Terebess recepttár
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
« vissza a
Kertek és konyhák indexlapra

 

Zsemlegombóc (knédli) receptek

 

Bécsi gombóc
Hozzávalók: 3 zsemle, 2 evőkanál olaj, 3 közepes nagyságú burgonya, 5 dkg búzadara, 5 dkg liszt, 2 tojássárgája, 2,5 dl tej, só; 5 dkg zsírban pirított 10 dkg zsemlemorzsa.
Kockákra vágjuk, és olajban megpirítjuk a zsemlét, majd összedolgozzuk a főtt, megtisztított, áttört burgonyával, a darával, a liszttel, a tojássárgákkal, a tejjel meg egy mokkáskanál sóval. kis gombócokat formázunk belőle, és sós vízben kifőzzük, leöblítjük, majd zsírban pirított zsemlemorzsába forgatjuk.

Burgonyagombóc
Hozzávalók: Burgonya 4 db, tojás 2 db, vaj 3 dkg, liszt 3 dkg, só késhegynyi.
Elkészítése: Főtt, áttört burgonyát, vajat, két tojás sárgáját sóval elkeverünk. Hozzáadunk 3 dkg lisztet, és végül a tojás habját. Lehet morzsába mártva kisütni, és úgy beadni.

Burgonyagombóc más módon
Hozzávalók: Burgonya 4 db, tojás 2 db, tejföl 2 ek., liszt 2 ek., zsír 25 dkg, só 1 késh.
Elkészítése: Süssünk héjában 4 db burgonyát, majd törjük át szitán, tegyünk bele sót, 2 tojás sárgáját, 2 kanál tejfölt, és a lisztet. Ezeket összekeverjük, gombócokat formálunk belőle, és 25 dkg zsírban kisütjük.

Burgonyaknédli 1.
Hozzávalók: 600 g főtt, áttört burgonya, 150 g darás liszt, 100 g búzadara, 2 tojás, só.
A héjában főtt és meghámozott burgonyát áttörjük, megsózzuk, és a liszttel, a búzadarával meg a tojással jól összegyúrjuk. A tésztából liszttel meghintett gyúródeszkán hosszúkás knédliket formálunk, és lobogó sós vízben kb. fél órát főzzük. A kifőtt knédliket kivesszük a vízből és felszeleteljük.
Húshoz köretként tálaljuk.

Burgonyaknédli 2.
Hozzávalók: 750 g burgonya, 180 g darás liszt, 80 g búzadara, 2 tojás, só, 1 kávéskanál sütőpor.
A héjában főtt, meghámozott burgonyát áttörjük, megsózzuk, és összegyúrjuk a liszttel, a búzadarával, a sütőporral meg a tojással. A tésztából liszttel meghintett gyúródeszkán hosszúkás knédliket formálunk, és lobogó sós vízben kb. fél órát főzzük. A megfőtt knédliket kiszedjük a vízből, és felszeleteljük.
Párolt húshoz, zöldséghez köretként tálaljuk.

Burgonyás knédli, forró krumpliból
Hozzávalók: 80 dkg forró krumpli, 40 dkg dara, 10 dkg zsír, szalonna vagy vaj, 1-2 tojás vagy csak a sárgája, fél kanálnyi só, (pirított zsemlekockák)
Elkészítés módja: A gyúródeszkára szórjuk a darát és bele az áttört forró burgonyát. Hozzáadjuk a tojást, a sót és összedolgozzuk tésztává. A tésztához adhatunk pirított zsemlekockákat is. Kis kerek gombócokat formázunk és kb. 15 percig főzzük őket. A kifőtt gombócokat kivesszük, szétrakjuk, vajjal, szalonnával vagy zsírral megkenjük (megszórhatjuk pirított zsemlemorzsával), és párolt káposztával húshoz adjuk körítésként. Ugyanebből a tésztából nagyon finom a gyümölccsel töltött gombóc.

Cseh gombóc 1.
Hozzávalók: 3 zsemle, 3 evőkanál olaj, 35 dkg liszt, 1 tojás, 1 burgonya, 2, 5 dl tej
Elkészítés: Az élesztőt kevés tejben megkelesztjük, és úgy adjuk a zsemlegombóc tésztájához. Kizsírozzunk egy tiszta konyharuhát, egy darabban, henger alakban becsomagoljuk a tésztát, két végén átkötjük és forró, sós vízbe eresztve, 30 percig főzzük. A ruhából kibontva, cérnával 1 cm vastag szeletekre vágjuk. Mártásos húsok, főleg vadas körítése.

Cseh gombóc 2.
Hozzávalók: 4 db szárított zsemle, 2 dl tej, 5 dkg zsír, 40 dkg liszt, 2 db reszelt főtt burgonya, 1 dkg élesztő, só.
Elkészítése: A zsemléket kockára vágunk, zsírban megpirítjuk, majd tejjel meglocsoljuk. A lisztből a tojásokkal és egy kevés langyos sós tejjel kevert vízzel, valamint a reszelt főtt burgonyával, gyenge galuskatésztát készítünk. Hozzákeverjük a pirított zsemlekockákat és tejben megfuttatott élesztőt. Kicsit pihentetjük, majd tiszta konyharuha egyik oldalát megzsírozzuk, rátesszük a tésztát, henger alakura formázzuk és feltekerjük. Végeit megkötözzük, és sós forró vízben 35 percig főzzük. Ezután lecsorgatjuk, kibontjuk a konyharuhából, és ujjnyi vastag szeletekre vágjuk.

Cseh gombóc 3. (knédli)
Hozzávalók: 2 db. zsemle, 2 evőkanál zsiradék (lehetőleg vaj), 1/2 l tej, néhány evőkanál liszt, egy kávéskanál só
A zsemléket kis kockákra feldaraboljuk, majd két evőkanál zsiradékban világosra pirítjuk. Ezt követően felöntsük annyi tejjel, hogy a zsemléket elfedje, és egy óra hosszat pihenni hagyjuk, hogy a zsemle jól megszívja magát tejjel. Ha szükséges még öntünk hozzá tejet, amennyit csak fel tud szívni. Ezt követően megsózzuk, majd a liszttel, galuska sűrűségű tésztát keverünk belőle. Ezt követően egy konyharuhát kivajazunk, majd a kapott tésztát kitesszük a konyharuhára, kenyéralakúra formázzuk és becsavarjuk. A konyharuha két végét szorosan elkötjük, és erősen forrásban lévő sós vízben kb.30-40 percig főzzük.
Ha elkészült, melegen kibontjuk, majd éles késsel fogyasztás előtt szeleteljük.

Cseh gombóc 4. (knédli)
Ugyanúgy készül, mint a mi zsemlegombócunk, csak a zsemlét világosra pirítjuk és a megkelt tésztát hosszúkás cipóba formázva, kizsírozott konyharuhába csomagoljuk. Két végét átkötjük és bő, sós forró vízben 20-30 percig főzzük. Tálalás előtt a ruhából kicsomagoljuk, és éles késsel vagy cérnaszállal ujjnyi vastag szeletekre vágjuk.
Csehszlovákiában ezt minden húsételhez, pecsenyéhez kínálják.

Cseh knédli (České knedlíky)
Hozzávalók: 500 g rétesliszt, 20 g élesztő, 1 db. tojás, 3 dl tej, 3 db. tojás, 1 db zsömle, só, olaj a kenéshez.
A lisztet egy tálba átszitáljuk, közepébe mélyedést készítünk, amelybe belemorzsoljuk az élesztőt, valamint ráöntünk egy kis langyos tejet. A lisztből, élesztőből és tejből lágyabb tésztát dolgozunk ki, majd kelni hagyjuk. Ezután hozzáadjuk a tojást, sót, maradék tejet és a tésztát kidolgozzuk. Végezetül beledolgozzuk a kockára vágott zsemlét, és ismételten kelni hagyjuk. A már megkelt tésztát egyforma részekre osztjuk, henger alakúra gyúrjuk, és tovább kelesztjük. A hengereket nagyobb méretű edényben 20 percig főzzük. 10 - 10 percig egy - egy oldalát. Ha megfőttek, kiemeljük a vízből, villával megszurkáljuk, valamint olajjal megkenjük. Cérna segítségével karikákra vágjuk. (Késsel vágva szétesik.)

Finom zsemlegombóc
Hozzávalók: 10 kifli (50 dkg), 90 g vaj, 1/3-1/2 l tej, 2 tojás, só, 10-20 dkg durva liszt
Elkészítés módja: A kifliket feldaraboljuk, és olvasztott vajon rózsaszínűre pirítjuk. Tálba tesszük a kifli darabokat, és ha kihűltek, ráöntjük a megsózott és tojással elkevert tejet. Hozzászórjuk a lisztet, és főzőkanállal könnyedén összekeverjük a kifli darabokkal. A tésztát hagyjuk pihenni egy órányit, majd kisebb gombócokat készítünk belőle, és sós vízben 25 percig főzzük. A knédliket belisztezett deszkán kigömbölyítjük vagy a tésztát rögtön a tálból vízbe mártott, nagy merőkanállal kiszaggatjuk, és ebből engedjük a lobogó vízbe. A kifőtt knédlit megszórhatjuk zsemlemorzsával. Kitűnő körítés húshoz és párolt káposztához, párolt natúr vagy tejfölös mártásos húshoz.

Gombóc (knédli)
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 2 tojás, 5 dkg élesztő, 1 dl tej, 3 zsemle vagy ennek megfelelő fehér kenyér, 1 kis hagyma, 4 dkg vaj, só.
A lisztet, a tojást, az élesztőt a tejjel közepes keménységű tésztává dolgozzuk össze. Ha hólyagokat vet, 30 percig pihentetjük, majd hozzákeverjük a hagymás vajon átsütött zsemlekockákat. Lisztezett gyúródeszkán 7 - 8 cm átmérőjű hengert formálunk belőle, és annyi sós vízben, amennyi félig ellepi, 15 - 15 percig főzzük mindkét oldalán, de vigyázzunk, hogy a víz ne forrjon. Ha megfőtt, a vízből kivéve, ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, és azonnal fogyasztjuk.
Készíthetjük szalvétában is, a fenti gombócmasszát zsírozott szalvétába kötjük, a szalvéta végét fakanál nyelére húzzuk, forrásban lévő vízbe lógatjuk, és 20 percig főzzük. Utána 5 percig pihentetjük a szalvétában, majd kicsomagoljuk, és felszeleteljük.
Szaftos húsok körítése lehet.

Gőzgombóc
Hozzávalók: 1/2 kg liszt 3 dkg élesztő só 1 dl tej 1 teáskanál cukor olaj
Az élesztőt megfuttatom langyos tejben, elkeverem benne a cukrot, egy evőkanál lisztet, és megkelesztem. Hozzáadom az átszitált liszthez, ízlés szerint sózom, és annyi langyos tejet adok hozzá, hogy közepes keménységű legyen a tészta. Meleg helyen megkelesztem, majd lazán átgyúrva két ovális cipót formálok belőle. Egy 6 literes lábasba ujjnyi vizet öntök, beleteszem a cipókat, és bő egy deci olajat locsolok rájuk, hogy ne ragadjanak egymáshoz és az edény falához. A lábasra fedőt teszek, és nagyon lassú tűzön, saját gőzében sütöm negyed óráig. Addig nem szabad felemelni a fedőt. Utána tűpróbát végzek. A sütési idő a tűz erősségétől függ. Hagyományos teatűzhely szélén a legjobb készíteni. Óvatosan gáztűzhelyen is süthető, de ott kissé megsül az alja, és le kell vágni.

Knédli a "Netszakácstól" (cseh gombóc)
Hozzávalók: adagonként 1 krumpli, 1 szikkadt zsemlye, negyed tojás, 1 dl liszt, 1 dl tej, 1 dkg élesztő, mogyorónyi vaj, só.
A krumplit hajában megfőzzük, meghámozzuk és átnyomjuk vagy összetörjük. A zsemlyét meghámozzuk, beáztatjuk a tej felébe. A tej másik felében felfuttatjuk az élesztőt. A hozzávalókból kevés sóval és a szükséges mennyiségű vízzel formázható de lágy tésztát gyúrunk, hengeresre formázzuk. Egy fehér konyharuhát kivajazunk, a tésztát a közepébe teszzük, átellenes sarkait összekötjük. A batyut fakanál nyelére húzzuk, a fakanalat a fazékon keresztülfektetjük, és így a lobogó sós vízbe lógatva a tésztát kb. fél órát főzzük

Knédli szlovák módra
Hozzávalók: 3 - 4 dkg élesztő, 1 kg liszt (lehet fele rétes liszt), só (ízlés szerint), 1 - 2 tojás, víz vagy tej (tej finomabb), lehet margarint is beledolgozni vagy tejfölt finomabb lesz, 2 - 3 evőkanál étolaj, ettől lesz laza a kelt tészta.
Egy kelt tésztát kell készíteni. Az élesztőt meg kell futtatni tejben, és a hozzávalókkal összekeverni, a végén az étolajat is bedolgozni. A tésztát megkeleszteni.
Konyharuhába tekerve is lehet főzni, de legjobb gőzön, 20 percig főzni, lábosban rácson (szlovákoknál van erre egy úgynevezett "knédlifőző"), de előtte bekenni étolajjal, utána is feltétlen újból lekenni étolajjal a kész knédlit. Több, mondjuk 4, zsúrkenyérformát lehet belőle készíteni. De lehet a belsejébe lekvárt tenni, és úgy kifőzni, majd megszórni diós vagy mákos cukorral stb.
Üresen, felszeletelve nagyon jó mártásos ételek mellé, pl.: vadashoz is, vagy barnamártással leöntve sült hús mellé párolt káposztával stb.
Ami nem fogy el, azt a hűtőben lehet sokáig fóliában tárolni, újra felhasználás előtt, újból meggőzölve, olyan, mint a friss.

Krumpligombóc
Hozzávalók: 6 közepes nagyságú burgonya, 6 evőkanál búzadara, 2 evőkanál liszt, 1 tojás, só, (10 dkg reszelt sajt, 2 dl tejföl.)
Héjában megfőzzük, megtisztítjuk a burgonyát, és összegyúrjuk még melegen a búzadarával. Ha kihűlt, hozzádolgozzuk a tojást meg a lisztet, és megsózzuk.
Kis gombócokat formázunk belőle, és sós vízben kifőzzük. (Adhatjuk önálló ételként, ha meglocsoljuk tejföllel, meghintjük reszelt sajttal.)

Maceszgombóc (knédli)
Hozzávalók: 3 tojás, 3 csapott evőkanál zsír, kb. 9 evőkanál maceszdara, só, bors, őrölt gyömbér.
A tojásokat jól összekeverjük a zsírral, beleszórjuk a fűszereket, és hozzáadjuk a maceszdarát. Rövid ideig állni hagyjuk, majd vizes kézzel gombócokat formálunk, és a forró levesbe helyezzük. Néhányszor megforgatjuk, mintegy 15 perc múlva tálalhatjuk. Készíthetjük kevesebb darából és a forró levesbe mártott, majd összemorzsolt maceszlapból is.

Maceszgombóc (tejes)
Hozzávalók: 1 tojás,1 evőkanál vaj, só, bors, 3-4 evőkanál maceszdara.
A hozzávalókat összekeverjük, s a forró levesbe apró gombócokat formázunk.

Nagy zsemlyegombóc
Elkészítése: Három kiflit karikákra vágunk, és tejbe áztatjuk. Ha beszívta a tejet, hozzákeverünk három tojássárgáját, apróra vágott petrezselyem zöldjét, 4-5 kanál lisztet s a három tojás keményre vert habját. Egy szalvétát megkenünk vajjal, vagy zsírral, beleöntjük a tömeget, gyöngéden összekötjük, sós vízben fél óráig főzzük s pirított zsemlyemorzsával leöntve tálaljuk.

Zsemlyegombóc 1.
3 szikkadt, kockára vágott, 2 ek. zsíron pirított zsemlére öntünk annyi tejet, melybe 1 dkg élesztőt morzsoltunk, hogy lepje. 1 órát állni hagyjuk, hogy a zsemle megszívja magát. Beleütünk 2 tojást, sózzuk, elkeverjük annyi liszttel, hogy galuska keménységű tészta legyen, bedagasztjuk. 10 percig állni hagyjuk, majd vizes kézzel gombócokat formálva belőle, sós vízben 5-10 percig főzzük.
Tálalás előtt vágjunk ketté egy gombócot és kóstoljuk meg, hogy átfőtt-e. Vadas húshoz és szalontüdőhöz illik a legjobban.

Zsemlyegombóc 2.
50 dkg burgonyát héjában megfőzünk, lereszeljük. 5 zsemlét apró kockákra vágva 5 dkg zsírban megpirítunk. Mindezeket elkeverjük 75 dkg liszttel, 2 tojással, 2 csapott ek. sóval. Fél tojás nagyságú gombócokat formálva a masszából, erősen fövő, sós vízben főzzük, míg a gombócok feljönnek a víz tetejére. A főtt gombócokat zsírban pirított zsemlemorzsában megforgatjuk. Morzsa nélkül is készíthetjük.

Zsemlyegombóc 3.
4 teljes kiőrlésű lisztből készült zsemlét kockákra vágok. 3 evőkanál napraforgóolajon 1 kis fej megtisztított finomra vágott vöröshagymát üvegesre sütök. A zsemlét hozzáadom, megpirítom.
Megsózom, apróra vágott zsázsával és borsikafűvel fűszerezem, majd a tűzről levéve 2 deci tejet, 2 tojást és 8 púpozott evőkanál szójalisztet hozzáadok. Jól összekeverem, és hűtőszekrényben pihentetem. A tésztából gombócokat formálok, és kis lángon, enyhén sós vízben kifőzöm. Ha mind feljött a víz tetejére, szűrőlapáttal kiszedem, tejföllel meglocsolom, végül apróra vágott zsázsával meghintem. Ugyanezt a gombócot szoktam készíteni rántott leveshez is.

Zsemlyegombóc 4.
Hozzávalók: 4 zsemle, 4 tojás, 4 közepes nagyságú főtt burgonya, 2,5 dl tej, 10 dkg búzadara, 3 evőkanál olaj, só; zsírban vagy olajban pirított zsemlemorzsa, vagy 5 dkg vaj, 2 dl tejföl.
Kockákra vágjuk, és az olajon megpirítjuk a zsemlét. Összedolgozzuk a tojásokkal, a főtt, áttört burgonyával, a tejjel, a darával meg egy kevés sóval, és fél óráig pihentetjük. Vizes kézzel gombócokat formázunk belőle, bő, forró, sós vízben kifőzzük. Levétől leszűrve vagy pirított zsemlemorzsában forgatjuk meg, vagy olvasztott vajjal elkevert, megforrósított tejföllel öntjük le.

Zsemlyegombóc 5.
Hozzávalók: 3 zsemle, tej, 2 evőkanál zsiradék, liszt, 2 tojás, só, 1 dkg. élesztő.
A szikkadt zsemléket kockákra vágjuk, és a zsiradékban megpirítjuk. Ezután leöntjük annyi tejjel, amennyi ellepi, és egy órát állni hagyjuk, hogy a zsemle jól megszívhassa magát a tejjel. Ekkor ütjük bele a tojásokat, a sóval ízesítjük, és annyi liszttel keverjük össze, hogy galuska keménységű tésztát kapjunk. Könnyebb lesz a gombócunk, ha 1 dkg. élesztőt is morzsolunk a tejbe, és azzal dagasztjuk meg a tésztát. Tíz percig állni hagyjuk, majd vizes kézzel formálva belőle, sós vízben 5-10 percig főzzük. Tálalás előtt vágjunk ketté egy gombócot és kóstoljuk meg, hogy átfőtt e. Vadas húshoz és szalontüdőhöz illik a legjobban.

Zsemlyekockás burgonyaknédli 1.
Hozzávalók: 1 kg főtt, áttört burgonya, 30 g zsír, 100 g burgonyaliszt, 120 g búzadara, 3 zsemle, 1-2 tojás, só, 1/2 csomag sütőpor.
A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, áttörjük, megsózzuk és a burgonyaliszttel, búzadarával, tojással és sütőporral összegyúrjuk. A zsemlét kockára vágjuk, a zsírban megpirítjuk, és hidegen beledolgozzuk a tésztába. A tésztából hosszúkás knédliket formálunk, nedves konyharuhába tekerjük őket, a konyharuha két végét bekötjük, és lobogó vízben kb. 1/2 órát főzzük. A megfőtt knédlit kigöngyöljük a konyharuhából, és fölszeleteljük.
Különféle mártásokhoz tálaljuk.

Zsemlyekockás burgonyaknédli 2.
Hozzávalók: 600 g főtt, áttört burgonya, 30 g zsír, 150 g darás liszt, 1 zsemle, 1 tojás, só.
A héjában főtt burgonyát meghámozzuk, áttörjük, megsózzuk, összegyúrjuk a liszttel meg a tojással. A zsemlét kockára vágjuk, zsírban megpirítjuk, és beledolgozzuk a tésztába. Liszttel meghintett gyúródeszkán a tésztából hengereket formálunk, nedves konyharuhába göngyöljük őket, a konyharuha két végét bekötjük, és lobogó vízben kb. 1/2 órát főzzük. A megfőtt knédlit kigöngyöljük a konyharuhából, felszeleteljük és megzsírozzuk.
Húshoz köretként tálaljuk.