Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« katalógus
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Szöllősi Szilvia
Receptek az arab konyhából
Kéziratként a szerzőtől
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

 

Íme az egyik talán legismertebb előétel, a hummus receptje, valamint a boltokban készen kapható, de otthon is nagyon könnyen elkészíthető tahini (szezámpaszta vagy szezámkrém) receptje. Utóbbit sok étel készítéséhez használják. Néhány gondolat róla röviden:

Hummusz

A hummusz egy krémes állagú közel-keleti (arab) étel, melyet csicseriborsóból és tahiniből (tahina) oliva, citromlé és fokhagyma  hozzáadásával készítenek. Neve arab eredetű és csicseriborsót jelent. A kész étel teljes neve eredetileg hummusz bi tahína ,  azaz csicseriborsó tahinával.

Előételként fogyasztják pitával. Fokhagymán kívül fűszerezhetjük ízlés szerint petrezselyemzöld. pirospaprika, római kömény stb. hozzáadásával. Feltéteket is fogyasztanak hozzá, mint gomba, hagyma, paradicsomos, olivás, korianderes, paprikás, stb. szószok. Gyakran köretként is szolgál salátához, csirke és halételek mellé. Hidegen és melegen fogyasztható.

Hummusz tahinivel

Hozzávalók:

maréknyi csicseriborsó,
4 ek. frissen facsart citromlé,
2 ek. tahini paszta (hozzávalók, elkészítés lentebb),
2 gerezd fokhagyma,
só,
extra szűz oliva olaj

A hummuszhoz szükséges tahini paszta elkészítése:

4 ek. szezámmagot serpenyőben világos színűre pirítsunk meg, vigyázzunk nehogy megégjen, mert keserű lesz. Ezt kávédarálón daráljuk le finomra. Tegyük az őrleményt turmixba és adjunk hozzá 2 ek. extra szűz olivaolajat. Turmixoljuk 4-5 percig.

(Ebből a mennyiségből 2 evőkanálnyi tahini paszta lesz. (Minden 4 ek. szezámmag és 2 ek. olajból 2 ek, pasztát kapunk.) Ha mennyisége miatt nehezen dolgozza a turmix össze, készítsünk többet, amire nincs szükség, fagyasszuk le.

Ha kész a 2 ek. tahini, a beáztatott csicseriborsót tegyük hozzá a turmixba 4 ek. frissen facsart citromlével. Adjunk hozzá 1 gerezd fokhamát egészben. Ezt az elegyet törjük, mixeljük pár percig. Öntsük egy tálkába, sózzuk meg, majd ismét tegyünk hozzá 1 gerezd apróra vágott fokhagymát. Ezt már ne turmixoljuk, csak keverjük össze vele. Kóstoljuk meg, ha nem elég sós, sózzuk. Öntsünk rá kis olivaolajat, de ne keverjük bele, hogy nedvesen és frissen tartsa. Vendégeknek díszíthetjük pár egész szem csicseriborsóval.

 

Koshari (koseri)

A koshari egy jellegzetes egyiptomi TÉSZTÁS étel, a szegények étele a mai napig, a szó emaga keveréket jelent.

Egyiptomban nagyon sok Koshary étterem van. kb. 100 Ft kint egy adag, és rengeteget adnak. Többféle ízű szószt adnak hozzá. Paradicsomos fűszeres, fokhagymás, stb. Vannak elegánsabb Koshary éttermek is, de a legjobb az utcai. Az elkészített hozzávalókat külön-külön kínálják, magunk szedhetünk annyit mindenből a tésztára, amennyit szeretnénk.

Hozzávalók:

1 bögre lencse,
1 bögre csicseriborsó,
1 bögre rizs,
2-3 fej vöröshagyma,
apró csőtészta, vagy rövidre tört spagetti tészta,
3 nagy érett paradicsom,
1 konzerv paradicsomszósz,
5-6 gerezd fokhagyma,
késhegynyi fahéj,
teáskanál só,
1 kávéskanál cukor,
csapott kávéskanál őrölt bors,
csapott kávéskanál őrölt római kömény,
1 ek. ecet,
ízlés szerint csípős paprika (őrölt) vagy chili (erős pista is megteszi itthon)

A lencsét, csicseriborsót beáztatom (nem szükséges egy éjjel, elég 2 órára is, nekem fél óra alatt meg szokott főni  mindkettő).

A lencsét és borsót megfőzöm. A lencse levéhez hozzáteszek 1 fej vöröshagymát félbevágva, és egy babérlevelet, sót. A borsóhoz csak sót  teszek. A rizst is megfőzöm. Ha kész vannak, mind leszűröm, félreteszem.

A vöröshagymát karikára vágom, zsiradékban aranybarnána sütöm, kiszedem szalvétára őket, hogy a fölös zsiradékot felitassa róla. Félreteszem.

A tésztákat sós vízben kifőzöm, leszűröm, félreteszem.

A szószhoz a paradicsomot feldarabolom, a szósszal együtt beleteszem turmixba. Fűszerezem: só, bors, fahéj, római kömény, cukor, fokhagyma, ecet, csípős paprika. Aki szerencsés, Egyiptomban tud venni koshari fűszerkeveréket hozzá. Az egészet összeturmixolom, majd beleöntöm egy kis edénybe, és felfőzöm. Ha felforrt, kész.

Igény szerint mindenből annyit teszünk a tésztára, amennyit szeretnénk. Tészta, lencse-csicseriborsó-rizs, szósz, majd megszórjuk pirított vöröshagymával.

 

Lásd még!
Egyiptom nemzeti étele, a koseri