Terebess
recepttár
«
vissza a Terebess Online nyitólapjára
«
vissza a Kertek
és konyhák indexlapra
Tompa
Imre
Az igazi kínai konyha
Gusto, IV. évf., 2. szám
http://www.gusto.hu/showarticle.gusto?aid=1080912402&group=gourmet
Az
igazi kínai étterem arról ismerszik meg, hogy odajárnak a kínaiak. Ilyen a Luther
utcai Lanzhou. A kínaiak tudják, hogy amit kínai étteremként ismerünk, annak a
zöme gagyi. A pesti kínai étkezdék-éttermek zöme a szecsuáni és a kantoni konyha
lebutított változata, tisztelet a kivételnek.
Mert vannak persze igazi mesterek és becsületes, kiváló műhelyek, de az uralkodó stílust a hozzánk főleg a népi Kínából (tehát nem a szigetekről) érkezett populáció képviselői által meghonosított sémák jellemzik. A legtöbb kínai kifőzdében és étteremben nagyjából ugyanazt az étlapot látod: tavaszi tekercs, ez kantoni geműze például, sült zöldség, savanyú-csípős leves, sertéshús (csirkehús, marhahús, kacsahús) szecsuáni módra, esetleg illatos-omlós változatban, étkezési keményítővel nyakon öntött, jobb-rosszabb cuccok, zöldséges rizs, pirított tészta, sült banán, dobozos sör.
Nem mondjuk, hogy ennek a pesti chop suey-nek nincs köze Kínához, azon kívül van, ahol ezt a stílt is korrektül űzik, a kis kifőzdéktől a flancos, kínai portálos, belülről china shit-tel gazdagon dizájnolt éttermekig, de kicsit olyan az egész, mint a bolzanói gulasch: valami van, de nem az igazi. A chop suey rövid definíciója az Oxford dictionary szerint az, hogy a chop suey kínai stílusú étel, kis darab sült húsokkal, zöldséggel és rizzsel. Carl Crow, a múlt század elején élt író, kalmár és Kína-szakértő szerint a chop suey-t egyesek kínai nemzeti eledelnek nevezik, holott nem is kínai étel, egyetlen valóban kínai fogás hasonlít hozzá, a kantoni koldusok eledele. Ez a sztochasztikus, a véletlen szerkesztette ételmix úgy jön létre, hogy a kódis jár házról-házra a csészéjével, amibe a jószívű népek mindenféle ételmaradékot hajigálnak bele, húsdaraboktól a zöldségig, a tálkában így kulináris káosz alakul ki, mely leginkább a moslékra hajaz, na ez a chop suey. Állítólag a záróra környékén az étteremben hangoskodó-követelőző friscói aranyásók leszerelésére buherálták először talán a XIX. században, hátul a konyhában összeöntve a maradékot, és nyakon löttyintve valamilyen mártással. Persze ízlett a suttyóknak, mi több, a chop suey meghódította a világot. Termékeny tévedésnek nevezik ezt a jelenséget, amikor egy félreértés közkinccsé és sikeres paradigmává válik, néhány, a kultúra más területéről rögtönzött példa: Cézanne a kubizmus atyja, a verbunkos és a cigányzene egyenlő a magyar népzenével, Ópusztaszeren volt az első magyar országgyűlés, Tell Vilmos létezett. (Chop suey-ben a legjobb, amit a nu-metál System of a Dawn főzött ki Toxicity című albumán, de ennek taglalása túlmutatna szerény dolgozatunk keretein).
Mi akkor tehát az igazság a kínai konyha ügyében?
Muszáj leszögeznünk, hogy kínai konyháról, mint olyanról csak abban az értelemben beszélhetünk, mint mondjuk az európai konyháról. Pincér, jöjjön, fiam, kérek egy európai levest. Kína egy bolygó, mely zárt függetlenségben kalapálta ki bámulatos teljességét úgy négyezer év alatt, területe 9,6 millió négyzetkilométer (Európa 10,5 millió), ergo nincs egyféle kínai konyha. Reménytelen az ügy, mert időben és térben végtelen kiterjedésű, hihetetlenül kreatív, ezen felül falánk és érzéki kultúra ez, mely önmagával kapcsolatban megjegyzi, hogy a sárkány és a repülőgép kivételével mindent megeszik, ami repül, illetve a fapad kivételével mindent, aminek négy lába van, kivéve még a zongorát, aminek három.
Lanhzou (ejtsd Lancsou) Gansu (Kanszu) tartomány székhelye amúgy, a Sárga-folyó mellett fekszik Pekingtől 1200 kilométerre, délnyugatra. 2 millió 260 ezren lakják, maga Kanszu kontinentális világ, ménkű nagy hegyekkel, afféle földrajzi korridor a Csilien-hegység és Belső-Mongólia között, épp ötször akkora, mint Magyarország, bő 23 millió ember lakja. Konyhailag az északi paradigmához tartozik.
A
négy kulináris tartomány
Kína kulináris szempontból ugyanis négy nagyobb egységre
oszlik: északon van a pekingi és santungi, keleten a csiangszui és a sanghaji,
délen a kantoni, nyugaton pedig a szecsuáni. E stílusok kialakulása már jó néhány
évszázaddal ezelőtt megtörtént. Az északi érték- és ízvilág más, mint a sztereotip
chinese food, először is azért, mert nem a rizs-tengelyen forog, hanem a tésztán.
Ez logikus: minden valamely tér függvénye, a kontinentális észak tehát nyilván
más, mint a fűszeres szecsuáni szubtrópusok, vagy a naturális ízeket preferáló
kantoni ízvilág, melyet a kikötőváros-státusz, a tenger és a szubtropikus klíma
határoz meg.
Az északi kulináris kultúrkör sárga: sárga löszön, a Sárga-folyó mellett sárga emberek élnek egy olyan színű univerzumban, mely egy sárgaságban elhunyt kínai kuli arcszínére emlékeztet (Rejtő Jenő). Észak még antropológiailag is különbözik déltől: az itteniek magasabb, csontosabb, mongolosabb benyomást keltenek, mint a gracilis déli kis kínaiak. Más tehát a tér, és mivel minden a tér függvénye: itt, északon, ezen belül Kanszu ama fertályán, mely a termékeny Kínai-löszfelföldhöz tartozik, búzát, kölest („sárga rizs”) és a kaoliang nevű cirokfélét termelik, kedvelik a hagymát és a fokhagymát, és nagyon tésztásak. Felséges és kreatív konyhájuk persze magába szív globális hatásokat, sőt, mifelénk néha némi magyaros ízeket is, nyilván, hisz alkalmazkodniuk kell a helyi szájakhoz és alapanyag-lehetőségekhez. Látványos játék errefelé is a tészta akrobatikus átalakítása, az amorf massza egyre vékonyabb, végül kis túlzással hajszálvékony szálakra való széthúzása muzikális mozdulatokkal, melyek szerencsésen elegyítik egy törülközőket csapkodó mosónő, egy virtuóz tangóharmonikás és nagyapi mozdulatait, aki megadóan tartja két kezére fonva a pamutgombolyag szálait, melyeket nagymami gombolyít gombolyaggá.
Megjegyzendő, hogy azért persze vannak a kínai konyhának átfogó, e sajátos kultúrát a glóbusz egyéb kulináris kultúráitól elhatároló vonásai. Ilyen a rizs fölérendelt, illetve a zsír alárendelt szerepe, a tej és a tejtermékek kerülése-hiánya, az étel kis, diszkrét kvantumokra szeletelése, a növények dominanciája, a só alárendelt mivolta, valamint Lin Yu Tang szerint az étel textúrájának (selymességének, bársonyosságának, lágyságának vagy ropogósságának) élvezete, ami a nagyorrúaknál kevésbé hangsúlyos. Lin Yu Tang a kínai kulinária lényegi vonásának nevezte továbbá a keverést, az ízek (illatok, zamatok, aromák és textúrák) keverését, rafinált, a részek okszerű összeillesztése előtt nem létezett színek, illatok, ízek és tapintási érzetek létrehozását, majd harmonikus egészbe rendezését.
Ez a teremtő aktus nézetünk szerint egyébként minden nagy konyhában megjelenik, hiszen például az új, azelőtt, a részekben külön-külön nem létezett íz teremtése minden mártás alfája és omegája, márpedig a mártás olyan, mint a lakmuszpapír, mutasd meg a mártásod, megmondom ki vagy, milyen szakács vagy. Ahogy a festőművész, a szakácsművész sem csak a tiszta alapszínekkel dolgozik. Mi több, az új íz létrehozása a borászatnak is egyik alapmozdulata, hiszen a küvé, a házasított bor is többet tud, mint részei külön-külön. A kulináris örömök csúcsa pedig, amikor ezek a rafinált effektek egymásra találnak, mennyei szinergiában egyesülnek a befogadó nyelvén és tudatában, azaz, ha egy szép étel, mondjuk egy rántott camembert és az őt támogatni próbáló áfonyamártás randevúzik egy érett, édes tanninokkal rendelkező, testes, barrikolt Cabernet Sauvignon-nal, mondjuk. Felfénylik egy új íz és összhang, mely csak imígyen jöhet létre, a fogyasztó részvételével, olyan ez, mint a regény, mely az olvasóban kel életre. Ennek ürügyén tegyünk rövid kitérőt, hogy milyen borok ajánlottak a chinese foodhoz.
Az eddigiek logikájából következik, hogy sokféle bort kell bepróbálnunk az ún. kínai konyhához, lévén maga is sokféle. A leggyakrabban illatos borokat szokás ajánlani, főleg traminit, mint az illatos-omlós csirkéhez, édes-savanyú ügyekhez, bambuszrügyhöz-fafülgombához-zöldséghez, illetve a gyömbérhez, curry-hez, satöbbihez illő bort, és működik is a dolog, remekül bevált például az általunk fogyasztott, darált szezámmaggal töltött tésztagombóchoz, mely magát kínai kertek virágszirmaival díszítette. Ám ha teszem azt, tintahalat abszolválunk kínai káposztával, lehet, hogy jobban járunk, ha egy jó száraz furmintot küldünk utána. A lanzhoui nyújtott tészta marhahússal pinot noir után kiált, az üvegtészta kígyóuborkával, hajnali szósszal inkább egy jó sauvignon blanc-nal szeretne randevúzni valahonnan Etyekről vagy Ászár-Neszmélyről. A csípős ízek vagy a fokhagyma viszonylag neutrális bort keresnek, mert elnyomják-fedik a bor szofisztikált árnyalatait, egy pinot blanc, zöld veltelini, olaszrizling vagy nem-barrikolt chardonnay jut eszünkbe. Általában tág tere van továbbá a pezsgőnek, az élénk savaknak és a száraz, minerális vulkán-boroknak, tehát az olyan borféléknek, melyek jól leöblítik a vegetális összetevőkben gazdag fogásokat, és gyorsítják az emésztést. Jól szerepel a sör is, mint neutrális, az erősebb hatásokat jól leöblítő, könnyű ital.
Nehéz ügy ez, mert egy kínai fogás sok markáns színt vonultat fel, az alapelv nyilván az, hogy az adott étel vezető ízjegye határozza meg a bort. Ha például jó sorsunk egy szelídgesztenyével és blansírozott brokkolival szegélyezett ropogós sertéssülttel hoz össze, a mártás, a zöldség és a gesztenye édes, de nem túl édes íziránya nyilván egy félédes bort feltételez, mondjuk egy jó kis muscat ottonel-t vagy lunelt a Mátrából és/vagy Tokajról, de van olyan mecsekaljai, illetve egri édes tramini, amit szívesen és gyakran innánk ehhez az ételhez. Nem folytatjuk, a téma kimeríthetetlen, érdemes lenne komolyabb kísérleteket folytatni e tárgyban. Az ivás egyébként inkább alárendelt szerepet játszik a kínai asztal mellett, az ételek zöme nem is száraz, sokszor menet közben, mármint a fogások között feltűnik a leves, és végigkísérheti az ételsorokat a tea, vagyis a teák különféle változatai. Összességében úgy véljük, hogy az európai borkultúra árnyalt alkalmazása a kínai ételsorokban jót tesz eme ételsoroknak és fogyasztójuknak.
Huszonnyolc „apró” fogásIdézünk néhány lehetséges főételt a Lanzhou-kínálatból, további bizonyításaként annak, hogy ez valami más. A fenti bevezető után csipegettünk egy kis Ta Pan Csi-t, azaz csirkehússal, földi almával, csípős szósszal egybefőtt leveles tésztát, majd megízleltük az Ezer tó szárazra főtt halát, tintahalat kínai káposztával, lanzhoui kertek fűszerében érlelt báránybordát, Tien San-i szarvasmarhát curry-vel, dinsztelt császárszalonnát és egy kis mentával töltött padlizsánt. A főételek végtelen palettáját színesítették még az ártány húsával töltött, sült tofukockák, a baromfiudvar ékessége pekingi módra és a fokhagyma gőzben párolt Yo Cai. Biztos, ami biztos, nehogy éhen maradjunk, még bevizsgáltunk némi lanzhoui nyújtott tésztát marhahússal és a híres-nevezetes húsos derelyét, melynek különféle mutációival majd’ minden kínai éttermünkben találkozhatni. Volt egy kis Lanzhou Hui-Mye, azaz szószban úszó levelestészta is, és a már említett darált szezámmaggal töltött tésztagombóc kínai kertek virágszirmaival.
Aki idáig bírta, levezetésképpen sült almával, ananásszal és banánnal pótolhatta szénhidrát-hiányát, de a komolyabb versenyzők a levessel (lanzhoui paradicsomos tojásleves) zárták az ételkoncertet. Ezt nyilván nem lehet bírni idegekkel, és valahogy úgy kell étkezni, mint ahogy az ember bort kóstol. Kóstolás nem egyenlő ivás, ez minden borral komolyabban foglalkozó embernél az etikett első pontja, arról ismerszik meg az ámátőr, hogy lehúzatja a bort, nem elemzi. Csakis a kóstolás attitűdjével lehet közeledni a kínai konyhához, ugyanis 28 fogást csak kóstolni lehet, nem enni. A tételek nagy száma a múltban gyökerezik, amikor a nobilis kínai asztalnál (bár a kínai társadalomban nem volt az európai értelemben vett arisztokrácia, ahogy egyház sem) a fogások közt akár költői versenyt is rendeztek, tehát nem csak ettek, de akkor is. Akármilyen egészséges amúgy a kínai konyha, főképp, mert nem zsírral operál, az irtóztató eszem-iszom meggyötri azért a kínaiakat, hajdan az írástudók és gazdagok nemegyszer mindenféle epe- és májnyavalyákra hivatkozva szokták volt kérni idő előtti nyugdíjazásukat.
A Gusto az LBT (Lucullus Baráti Társaság) nevű informális evőklub szervezésében, Polonyi Péter sinológus szakértő segítségével merült meg a Lanzhou ételművészetének tengerében, a fent vázolt könnyű, lightos, zsírszegény ételsort abszolválva, hogy bemutathassa az ő kedves közönségének, mit is tud ez a kis kulináris műhely, hova és miért érdemes elzarándokolni, ha az ember autentikus, hihetetlenül színes, ízgazdag és hatalmas kínai vacsorát akar elsajátítani, egyébként elképesztően jó minőség/ár arányban. A közeljövőről csupán annyit, hogy figyeljük egy darab ideje, hova járnak az indiaiak, hol lehet elsajátítani a város legjobb tokhalát, és tárgyalásban állunk azzal a szír vendéglőssel is, akinek éttermét szinte kizárólag arabok látogatják.
Lanzhou
Étterem
1087, Budapest, Luther utca 1/b.
Tel: 314 10 80
Kínai ételek
Ananászos rizs
Hozzávalók 4 személyre: 4 csésze főtt rizs, 20 dkg ananászkonzerv, 1 kiskanál
curry, 1 evőkanál olaj
Az ananászt jól lecsepegtetjük, és apróra vágjuk. A curryt az olajjal elkeverjük,
és az ananászkockákkal együtt a főtt rizsbe forgatjuk. Forró sütőbe téve néhány
perc alatt átforrósítjuk.
Ananászos tofu
édes-savanyú mártásban
Hozzávalók: 30 dkg tofu, 2 evőkanál olaj, 3 evőkanál méz, 30 dkg ananászkonzerv,
1 dl ananászlé, 2 evőkanál szójaszósz, 1 evőkanál borecet, 1 evőkanál kukoricakeményítő
Az olajt fölforrósítjuk, beletesszük a kockára vágott ananászt és a tofut, egy-két
percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a mézet, a szójaszószt és a borecetet. Együtt
pirítjuk 5-6 percig, azután ráöntjük az ananászlevet és a 1/2 dl vízzel elkevert
kukoricakeményítőt.
Óvatosan
kevergetve még 2-3 percig forraljuk, majd forrón adjuk asztalra. Ha szükséges,
megsózzuk, aki szereti, egy kiskanálnyi pirospaprikával tüzessé teheti.
Aprórákos főtt
rizs
Hozzávalók: 4 csésze főtt rizs, 20 dkg garnélarák-konzerv, 5 dkg ananászkonzerv,
csipetnyi gyömbér és őrölt bors, 1-1 csokor petrezselyem és snidling, só, 1
evőkanál olaj
A lecsepegtetett, apróra vágott rákhúst az olajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk
a szintén lecsepegtetett és fölaprított ananászt. Ízesítjük őrölt gyömbérrel,
borssal, sóval, azután a főtt rizzsel elkeverjük. Ráhintjük az apróra vagdalt
petrezselymet és snidlinget.
Melegen kínáljuk.
Ánizsos csirkemáj
A szép egyforma csirkemájakat reszelt gyömbérrel, zúzott fokhagymával őrölt
csillagánizzsal és cukorral ízesítjük. Fehérbort és szójamártást összeforralunk,
és a csirkemájakat belepároljuk. Kihűtjük, és 24 órán keresztül pácoljuk.
Barackos csirkecsíkok
Hozzávalók: 2 csirkemellfilé (kb. 40 dkg), 2 evőkanál szójaszósz, 0,5 dl olaj,
1 kiskanál só, csipetnyi őrölt bors, fahéj, szerecsendió, 1 citrom reszelt héja,
2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál vodka (vagy barackpálinka), 4 db érett őszibarack
A csirkemellfilét vékony csíkokra vágjuk. A szójaszósszal meg az olajjal meglocsoljuk,
sóval, a fűszerekkel megszórjuk, hozzáadjuk a reszelt citromhéjat, az összezúzott
fokhagymát és a vodkát.
Jól elkeverve
néhány órán át, érleljük, majd fölforrósított serpenyőbe öntve, rázogatva sütjük
néhány percig. Ha a húscsíkok pirulni kezdenek, hozzáadjuk a meghámozott, szeletekre
vágott barackot és még 3-4 percig rázogatva sütjük.
Fűszeres
rizzsel kínáljuk.
Bársonyos kínai
kel
Hozzávalók: 1 kis fej kínai kel (kb. 60 dkg), 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál cukor,
1 kiskanál só, 3 dl húsleves, 2 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál búzakeményítő,
csipetnyi őrölt bors, 0,5 dl tej
A kínai kelt megtisztítjuk, és a leveleket csíkokra vágjuk. Az olajt felforrósítjuk,
és a kelcsíkokat 4-5 percig pirítjuk benne. Ezután sóval és cukorral meghintjük,
és további 2-3 percig sütjük. A húslevest a szójaszósszal, a tejjel meg a búzakeményítővel
simára keverjük, és kevés őrölt borssal fűszerezve fölforraljuk. A sűrű mártást
a pirított kellevelekre öntjük és melegen, húsok mellék adjuk.
Borjú bambuszrüggyel
Hozzávalók: 30 dkg borjúhús, 2 evőkanál sherry, 5 evőkanál szójaszósz, 1 tojásfehérje,
4 evőkanál olaj, 15 dkg konzerv bambuszrügy, 1 közepes fej vöröshagyma, 10 dkg
csiperkegomba, só, őrölt bors, 1 csomó újhagyma
A borjúhúst vékony csíkokra vágjuk, és a sherryvel, a szójaszósszal meg a tojásfehérjével
összekeverve, legalább fél órán át, érleljük. A fölforrósított olajon üvegesre
pirítjuk a fölaprított vöröshagymát, majd hozzáadjuk a húst a páccal együtt,
és nagy lángon 8-10 percig sütjük. Ekkor beletesszük a fölszeletelt bambuszrügyet,
gombát és a fölkarikázott újhagymát. További 3-4 percig sütjük, majd a tűzről
levéve őrölt borssal, sóval ízesítjük.
Forrón kínáljuk.
Brokkolis csirkemellcsíkok
Hozzávalók: 50 dkg csirkemellfilé, 2 evőkanál búzakeményítő, 4 evőkanál szójaszósz,
4 evőkanál sherry, őrölt fehér bors, 60 dkg brokkoli, só, 5 dkg szezámmag, 4
evőkanál olaj, 2,5 dl húsleves, 1 evőkanál cukor, 2 evőkanál citromlé, kevés
cayenne-bors
A búzakeményítőt a szójaszósszal meg a sherryvel összekeverjük, kevés őrölt
fehér borssal fűszerezzük, majd a vékony csíkokra vágott csirkemellfilét beleforgatjuk,
és legalább fél órán át, állni hagyjuk.
A brokkolit
kis rózsákra szedjük, a szárát apróra daraboljuk, majd szűrőkanállal 2-3 percre
lobogó forró vízbe mártjuk, behűtjük. Az olajt fölforrósítjuk, a bepácolt csirkecsíkokat
5-6 percig pirítjuk, majd a brokkolit hozzáadva további 2-3 percig sütjük. A
húslevessel fölöntjük, sóval, cukorral, citromlével és kevés Cayenne-borssal
ízesítjük, átforraljuk és szezámmaggal megszórva, forrón tálaljuk.
Chilimártás
Hozzávalók: 1 evőkanál szárított chilipaprika, 2 evőkanál szárított sárgabarack,
2,5 dl borecet, 1 evőkanál cukor, 1 evőkanál búzakeményítő, 1 kiskanál só
A sárgabarackot apróra vágjuk, és az összemorzsolt chilipaprikával együtt a
borecethez adjuk. Belekeverjük a cukrot, a sót, a búzakeményítőt és lassú tűzön
6-8 perc alatt sűrűre főzzük. Néhány órai állás után kínáljuk.
Chow Sub Gum Mein
Szeleteljünk 1/4 kg friss sertést apróra. Aprítsunk fel egy zöldpaprikát, egy
szár zellert, fél tucat vízigesztenyét, fél csésze bambuszrügyet, egy tucat
fehér gombát. Süssük meg a sertést forró olajban, aztán adjuk hozzá a zöldségeket.
Adjunk hozzá egy csésze alaplét három evőkanál szójaszószt, sót, borsot. Főzzük
jóra. Egy evőkanál kukoricalisztet keverjünk el hideg vízben, adjuk hozzá. Hagyjuk
fönt, míg besűrűsödik.
Tegyünk három
csésze sült tésztát egy nagy tányérra és terítsük be a chop-suey-val.
Citromízű csirkesült
Hozzávalók: 40 dkg csirkemellfilé, 1 kis fej vöröshagyma, 20 dkg zeller, 15
dkg csiperkegomba, 1 kiskanál reszelt citromhéj, 1 kiskanál frissen reszelt
gyömbér, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál cherry, 2 evőkanál szójaszósz, 1 csokor
friss korianderlevél, só
A csirkemellfilét vékony csíkokra vágjuk, a sherryvel meg a frissen reszelt
gyömbérrel összekeverjük. A vöröshagymát megtisztítjuk és fölaprítjuk, a zellert
és a gombát megtisztítjuk, és vékonyan fölszeleteljük.
A felforrósított
olajba dobjuk a csirkecsíkokat, 3-4 percig sütjük, majd hozzáadjuk a hagymát,
a zellert és a gombát, további 3-4 percig pirítjuk. Meglocsoljuk a szójaszósszal,
megszórjuk a reszelt citromhéjjal és a finomra vagdalt korianderlevéllel. Még
egyszer átforgatjuk, majd melegen tálaljuk, ha szükséges megsózzuk.
Cukkíni bundában
Hozzávalók: 60 dkg cukkíni, 2 evőkanál szójaszósz, 1 evőkanál sherry, 1 evőkanál
borecet, 1 evőkanál cukor, 1 kiskanál chiliszósz
A tésztához: 8 dkg liszt, 1 tojás, 1 dkg élesztő, 1 dl tej, só, őrölt bors
A sütéshez: olaj
A szójaszószt a sherryvel, a borecettel, a cukorral és a chiliszósszal összekeverjük,
majd a megtisztított és kisujjnyi csíkokra vágott cukkínit beleforgatjuk.
Legalább
fél órán át, érleljük. A lisztet a tojással, tejjel, élesztővel összedolgozzuk,
sóval, őrölt borssal ízesítjük. Lefedve szintén fél órán át, pihentetjük. A
cukkíni-szeleteket lecsepegtetjük, a tésztamasszában megforgatjuk és bő, forró
olajban aranysárgára sütjük.
Az olajból
kiemelve lecsepegtetjük, és forrón kínáljuk valamilyen fűszeres mártás kíséretében.
Cukkíni párolva
paradicsommal
Hozzávalók: 60 dkg zsenge cukkíni, 30 dkg paradicsom, 6 evőkanál olaj, 2 dl
húsleves, 2 evőkanál búzakeményítő, 2 evőkanál szójaszósz, 1 csokor friss koriander
A cukkínit megtisztítjuk, és kockákra vágjuk. A paradicsomokat egy pillanatra
forró vízbe mártjuk, lehűtjük, a héját lehúzzuk és nyolcadokba szeljük. Az olaj
felét fölforrósítjuk, beledobjuk a cukkíni kockákat, és nagy lángon 3-4 percig
sütjük. Egy tálra borítjuk. A maradék olajat szintén fölforrósítjuk, és a paradicsomdarabokat
1-2 percig pirítjuk benne, azután a cukkíni kockákra rakjuk.
A húslevest
a búzakeményítővel és a szójaszósszal simára keverjük, fölforralva a paradicsomos
cukkínire öntjük és a fölaprított korianderlevéllel megszórva, melegen kínáljuk.
Currys rizs
Hozzávalók: 4 csésze főtt rizs, 1 evőkanál olaj, 1 kiskanál curry, csipetnyi
sáfrány
Az olajat meglangyosítjuk és a curryvel meg a sáfránnyal elkeverjük. A főtt
rizshez adjuk és addig keverjük, míg mindenütt szép sárga lesz.
Currys zöldbabsaláta
Hozzávalók: 50 dkg zsenge zöldbab, 2 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj,
3 evőkanál curry-por, 3 evőkanál cukor, só, 1 dl húsleves, 1 evőkanál búzakeményítő,
0,5 dl borecet
A zöldbabot megtisztítjuk, kb. 2 centiméteres darabokra vágjuk és sós vízben
puhára főzzük, majd lecsepegtetjük.
A vöröshagymát
nem túl apróra összevágjuk, az olajon üvegesre pirítjuk. Meghintjük a búzakeményítővel,
majd a húslevessel felöntve átforraljuk. A tűzről levéve ízesítjük cukorral,
sóval, hozzáadjuk a curryport és a borecetet, végül a puha zöldbabot is beleforgatjuk.
Lefedve legalább fél napra behűtjük.
Csípős tojásleves
zöldborsóval
Hozzávalók 6 személyre: 1,5 liter zöldségleves, 15 dkg kifejtett friss zöldborsó,
3 evőkanálnyi csípős szójaszósz, 3 evőkanál kukoricaliszt, 4 tojás, egy csipet
gyömbérpor, ízlés szerint ecet, őrölt bors.
A levesből 1 litert felforralunk, és attól függően, hogy mennyire zsenge, 5-10
percig főzzük benne a zöldborsót. A kukoricalisztet és a szójaszószt kikeverjük
a maradék hideg levessel, és mérsékelt lángon behabarjuk vele a zöldborsós zöldséglevest.
Folytonosan kevergetve belecsorgatjuk a felvert tojásokat, és ecettel, sóval,
őrölt borssal és gyömbérrel ízesítve készre főzzük.
Csirke alaplé
1 kg csirkecsontot (jó a nyak és a láb is) 2,5 l hideg vízzel felteszünk főni.
Ha lehaboltuk, vöröshagymát és gyömbért adunk hozzá, majd 1.5 - 2 órán át lassu
tüzön főzzük, és szűrőruhán átszűrjük.
Csirke chilivel
sütve
Hozzávalók: 40 dkg csirkemellfilé, 2 db pritaminpaprika, 3-4 gerezd fokhagyma,
2 evőkanál szójaszósz, 4 evőkanál olaj, 2 db zöld színű chilipaprika, 2 evőkanál
chiliolaj
A csirkemellfilét vékony csíkokra vágjuk, A kétféle paprikát megtisztítjuk,
és szintén csíkokra szeljük, A fölforrósított olajon megfuttatjuk az összezúzott
fokhagymát, rádobjuk a csirkehúst, és nagy lángon 2-3 percig sütjük. Hozzáadjuk
a paprikacsíkokat, és egy-két percig együtt pirítjuk. Meglocsoljuk a szójaszósszal
és a chiliolajjal, még egyszer átforgatjuk, és azon melegében adjuk asztalra.
Csirke szezámbundában
Hozzávalók: 40 dkg csirkemellfilé, 2 tojás, 2 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál
búzakeményítő, 15 dkg szezámmag, a sütéshez olaj
A csirkemellet vékony csíkokra vágjuk. A tojásokat kissé fölverjük, a szójaszósszal
meg a búzakeményítővel elkeverjük, majd a csirkecsíkokat beletéve legalább fél
órán át, állni hagyjuk.
Az olajt
fölforrósítjuk, a csirkedarabokat szezámmagban megforgatjuk, és a forró olajban
aranyszínűre sütjük.
Az olajból
kiemelve lecsepegtetjük és melegen tálaljuk.
Csirke szecsuani
módra
Hozzávalók 4 személyre: 75 dkg csirkemellfilé, 4 szál halványított zeller vagy
1 póré, 1 citrom, 20 dkg gomba, 1 hagyma, 1 kis zöld húsú paprika, 1 piros erős
paprika, 25 dkg rizs, 30 dkg mélyhűtött borsó, currypor, 2 üveg (á 350 g) kínai
mártás szecsuani módra
Előkészítés: A csirkemellfilét kockákra vágjuk. A zellert megtisztítjuk és felkarikázzuk.
A citromot alaposan megmossuk, kevés héjat levágunk a díszítéshez, a levét kinyomjuk.
A gombát megtisztítjuk, és négyfelé vágjuk. A citromlé felével megcsepegtetjük,
hogy ne barnuljon meg. A hagymát kockára vágjuk. A zöldpaprikát, és az erős
paprikát megtisztítjuk, magházukat kivágjuk, és apró kockára vágjuk.
Elkészítés:
1. A rizst
a csomagon található utasítás szerint megfőzzük.
2. A zöldpaprikát
kevés sós vízben 3 percig pároljuk, leszűrjük, majd lecsepegtetjük. Összekeverjük
az erős paprikával és a maradék citromlével.
3. Felforrósítunk
1 ek. olajat, és megpároljuk benne a hagymát. Hozzáadjuk a zellert, a gombát,
a borsót, és sóval, borssal ízesítjük. Lassú tűzön 5 percig pároljuk.
4. A maradék
2 ek. olajat felforrósítjuk, és a húskockákat megpirítjuk benne. Sóval, borssal
és curryporral ízesítjük. Belekeverjük a kész kínai mártást, és lassú tűzön
5 percig forrósítjuk.
5. A rizst
leszűrjük és összekeverjük a paprikákkal. A zöldségeket, a paprikás rizst és
húst tányérra rendezzük. A citromhéjspirállal díszítjük és tálaljuk.
Csirkemáj gyömbérrel és zöldborsóval
Hozzávalók: 40 dkg csirkemáj (szív nélkül), 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál frissen
reszelt gyömbér, 4 evőkanál szójaszósz, 30 dkg zöldborsó
A zöldborsót sós vízben megfőzzük, majd lecsepegtetjük. A csirkemájat kockákra
vágjuk, és a fölforrósított olajban megsütjük. A tűzről levéve meglocsoljuk
szójaszósszal, hozzáadjuk a frissen reszelt gyömbért meg a párolt zöldborsót,
majd a tűzre visszatesszük, egy-két percig együtt pirítjuk. Azon forrón tálaljuk.
Csirkemáj illatos
mártásban
Hozzávalók: 60 dkg csirkemáj (szív nélkül), 1 evőkanál frissen reszelt gyömbér,
2-3 gerezd fokhagyma, 2 dl húsleves, 6 evőkanál szójaszósz, 2 evőkanál cukor,
2 evőkanál olaj, 2 db csillagánizs, 1 csokor friss koriander
A csirkemájat megtisztítjuk, és falatnyi darabokra vágjuk. A fölforrósított
olajon megpirítjuk, majd hozzáadjuk a frissen reszelt gyömbért, az összezúzott
fokhagymagerezdeket, szójaszósszal, cukorral, csillagánizzsal fűszerezve, a
húslevessel felöntve puhára pároljuk (kb. 20-25 perc).
A tűzről
levéve megszórjuk apróra vágott, friss korianderrel.
Darált marhahús
zöldbabbal
Hozzávalók:50 dkg zsenge zöldbab, 20 dkg darált marhahús, 2 evőkanál olaj, csipetnyi
reszelt gyömbér, 1 evőkanál cukor, 2 evőkanál szójaszósz, só
A zöldbabot megtisztítjuk és földaraboljuk, sós vízben puhára pároljuk és lecsepegtetjük.
A darált marhahúst a fölforrósított olajban pirosra sütjük. Gyömbérrel, cukorral,
szójaszósszal és kevés cukorral ízesítjük, majd a puha zöldbabot is hozzáadva
néhány perc alatt összepirítjuk. Készíthetjük konzerv zöldbabból is.
Diós csirkecsíkok
sütve
Hozzávalók: 2 nagyobb csirkemellfilé (kb. 40 dkg), 1 kiskanál só, 2 evőkanál
szójaszósz, őrölt bors, 2 evőkanál sherry, 4 tojásfehérje, 5 evőkanál kukoricaliszt,
15 dkg darált dió, a sütéshez olaj
A csirkemellfilét egy nappal korábban vékony csíkokra vágjuk és sóval, őrölt
borssal, szójaszósszal meg a sherryvel összekeverve, lefedve pácoljuk.
A sütés előtt
a tojások fehérjét habbá verjük, óvatosan beleforgatjuk a kukoricalisztet meg
a darált diót, és kissé megsózzuk. A csirkemell csíkokat ebben megmártva bő,
forró olajban ropogósra sütjük.
Egyszerűen jó halleves
Hozzávalók: 40 dkg tengeri halfilé, 1 evőkanál búzakeményítő, 8 dkg gépsonka,
1 csokor petrezselyem, 1 l húsleves, 3-4 szál újhagyma, 2 evőkanál szójaszósz,
2 evőkanál sherry, 1-2 evőkanál borecet
A tengeri halfilét falatnyi darabkákra vágjuk, és a búzakeményítővel meghintjük.
A húslevest fölforraljuk, a haldarabokat beletesszük, és lassú tűzön 15 percig
főzzük. Hozzáadjuk a fölaprított újhagymát, majd további 5 percig pároljuk.
A tűzről levéve ízesítjük szójaszósszal, sherryvel, ízlés szerint borecettel,
majd a fölaprított sonkával és petrezselyemmel megszórva, forrón kínáljuk.
Édes-savanyú csirke
Hozzávalók: 4 személyre 25 dkg kicsontozott csirkehús, 2 db édes zöldpaprika,
bő olaj a sütéshez; a páchoz: Egy tojás fehérje, egy-egy evőkanál szójamártás,
liszt és étkezési keményítő, egy teáskanál száraz fehérbor.
A mártáshoz: 3-3 evőkanál ketchup, 3 teáskanál szójamártás, egy evőkanál méz,
két-két evőkanál cukor és étkezési keményítő, egy dl csirke alaplé.
A kockákra vágott, bepácolt csirkehúst bő olajban aranysárgára sütjük. Kivesszük,
lecsepegtetjük, és melegen tartjuk.
A megtisztított
paprikát cikkekre vágjuk, és kevés forró olajban gyorsan megpirítjuk, úgy, hogy
ropogós maradjon. Szépen elrendezzük a csirkehúsra.
A mártást
felforraljuk, és óvatosan a húsra öntjük.
Édes-savanyú leves
Hozzávalók: 20dkg darált sertéshús, 20 dkg bambuszrügy, 20 dkg szójacsíra, 1
evőkanál szárított gomba, 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál borecet, 1 l húsleves,
2 evőkanál búzakeményítő, 1 közepes fej vöröshagyma, 0,5 dl fehérbor, 2 tojás,
só
A szárított gombát beáztatjuk, majd a bambuszrüggyel együtt apróra vágjuk. A
húslevest fölforraljuk, majd hozzáadjuk a darált sertéshúst, a szójacsírát és
a fölaprított bambuszrügyet, gombát és vöröshagymát. Főzzük 10-12 percig, majd
cukorral, sóval és borecettel ízesítjük. A fehérborral elkeverjük a búzakeményítőt
és besűrítjük vele a levest, végül a fölvert tojásokat vékony sugárban belecsurgatjuk.
Átforralva máris tálalhatjuk.
Édes-savanyú marinált
ponty-rudacskák
Hozzávalók: 40 dkg pontyfilé, 2 db kisebb sárgarépa, 5 dkg zeller, 1 csomó újhagyma,
4 evőkanál olaj, 6 evőkanál ketchup, 2 citrom leve, 2 evőkanál cukor, 4 evőkanál
búzakeményítő, 1 kiskanál só, 1 dl sherry
A bundázáshoz: liszt, 2 tojás, zsemlemorzsa
A sütéshez: olaj
A zellert és a sárgarépát vékony csíkokra vágjuk, az újhagymát felkarikázzuk,
és az olajon megpároljuk. Hozzáadjuk a ketchupot, a citromlevet, a cukrot, a
sót, beleöntjük a sherryt, és a búzakeményítővel besűrítjük.
A pontyfilét
ujjnyi vastag csíkokra vágjuk, megsózzuk, majd lisztbe, felvert tojásba és zsemlemorzsába
bundázva bő, forró olajban pirosra sütjük. Az olajból kiemelve lecsöpögtetjük,
majd az édes-savanyú mártással leöntve legalább fél napra behűtjük.
Hidegen,
citromkarikákkal díszítve kínáljuk.
Édes-savanyú mártás
Hozzávalók: 30 dkg ananászkonzerv, 2 db húsos zöldpaprika, 20 dkg bambuszrügy,
2 evőkanál olaj, 4 evőkanál szójaszósz, 4 evőkanál borecet, 3 evőkanál cukor,
2 evőkanál búzakeményítő, 5 dl húsleves, só
A paprikát megtisztítjuk, és a bambuszrüggyel együtt vékony csíkokra vágjuk.
Az olajt fölforrósítjuk, beletesszük a paprikacsíkokat, és nagy lángon 2-3 percig
pirítjuk. Hozzáadjuk a bambuszrügyet meg az ananászkockákat, és újabb 2-3 percig
pirítjuk. A húslevest elkeverjük a búzakeményítővel, a szójaszósszal, a borecettel,
és a cukorral, majd az egészet a pirított zöldségekre öntjük, és együtt 5-6
percig főzzük. A tűzről levéve utánsózzuk és melegen kínáljuk.
Édes-savanyú sertés
ananásszal
Hozzávalók: 50 dkg sertéscomb, 1 kiskanál só, őrölt bors, 2 nagy fej vöröshagyma,
1 csokor újhagyma, 20 dkg sárgarépa, 1 evőkanál cukor, 2 evőkanál borecet, 6
evőkanál szójaszósz, 1 nagyobb doboz ananászkonzerv (50 dkg), 2 evőkanál olaj
A sertéshúst vékony csíkokra vágjuk, majd a fölforrósított olajon megpirítjuk.
Hozzáadjuk a fölaprított vöröshagymát, a szójaszószt meg az ananászkonzerv levét
és puhára pároljuk. Az újhagymát és a sárgarépát megtisztítjuk és fölkarikázzuk,
majd a már puha húshoz adjuk. Együtt pirítjuk 6-8 percig, majd beletesszük az
ananászkockákat, sóval, cukorral, őrölt borssal és borecettel fűszerezzük, majd
átforralva máris tálaljuk.
Édes-savanyú tintahal
Csak a mártás összetételében tér el az édes-savanyú csirkehústól.
Hozzávalók
a mártáshoz: 4 evőkanál ketchup, 3 evőkanál borecet, 3 teáskanál szójamártás,
egy evőkanál méz, egy-egy evőkanál cukor és étkezési keményítő, 1,5 dl víz.
Főnix csirkeszárny
A csirke alaplét szecsuani borssal, sóval, fahéjjal, gyömbérrel, szegfűszeggel,
borecettel, szójamártással, fehérborral ízesítjük és kiforraljuk. A megtisztított
szárnyakat ebben a lében 24 órán át, pácoljuk, majd puhára pároljuk. Kihűtjük
és újhagymával díszítve a saját levében tálaljuk.
Halgombócleves
A finomra darált halhust rizskeményítővel, tojásfehérjével és sóval összedolgozzuk.
Szójával ízesített csirke alaplébe szaggatjuk, és külön leforrázott csíkokra
vágott leveles parajjal megfőzzük.
Halszeletek pikáns
mártásban
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg fehér húsú tengeri hal, 1 ek. liszt, 3 dl olaj
A mártáshoz: 1 kis darab friss gyömbér, 2 újhagyma, 3 ek. száraz martini, 1
ek. szójamártás, 2 ek. barna cukor, 1 kk. ecet, 1 ek. pritamin (paprikakrém),
konyak
Előkészítés:
A gyömbért
megtisztítjuk, és kb. fél evőkanálnyit vékony csíkokra vágunk.
A hagymát
megtisztítjuk, és a zöldjével együtt karikára vágjuk.
A halat megmossuk,
szárazra töröljük, kb. 5 cm-es csíkokra vágjuk, majd lisztben megforgatjuk.
Elkészítés:
1. Egy nagy
serpenyőben az olajat felforrósítjuk, a halat 3 percig sütjük benne, majd kiszedjük,
lecsepegtetjük. Újra felforrósítjuk az olajat, visszatesszük a halat, pár perc
alatt ropogósra sütjük, szalvétára szedjük.
2. A gyömbért
összekeverjük a hagymával, a száraz martinivel, a konyakkal, a szójamártással,
a barna cukorral, az ecettel és a paprikakrémmel, majd ízlés szerint sózzuk.
3. A serpenyőből
kiöntjük az olajat, hogy csak kb. 1 evőkanálnyi maradjon benne. Beleöntjük a
mártást, és kevergetve kb. egy percig forraljuk, majd visszatesszük a halat,
és még egy percig lassú tűzön pároljuk. A halszeleteket tálra tesszük, és a
mártással leöntve tálaljuk.
Húslabdák
A darálthúst tojással, rizskeményítővel, sóval, borssal, finomra vágott hagymával
és szójamártással összedolgozzuk. Kb. 3 cm átmérőjű gombócokat formálunk. A
gombócok egyharmadát párolt rizsbe, egyharmadát metéltre vágott tojáslepénybe
forgatjuk, és szitára téve gőzben megpároljuk. A fennmaradó egyharmadot bő,
forró olajban pirosra sütjük. A gombócokat vegyesen tálaljuk.
Kacsahús fehérborban
Hozzávalók: 25 dkg kicsontozott sült kacsahús, 1,5 dl száraz fehérbor, egy kávéskanál
gyömbér, 2 evőkanál olaj.
Az ízesítéshez: Két evőkanál szójamártás, egy evőkanál étkezési keményítő, egy
kávéskanál cukor.
A szeletekre vágott sült kacsahúst kevés olajban átpirítjuk. Rátesszük a gyömbért,
a borral felöntjük, és kb. 5 percig pároljuk. Hozzáadjuk az ízesítőket, felforraljuk
és tálaljuk.
Kantoni sült rizs
Hozzávalók 4-6 személyre: 50 dkg hosszú szemű rizs, 10 dkg kifejtett zöldborsó,
10 dkg kukorica, 1 1/4 dl olaj, 3 szelet 1 cm-es csíkokra vágott szalonna (ez
lehet kolbász, szalámi, sonka, csirke-, pulyka-, sertés-, marha- stb. hús kínaiasan
csíkokra vágva persze - ez mind megannyi recept, mindig mást főzhetsz). 1/2
kockákra vágott paradicsompaprika, 2 simára kevert tojás, 10 dkg főtt rák (ez
szerintem elhagyható, ha nem szereti valaki vagy drágállja, helyette lehet például
sertésvesét alkalmazni apró kockákra vágva). 2 evőkanál szójamártás.
Elkészítés:
1. A rizst
3/4 liter vízben kb. 20 percig főzzük. Akkor jó, ha a nedvességet magába szívta
és megduzzadt.
2. Közben
a borsót és a kukoricát vízben megfőzzük, leszűrjük.
3. A szalonnát
az olaj felén teflonserpenyőben kiolvasztjuk, és a hagymát meg a paprikát belekeverve
1 percig sütjük. Utána a tojást hozzáöntjük, és kevergetve rántottát sütünk
belőle. A serpenyőből kiszedjük, és az edényt kitörölgetjük.
4. A maradék
olajat a serpenyőbe öntve a rizst 2 percig sütjük benne. A főtt zöldfélét meg
a rákot hozzáadjuk, a tojással összekeverjük. Szójamártással meglocsolva azon
forrón tálaljuk.
Kínai tojásos kukoricaleves
(6 személyre)
Hozzávalók: 1 kukoricakonzerv (25 dkg), 2 erőleveskocka, 2 tojás, 1 evőkanál
vodka, 1 mokkáskanál fehér bors, 2 dkg kukoricaliszt, gyömbér, petrezselyem,
zellerzöld, só
Elkészítés: Egy liter vízzel és a kockákkal főzz levest, s lassú tűzön 10 percig
forrald benne a körömnyi gyömbért, majd tedd bele a lecsorgatott kukoricát.
Közben a pépesre vágott zellert, a sót és a fehérborsot keverd össze a vodkával,
majd add hozzá a kevés hideg vízben feloldott kukoricalisztet. Ha a leves újra
felforrt, keverd bele ezt a pépet, s forrald tovább, míg be nem sűrűsödik. Ekkor
vedd le a tűzről, dobd ki belőle a gyömbért, s a két összehabart tojást - lassú
keverés mellett - gyorsan öntsd bele a forró lébe.
Kukoricaleves rizsgombóccal
Hozzávalók: 30 dkg mirelit kukorica (vagy 1 doboz konzerv, levével együtt),
só, pici cukor, 10 dkg rizs, 10 dkg sárgarépa, 2 dkg kukoricakeményítő, 8 dkg
vaj, 1 db tojás, 1/2 cs. petrezselyemzöld, 3 dkg vöröshagyma, 1,5 dl tej.
A hasábokra vágott sárgarépát (kb. 3 cm hosszú, fél cm széles) kevés olajban
megpirítunk (igy szebb lesz a leves színe), majd csontlében feltesszük főzni
(vagy 1 l víz + 2 csirkeleves kocka). Sóval, cukorral ízesítjük. Ha megpuhult
a kukorica, és a sárgarépa, liszt és tej keverékével behabarjuk, és jól kiforraljuk.
A rizsgombócokat külön főzzük meg sós vízben, és a levesbe tesszük. Rizsgombóchoz
a megpárolt rizst összekeverjük a vajban megfuttatott hagymával, petrezselyemmel,
sózzuk, és a tojással összeállítjuk. Kb. 15 percig főzzük.
Mandarinleves
Hozzávalók: 25 dkg sovány sertéshús vékonyan szeletelve), 1 evőkanál olaj, 15
dkg vékonyan szeletelt gomba, 2 sárgarépa, 1 zeller zöldje, 1,5 l csirke erőleves,
10 dkg parajlevél apróra vágva, 1 egész tojás felverve, 2 evőkanál liszt, 0,5l
víz, só
Olajban pároljuk meg a sertéshúst, majd adjuk hozzá a gombát, sárgarépát, zeller
zöldjét és további 5-6 percig pároljuk.
Öntsük hozzá
a levest, a parajlevelet, és forraljuk fel. Mikor felforrt, állandó keverés
mellett, adjuk hozzá a tojást. Végül a vízben feloldott lisztet keverjük hozzá,
és folytonos keverés közben várjuk meg, míg kissé megsűrűsödik.
Legvégén
ízlés szerint sózzuk.
Marhahús brokkolival
A vékony csíkokra vágott marhahátszínt szójamártással. fehérborral és rizskeményítővel
2 órán keresztül pácoljuk. A hust forró olajban gyorsan megpirítjuk, a páclével
ízesítjük, és a tányér közepére halmozzuk. Főtt brokkolival körberakva tálaljuk.
Marhahús gyömbérrel
Hozzávalók: 25 dkg kicsontozott, letisztított hús, egy evőkanál gyömbér finomra
vágva, 2 evőkanál szezámolaj, 3 cm póréhagyma ferde karikára vágva.
A páchoz: Egy evőkanál étkezési keményítő, ízlés szerint só, bors.
A vékony
csíkokra vágott húst 10 percig pácoljuk. Forrósítsuk fel az olajat, tegyük bele
a gyömbért, pirítsuk meg. Adjuk hozzá a pácolt húst, gyors, erőteljes keveréssel
három percig süssük. Tálaláskor szórjuk meg a póréhagymával.
Párolt kacsa
Hozzávalók 4 személyre: 1 konyhakész pecsenyekacsa, 3 újhagyma, 5 ek. szójamártás,
3 ek. vodka, 1 ek. konyak, 3 ek. barna cukor
Előkészítés: Egy nagy lábasban felforralunk kb. 3 dl vizet, a kacsát a lobogva
forró vízben 4-5 percig forraljuk (egyszer-kétszer megforgatjuk), majd beforraljuk
a víz kétharmadát. A hagymát megtisztítjuk, zöldjét levágjuk, a fehér részét
egyben hagyjuk. A kacsához adjuk a hagymát, a szójamártást, a vodkát és a konyakot,
majd újra felforraljuk, és lefedve lassú tűzön 30 percig pároljuk. Félidőben
megfordítjuk a kacsát.
Elkészítés:
1. Hozzáadjuk
a barna cukrot, és az egészet még kb. 1.5 óráig pároljuk.
2. A kacsát
mártásával tálaljuk, ízlés szerint adhatunk mellé néhány szelet ananászt.
Melegen rizzsel,
hidegen salátával kínáljuk.
Rizs kantoni módra
Hozzávalók: 24 dkg rizs, 10 dkg sertéstarja, 5 dkg zöldborsó, 1 fej vöröshagyma,
2 tojás, 2 evőkanál szójamártás, 4 evőkanál olaj, 10 dkg garnélarák, 1 kávéskanál
rizspálinka, 1 kávéskanál szezámolaj, csipet őrölt bors.
Készítése: A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A rizst megfőzzük, a zöldborsót
megpároljuk. A sertéstarját kisütjük, és csíkokra vágjuk. A tojást felverjük,
szójamártással elkeverjük, és forró olajon omlettként kisütjük. Az omlettet
is csíkokra vágjuk. Olajon a hagymát, rákot állandó keveréssel megpirítjuk,
hozzátesszük a húscsíkokat, zöldborsót, a főtt rizst, és néhány percig együtt
sütjük. Szezámolajjal megszórva tálaljuk.
Sanghaji tojásleves
A vékony szeletekre vágott gombát és bambuszrügyet csirkealaplében megfőzzük.
Sóval, borssal ízesijük. A felvert tojást a forrásban lévő levesbe csurgatjuk.
Tálalás előtt vékony csíkokra vágott kígyóuborkát és paradicsomot adunk hozzá.
Savanyú-erős leves
A vékony csíkokra vágott gombát, sonkát, póréhagymát, és a vékony szeletekre
vágott bambuszrügyet 3 percig főzzük csirke alaplében (adagonként 2 dl.). Ezután
szójamártást, borecetet hidegvízzel kikevert rizskeményítőt és zöldborsót adunk
hozzá, majd 2 perci forraljuk. A forrásban lévő levesbe felvert tojást csurgatunk,
csili mártással, sóval, borssal ízesítjük.
Sertéshúsgombócok
üvegtésztával
Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg finomra darált sertéshús, 2 ek. szójamártás,
1 ek. cherry, 1 tk. barna cukor, 1 tk. Kukoricakeményítő, 1 tojás, 8 dkg üvegtészta,
3 gomba, 25 dkg kínai kel, kis darabka friss gyömbér vagy 1 kk. gyömbérpor,
2 újhagyma, 1 ek. olaj
Előkészítés: A darált húshoz adjuk a szója mártást, a cherryt, a barna cukrot,
a kukoricakeményítőt és a tojást. Az egészet jól összekeverjük, majd 12 darabra
osztjuk. Belisztezett kézzel gombócokat formálunk belőlük, és hűtőben 30 percig
pihentetjük. Az üvegtésztát kb. 15 percre langyos vízbe áztatjuk (amíg megpuhul).
A gombát
megtisztítjuk, szeletekre vágjuk. A kínai kelt és gyömbért megtisztítjuk, vékony
csíkokra vágjuk. A zöldhagyma zöld részét levágjuk, a fehér résznek lehúzzuk
a külső héját, a hagymát hosszában vékony csíkokra vágjuk.
Elkészítés:
1. Serpenyőben
felforrósítjuk az olajat, a húsgombócok minden oldalát megpirítjuk benne (kb.
5 perc), majd kiszedjük.
2. A visszamaradt
olajba beledobjuk a gyömbért, a hagymát, a kínai kelt, a gombát, és kevergetve
3 percig sütjük.
3. Megsózzuk
a zöldségeket, jól összekeverjük, visszatesszük a húsgombócokat, hozzáadjuk
a lecsepegtetett üvegtésztát, kevés vizet öntünk hozzá (1-2 ek.), majd letakarva
pár percig pároljuk. Mélyebb tálkákban tűzforrón tálaljuk.
Sült békacombok
Daraboljunk két békát, forgassuk meg három tojás, három kanál kukoricaliszt,
négy kanál szójaszósz és egy kis bor keverékében. Süssük ki a békacombokat forró
zsírban, egyenként, mint ahogy a fánkkal tennénk. Tálaljuk alap lében főtt karfiollal,
bambuszrüggyel, zöldbabbal, és petrezselyemzöldjével.
Szecsuani leves
Hozzávalók 6 személyre: 20 dkg tofu, 6 dkg sertés- vagy borjúmás, 10 dkg nagyon
vékonyra szelt sertés- vagy csirkehús, 4 szárított kínai gomba, 1 összevagdalt
újhagyma, 2 tört fokhagymagerezd. 1 ek. gyömbérpor, 1 reszelt sárgarépa, 2 vékonyra
szelt zeleriszár, 1-2 kimagozott, összevagdalt, csípős paprika, 2 ek. olaj,
6 dkg felszeletelt bambuszrügy, 1 1/4 l víz, 2 kk. csirkeleves-por. 2 ek. szójamártás,
1 ek. borecet, 2 ek. összevagdalt friss koriander, 1/2 kk. durvára tört bors,
3 simára kevert tojás
Elkészítés:
1. A tofut,
a májat és húst vékony csíkokra vágjuk.
2. A gomba
tönkjét eltávolítjuk, kidobjuk, a kalapját összevagdaljuk. A gombát a hagymával,
a fokhagymával, a gyömbérrel, a répával, a zellerivel és a paprikával az olajon
2 percig sütjük. A húst és a bambuszrügyet belerakva még rövid ideig a tűzön
hagyjuk.
3. A vízzel
felengedjük, és a csirkeleves-porral meg a szójamártással ízesítve 4 percig
forraljuk.
4. A tofut
és májat belekeverjük, ecettel, korianderrel és borssal fűszerezzük.
Ekkor a tojást
vékony sugárban, kevergetve belecsorgatjuk, hogy szálassá váljon.
5. Forrón
tálaljuk.
Szezámmagos sertéskaraj
Az egész tojásokat szójamártással és rizskeményítővel elkeverjük. A hajszálvékony
szeletekre vágott sertéskarajt ebben a masszában pácoljuk 25 percig. A szeleteket
egyenként szezámmagba forgatjuk, és bő forró olajban aranysárgára sütjük.
Szójás marharagu
Hozzávalók: 2 fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 kiskanál őrölt gyömbér, 1 kiskanál
reszelt szerecsendió, olaj, 50 dkg marhahús, (pulyka felsőcombból, vagy sertés
combból is finom, 5 evőkanál édes szójaszósz
Az apróra vágott hagymát, az összezúzott fokhagymát, a gyömbért és a szerecsendiót
kevés olajon megpirítom.
Hozzáadom
a kockákra vágott marhahúst, tovább pirítom, majd beleöntöm a szóját és egy
kevés sót. Lefedve, Kb. háromnegyed óráig párolom, közben kevés vizet adok hozzá.
Tavaszi tekercs
1.
(Kínai meleg előétel)
A tavaszi
tekercs talán a legismertebb kínai előétel, de nyugodtan adhatjuk főfogásnak
egy kiadós leves után, vagy önálló vacsoraételnek is. Nagy előnye, hogy jó előre
előkészíthetjük, és tálalás előtt csak ki kell sütni. Nagyon sokféle - húsos
és hústalan - töltelékkel készül, de mindannyinak alapja a fűszerekkel párolt
kínai kel.
A szokásos módon tésztát gyúrunk, vékonyra nyújtjuk, palacsinta-méretű négyzet-
vagy téglalap alakú lapokra vágjuk.
Használhatunk
helyette kész réteslapot, de nagyon finom "közönséges" palacsintával
is.
A lapok közepére
helyezünk két púpos kanálnyi tölteléket, hosszúkásan elrendezzük, a tészta három
oldalát felhajtjuk, majd a negyedik oldal irányába feltekerjük. A tekercset,
felvert tojásfehérjébe forgatjuk, majd bő, forró olajban pirosra, ropogósra
sütjük.
Forrón tálaljuk,
külön tálkában szójamártást adunk hozzá.
Tavaszi tekercs
2.
Hozzávalók 8 személyre:
A tésztához: 20 dkg kukoricaliszt, 2 dkg finomliszt (búza), víz, csipet só,
fél felvert tojás,
A töltelékhez: 4 szárított kínai feketegomba, 20 dkg csirkemell, 1 teáskanál
kukoricaliszt, 1 sárgarépa, 1-2 újhagyma, 1 evőkanál mogyoróolaj, 7 dkg babcsíra,
1-2 evőkanálnyi csípős szójaszósz, 1 evőkanál száraz cherry, 5 dkg főtt garnélarák,
csipetnyi ötfűszer keverék, só, olaj a sütéshez.
A tészta hozzávalóiból keverjünk sűrű palacsintatésztát, és hagyjuk állni fél
óráig. A gombát áztassuk meleg vízben öt percig. A kicsontozott csirkemellet
vágjuk keresztben csíkokra, kis tálba téve hintsük meg kukoricaliszttel, forgassuk
át, és ezt is hagyjuk állni néhány percig. A meghámozott sárgarépát előbb vágjuk
4-5 centis darabokra, majd vékony csíkokra. A hagymát is vágjuk fel csíkokra,
vagy vékony karikákra. Aprítsuk fel a lecsepegtetett gombát is, amelyről levágtuk
a szárát. Serpenyőben forrósítsunk kevés olajat, és folytonosan kevergetve együtt
pirítsuk benne 2-3 percig a gombát, a sárgarépát, a hagymát és a babcsírát.
Tegyük bele a csíkokra vágott húst, a szójaszószt, az ötfűszer keveréket, és
pirítsuk együtt még 2-3 percig, illetve addig, amíg a hús kifehéredik. Az egészet
öntsük ki egy tálba, keverjük hozzá az apró, főtt rákokat, és hagyjuk kihűlni.
A pihentetett tésztából süssünk nyolc palacsintát. A tölteléket osszuk nyolc
részre, formázzunk belőle kis rudakat, helyezzük a palacsintára, s hajtogassuk
rá a tésztát úgy, hogy előbb két oldalról hajtjuk rá a töltelékekre, megkenjük
tojásfehérjével, ráhajtjuk a visszamaradt két szél egyikét, azt is megkenjük,
s ráhajtjuk az utolsó szélét.
Az egészet
nyomkodjuk össze, hogy a palacsinták ne nyíljanak szét sütés közben. Bő forró
olajban süssük ki 4-5 perc alatt minden oldalán aranybarnára, de egyszerre csak
keveset téve a serpenyőbe. Ami már kisült, tartsuk a sütőben melegen, hogy egyszerre
adhassuk forrón az asztalra. Önmagában is kitűnő, még inkább különböző ízű mártásokba
mártogatva.
Vegyes sült zöldségek
Hozzávalók 4 személyre: 10 fekete fafül gomba, 4 gomba, 5 dkg zöldbab, 1 szál
sárgarépa, 10 dkg karfiol, 10 dkg brokkoli, 10 dkg uborka, 4 ek. olaj, 1 ek.
barna cukor, 1 ek. szójamártás, 1 ek. kukoricakeményítő
Előkészítés: A fafül gombát langyos vízbe áztatjuk, megtisztítjuk, megmossuk,
felszeleteljük. A babot megtisztítjuk, megmossuk, kis darabokra vágjuk. A sárgarépát
megtisztítjuk, vékony csíkokra vágjuk. A karfiolt és a brokkolit kis darabkákra
szedjük, megmossuk, leszárítjuk. A beáztatott gombát kinyomkodjuk. Az uborkát
megmossuk és megtöröljük, majd héjastól gyufaszálnyi csíkokra vágjuk.
Elkészítés:
1. Wokban
vagy nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olaj felét, beletesszük a fekete
gombát, a sárgarépát, a babot, a karfiolt és a brokkolit, 1 percig kevergetve
sütjük, majd megszórjuk a barna cukorral, hozzáadjuk a szójamártást, csipet
sót, pár másodpercig kevergetjük, majd kivesszük.
2. A wokot
konyhai papírtörlővel kitöröljük, beletesszük a maradék olajat, felforrósítjuk,
hozzáadjuk a gombát, az uborkát, csipet sót. 1 percig kevergetve sütjük, majd
visszatesszük a félretett zöldségeket, és jól összekeverjük.
3. A kukoricakeményítőt
összekeverjük 1 ek. vízzel, és besűrítjük vele a zöldség mártását.
Hidegen,
melegen fogyasztjuk.
Tipp: Más
zöldséget is tehetünk bele (zöld, piros paprikát, kukoricát, szójacsírát, bambuszrügyet).
Won-ton leves
A sertésaprót finomra daráljuk, reszelt gyömbérrel, szójamártással, sóval, törött
borssal és egy kevés olajjal összedolgozzuk. Levestésztát gyúrunk, nagyon vékonyra
kinyújtjuk, és 5 x 5 cm-es rombuszokat vágunk belőle. A tésztalapocskákat megtöltjük
a töltelékkel, szorosan felcsavarjuk, és a két végét összenyomjuk.
Adagonként
2 dl alaplevet forralunk, szójamártással ízesítjük, és a töltött tésztákat belefőzzük
(kb. 5 perc). A végén beleforralunk külön leforrázott és csíkokra vágott spenótot.
Zamatos csirkezúza
A csirke alaplét szecsuáni borssal, sóval, borssal, gyömbérrel, csillagánizzsal,
borecettel ízesítjük és kiforraljuk. A megtisztított zúzákat ebben a lében puhára
főzzük. Kihűtjük, és 24 órán keresztül pácoljuk. Tálaláskor a páclével együtt
adjuk, a tetejére, vékony szeletekre vágott újhagymát teszünk.