a léből kiszedem.
4. A halat lepikkelyezem, felbontom, a beleit eltávolítom. A két halfilét éles késsel leválasztom a gerinccsontról, sűrűn bevagdosom (szálkátlanítom), és kétujjnyi széles csíkokra szeletelem. Besózom, lisztben megforgatom, és kevés forró vajban mindkét oldalán elősütöm.
5. A felére beforralt vörösbort leszűröm. A maradék vajat kevés liszttel összegyúrom, belekeverem a borba, és még egyszer felforralva besűrítem.
6. Tűzálló tálba rakom az elősütött halszeleteket. A tetejére teszem a főtt gombafejeket, és leöntöm a fűszeres-vajas borral. Tálalás előtt középmeleg sütőben 10-15 percig sütöm.
7. Frissen főtt, petrezselyemmel meghintett burgonyával tálalom, abban az edényben, amiben sütöttem.
Energiafart: 2200 kJ Fehérjetartalom: 37 g Zsírtartalom: 28 g Szénhidráttartalom: 14 g

 

 

http://www.hunano.extra.hu/receptek/Halas%20%E9telek.html

Tejfölös ponty
1 kg-nyi pontyszelet, 25 dkg gomba, 5 dkg vaj, 2 dl fehérbor, 1 pohár tejföl, 1 ek. liszt, só, Vegeta
A halat besózom, Vegetával megszórom és lerakom egy római tálban. Ráteszem a borban elkevert szeletelt gombát és a sütőt begyújtom. Mikor már puha, rákenem a liszttel elkevert tejfölt és még öt percre visszatolom a sütőbe.


Pityókás ponty (Hegyiné)
1 kg filézett pontyszelet, 1 kg hagyma (a pácoláshoz), 40 dkg gomba, 2 dl tej, 2 dl vörösbor, 5 dkg liszt, 10 dkg reszelt sajt, 1 csokor petrezselyem, őrölt bors, só, a sütéshez olaj
A felszeletelt besózott pontyot beborítom a felszeletelt hagymával és legalább négy-hat órát rajta hagyom. Ezután a hagymát leszedem, a halat lisztbe mártom és forró olajban kisütöm. Sorban egymás mellé, tűzálló tálba rakom. A maradék zsiradékon a tisztított, apróra vágott petrezselymes gombát megpirítom és a zsiradéktól lecsepegtetve, a lerakott halszeletekre terítem, megsózom, megborsozom, majd a vörösborral meglocsolom. A maradék zsiradékot kevés liszttel megszórom, nagyon kicsit megpirítom és a tejjel felfőzöm, végül a halszeletekre öntöm. Reszelt sajttal dúsan meghintem és csupán addig sütöm amíg a mártás egyet rottyan, a sajt pedig kellően megolvad.




Halpaprikás 2 (Földi János)
60 dkg filézett ponty, egy fej vöröshagyma, 10 dkg füstölt szalonna, pirosparika, só, zöldpaprika, paradicsom, 15 dkg gomba, tejföl, egy halászlékocka, erőspaprika ízlés szerint
A füstölt szalonnát kockákra vágva kiolvasztjuk és benne a finomra vágott vöröshagymát világossárgára lankasztjuk. Utána beletesszük a szeletekre vágott gombát, majd pirospaprikával megszórjuk és a zöldpaprikát, paradicsomot felvágva hozzáadjuk. Ezután a csíkokra vágott halfiléket beletesszük és kevés halászlével (kevés vízzel) felengedjük. Sózzuk, majd tetszés szerint tejföl hozzáadásával készre főzzük. Végül ízlés szerint erős paprikával ízesítjük.


Paprikás ponty (Krúdy Gyula)
"A halat megtisztítjuk, feldaraboljuk, besózzuk. Hagymát zsírban, vagy olajban halványra pirítunk, piros paprikával megszórunk, kevés vízzel felforralunk. Ebbe tesszük bele a halat és fedő alatt lassan pároljuk. Ha puha, liszttel kevert tejfölt adunk hozzá, s még egyszer felforraljuk. Galuskával a legjobb."




Pontyrolád ecetes hagymával (Szabó Dezső mesterszakács)
1,6 kg pontyfilé, 50 dkg pontyikra, 3 adag besamelmártás, só, törött bors, paprika, 5 tojásfehérje, 10 adag hagymasaláta
A pontyot kifilézzük és gyengén besózzuk. Az ikrát a besamellmártással és a fűszerekkel összekeverjük, hozzáadjuk a tojásfehérjét és jól összedolgozzuk. A halszeletekre osztjuk és szeletenként egyenként összegöngyöljük. Celofánba, vagy fóliába csomagolva, átkötve zöldséges lében megfőzzük. Ezután a léből kiszedjük, kihűtjük, kicsomagoljuk és a már előre elkészített hagymasalátába rétegesen lerakjuk. Pár órát hűtőben állni hagyjuk. Tálalásnál felszeleteljük, tálra rakjuk és a hagymasalátával tálaljuk.


Rántott ponty
1 kg-nyi pontyszelet, liszt, tojás, zsemlemorzsa, olaj, só
A megmosott, felszeletelt pontyot besózom és egy fél óráig állni hagyom, hogy jól átjárja. Ezután a szokásos módon panírozom és bő olajban mindkét oldalát pirosra sütöm. Hasábburgonya és tartármártás kívánkozik hozzá.


Rácponty 1.
1 kg ponty, 2 kanál zsír, 10 dkg füstölt szalonna, 1 kg burgonya, 1 fej hagyma, pár kanál lecsó (vagy 1 zöldpaprika, 1 paradicsom), 1 pohár tejföl, 1 kanál liszt, paprika., só
A kizsírozott tepsibe beleterítem a karikára vágott főtt burgonyát. A pontyszeleteket bevagdalom és a résekbe szalonnacsíkokat teszek. A tepsiben a krumplira rétegelem a halszeleteket. Meghintem vékonyra vágott hagymakarikákkal‚ meglocsolom olvasztott zsírral. A lisztet elhabarom a tejföllel és ráöntöm a tepsire, majd összerázom. Karikára vágott zöldpaprikát, paradicsomot (télen lecsót) teszek a tetejére és nem túl forró sütőben szép pirosra sütöm. Tálaláskor a tetejét díszíthetem tejföllel és paprikaszínnel.


Rácponty 2. (Krúdy Gyula)
"A megtisztított halat feldaraboljuk, megsózzuk, megpaprikázzuk és megtűzdeljük vékony szalonnával. Kikent tepsibe 1 kg karikára vágott főtt krumplit terítünk, rárakjuk a halszeleteket. Hagymát, zöldpaprikát, paradicsomot, télen lecsót teszünk rá. Megöntözzük zsírral, vagy olajjal és megsütjük. Mielőtt teljesen megsül, liszttel kevert tejfellel locsoljuk meg és kicsit tovább sütjük.


Ponty rácosan: (század eleji recept)
"Egy szép kövér pontyot tisztítsunk meg, vágjuk kétfelé hosszában és sózzuk be, aztán a pikkelyes felét 2 ujjnyi távolságban vagdossuk be, de azért szét ne essék. ezekbe a bevágásokba megfelelő hosszúságú só- és paprikába mártott szalonnaszeleteket rakjunk. Most a sütőpléh fenekére illesszünk ujjnyi vastag pálcácskákat egymástól 2 ujjnyi távolságban, ezekre tegyük a két fél halat egymás mellé, hintsük be karikára vágott vöröshagymával, paradicsomdarabokkal a szalonnával, szórjuk be paprikával és tejföllel leöntve, egy óráig süssük. Ha puhára sült, töltsünk még egy kevés tejfölt hozzá kicsit pároljuk meg s adjuk fel. "


Zombori ráchal
1 kg ponty, 10 dkg lecsó, 8 dkg rizs, 1 tojás, 5 dkg zsír, 1 fej vöröshagyma, fél kg burgonya, só, 10 dkg füstölt szalonna, paprika, 1 pohár tejföl.
"A megtisztított halat kibelezzük, belülről besózzuk, kívülről bevagdossuk és a résekbe szalonnacsíkokat teszünk. Kevés zsírban finomra vágott hagymát pirítunk, paprikát oldunk benne és hozzáadjuk a lecsót. Az így kapott pörköltében puhára pároljuk a rizst, amelyhez hozzákeverjük a tojást és betöltjük a ponty hasüregébe, majd hurkapálcikával lehúzzuk. Kivajazott tepsibe szeletelt főtt burgonyát teszünk, erre helyezzük a töltött pontyot. Pirospaprikával meghintjük, sózzuk, tejföllel megöntözve készre pároljuk, illetve sütjük. "


Hideg rántott hal pácolása (Vízvári Mariska)
Ha délről marad hideg, rántott hal, igen ízletes előételt készíthetünk belőle a következő módon: a rántott halszeleteket tálba rakjuk, egész borsot, babérlevelet és vereshagyma karikákat szórunk rá, két evőkanálnyi olajat és egy kanálnyi gyenge borecetet öntünk rá. Pár óráig hagyjuk állni a pácban és azzal együtt tálaljuk.


Töltött ponty (Savanya Lajos után)
1 ponty (kb. 1 kg), 1 tejben áztatott zsemle, 2 ek rizs, 1 tojás, 2 kanál olaj, 2 dkg vaj, 1 hagyma, 1 gerezd fokhagyma, ételízesítő por, őrölt bors, só
A pontyot megtisztítom, de fejét, farkát rajtahagyom. Bőrét óvatosan lefejtem, a húsát kifilézem és ledarálom. Közben sós vízben megfőzöm a rizst. Az olajon üvegesre pirítom az apróra vágott hagymát és összekeverem a darált hallal és a rizzsel. Egy-két percig párolom ezt a tölteléket, majd a ponty bőrébe tömve összevarrom, kivajazott tűzálló tálra fektetem és a sütőben szép pirosra sütöm. Petrezselymes burgonyával tálalom.


Fokhagymás ponty
2 db 30-40 dkg-os ponty, 5 gerezd fokhagyma, 10 dkg vaj, zsemlemorzsa, olaj, só
A vajat felhevítem és megmelegítem benne a zúzott fokhagymát. A megmosott, kibelezett pontyot besózom és a gerinc mentén jó sűrűn beirdalom, majd zsemlemorzsába hempergetem. Egy serpenyőben felhevítem az olajat, majd abban mindkét oldalon megsütöm a halakat. A kisült halakat meglocsolom a fokhagymás vajjal. Hasábburgonyával tálalom.


Szalonnás hal
Személyenként egy kisebb, vagy fél nagyobb hal, 10 dkg füstölt szalonna
A szalonnát késsel elkaparom és a bevagdosott hal vágataiba kenem. Sülés közben "önkenő módon" zsírozza a sülő halat.


Szalonnás pontyszelet: (Török Erzsi)
"Végy 1 kg pontyszeletet, sózd és kissé paprikázd meg. Süssél ki 10 dkg apró kockára vágott, füstölt szalonnát, futtass meg a zsírján egy kis fej reszelt hagymát, tégy bele 2 áztatott és jól kifacsart zsemlét, 2 tojást, fűszeszezd meg sóval, borssal és finoman megvágott petrezselyemzölddel. Jól megzsírozott, zománcos tepsibe rakd le a halszeleteket, mindegyiket kend be a töltelékkel és öntsd le az egészet 2 dl tejföl és 2 tojássárga keverékével. Tedd forró sütőbe és süsd 20-30 percig. Megszórhatod a tetejét reszelt sajttal is."


Pácolt hal
0,5 kg halfilét lábosba tesszük, s 8-10 percig a következő lében főzzük: 2-3 dl víz, 1 kávéskanál só, 3 db babérlevél, 1 kávéskanál kakukkfű, 3 evőkanál almaecet, egy kevés petrezselyem, 3 dkg vaj. A páclében hagyjuk kihűlni is. Ezután lezárható befőttes üvegbe rakjuk a halat, rétegenként újra fűszerezve (összesen 3-4 babérlevéllel, 1 teáskanálnyi kakukkfűvel, 3-4 evőkanálnyi almaecettel) Majd leöntjük annyi olajjal, hogy ellepje a halunkat. Hűtőszekrénybe téve egy hetet érleljük!!!!! Olaj az hidegen sajtolt legyen. Ha a hal elfogy, akkor még az olajat sütéshez fel, lehet használni.


Bajai halászlé 1.
Hozzávalók: 1 kg ponty, 15 dkg hagyma, 5 dkg házipaprika, 2 dkg só, 10 dkg paradicsom, 5 dkg zöldpaprika, (esetleg ennek megfelelő mennyiségű lecsó), 2-3 cseresznyepaprika, 4 adag gyufatészta
Elkészítése: A pontyot megtisztítom, fejét, farkát levágom, törzsét felszeletelem, és sűrűn beirdalom, késpengével lepattintom a keserűfogát. A hagymát apróra vágom, 3 liter vízbe felteszem főni a hallal együtt. Mikor kiforrta a habját, beleteszem a sót és a paprikát, a paradicsomot és a paprikát, valamint a cseresznyepaprikát. Erős tűzön egyórai forrást követően kifőtt és leöblített gyufatésztára tálalom a levet, majd ezt követően a halszeleteket fogyasztjuk el.


Dunai halászlé 1
Hozzávalók: 1 kg ponty, 15 dkg hagyma, 5 dkg házipaprika, 2 dkg só, 2-3 cseresznyepaprika, 4 adag gyufatészta
Elkészítése: A pontyot megtisztítom, fejét, farkát levágom, törzsét felszeletelem, késpengével lepattintom a keserűfogát. A hagymát apróra vágom, 3 liter vízbe felteszem főni a hallal együtt. Mikor forr, beleteszem a sót és a paprika felét, valamint a cseresznyepaprikát. Mintegy félórai forrást követően beleteszem a paprika másik felét, és még öt percig forralom. Főtt gyufatésztával tálalom.


Dunai halászlé vegyes halból 1.
Hozzávalók: 1 kg vegyes hal, 15 dkg hagyma, 3 dkg paprika, 2,5 dkg só, 5 dkg paradicsom, 5 dkg zöldpaprika, (esetleg ennek megfelelő mennyiségű lecsó), 5 dkg burgonya, 4 adag kockatészta, 2-3 cseresznyepaprika,
Elkészítése: A megtisztított halat darabokra vágom, és egy lábasba teszem. A hagymát apróra vágom, a sóval, a paprikával, a paradicsommal, a paprikával, a kockára vágott burgonyával együtt a halra dobom. 3 liter vízzel felöntöm, beleteszem a cseresznyepaprikát. Erős tűzön 40 percig forralom. A halat kiszedem, a levét leszűröm, és kockatésztát főzök ki benne. Erre tálalom a levet és a főtt halat.


Dunakömlődi halászlé 1.
Hozzávalók: 1 kg ponty, 35 dkg vöröshagyma, 4 dkg házipaprika, 2 dkg sűrített paradicsom, 2 dkg só, 2-3 cseresznyepaprika, 4 adag gyufatészta
Elkészítése: A pontyot megtisztítom, fejét, farkát levágom, törzsét felszeletelem, késpengével lepattintom a keserűfogát, majd besózom, és a sóban egy órán át, állni hagyom. A hagymát apróra vágom, 3 liter vízbe felteszem főni a hallal együtt. Mikor forr, beleteszem a paprika felét, valamint a cseresznyepaprikát. Mintegy húsz-huszonöt percnyi forrást követően beleteszem a paprika másik felét, és még öt percig forralom. Főtt gyufatésztával tálalom.


Hallé amurból és busából
Hozzávalók: 1 kg amur vagy busa, 10-12 dkg hagyma, 10-12 dkg paprika, só, cseresznyepaprika és paradicsom, ízlés szerint.
Elkészítése: A megtisztított halszeleteket főzés előtt 1/2 órával besózzuk. A szeleteket az apróra vágott hagymával bográcsba vagy lábasba helyezzük, annyi vizet öntünk rá, hogy a húst ellepje. A forrás időpontjában, amikor a lé felhabzik, hozzá adjuk az őrölt paprikát és a paradicsomot, majd 35-40 percig egyenletesen erős tűzön főzzük.


Kalocsai halászlé
Elkészítése: Tésztával készül. 120 g. lisztből 1 tojással és sóval kemény tésztát gyúrunk, majd kinyújtva gyufaszálnyi metéltre vágjuk. A tésztát a sütőben zsír nélkül megszárítjuk, nem pirítjuk, s ha forró, akkor tesszük a halászlébe, amikor a hal már majdnem puha.

 

TISZAI HALÁSZLEVEK

A TISZAI HALÁSZLÉ

Érdemes tisztázni, hogy mitől tiszai a tiszai halászlé, s miben különbözik a dunaitól. A mitől kérdésre egyértelmű a válasz: attól tiszai, hogy a Tisza vidékén főzik így a halászlevet. A másik kérdés bővebb választ igényel. A tiszai és a dunai halászlé között több különbség is van:

1. A tiszai halászlét - mint a receptből is kiderül - két szakaszra bontva készítik: alaplevet főznek, passzíroznak, majd ebbe utólag főzik bele a halszeleteket. A színe ettől a sok apróra passzírozott haldarabkától lesz egy kissé sárgásabb, mint a dunai halászlének, amelyet egy fázisban készítenek, azaz alaplé előfőzése nélkül, egyszerre főzik meg a halat.

2. A másik különbség a főzőedény, a bogrács formájában van. A dunai halászlét befelé ívelő, míg a tiszait kifelé hajló formájú bográcsban készítik el. Ez sokak szerint befolyásolja a fejszálló gőzök távozását, s ez által meghatározza a halászlé ízét. Egyesek úgy gondolják, ez egy kiemelten fontos különbség, míg mások egyáltalán nem tulajdonítanak jelentőséget neki, vagyis a bogrács alakját nem tartják döntő szempontnak a végső íz kialakításában.

3. A dunai halászlevet tésztával fogyasztják, s így finom, míg a tiszait szentségtörés volna ezzel "elrontani".


Alaplé készítés halászléhez

Mielőtt bármit is írnék, előre bocsátom, IMÁDOM A HALÁSZLÉT! Most valóban kiabáltam, s ezért is olvastam végig Csonka János galambtársunk halászlé receptjeit nagy érdeklődéssel. Sportoló koromban megfordultam szinte mindenhol, ahol ezt főzték, s nekem mindegy volt, hogy mit ettem, halászlét, hallét, hallevest, akármit, a HAL volt a lényeg. Két egyformát soha nem ettem, még ott sem, ahova vissza-visszatértem, mert két egyforma halászlé nem létezik. Sokszor kíváncsiskodtam, hogy főzik, miként, miből, mit raknak bele, így is különböztek egymástól. A lényeg, a halászlé pont olyan, mint a "Garam masala". Alapreceptje nincs, van viszont ezerféle változata. Csupán két alapvető azonosságot sikerült felfedeznem, az egyik a hal, a másik pedig az, hogy mindegyik mester leteszi a "nagyesküt", hogy az övé a legfinomabb.

Nem ragozom tovább. Apám, nagybátyám a Zazar és a Lápos partjáról hozták a Dráva mellé tudományukat, én tőlük tanultam meg. Persze én is másképp főzöm. Mert mint már említettem nem csupán az ízlések és a pofonok különböznek! Ha megérem, első halászlémmel úgy 4-5 év múlva fogom ünnepelni aranylakodalmamat. Amit eddig minden halászlé receptből hiányoltam, szemérmesen, nagy ívben megkerülik az alaplé készítésének módját, csupán nagy általánosságban említik, hogy tegyél bele ez, azt, amazt, passzírozd, vagy ne passzírozd át, stb., dobd bele a halat, és kész. Ezért most egy újabb halászlé recept helyett, az alaplé készítéséről írok, s innentől kezdve mindenki úgy fejezi be a "művet", ahogy neki tetszik. Következzen hát az alaplé!

Az alaplébe (az amur kivételével) bármilyen hal jó, ha lehet legalább 5-6 féle, betétnek pedig három jöhet számításba, törpeharcsa, harcsa, ponty. Az utóbbi a legsűrűbben.

Általában egy személyre fél kiló tisztítatlan halat számolunk, ezen kívül hozzájön a betéthal minden olyan része, amit nem főzünk bele a kész alaplébe. A halakat nagyon alaposan tisztítsuk meg. Pikkelyezzük le, vágjuk le uszonyait, ezeket dobjuk ki. Ezután nagyon meleg vízben alaposan súroljuk meg a halakat, pl. körömkefével, hogy az összes nyálkát eltávolítsuk. Ettől romlik meg a halászlé! Ha kell, 2-3 alkalommal is súroljuk meg váltott vízben! Ha ezzel végeztünk, vágjuk le a halfejeket és tegyük félre. Belezzük ki a halakat, csak az úszóhólyagot és az ikrát, vagy a tejet tegyük egy külön edénybe. A májat is dobjuk ki!!!! Vizeink annyira szennyezettek, hogy jobb nem kockáztatni. A halakat újra alaposan mossuk át, majd nagyságtól függően vágjuk 2-3 szeletre. Ez már mehet a kondérba (fazékba). A fejek következnek. Az alsó állkapcsot vágjuk ketté, így könnyen kiszedhetjük a kopoltyúkat, a keserűcsontot és a szemeket is. Alapos mosás után ez is mehet a kondérba a kiszúrt úszóhólyagokkal együtt. A tetejére aprítunk kilónként két közepes fej hagymát, ha lehet kétfélét, majd annyi vízzel töltjük fel, amennyi teljesen ellepi, aztán forraljuk. Ha a víz már buzog, beledobjuk a pirospaprikát, kilónként úgy egy púpozott evőkanálnyit. Legalább kétféle legyen ez is. Ha akarjuk, dobhatunk bele laskára vágott zöldpaprikát is, de cseresznyepaprikát ne! Addig főzzük, míg a halak teljesen szét nem esnek, illetve a halhús le nem válik a csontokról. Ízlés szerint sózzuk, megkeverjük, kicsit még forraljuk, majd leszedjük a tűzről és leszűrjük. A főzőedényt az esetleg benne maradt szálkák miatt kimossuk, a leszűrt lét visszaöntjük. A haldarabokat egy nagyobb tálcán szétteregetjük, majd alaposan átszőrözzük. Kiszedjük az összes gerincet, bordát, csontot, a nagyobb szálkákat. Amit csak felfedezünk. Hát elég lassú nóta! Ezek után két lehetőség marad. Vagy lepasszírozzuk a maradékot és belerakjuk a lébe azt, amit sikerült átpasszírozni, vagy marad a másik módszer, egy nagyon aprólyukú húsdarálón letekerjük a maradékot. Ekkor az Y szálkákat is úgy feldaraboljuk, hogy fogyasztáskor semmi problémát nem okozhatnak. A darálékot belekeverjük az alaplébe, és ezzel kész is a művelet.

A kész alaplét fagyaszthatjuk későbbi fogyasztásra, vagy felhasználjuk azonnal. Az alaplé annyira sűrű lesz, hogy felhasználás előtt hígítani, ízesíteni kell ki-ki ízlése szerint, a szelethalakat ekkor dobjuk a lébe és kifehéredésig főzzük. Tovább ne, mert a hal széteshet.

Sokan szeretik, ha a lé csípős. Javaslom, vegyünk ki a léből úgy félliternyit, ebben főzzük fel a csípős paprikát és ezzel a lével ki-ki, saját ízlése szerint ízesítheti a lét.


Halászlé 1.
Hozzávalók: 2 kg élő ponty, 150 g zöldpaprika, 250 g vöröshagyma, 70 g friss paradicsom, só, 30 g fűszerpaprika.
Elkészítése: Először alaplevet készítünk, melyhez legmegfelelőbb a friss - lehetőleg nem fagyasztott - ponty feje, gerince, uszonyai, bőre, de elkészíthető apróbb, kevésbé értékes halból is, melyeket hagymával, sóval, esetleg zöldpaprika és paradicsom hozzáadásával 2 liter vízben kb. 1-2 órán át, főzzük. A halat lepikkelyezzük, kibelezzük, gondosan ügyelve az epehólyagra, mert ha kifakad, élvezhetetlen lehet. A halhúst gerinccsont két oldaláról lefejtjük és a két filéről a bőrt esetleg levágjuk. Ha a filé vastagabb részét egy nagyon éles, vékony pengéjű késsel milliméterenként bevagdossuk, halszeleteink gyakorlatilag szálkamentesek lesznek. Filéket ezután kétujjnyi széles szeletekre vágjuk, a bontáskor nyert ikrával és tejjel együtt gyengén besózzuk, és a hűtőszekrénybe tesszük.
Közben elkészítjük a ponty megmaradt csontozatából a fent említett hal alaplevet. Ha ez kész, leszűrjük, a megfőtt anyagot a szűrőn jól átnyomkodjuk. A lé sűrűbb, ízletesebb lesz, ha a főtt anyagot át is passzírozzuk. Az így nyert halpürét a léhez keverjük, s ha forrni kezd, belehintjük a fűszerpaprikát. Ebben az alaplében - melyet akár az előző nap is elkészíthetünk- tálalás előtt a színhúst kb. 10 percig főzzük. A magyar pontyok hálásak, ha egy elegáns, sima, lágy, magyar fehérborral öblítik le őket.


A szegedi halpaprikás (Zilahy Ágnes 1892)
"Az igazi halpaprikást csak eleven halból ajánlom készíteni, mert csak úgy nyeri meg híres, különleges izét. Azért tehát ne is reménykedjék tökéletes halpaprikás előállításában az, a kinek teljesen friss hal nem áll rendelkezésére. Vegyünk egy kisebb darab kecsegét, egy kis harcsát és egy potykát; ezeket tisztítsuk meg jól késsel, a melyik halnak pánczélos a bőre, arról azt szedjük le; a mely hal pedig sima bőrű, az olyanról a nyálkás részt kell késsel levakarni. Minden halat a hasánál vágjunk fel; a belét vessük ki, és az egész halat vagdaljuk fel kétujjnyi darabokra. Egy lábasba tegyünk, 3 kisebb halhoz, 3 fő vékony laskára vágott vereshagymát. Ehhez a halhoz zsir nem kell. E halat megsózva, tegyük a hagymára, hintsük be egy bádogkanál igen szép, piros szegedi paprikával és öntsünk reá annyi vizet, a mennyi a halat ellepi, azután tegyük gyors-(láng-)tűzre, fedjük be és meg se kavarjuk addig, amíg ki nem tálaljuk, mert kavarás közben szerte-szét omolna az igen gyorsan fövő, gyenge húsú hal. Húsz perczig kell neki főni, és akkor készen van. Tálaláskor használjunk mély tálat, melybe gyorsan egyszerre borítsuk ki a halat, hogy széjjel ne hulljon a húsa. Kanalat is adjunk e paprikás mellé."


Halpaprikás (Móra Ferencné)
Ponty..... 1 1/2 drb, vereshagyma..... 6 fej, paprika..... 2 késhegynyi, só..... 1 késhegynyi
"Vereshagymát megtisztítva, szeletekre vágjuk, ezt feltesszük, és bő vízben puhára főzzük sóval. Ha a hagyma puha, áttörjük szitán. Ezzel egyidejűleg a halat megtisztítjuk, megmossuk, a belét vigyázva kivesszük. A halat felbontva mosni nem szabad. Azután kétujjnyi szeletekre vágva, belerakjuk a lábasba, ráöntjük a hagymás levet, úgy, hogy jól ellepje, és fedő alatt főzzük, míg fel nem forr. Ha felforrt, ízlés szerint paprikát teszünk bele, és lassan tovább főzzük fedő nélkül. Más módon a hagymát nem is kell külön megfőzni, hanem a nyers hal alá rakva ezzel együtt főzzük."


Halpaprikás más módon (Móra Ferencné)
Hal, többféle ..... összesen 1 kgr., vereshagyma..... 5 fej, zsír..... 5 dkg., édes paprika..... 4 késhegynyi, só..... 2 késhegynyi
"A hagymát kevés zsírban szép sárgára pároljuk, behintjük bőven édespaprikával, és vízzel feleresztve jó puhára főzzük. Sót is teszünk bele. Ha puha, szitán áttörjük, és ebben a lében tesszük fel a halat, melyet feldarabolás után gyengén besózunk. Tovább úgy járunk el, mint az előző halpaprikásnál."


Halpaprikás szegediesen (régi recept)
"A halpaprikáshoz többféle halat: kecsegét, potykát, harcsát kell választani, ha azt akarjuk, hogy ízletes legyen; ezeket meg kell tisztítani, megmosni, és aztán fölbontani. Vérét egy tálba kell ereszteni, a halat darabokra vágni és a vérével együtt bográcsba, vagy lábasba tenni, és annyi vizet ráönteni, hogy a halat ellepje; ekkor tűzre tenni, és ha fölforrt, karikába vágott vöröshagymát, sót és paprikát rászórni, ezzel fölrázva egy óráig forrni hagyjuk, de kavarni nem szabad, csak fölrázni, hogy a haldarabok egészben maradjanak. Ezen halpaprikást hosszú lével kell hagyni; ha a hal bográcsban főtt, avval adjuk föl az asztalra, a bográcsot fából készült koszorúra állítva, s belőle a háziasszony szedjen minden vendégnek néhány darabot a tányérjára. Ha halászosan kívánjuk a halpaprikást főzni, akkor a szabadban a földre kell tüzet rakni, mire a szolgafát állítjuk, melynek tetején egy vashorgonynak kell lenni, melyre a vasbográcsot akasztjuk, és a föntebb irt mód szerint, azt elkészítjük."


Öreghalász-lé
Hozzávalók 4 személyre: 1,5 kg ponty, 25 dkg vöröshagyma, egy db tv. paprika, egy szem paradicsom, fél deka fűszerpaprika, só ízlés szerint, egy darab cseresznyepaprika, 10 deka gyufatészta
Elkészítése: A ponty fejét, farkát levágjuk, a gerincről a hal hú­sát lefejtjük. Az így kapott filét fél centinként bevag­dossuk, majd kockára vágjuk. A fejből, a csontból, a járulékos anyagokból alaplét főzünk, hozzávetőleg két órán keresztül, majd átpasszírozzuk. Belefőzzük a hal húsát és a belsőséget. Tálaláskor belerakjuk, a külön kifőzött gyufatésztát. A hal úszni kíván - tartja a mondás. Az emésztést is segíti a kulturált borfo­gyasztás. A hozzáértő házigazda ezért az első fogás után szekszárdi kadarkát ajánl.


Ponty hallé (szegedi)
Nos, elmegyek a halashoz, kiválasztunk közösen 2-3 egykilós pontyot, amelyet, a szakember megtisztít és kifiléz. Így külön megkapom a csontokat, a fejeket. és a farkakat, meg a filézett húst, ha van, veszek hozzá apró halakat, fogalmam sincs milyenek, csak kicsik legyenek, ha nincs, akkor néhány fejet veszek még, meg külön belsőséget (tejet, ikrát). Nos mindezzel felszerelkezve hozzáfogok a főzéshez, feltéve, ha itthon van a férjem (ennek más a jelentősége most, mint amire gondoltok: pl. ellenőrzés, kóstolás). Beleteszem a megmosott kishalakat, fejeket, farkincákat, csontokat egy fazékba, felöntöm hideg vízzel, épp csak, hogy ellepje, beleteszek 2-3 közepes vöröshagymát megtisztítva és egészben, olykor reszelve. Takarékon főzöm kb. 1,5 órát, majd teszek bele 2-3 evőkanál őrölt szegedi pirospaprikát (csemegét és édesnemest), sót, kis borsot, köménymagot, csípős szegedi halászlékockát, és még továbbfőzöm még kb. 1,5 órát, a lényeg az, hogy minden puhára főjön. És most jön az apa, mert mindezt át kell passzírozni! Valaha szitán keresztül végezte, de aztán megleptem egy klassz kézi passzírozóval, amikor a harmadiknak nyomta ki az alját. Ezzel aztán gyerekjáték (legalábbis nézni). Nos utána még egyszer átszűri a levest, így véletlenül sem maradhat benne szálka. Most visszatesszük immár egy nagyobb fazékba töltve a tűzre, felengedjük annyi vízzel, amennyi levest óhajtunk, felforraljuk, és amint forr, beleteszem a halszeleteket, belsőséget 8-10 perc múlva kész. Ha az apa jól dolgozott, akkor jó sűrű levest kapunk, utólag aki bírja a csípőset, még tehet bele Erős Pistát, vagy paprikát.
Itt Szegeden friss kenyérrel esszük, más vidékeken tesznek bele tésztát is. Második fogásként tépett túrós csusza illik hozzá, közben sört szoktak inni, én ásványvizet.
Fortély: azért fontos művelet a passzírozás, mert ki kell vadászni a nagyobb csontokat, a többit meg úgy kell intézni, hogy nem maradjon szálka.


Szegedi halászlé 1.
Hozzávalók: 60 dkg ponty, 40 dkg harcsa, 25 dkg kecsege, 25 dkg süllő, 15 dkg vöröshagyma, 10 dkg zöldpaprika, 1 db kis paradicsom, só, pirospaprika, 1 db száraz cseresznye paprika.
Elkészítése: A jó halászlé igazi zamatát a különböző halak íze adja meg. Ezért lényeges, hogy többféle halból főzzük. A halakat megtisztítjuk, 5 dkg-os darabokra vágjuk és besózzuk. A halak fejét, csontjait külön egy lábasba tesszük, és karikára vágott hagymával felfőzzük. Ha a víz forrni kezd, meghintjük pirospaprikával, és 1 óráig főzzük. Utána ezt a levet rászűrjük a besózott halakra. Hozzátesszük a cikkekre vágott zöldpaprikát, paradicsomot és a cseresznyepaprikát. Ezzel együtt 20 perc alatt készre főzzük.
A halászlét főzés közben keverni nem szabad, csak a lábast kell rázogatni.


Kocsonyázott halászlé
Halászlét főzünk, de ajánlatos, hogy levét külön vásárolt halaprólékkal tartalmasabbá tegyük. Az alaplevet kocsonyakészítés esetén ne passzírozzuk, csak szűrjük le. A végső fázis, a színhallal egyidejűleg szép zöldpaprika-karikákat és kis paradicsomokat főzünk bele úgy, hogy egy szűrőbe helyezve mártjuk a forrásban lévő levesbe, hogy a paprikát 2, a paradicsomot fél perc után kiemelhessük. Ha mindez elkészült, a megfőtt haldarabokat, ikrát, tejet üveg vagy porcelán tálon (vagy tányérokon) ízlésesen elrendezzük, paprika és kemény tojáskarikákkal, lehámozott paradicsomcikkelyekkel díszítjük és lehűtjük. A levet gondosan zsírtalanítjuk, majd egy kanálnyit próbaképpen a mélyhűtőbe teszünk. Ha nem kocsonyásodik meg, kevés zselatint főzünk hozzá, majd a levet derítjük. Ehhez 2 tojásfehérjét mokkáskanálnyi paradicsompürével, kevés vízzel habosra verünk, állandó keverés mellett lassan adagoljuk hozzá a hallevet, majd forráspontig hevítjük. Ezután 5-10 percig hagyjuk hűlni, majd ruhán átszűrjük. Mielőtt a lé dermedni kezdene, a halra öntjük és kifagyasztjuk.


Korhelyhalászlé I.
Hozzávalók: 1 kg hal, 5 dkg zsír, 3 fej hagyma, 15 dkg sárgarépa, 15 dkg gyökér, 1 zeller, 1 ek paprika, só, 1 pohár tejföl, 1 tojás sárgája, ecet, 1 babérlevél, 1 kk. kristálycukor, kenyér
Elkészítése: A bográcsban felhevítem a zsírt, a hagymát apróra vágom, és a zsírban megpirítom, meghintem a paprikával, és felengedem kb. 3 liternyi vízzel. Mikor forr, beleteszem a feldarabolt halat. és háromnegyed órán át időnként rázogatva főzöm. Áttöröm, leszűröm, sózom, és a lében megfőzöm a csíkokra vágott zöldségeket. Beleteszek egy babérlevelet, egy kanál ecetet és egy kávéskanál cukrot. A zöldségek puhulásakor behabarom a tejföllel elkevert tojássárgával, és még 5 percet rotyogtatom. Pirított zsemlekockákkal tálalom.


Különleges halászlé amurból és busából

Hozzávalók: Amur, busa szeletek vegyesen (esetleg más hal is), 1 üveg száraz fehérbor, 1-1 db sárgarépa, petrezselyem, zeller, 2 - 3 db babérlevél, 2 szem szegfűszeg, 1-2 gerezd fokhagyma, csipetnyi sáfrány, 2 db paradicsom (vagy két kanál püré), néhány cikk narancs, 2 dl konyak, só, olaj.
Elkészítése: A sós vízzel kissé hígított borban puhára főzzük a karikára vágott zöldséget a babérlevéllel, szegfűszeggel, fokhagymával, sáfránnyal, paradicsommal, naranccsal együtt. Közben a halszeleteket megsózzuk és olajban - melybe finomra vágott vöröshagymát teszünk - pár percig pároljuk, miközben konyakkal öntözgetjük. Majd rászűrjük a zöldséges borlevest, és 30 percig főzzük együtt. Pirított zsemlekockákkal tálaljuk.

 

HALLEVESEK

Hal erőleves
Hozzávalók: 40 dkg halcsont (ponty), 20 dkg pontyikra és - tej, 1 fej hagyma, 3 ek. paradicsompüré, 2 tojásfehérje, 1 halászlékocka, pirospaprika, só.
Elkészítése: A pirospaprikát, a paradicsompürét és a tojásfehérjét fazékban habverővel habosra keverjük. Hideg vízzel felöntjük, hozzáadjuk a kisebb darabokra vágott halcsontot, a szeletelt hagymát, a halászlékockát és kevés sót. gyakori kevergetés közben felforraljuk, majd takaréklángon, 2-3 órán át, gyöngyöző forrással főzzük. Amikor a leves elkészült, az erőleveshez hasonlóan szűrőruhán átszűrjük, és leszedjük a tetejéről a zsírt. Tálalás előtt kisebb darabokra vágott ikrát és tejet belefőzzük, és csészében forrón kínáljuk.


Halgombóc leves amurból, busából
Hozzávalók: 1 kg hal, 5 dkg zsír, 5 közepes fej vöröshagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, 2 zöldpaprika, 1 dl tejföl, 1 csapott evőkanál liszt, 20 dkg gomba, törött bors, só, 1 tojásfehérje.
Elkészítése: A halfejből, farkából alaplét készítünk. A kicsontozott halhúst ledaráljuk, tojásfehérjével, sóval, törött borssal összedolgozzuk, és dió nagyságú gombócokat formázva kifőzésig a hűtőbe tesszük. Zöldpaprikával jó gombapaprikást készítünk, amit az alaplével leves sűrűségűre felengedünk. Felforraljuk és belefőzzük az apró halgombócokat. Tűzforrón tálaljuk.


Pontyleves (Czifray István 1840-ből)
Főzz meg jól pontyikrát petrezselyemmel és zellerrel sós vízben. Rántsd be a levest pirosra pirított liszttel, add hozzá a szétzúzott lépet és a fekete részt, mely a mellett szokott lenni, egy kis majoránnával és fokhagymával együtt, öntsd bele a ponty vérét, s forrald még egyszer a levest. Azután tálald ki a levest hosszúkásra metélt és piritott rozskenyérre.


Szegedi halsaláta
Hozzávalók:
Az öntethez: 30 g vöröshagyma, 1/2 csomag metélőhagyma (mindkettő nagyon finomra vágva), só, ecet, bors, 1 dl étolaj, 5 g fűszerpaprika, 80 g vitapric
A halsalátához: 700 g főtt hal, 200 g zöldpaprika, 100 g friss paradicsom, 2 db kemény tojás, salátalevelek
Elkészítése: Fenti anyagokból pikáns öntetet készítünk, hadd érjenek össze az ízek. Azután a puhára főzött, és szálkátlanított halat kisebb darabokra aprítjuk fel és lehűtjük. A zöldpaprikát kis kockára vágjuk, és 2-3 percig kevés hallében főzzük. A paradicsomot leforrázzuk, héját lehúzzuk, kettévágva magjait kinyomkodjuk, és szintén kockára vágjuk. Ezután mindezt jól összekeverjük, ízlés szerint kevés citromlével ízesítjük, majd hűtőben néhány óráig pihentetjük. Keménytojás szeletekkel és salátalevelekkel díszítjük.


Boszorkányszigeti batyus halászlé
Hozzávalók 10 személyre: 2kg pontyfilé, 2 kg vegyes halcsont, 80 dkg vöröshagyma, 10 dkg szegedi paprika, 20 dkg liszt, 1 db tojás, 5 db csöves erős paprika, 3-4 paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál étolaj, őrölt fehér bors, só
Elkészítése: A megtisztított pontyot filézzük, a halhúst egyenletesen a bőréig irdaljuk, 5-6 dkg-os darabokra szeleteljük, enyhén sózzuk, és hűtőbe rakjuk. A halcsontból, fejből vöröshagyma szeletekkel alaplevet főzünk csöves zöldpaprika és paradicsom hozzáadásával, sóval és szegedi őrölt paprikával.
A batyu tölteléke: olajon finomra vágott vöröshagymát fonnyasztunk kevés apróra vágott zöldpaprikával és paradicsommal, rátesszük a halbelsőséget, készre pároljuk, sóval, borssal ízesítjük, fűszerezzük, liszttel meghintjük, pirítjuk, majd hal alaplé hozzáadásával sűrű pépes masszává forraljuk. Lisztből és tojásból tésztát gyúrunk, nyújtófával vékony leveles tésztát készítünk, és 5-6 cm-es kockákat vágunk ki belőle. A kocka közepére tesszük a kávéskanálnyi halbelsőségből készült tölteléket és a tészta négy sarkát felemelve, evővilla segítségével batyukat formálunk belőle. Ez után az alaplevet átpasszírozzuk úgy, hogy tartalmas sűrű legyen. A fűszerezett halfiléket és a batyukat az alaplében 10-15 percig forraljuk. Forrón, bográcsban, karikára vágott zöldpaprikával tálaljuk.
Elkészítési idő: 1 óra 5O perc


Dorozsmai molnárponty
Hozzávalók: 50 dkg ponty filé, 30 dkg csuszatészta, 10 dkg hagyma, 15 dkg gomba, 5 dkg liszt, 3 dl tejföl, pirospaprika, só, bors, 1 dl olaj
Elkészítése: A megsózott halszeleteket lisztbe fogatjuk, és olajban megsütjük.
A tésztát főzzük, leszűrjük és 1-2 ek. olajjal összekeverjük. A finomra vágott hagymát olajban megpirítjuk, hozzáadjuk a felszeletelt gombát, ízesítjük a pirospaprikával, sóval, borssal. Ha a gomba megpárolódott, hozzáadjuk a tejföl felét.
Egy tűzálló tálba tesszük a tészta felét, rátesszük a halszeleteket, ráöntjük a gombapaprikást, és betakarjuk a maradék tésztával. Tetejére kanalazzuk a maradék tejfölt, és sütőben átforrósítjuk.


Dorozsmai pontypaprikás sajtos galuskával
Hozzávalók: 80 dkg pontyfilé, 5 dkg füstölt szalonna, 4 evőkanál olaj (zsír), 1 jó közepes vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1-1 zöldpaprika és paradicsom, só, őrölt bors, 1 púpozott kiskanál pirospaprika, 1 evőkanál liszt, 1,5 dl tejföl
A körethez: 4 adag galuska, 2 dl tejföl, 8-10 dkg reszelt sajt
Elkészítése: A pontyfilét 3 centis kockákra vágjuk, félretesszük. Az apróra vágott szalonnát olajon kevergetve kisütjük. Közben a zöldséget megtisztítjuk. A hagymát finomra, a fokhagymát pépesre, a paprikát és a paradicsomot apró kockákra vágjuk. A szalonnán a hagymát üvegesre sütjük, a hozzáadott paprikával és paradicsommal még 2 percig pirítjuk, közben fokhagymával ízesítjük. Utána kerül bele a ponty, amit csak addig pirítunk, míg körös-körül kifehéredik. Sózzuk, borsozzuk, pirospaprikával megszórjuk, majd kb. 3 dl vizet (még jobb, ha halalaplevet) öntünk rá. Kis lángon kb. 10 percig puhítjuk, közben megkeverjük vigyázva, nehogy a halhúst összetörjük. A lisztet a tejfölben csomómentesre keverjük, a pontypaprikás levét ezzel sűrítjük. Tálaláskor galuskát halmozunk mellé, amit tejföllel meglocsolunk, és reszelt sajttal megszórunk.
Elkészítési idő: 45 perc ·


Gombás pontyfilé

Hozzávalók Kb. 1 kg halfilé, 2 evőkanál olaj, 25 dkg gomba, 1 kávéskanál liszt, 1 dl tejszín, só, bors, pirospaprika, 1 csokor apróra vágott petrezselyem.
Elkészítése: A megmosott halfilét sózzuk be. Tegyük a halat egy tűzálló tálba, öntsük rá az olajat és mikróban süssük letakarva 15 percen keresztül. Az összevágott gombát és petrezselymet egy kis tálban pároljuk 8 percig. Fűszerezzük sóval, és 1 kávéskanál liszttel hintsük meg, a tejszínnel engedjük fel és keverjük jól el. Ezt a mártást öntsük a halra, szórjuk meg petrezselyemmel és pirospaprikával. 4 percig takarás nélkül süssük tovább. Tálalás előtt pihentessük 5 percig. Sült burgonyával, vagy rizzsel tálaljuk.


Halászlé csészében
Hozzávalók (4 személyre): 2 kg-os ponty, 1 kg keszeg, 2 nagy fej hagyma, 2 db zöldpaprika, 1 kis paradicsom, 2 cseresznyepaprika, 1 kk. édes pirospaprika, 1 kk. só
Elkészítése: A halakat jól megtisztítjuk. Ügyeljünk ara, hogy a ponty fejéből kivegyük az ún. keserűfogat. Ezután a ponty fejét és valamennyi keszeget két liter hideg vízben elkezdjük lassú tűzön főzni, mert csak így olvad ki a csontok enyvanyaga. Amikor az így készülő alaplé már tejszínű lesz, hozzáadjuk a megtisztított, karikára vágott hagymát. Másfél óra múlva levesszük a tűzről, átszűrjük. Az így nyert, átszűrt alaplevet visszatesszük a tűzre, és erős lángon felforraljuk. Amikor forr, beletesszük az előzőleg besózott halszeleteket. Tizenöt percnyi főzés után hozzáadjuk a pirospaprikát, és még öt percig főzzük. A halszeleteket lapátkanállal vesszük ki az edényből. Az elkészült levet megkóstoljuk, ha szükséges, megsózzuk. (tálaláskor a cseresznyepaprikát felszeletelve, külön kell kínálni, hogy a levest mindenki tetszése szerint ízesíthesse.)


Halkocsonya (Krúdy Gyula)

„Legjobb a ponty. Megtisztítva, feldarabolva, megsózva lábasba tesszük, és annyi vizet töltünk rá, hogy ellepje. Forralás után nagy fej reszelt hagymát, zöldpaprikát, vagy kevés lecsót, pirospaprikát adunk hozzá. Lassan főzzük egy óra hosszat. Ha néhány halfejet, farkat teszünk hozzá, biztosabban alszik meg. Tányérokba öntjük, hidegre tesszük.”


Halkocsonya
Hozzávalók: Ponty 1,5 kg, hagyma 0.25 kg, paprika 1 kávésk., só 1 késh.
Elkészítése: Negyed kiló hagymát másfél liter vízben puhára főzünk, azután a levét leszűrjük. A leszűrt lébe teszünk egy kávéskanál paprikát, majd a halat és lassan főzzük. (A halat előre sózzuk, meg s kicsit állni hagyjuk benne.) Ha a hal megfőtt, halformára visszarakjuk egy tálra, és a levét ráöntjük, azután megalszik még meleg helyen is.


Lecsós ponty
Hozzávalók: 60 dkg pontyfilé, só ízlés szerint, 8 dkg liszt, 4 csapott kiskanál pirospaprika, 1 mokkáskanál őrölt bors, 6 evőkanál olaj, 8-10 dkg füstölt szalonna, 1 vöröshagyma, 5-6 húsos zöldpaprika, 8 közepes paradicsom
Elkészítése: A pontyfilét bőrözzük, 4 egyforma szeletre vágjuk, megsózzuk. A lisztet pirospaprikával és borssal fűszerezzük. A halat beleforgatjuk, majd olajban oldalanként 3-4 percig sütjük. Lecsöpögtetve félretesszük. A szalonnát kis kockákra, a megtisztított vöröshagymát finomra vágjuk. A paprikát kicsumázzuk, a paradicsom szárát kimetsszük, majd mindkettő húsát nagyobb kockákra daraboljuk. A halsütés után maradó olajban a szalonnát kiolvasztjuk, és a hagymát megpirítjuk benne. A maradék pirospaprikával meghintjük, majd a paprikát és a paradicsomot beleforgatjuk. Kevergetve 20 percig sütjük, közben megsózzuk. Amikor kész, a sült halat belerakjuk, lefedjük, és épp csak 3-4 percig hagyjuk a tűzön, hogy a ponty átforrósodjon. Sütőben is megmelegíthetjük. Készíthetjük konzerv vagy házilag eltett lecsóból is, amihez a szalonnás-hagymás alapot ne feledjük el, kivéve, ha éppen fogyókúrázunk.
A lecsós pontyból pár perc alatt magyaros pontyot készíthetünk, ami főleg akkor praktikus, ha az előbbiből marad. Ilyenkor a kész lecsóba karikákra vágott, bő olajban aranybarnára sült burgonyát keverünk, és így tálaljuk az átforrósított hallal a tetején.
Elkészítési idő: 55 perc ·


Magyaros pontykocsonya
Hozzávalók: 1 kg ponty, 10 dkg halikra, 10 dkg haltej, 15 dkg vöröshagyma, 10 dkg zöldpaprika, 10 dkg paradicsom, 5 g zselatin, 2 db tojásfehérje, 5 g pirospaprika, 1 dkg só
Elkészítése: A pikkelyektől megtisztított pontyot kibontjuk, belsőségeit, eltávolítjuk. A halhúst kifilézzük, egyenletesen beirdaljuk, és kb. kétujjnyi szeletekre vágjuk. A halfejből és a csontokból erős alaplevet készítünk, amelyben vöröshagymát, zöldpaprikát, paradicsomot is főzünk, és fűszerpaprikával ízesítjük. A megsózott halszeleteket és a belsőséget egymás mellé egy edénybe helyezzük és annyi alaplevet szűrünk rá, amennyi ellepi. Letakarva puhára főzzük, majd óvatosan kiszedjük, és egyenletesen elosztva kis tálkákba rendezzük. A megmaradt halalaplevet zsírtalanítjuk, hozzáöntjük a feloldott zselatint, felvert és egy kiskanál paradicsompürével összekevert tojásfehérjével derítjük, majd szűrőruhán keresztül átszűrjük és lehűtjük. Kocsonyásodás előtt a főtt zöldpaprikával és paradicsommal díszített halszeletekre öntjük úgy, hogy a szeletkéket teljesen befedje, majd hűtőbe téve dermesztjük. (Díszíthetjük karikára vágott főtt tojással is, és ha egy nagy tálban dermesztjük, akkor kiborítva szépen szeletelhető.)


Makói haltepertő
Hozzávalók: 80 dkg pontyfilé, 40-50 dkg vöröshagyma, kb. 1 csapott evőkanál só, 1 púpozott evőkanál pirospaprika, kb. 7 evőkanál liszt, 1 csapott kiskanál őrölt bors,
A sütéshez: bő olaj (zsír),
A tálaláshoz: néhány salátalevél, 1-1 paprika és paradicsom, néhány szál petrezselyem
Elkészítése: A pontyfiléket lebőrözzük, és amennyire csak lehet, a szálkáit is kiszedjük. Utána kisujjnyi csíkokra vagy 2 cm-es kockákra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk, gyűrűire szedjük. A pirospaprika felét a lisztbe keverjük. A többit borssal és sóval együtt a halra, illetve a hagymára szórjuk, külön-külön jól összekeverjük. A fűszeres haldarabokat a lisztbe forgatjuk, majd bő, forróolajban 3-4 perc alatt ropogós pirosra sütjük, papírtörölközőre szedve lecsöpögtetjük. A hagymát a többi paprikás lisztbe forgatjuk és a hal sütésénél visszamaradó olajban kb. 2 perc alatt ropogós pirosra sütjük. Fatálon tálaljuk, úgy hogy azt salátalevelekkel körberakjuk, a haltepertőt, majd a hagymát ráhalmozzuk, végül paprikával, paradicsommal és petrezselyemmel díszítjük.
Elkészítési idő: 35 perc ·


Marinírozott hal
Elkészítése: Ponty szeletek rántva (hagyományos módon). Miután kihűlt, egy olyan salátalébe tesszük, mint a burgonyasalátát. Csak itt a krumpli helyett a rántott hal szeletek vannak. Pár nap a hűtőszekrényben, és a hagymás-ecetes lé a vékony szálkákat lebontja (ehetővé teszi) a vastag, nagyokat meg biztosan észreveszed.


Paprikás ponty (Krúdy Gyula)
"A halat megtisztítjuk, feldaraboljuk, besózzuk. Hagymát zsírban, vagy olajban halványra pirítunk, piros paprikával megszórunk, kevés vízzel felforralunk. Ebbe tesszük bele a halat, és fedő alatt lassan pároljuk. Ha puha, liszttel kevert tejfölt adunk hozzá, s még egyszer felforraljuk. Galuskával a legjobb."


Paprikás ponty tejfölösen
Hozzávalók 1 kg ponty, 1 evőkanál zsír, 1-2 fej póréhagyma, 2 dl száraz bor, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 evőkanál pirospaprika, 1 kávéskanál paradicsompüré, 1 zöldpaprika, 1 piros őszi paprika, 1 sárga paprika, 1 dl erős halleves.
Elkészítése: A megtisztított halat ujjnyi szeletekre vágjuk. Besózzuk, és egy órán át, állni hagyjuk. Az apróra vágott póréhagymának a fehér részét zsírban, egy csipetnyi sóval üvegesre hevítjük, a paprikákat kimagozzuk, gerezdeket kivágjuk, és fél kisujjnyi nagyságúra vágjuk, majd összekeverjük a hagymával, és 2-3 percig együtt pároljuk. Félrehúzzuk a lábast, hogy kissé kihűljön, beletesszük a paprikát és a paradicsompürét, a hallevest feleresztjük fehérborral majd nagyon lassú tűzön kezdve egyszer meglobbantjuk és belerakjuk a halszeleteket. Lefedve lassú tűzön pároljuk, ha megpuhult, ráöntjük a tejfölt és a tejszínt, és még egyszer megkeverjük, a halakat óvatosan megforgatjuk és egyszer fellobbantjuk.
Megjegyzés: A póréhagymának íze selymesebb, mint a hagymáé, s jobban házasodik a hal könnyű ízével. Ugyanígy készíthetjük minden fehér húsú halból. Csukából, kecsegéből még jobb, fogassüllőből egyenesen fenséges.


Ponty gombával töltve
Hozzávalók 1-2 kg ponty, 50 dkg gomba, 25 dkg reszelt hagyma, 2 cikk fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 25 dkg vaj, kevés szerecsendió, 1 kötés petrezselyemzöldje, 1 evőkanál paradicsomlé, só, bors.
Elkészítése: A pontyot megtisztítjuk, kibelezzük, megmossuk, megtöröljük, besózzuk. A gombát felszeleteljük vékony szeletekre, kevés vajban megpároljuk reszelt hagymával, zúzott fokhagymával, a csipetnyi reszelt, őrölt szerecsendióval, apróra vágott petrezselyemzöldjével, borssal, sóval, liszttel és paradicsomlével együtt. Ezzel a keverékkel a ponty hasüregét megtöltjük, és bevarrjuk a halat, tepsibe fektetjük, hozzáadjuk a darabkára vágott vajat, rátöltünk 2-3 evőkanál vizet, 1 órára a sütőbe toljuk. Időnként a saját levével öntözzük, miután megsült tálra rakjuk, kihúzzuk belőle a cérnát, ráöntjük a megmaradt mártást, és forrón tálaljuk.


Pontypaprikás
Hozzávalók 1,5 kg-nyi pontyszelet, 8 dkg zsír, egy nagy fej hagyma, 2 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 pohár tejföl, paprika, 1 ek liszt, só,
Elkészítése: Az alaposan megtisztított szeleteket sóval bedörzsölöm, és állni hagyom. A hagymát nagyon apróra vágom. A hagymát a zsírban sárgára pirítom, rászórom a pirospaprikát, beleteszem a halszeleteket, a cikkekre vágott paradicsomot, a felkarikázott paprikát. Kevés vízzel öntöm fel. Mikor a hal megpuhult, hozzákeverem a habarást. Még néhány percig forralom, majd nokedlivel, vagy túrós csuszával tálalom.


Ponty-halpaprikás
Hozzávalók: Ponty 1,5 db, hagyma 6 fej, paprika 2 késhegynyi, só 1 késh.
Elkészítése: Hagymát megtisztítva, szeletekre vágjuk, ezt feltesszük és bő vízben puhára, főzzük sóval. Ha a hagyma puha, áttörjük szitán. Ezzel egyidejűleg a halat megtisztítjuk, megmossuk a belét vigyázva, kivesszük. A halat felbontva mosni nem szabad. Azután kétujjnyi szeletekre vágva belerakjuk lábasba, ráöntjük a hagymás levet, úgy, hogy jól ellepje, és fedő alatt főzzük, míg fel nem forr. Ha felforrt, ízlés szerint paprikát teszünk bele, és lassan tovább főzzük fedő nélkül.
Más módon: a hagymát nem is kell külön megfőzni, hanem a nyers hal alá rakva, ezzel együtt főzzük.


Ponty, reform módra
Hozzávalók: 4 szelet ponty (egyenként kb. 15 dkg), mokkáskanálnyi só, fehérbor, 1 dl szőlőlé, 25 dkg szójasugo* vagy 5-6 dkg szójagranulátum 3 dl fűszeres, sűrű paradicsomlében megfőzve
Elkészítése: A pontyszeleteket enyhén besózzuk, majd borral és szőlőlével leöntjük. Legalább 2 órát, de még jobb, ha egész éjszaka ebben a lében pácoljuk. Másnap a halat lapos, tűzálló tálba vagy tepsibe fektetjük, a páclevet ráöntjük, és előmelegített sütőben, közepes lánggal (180 °C; légkeveréses sütőben 160 °C) kb. 10 perc alatt megpároljuk, közben egyszer megforgatjuk. Utána a párolólevet lábasba szűrjük, a szójasugót belekeverjük, és felmelegítjük, de nem forraljuk. Tálaláskor a halszeleteket a mártással leöntjük. Graham- vagy szójaliszttel készült főtt spagettivel tálaljuk.
*szójával dúsított paradicsommártás, reformboltban kapható
Elkészítési idő: 25 perc (pácolás nélkül)


Pontypörkölt
Hozzávalók 80 dkg ponty színhús, 20 dkg vöröshagyma, 5 dkg zsír, 10 dkg zöldpaprika, 10 dkg paradicsom, 10 dkg lecsó, 5 adag sós burgonya, só, fűszerpaprika.
Elkészítése: A pontyfilét beirdaljuk, és kockára daraboljuk. Mély jénai tálban a finomra vágott vöröshagymát zsírban 3-3,5 percig mikrohullámú berendezésben pirítjuk, közben megkeverjük. A fűszerpaprikát hozzákeverjük, kevés vízzel felöntjük. Beletesszük a lecsót (paradicsomos levének egy részét) vagy a kockára vágott zöldpaprikát, paradicsomot, majd a mikróban további 6-8 percig pároljuk. Szükség esetén kevés vizet öntünk alá, megkevergetjük. Beletesszük a halkockákat, majd közepes erősségen 4-5 percig pároljuk. Sós burgonyával tálaljuk.


Ponty szalonnával
Hozzávalók: 1 konyhakész ponty (kb. 1-1,5 kg-os), 1 cseresznyepaprika, só ízlés szerint, 15-20 dkg erősen füstölt szalonna, 1 nagy vöröshagyma, 2-3 kiskanál édesnemes pirospaprika, 1,5 dl tejföl
Elkészítése: A hal fejét, úszóit, farkát levágjuk, és fazékba tesszük. Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, megsózzuk, beletesszük a cseresznyepaprikát, és 10-12 percig főzzük. Közben a hal törzsét mindkét oldalán beirdaljuk, majd kb. 2 cm vastagon fölszeleteljük. Utána kissé besózzuk, így nemcsak ízletesebb lesz, hanem főzéskor sem esik szét. Az alaplevet leszűrjük, a csontokról és a fejről a húsosabb részeket leszedjük, félretesszük. A szalonnát apró kockákra vágjuk, kisütjük, majd a fél karikákra vágott hagymát üvegesre sütjük rajta. A tűzről levéve meghintjük pirospaprikával, és fölöntjük a halalaplével, amiben előtte tejfölt habartunk. Kevergetve fölforraljuk, majd belerakjuk a halszeleteket. Úgy 5 percnyi főzés után hozzáadjuk a félretett, félpuha haldarabokat, a belsőségeket (ha voltak) és további 10 percig főzzük. Aki csípősen szereti, a vége felé fakassza bele a cseresznyepaprikát. Párolt rizzsel vagy petrezselymes burgonyával, tálaljuk. Aki a sűrűbb "szaftot" szereti, a hagymás szalonnára a pirospaprikával együtt kiskanálnyi lisztet is szórhat, ezután kerül rá az alaplé.
Az alaplé még ízesebb, ha fél gerezd fokhagymával fő, és még tartalmasabb, ha valamilyen apró hal (például kárász, keszeg) is belekerül.
Elkészítési idő: 1 óra


Rácponty I.
Hozzávalók: 80 dkg ponty színhús, 15 dkg vöröshagyma, 5 dkg zsír, 10 dkg füstölt szalonna, 80 dkg főtt burgonya, 4 dl tejföl, 20 dkg zöldpaprika, 20 dkg paradicsom, só, törött bors, fűszerpaprika.
Elkészítése: Jénai tálban, zsírban az apró szeletkékre vágott szalonnát mikróban 4-5 percig sütjük, közben 1-2- szer átkevergetjük. A szalonnát szűrőkanállal kiemeljük.
A beirdalt sózott, borsozott halszeletkéket zsírban 6-8 percig sütjük, közben megfordítjuk, hogy a másik felük is átsüljön, aztán a halat kiemeljük. A zsírjában felszeletelt hagymát kissé átpirítjuk (3-3,5 perc) , fűszerpaprikával meghintjük, kevés vízzel elkeverjük. A szeletelt zöldpaprikát, paradicsomot hozzáadjuk, további 4 percig pároljuk.
Mély jénai tál aljára szeletelt, főtt burgonyát teszünk, erre rétegezzük a halszeleteket és a szalonnás lecsó felét. Burgonya szeletekkel befedjük, lecsóval meglocsoljuk, sózzuk. Tetejére liszttel elkevert tejfölt öntünk. A mikrohullámú berendezésben 10-15 percig sütjük.


Rácponty II.
Hozzávalók: 1,5 kg burgonya, 400 g zöldpaprika, 200 friss paradicsom, 1,2 kg ponty színhús, 150 g füstölt szalonna, só, 15 g fűszerpaprika, 50 g sertészsír, 200 g hagyma, 80 g sertészsír, 30 g liszt, 3 g fűszerpaprika, 1-3 dl tejföl, 150 g füstölt szalonna, petrezselyem zöldje.
Elkészítése: A burgonyát félpuhára főzzük, lehámozzuk, majd karikára vágjuk épp úgy, mint a kicsumázott zöldpaprikát és a lehámozott paradicsomot. A pontyfiléket 3-4 cm hosszan több helyen bevagdossuk, és a nyílásokba vékony, bőrüktől megfosztott szalonnaszeleteket dugdosunk; a halat besózzuk és meghintjük paprikával. Egy mélyebb tepsit vagy tűzálló jénait kizsírozunk, kibéleljük a burgonya karikákkal, ráhelyezzük a halat, - és ha van, az ikrát és a tejet-, és meghintjük a vékony szeletekre vágott hagymával. Erre helyezzük a zöldpaprika- és a paradicsomkarikákat, majd olvasztott zsírral meglocsoljuk, középmeleg sütőben pároljuk, ha a hal félig megpuhult, megöntözzük lisztel és paprikával elkevert tejföllel, majd pirosra sütjük. Tálaláskor még kevés tejföllel díszítjük, bőréig bevagdosott, kakastaréj alakúra sütött szalonna szeletkéket teszünk rá, és petrezselyem zöldjével meghintjük.


Rántott ponty
Hozzávalók: 60 dkg pontyfilé (8 szelet), 20 dkg zsír (olaj), 2 ek liszt, 1 tojás, 1 kk só, 10 dkg zsemlemorzsa.
Elkészítése: A halszeleteket megmossuk, megsózzuk, megforgatjuk lisztben, tojásban, végül zsemlemorzsában, és forró zsírban (olajban) kisütjük. (A tartármártáshoz a majonézt a tejföllel és a borral felhígítva, mustárral és citromlével elkeverjük, sóval és porcukorral ízesítjük.)
Rostonsült ponty fűszeres vajjal
Hozzávalók: 4 szelet filézett ponty, őrölt bors, só, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyem, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál citromlé
A sütéshez: 2 evőkanál olaj
A fűszeres vajhoz: ujjnyi póréhagyma, 10 dkg vaj, késhegynyi só, fehér bors, mustár, fél citrom leve
Elkészítése: A halszeleteket sóval, borssal behintjük, és egy lapos edénybe fektetjük. A megtisztított vöröshagymát vékony karikákra, a petrezselymet finomra vágjuk, és mindkettő felét a hal tetejére tesszük. Az olajat a citromlével elkeverjük, és ezt is a halra öntjük. Többször átforgatva legalább 1 órán át, pácoljuk. Közben elkészítjük a fűszeres vajat. Az alaposan megmosott pórét és a maradék vöröshagymát nagyon finomra vágjuk, a vajjal habosra keverjük, petrezselyemmel, sóval, fehér borssal, mustárral és citromlével ízesítjük. Kiterített alufólialapra kanalazzuk, és henger alakúra formázva összegöngyöljük. Tálalásig mélyhűtőbe rakjuk. A halat a páclevéből kiemeljük, a nedvességet leitatjuk róla, és kevés olajjal megkenjük. Roston vagy grillsütőben, a visszamaradt páclével kenegetve, oldalanként kb. 4 perc alatt pirosra sütjük. Tálaláskor a forró halszeletekre 1-1 karika fűszeres vajat rakunk, ami ráolvad és pompás ízt ad a pontynak. Köretnek saláta vagy burgonyapüré illik hozzá.


Tejfölös ponty
Hozzávalók: 1 kg-nyi pontyszelet, 25 dkg gomba, 5 dkg vaj, 2 dl fehérbor, liszt, só, Vegeta
Elkészítése: A halat besózom, Vegetával megszórom és lerakom egy római tálban. Ráteszem a borban elkevert szeletelt gombát, és a sütőt begyújtom. Mikor már puha, rákenem a liszttel elkevert tejfölt, és még öt percre visszatolom a sütőbe.


Tejfölös, gombás ponty
Hozzávalók: 80 dkg pontyfilé, 10 dkg gomba, 8 dkg vaj, 4 dkg liszt, 1 fej hagyma, 2-2 dl tejföl és fehérbor, 1 csokor petrezselyem, őrölt bors, só.
Elkészítése: A pontyszeleteket megsózzuk, és kivajazott edénybe tesszük. Annyi vizet és bort ontunk rá, hogy ellepje, majd mérsékelt tűzön megpároljuk. A halat átszedjük egy másik edénybe. A finomra vágott hagymát 5 dkg vajban megpirítjuk, hozzáadjuk a felszeletelt gombát, sóval, borssal, vágott petrezselyemmel fűszerezzük es megpirítjuk. Kevés liszttel megszórjuk, állandóan kevergetve tovább pirítjuk, majd 5 dl halpároló lével felöntjük, és simára keverjük. A mártást a halszeletekre ontjuk és mérsékelt tűzön 4-5 percig forraljuk, közben belekeverjük a tejfölt. Vajas burgonyával tálaljuk.


Tejfölös-gombás ponty 2.
Hozzávalók: 80 dkg pontyfilé, 10 dkg gomba, 8 dkg vaj, 4 dkg liszt, 1 fej hagyma, 2-2 dl tejföl és fehérbor, 1 csokor petrezselyem, őrölt bors, só.
Elkészítése: A pontyszeleteket megsózzuk, és kivajazott edénybe tesszük. Annyi vizet és bort öntünk rá, hogy ellepje, majd mérsékelt tüzön megpároljuk. A halat átszedjük egy másik edénybe. A finomra vágott hagymát 5 dkg vajban megpirítjuk, hozzáadjuk a felszeletelt gombát, sóval, borssal, vágott petrezselyemmel fűszerezzük és megpirítjuk. Kevés liszttel megszórjuk, állandóan kevergetve tovább pirítjuk, majd 5 dl halpároló lével felöntjük, és simára keverjük. A mártást a halszeletekre öntjük, és mérsékelt tűzön 4-5 percig forraljuk, közben belekeverjük a tejfölt. Vajas burgonyával tálaljuk.


Töltött pontyfilé
Hozzávalók: 4 pontyfilé szelet (kb. 60 dkg), 15 dkg gomba, 1 tojás, 1 evőkanál olaj, 1 diónyi vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, kevés zsemlemorzsa, 1 teáskanál szárított petrezselyem, só, bors. A mártáshoz: 2 dl tejszín, 1 evőkanál finomliszt, 1 teáskanál szárított kapor, 1 halászlé kocka.
Előkészítése: A halszeleteket sűrűn beirdalom, ügyelve arra, hogy a bőrt ne vágjam át. Megsózom. A töltelékhez a finomra vágott hagymát olajon üvegesre fonnyasztom, majd ráteszem a vékonyra szeletelt gombát. Sózom, borsozom, rászórom a petrezselymet, és fedő alatt megpárolom. Kihűtöm, hozzákeverem a nyers tojást és a zúzott fokhagymát. Kevés zsemlemorzsával sűrítem.
Elkészítése: A tölteléket rákenem a halszeletekre. Felcsavarom, és alufóliába csomagolom. A végeket alaposan összenyomom, nehogy a töltelék kifolyhasson belőle. Forrásban lévő vízbe teszem a csomagokat, és az újraforrástól számított 25 percig főzöm. Ezután óvatosan kiveszem a léből és kihűtöm. Új, tiszta alufóliába átcsomagolom, és a mélyhűtőben fél óráig dermesztem. Kibontva felszeletelem, és tűzálló tálra helyezem. Közben elkészítem a mártást: a halászlé kockát 2 dl vízben feloldom és felforralom. Hozzáöntöm a lisztel simára kevert tejszínt, beleszórom a kaprot, és kevergetve jól kiforralom. Végül a mártást a sütőben átforrósított halszeletekre öntöm. A töltött haltekercs a mélyhűtőben tárolható, csak tálalás előtt kell felszeletelni és átsütni.


Tűzdelt ponty
Hozzávalók: 1,5 kg ponty, 5 dkg füstölt szalonna, só, pirospaprika, 3 dkg. olaj, 1/2 citrom leve.
Elkészítése: A halat tisztítsuk meg, a belsejét citromlével locsoljuk le és sózzuk meg. Vágjuk be hosszában a gerinc mellett. A felszeletelt szalonnát ebbe a mélyedésbe helyezzük el. Hosszúkás tűzálló tálba helyezzünk el egy csészét (a csészén fémes díszítés nem lehet). Erre a csészére ültessük rá a halat, locsoljuk meg olajjal és szórjuk meg pirospaprikával, letakarva süssük 18 percig. Tálalás előtt 5 percig pihentessük. Burgonyapürével tálaljuk.

 

SÜLT PONTYÉTELEK

Fokhagymás ponty
Hozzávalók: 2 db 30-40 dkg-os ponty, 5 gerezd fokhagyma, 10 dkg vaj, zsemlemorzsa, olaj, só
Elkészítése: A vajat felhevítem és megmelegítem benne a zúzott fokhagymát. A megmosott, kibelezett pontyot besózom, és a gerinc mentén jó sűrűn beirdalom, majd zsemlemorzsába hempergetem. Egy serpenyőben felhevítem az olajat, majd abban mindkét oldalon megsütöm a halakat. A kisült halakat meglocsolom a fokhagymás vajjal. Hasábburgonyával tálalom.


Sült ponty hagymaszósszal
Hozzávalók: 1 db 2 kg-os ponty, 30 dkg hagyma, 2,5 dl fehérbor, vaj, 50 cl zsíros tejszín, só, bors.
Elkészítése: Belezzük ki, tisztítsuk meg, majd lemosás után törölgessük meg a pontyot. Hámozzuk meg a hagymát, vágjuk karikára és tegyük bele a ponty belsejébe. Adjunk hozzá egy darabka vajat, majd varrjuk be. Tegyük vajjal bőségesen megkent tepsibe. Süssük 40 percig forró sütőben. Időnként locsoljuk meg borral. Gyűjtsük össze a levét. Öntsük a pontyra a tejszínt és a lével locsolgatva, süssük még tíz percig.


Pataky Sándorné féle ponty
Elkészítése: Tükörpontyot vásárolunk, megtisztítjuk, levágjuk a fejét, farkát. bevagdossuk keresztbe, mindkét oldalán, hogy majd könnyebben lehessen felszeletelni. Kivajazunk egy téglalap alakú tűzállótálat, közepébe fektetjük a besózott halat. Köréje feldarabolt (kocka alakú) főtt krumplit helyezünk. Megsózzuk a krumplit is leöntjük az egészet tejföllel és pirospaprikát , vajdarabkákat teszünk a tetejére. Először fólia alatt sütjük, majd levéve a fóliát megpirítjuk.


Ponty Dorozsmaiasan
Hozzávalók: 1,5 kg. ponty, 25 dk. gomba,25 dk. csuszatészta, 10 dk. vöröshagyma, 2 dk. pirospaprika, 10 dk. zsír, só, 10 dk. füstölt szalonna.
Elkészítése: A kellően megtisztított halat irdaljuk, feldaraboljuk, besózzuk, és kevés forró zsírban hirtelen átsütjük. A megmaradt zsírban az apróra vágott hagymát és szalonnát megpirítjuk, beletesszük a pirospaprikát, a szeletekre vágott gombát, kevés vízzel felöntjük, és puhára pároljuk. Kifőzzük a csuszatésztát, majd leszűrjük, és összekeverjük a gombapörkölttel. Erre tesszük a kisütött halszeleteket, és tálaljuk.


Ponty egészben sütve
Hozzávalók: Ponty 1 kg, vaj 20 dkg, tejföl 3 dl, burgonya 0.5 kg, só 3 késh.
Elkészítése: A halat megtisztítjuk, megmossuk, belét kidobjuk, mindkét oldalon ujjnyi szélességben bevagdaljuk, besózzuk, vajban, tejföllel kisütjük.


Rántott ponty I.
Hozzávalók: 60 dkg pontyfilé (8 szelet), 20 dkg zsír (olaj), 2 ek liszt, 1 tojás, 1 kk só, 10 dkg zsemlemorzsa.
Elkészítése: A halszeleteket megmossuk, megsózzuk, megforgatjuk lisztben, tojásban, végül zsemlemorzsában, és forró zsírban (olajban) kisütjük. (A tartármártáshoz a majonézt a tejföllel és a borral felhígítva, mustárral és citromlével elkeverjük, sóval és porcukorral ízesítjük.)

 

TEPSIS HALÉTELEK

Rácponty (Krúdy Gyula)
„A megtisztított halat feldaraboljuk, megsózzuk, megpaprikázzuk és megtűzdeljük vékony szalonnával. Kikent tepsibe 1 kg karikára vágott főtt krumplit terítünk, rárakjuk a halszeleteket. Hagymát, zöldpaprikát, paradicsomot, télen lecsót teszünk rá. Megöntözzük zsírral vagy olajjal és megsütjük. Mielőtt teljesen megsül, liszttel kevert tejfellel locsoljuk meg, és kicsit tovább sütjük.”


Szalonnás sajtos pontyszelet (4 személyre)
Hozzávalók: 2 db zöldpaprika, 2 db paradicsom, 80 dkg pontyfilé, 20 dkg bacon szalonna, 2 dkg margarin, KNORR Delikát Ételízesítő, 1 teáskanál kakukkfű, 20 dkg reszelt trappista sajt
Elkészítése: a paprikát és a paradicsomot karikára vágjuk. A pontyfilét felszeleteljük, és fél centiméterenként bevagdossuk. Minden bevágásba teszünk egy-egy vékony szalonnaszeletet. A pontyszeleteket margarinnal kikent sütőtepsibe tesszük, meghintjük Delikát Ételízesítővel és kakukkfűvel, majd mindegyik tetejére egy szelet paprikát és paradicsomot teszünk. Végül megszórjuk reszelt sajttal, és forró sütőben aranysárgára sütjük.


Vajban sült ponty
Hozzávalók: ponty 1 kg, vaj 20 dkg, burgonya 1 kg, liszt 5 dkg, só 1 késhegynyi.
Elkészítése: Burgonyát megmosunk, és megtisztítunk, vékony karikákra vágunk. Egy pontyot megtisztítunk és megvagdaljuk, besózzuk, egy kis ideig állni hagyjuk. Azután lábasba téve, lisztben megforgatjuk, alá tesszük a felvágott burgonyát, leöntjük vajjal és tejföllel, és pirosra sütjük.