Szerkesztőség Terjesztés Könyvlista Index Előkészületben Szórólapok
Terebess szórólapok
« szórólapok listája

A MONGOL JURTA

A kerek nemez sátor mongol neve eszgij ger, azaz nemez ház, orosz neve a törökből átvett jurta. A belső-ázsiai lovas pásztornépek – köztük a magyarok és a kunok is – használták igen régóta, képe többezeréves sziklarajzokon is látható. Az idők során szinte változatlan maradt: kerek alaprajzán, alsó részének hengeres, felső részének kúpos alakján, szétszedhető, könnyű favázán, nemezfalán és nemez tetején semmit sem alakítottak, csak magasságán, tetőszerkezetén, ajtajának formáján módosítottak.

A jurta rendkívül egyszerűen szállítható, gyorsan felhúzható, kényelmes lakóhely. Szétszedett állapotában elfér egyetlen ökörvonta kétkerekű kocsin, két-három ember alig egy óra alatt képes felállítani. Az új jurta villogóan fehér, idővel azonban elszürkül, megkopik. Ha a tulajdonosa hosszabb ideig akar valahol megtelepedni, a jurtát odahordott, döngölt kavicsos-homokos talajon, fa talapzatra építi. A nyári talapzatot, hogy ellenálljon az esőnek, abronccsal is megerősítik, ennek a 17 részes padlónak (mőrtej sal) a részei egymásba illenek vagy csapokkal kapcsolhatók össze. Letáborozáskor először a berendezési tárgyakat – bútorokat, ágyakat, tűzhelyet – helyezik el, s köréjük építik a jurtát, mert a kisméretű ajtón nem fémének be ezek a tárgyak. Körbe felállítják a rácsfalat (hana) az ajtóval, föléjük emelik a tetőgyűrűt (tóno) néhány szarufa (unyi) segítségével, majd a tetőgyűrűhöz erősítik a többi szarufát. Végül a favázra ráterítik a ponyvát, a nemezborítókat és a nemezfedelet. (A nemez nedves, meleg állapotban tömörített gyapjú). A jurta közepén van a tűzhely (régebben szabad tűz égett itt, a téli hónapokban ez adott meleget). Rajta üstben fő a tejes-tea, készülnek a család ételei. A tüzelő tehén-, kecske- vagy juhganaj, némi fával vegyítve. A tűz közelében van a tüzelő számára egy láda vagy zsák és a tűzpiszkáló. A bejárat általában déli fekvésű, vele szemben húzódik meg a házi istenek oltára és a megtisztelni kívánt vendég helye is ott van. A keleti félkör a család, a nők területe: a rácsfal melletti fa ággyal, a fejnél és a lábnál díszes ládákkal. A lábnál álló láda és az ajtó között rendezik be a konyhát: sajtárokkal, famozsárral, tálakkal és más konyhai eszközöket. A nyugati félkör a férfiak oldala. Közvetlenül az ajtó mellett kapnak helyet télen az újszülött állatok, de a bekéredzkedő koldusok is. A középső szakaszon tartják a férfiak fegyvereiket, szerszámaikat, nyergeiket. A padlót vagy a földet nemezlapokkal borítják. Több rétegű, vaskos nemeznégyzeteken (olbog) ülnek, alacsony asztalkán (síré) esznek, a férfiak és az idősebb fiúgyermekek nemezlapokon alszanak. A szarufára erősített rúdon, a férfiak oldalán lógnak a tejbor erjesztésére szolgáló bőrtömlők.

Nyáron a jurta lakói feltűrik a nemezfal alsó peremét, hogy ne csak a tetőn lévő nyíláson át áramoljon a levegő, télen jól leszorítják a nemezfalat és köveket raknak a peremére, hogy védekezzenek a hideg szelek ellen. Ideális lakóhely: nyáron hűvös, télen jó meleg.