Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« katalógus
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Dr. Szakács Imre
IZRAELI RECEPTEK
Mediterrán ízek, Esély Kiadó, 1993, 246-266. oldal
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

 

AZ IZRAELI KONYHA

Izrael egyidejűleg régi és új ország is. Egyrészt a legmodernebb technológiákkal művelik a földet, és ez visszahat az étkezésre is, másfelől, főleg Jeruzsálem környékén élnek a bibliai hagyományok. Tel Avivban és a tengerparton viszont az emberek csak sietve esznek valamit a rövid munkaidő-szünetekben. Kedvelt szokás az arab kenyér fogyasztása avokádóval.
Izrael polgárai különböző országokból jöttek. Ebből következik, hogy az ételek is sokfélék. Vannak orosz, lengyel, török, arab, olasz, észak-európai stb. specialitások. Az izraeli konyha, a hagyományok őrzése mellett nyitottá vált a különböző ételkészítési szokások iránt.
Ma Izraelben két fő tendencia érvényesül: az egyik az ún. jiddis konyha szokásainak a terjedése, a másik az észak-afrikai zsidó hatás, valamint arab hatás erősödése.
Hétköznap az emberek főleg egyszerű ételeket, kenyeret, húsos zöldséglevest, burgonyát fogyasztanak, a finom főztöket szombatra, az ünnepnapokra tartogatják. Sok olyan étel van, amit lassú tűzön főzve készítenek. Ezeket a szombatot megelőző estén teszik fel főni, és egész éjszaka melegen tartják, hogy szombaton ne kelljen semmiféle munkát végezni.
A legnépszerűbb ételek a csicseriborsó-pástétom, a báránynyelv, a sólet, illetve a kibbi különböző változatai.
Minden család asztalán megtalálhatók az avokádós zöldséglevesek, a fügesaláta és a citromos vagy narancsos csirke.

 

TÖLTÖTT AVOKÁDÓ
(AVOKADO IM EGOTZIM)

A Közel-Kelet fűszernövényeivel készített fogás a modern Izrael egyik specialitása. Az avokádó körtét köménnyel, korianderrel és fekete olívabogyóval töltve jóízű, elegáns előételt készíthetünk.
Elkészítési idő: 15 perc

Hozzávalók:

2 érett avokádó
1 zellerdarab
1 kis fej vöröshagyma
3 dkg dióbél
10 dkg fekete olajbogyó
1 citrom leve
4 evőkanál olívaolaj
1 mokkáskanál koriander
1 mokkáskanál köménymag
1 csokor petrezselyemzöld
só és bors

Az avokádókat félbevágjuk és kimagozzuk.
A zellert, a vöröshagymát, a diót és kimagozott olívabogyót - pár szem kivételével - megdaráljuk, a citromlevet, az olajat, az őrölt koriandert és köménymagot összekeverjük, megsózzuk és borsozzuk. A két keveréket elvegyítjük, majd négy részre osztjuk.
A négy, félbevágott avokádó körtét megtöltjük. Meghintjük petrezselyemzölddel, feldíszítjük az olívabogyókkal és tálaljuk.

 

AVOKÁDÓS HAGYMALEVES
(MARAK AVOKADO IM BATZAL)

Elkészítési idő: 50 perc

Hozzávalók:

1 érett avokádó
1 fej vöröshagyma
1 citrom héja
1 l húsleves
2 tojássárgája
4 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál citromlé
néhány szem mazsola
só és bors

A mazsolát fél óráig langyos vízben áztatjuk, majd megdaráljuk. A citromot óvatosan úgy hámozzuk meg, hogy keskeny és vékony citromhéjcsíkokat kapjunk.
A félbevágott avokádó magját kidobjuk és diónyi darabokra felvágjuk.
A vöröshagymát vékony karikákra szeleteljük, néhányat félreteszünk belőle, a többit pedig olajon üvegesre pirítjuk, majd ráöntjük a húslevest és kb. fél óráig főzzük.
A maradék vöröshagymát az utolsó öt percben a leveshez tesszük.
A két tojás sárgáját összekeverjük a citromlével és a mazsolával, majd a levest levéve a tűzről óvatosan hozzákeverjük. Citromhéjjal díszítjük és felszolgáljuk.

 

KAGYLÓLEVES
(MIDYA SHORBAT)

Ez a kagylóleves kissé sűrűbb, tartalmasabb a Földközi-tenger vidékén készített hasonló leveseknél.
Elkészítési idő: 40 perc

Hozzávalók:

2 kg kagyló
1 l halleves
1 csipetnyi őrölt cseresznyepaprika
10 db szemes bors
2 tojássárgája
2 evőkanál liszt
2 dl tej
1 zellerdarab
2 csokor petrezselyemzöld
só és bors

A kagylókat megtisztítjuk, megmossuk (élő, friss kagyló esetén 1 napot folyó hidegvízben áztatjuk), fedő alatt közepes lángon néhány percig forraljuk hogy kinyíljanak. Ekkor a főzőlét finom gézen át beleszűrjük a már elkészített hallevesbe és (a zellerdarabkával együtt) felforraljuk.
A kagylótesteket kiemeljük és a levesbe tesszük. Hozzáadjuk a borsot és a cseresznyepaprikát, majd néhány percig főzzük.
A lisztből és az apránként adagolt tejből folyamatos keverés mellett krémszerű mártást keverünk, beletesszük a tojássárgáját, megsózzuk, borsozzuk, majd felhígítjuk levessel. Ezt követően a megmaradt levessel elegyítjük, újra lassan felforraljuk, majd kivesszük belőle a zellert, meghintjük petrezselyemzölddel és tálaljuk.
Megjegyzés: Mirelit kagyló esetén megvárjuk míg a kagyló felenged, ezután jól átmossuk, majd levest főzünk belőle a fenti eljárással.

 

CSICSERIBORSÓ-PÁSTÉTOM
(HUMMUS)

Elkészítési idő: 1 és fél óra, valamint a csicseriborsó áztatási ideje

Hozzávalók:

40 dkg csicseriborsó
4 gerezdfokhagyma
1 mokkáskanál köménymag
1 mokkáskanál csípős őrölt cseresznyepaprika
1/2 citrom leve
4 evőkanál olívaolaj
1 csokor petrezselyemzöld
10-20 db fekete olívabogyó

A kiválogatott csicseriborsót egy napig hideg vízben áztatjuk úgy, hogy a víz ellepje.
Az apróra vágott fokhagymát 2 evőkanál olajon megpirítjuk. Beletesszük a lecsurgatott csicseriborsót, bő vizet öntünk rá, majd másfél óráig lassú tűzön főzzük.
Ezután lecsurgatjuk és turmixgépben addig turmixoljuk, amíg krémszerű pépet nem kapunk. Hozzáadjuk az őrölt köményt, a citromlevet, a maradék olajat és a kész pástétomot tálaló tálra tesszük.
Meghintjük őrölt cseresznyepaprikával, petrezselyemzölddel és néhány főtt, de egészben hagyott csicseriborsóval. Fekete olívabogyóval díszítjük, majd tálaljuk.

 

SÜLT TOJÁS
(BETZA SABRA)

Elkészítési idő: 50 perc

Hozzávalók:

9 tojás
4 evőkanál tahini (A tahini szósz összezúzott szezámmag és olívaolaj keveréke. A Közel-Keleten kedvelt ételízesítő.)
bő olaj a sütéshez
10 dkg zsemlemorzsa
1 csokor petrezselyemzöld
só és bors

Hideg, sós bő vízben, forrás után 10 percig főzzük a 8 tojást. Miután megtisztítottuk, félbevágjuk, óvatosan kivesszük a sárgájukat és összekeverjük a tahinivel és a petrezselyemzölddel.
A félbevágott tojásfehérjéket ezzel a masszával megtöltjük és a fél tojásokat újra összeillesztjük.
Leütjük a maradék 1 tojást, egy csipetnyi sóval ízesítjük, az egybeillesztett tojásokat megforgatjuk benne, majd meghempergetjük a szemlemorzsában, és bő forró olajban kisütjük őket. Nedvszívó papírra kiszedve, lecsöpögtetjük és tálaljuk.

 

RABLÓHÚS CSIRKÉBŐL
(KEBAB ME AUFF)

A hagyományos keleti rablóhús nyersanyaga a csirke vagy a bárányhús. Lehet csípősebb vagy kevésbé csípős változatban is készíteni. A gyümölcsök és zöldségfélék is ízlés szerint variálhatók.
Elkészítési idő: 40 perc, valamint a hús pácolási ideje

Hozzávalók:

2 csirkemell
2 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
1 cseresznyepaprika
2 dl fehér bor
10 db szemes bors
2 citrom
1 zöldpaprika
2 paradicsom
2 kisebb burgonya

A vastag karikákra vágott vöröshagymát pár pillanatra forrásban lévő vízbe mártjuk, hogy ne okozzon gyomorégést, és elvegye a hagyma erős szagát, majd lecsurgatjuk. A csirkehúst kockákra vágjuk és páclébe tesszük úgy, hogy a folyadék teljesen ellepje. (A páclé borból, citromléből, apróra vágott babérlevélből, a megdarált fokhagymából és cseresznyepaprikából, valamint szemes borsból készül.)
Legalább 2-3 óráig hagyjuk pácolódni. Ezután karikákra felvágjuk a zöldpaprikát, a burgonyát és a paradicsomot.
Ezt követően egy-egy nyársra 4 húsdarabot tűzünk a zöldségekkel és a hagymával tetszőlegesen variálva. Állandóan forgatva grillsütőben vagy nyárson sütjük meg, miközben gyakran locsoljuk a páclével.

 

SÓLET
(CHOLENT)

A sólet az orosz és lengyel kivándoroltak egyik legtipikusabb étele, amely Izraelben való meghonosodásuk után arabos ízekkel gazdagodott.
Elkészítési idő: 3 óra

Hozzávalók:

10 dkg vajbab
4 tojás
1 kg burgonya
1 kg csontos marhahús
2 gerezd fokhagyma
1 fej vöröshagyma
1 csipetnyi paprika
1 babérlevél
5 dkg vaj
1 szál sárgarépa
10 dkg hántolt árpa
1 zellerdarab
1 csokor petrezselyemzöld

A babot egy napig, a hántolt árpát fél napig hideg vízben áztatjuk.
Az apróra vágott fokhagymát és vöröshagymát vajon megpirítjuk, majd megforgatjuk benne a húst, meghintjük paprikával, beletesszük a babért, a meghámozott, megtisztított és feldarabolt zöldségeket, végül a hántolt árpát és a babot. Annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje.
Megsózzuk és lassú tűzön fedő alatt kb. 3 óráig főzzük.
A tojásokat keményre főzzük.
A megfőtt húst lecsurgatjuk, felszeleteljük, a csontokat eltávolítjuk és visszatesszük a fazékba. Beletesszük a megtisztított keménytojásokat is, meghintjük apróra vágott petrezselyemzölddel és tálaljuk.

 

MÉZES-NARANCSOS CSIRKE
(TAYIKA AUFF)

Elkészítési idő: 2 óra

Hozzávalók:

1 csirke
4 evőkanál méz
1 marék mentalevél (vagy szárított menta)
2 narancs leve
4 evőkanál olívaolaj
só és bors

A megtisztított csirkét félbevágjuk, megsózzuk, borsozzuk és gazdagon bekenjük mézzel, amit egy evőkanál narancslével felhígítottunk. Olajon, közepes lángon kb. másfél óráig sütjük. Az utolsó fél órában kis részletekben a csirkére öntjük a narancslé felét.
A megsült csirkét tálaló tálra tesszük. A levét feleresztjük a maradék narancslével, és nagy lángon besűrítjük. Ekkor rálocsoljuk a csirkére, megszórjuk mentalevéllel és tálaljuk.

 

FASIRTTORTA
(KIBBI BIS-SANIEH)

A kibbi a vagdalthús egyik változata, amit mindig kikent tűzálló edényben sütünk ki, mint egy tortát.
Elkészítési idő:

Hozzávalók:

60 dkg darált hús
20 dkg burghul (törtbúza) apróra őrölve
2 evőkanál fűszerkeverék (koriander, kömény, fahéj elegye egyenlő arányban porrá őrölve)
2 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 csokor petrezselyemzöld
1 marék fenyőmandula
1 dl olívaolaj
só és bors

A burghult megmossuk és 10 percig áztatjuk. Lecsurgatjuk, majd 40 dkg darált hússal, a fűszerkeverékkel és a nagyon apróra vágott vöröshagyma felével jól összekeverjük.
Megsózzuk, borsozzuk, beletesszük a petrezselyemzöldet és addig gyúrjuk, amíg lágymasszát nem kapunk.
A fenyőmandulát olajon megpirítjuk, majd a maradék vöröshagymát és az apróra vágott fokhagymát is hozzáadjuk, beletesszük a maradék 20 dkg húst és a maradék fűszerkeveréket, megsózzuk és 10 percig együtt sütjük.
Egy tűzálló edényt kikenünk olajjal, majd a burghul-os hús felét szétterítjük benne. Erre tesszük a fenyőmandulás húst, majd egy újabb burghulos réteggel befedjük. A tetejére öntjük a maradék olajat és sütőben közepes lángon fél óra alatt aranyszínűre sütjük.
A tortát rombusz alakú szeletekre vágjuk és tálaljuk.
Megjegyzés: A burghult rizzsel vagy tarhonyával helyettesíthetjük.

 

TOJÁS BORMÁRTÁSBAN
(BETZAIM)

Izraelben sok helyen árusítanak kemény tojást, akár az országutak mentén, akár a kávézókban. Az alábbi recept a tojáshoz egy különlegesen ízesített mártást ajánl.
Elkészítési idő: fél óra

Hozzávalók:

4 tojás
4 szelet kenyér
1 kávéskanál vaj
2 dl fehér bor
1 evőkanál liszt
2 dl víz
2 dkg szárított mentalevél
só és bors

A megolvasztott vajon megfuttatjuk a lisztet, majd bor és víz lassú adagolásával cseppfolyós mártássá forraljuk. Megsózzuk, megborsozzuk. Ebbe a mártásba ütjük bele a tojásokat és addig főzzük, míg meg nem keményednek.
A kenyérszeleteket megpirítjuk és a tálaló tálra tesszük.
Mindegyik kenyér tetejére egy tojást ültetünk, beborítjuk a mártással, meghintjük az apróra morzsolt mentalevéllel és tálaljuk.

 

TÖLTÖTT BORJÚDAGADÓ
(BASAGHA TMARIN)

Elkészítési idő: 2 óra

Hozzávalók:

1 db kb. 60 dkg borjúdagadó
2 dkg feketemustár por
4 evőkanál olívaolaj
1 marék datolya
1 marék aszalt füge
1 alma
2 dkg fenyőmandula
só és bors

A borjúdagadót egy ujjnyi vastagra verjük ki, megsózzuk, meghintjük feketemustárral, borssal és egy evőkanál olajjal.
A datolyát kimagozzuk, a fügéket pedig félbevágjuk. Az almát apróra vágjuk.
A fenyőmandulát kis lángon olajon megpirítjuk.
A húst beterítjük datolyával, fenyőmandulával, fügével, almával és összegöngyöljük, cérnával átkötözzük, olajjal kikent tepsiben közepes lángon, másfél óráig sütjük.
A cérnát eltávolítva a húst felszeleteljük, a tálaló tálra tesszük és felszolgáljuk.

 

CSÍPŐS PARADICSOMOS BAB
(FASULIEH SHUG)

Elkészítési idő: 1 óra 45 perc, valamint a bab áztatási ideje.

Hozzávalók:

40 dkg száraz bab
4 csípős cseresznyepaprika
2 gerezd fokhagyma
4 evőkanál olívaolaj
4 érett paradicsom
1 evőkanál köménymag
1 evőkanál cukor
1 evőkanál koriandermag
1 db citromhéj
só és bors

A babot egy napra hideg vízbe tesszük úgy, hogy a víz ellepje. Majd lecsurgatjuk és kb. másfél óráig főzzük enyhén forrásban lévő vízben.
A fokhagymát megpirítjuk, beletesszük a megdarált cseresznyepaprikát, a meghámozott és feldarabolt paradicsomot, a reszelt citromhéjat, a köményt és a koriandert, a cukrot, sót és borsot.
Kis lángon addig főzzük, míg híg mártásszerű pépet nem kapunk.
Ebbe tesszük a lecsurgatott babot, és ha az étel túl sűrűre sikerülne, a tetejére öntünk egy keveset a bab főzővizéből. Felszolgálás előtt 10 percig állni hagyjuk.

 

BÁRÁNYNYELV BORMÁRTÁSBAN
(LARSHON IM ROTEF)

Elkészítési idő: 2 óra

Hozzávalók:

8 báránynyelv vagy 1 borjúnyelv
1 fej vöröshagyma
2 gerezdfokhagyma
1 babérlevél
2 dkg liszt
2 evőkanál olívaolaj
1 darabka gyömbér
2 dl fehér bor
1 fürt fehér szőlő
1 evőkanál citromlé
só és bors

A nyelveket bő, enyhén sós vízbe odatesszük főni. Hozzáadjuk a babértés a fokhagymát, majd másfél óráig főzzük.
Egyidejűleg nagyon apróra vágjuk a vöröshagymát és olajon megpirítjuk. Beletesszük a lisztet is, simára keverjük, majd lassanként hozzáadagoljuk a fehér bort és egy pohárnyit a nyelvfőző léből. Hozzáadjuk az őrölt gyömbért, a megforrázott és meghámozott szőlőszemeket, a citromlevet és mártást készítünk.
Lecsurgatjuk a nyelveket, lehúzzuk a bőrét, és ferdén felszeleteljük. Tálaló tálra tesszük, leöntjük a mártással és felszolgáljuk.

 

TÖLTÖTT PONTY
(DAG MEMULA IN CHATZILIM)

Elkészítési idő: 1 óra

Hozzávalók:

1 db 1/2 kg-os ponty
3 tojás
2 gerezd fokhagyma
1 padlizsán
1 marék dióbél
1 darabka citromhéj
1 csipetnyi kapormag
1 fej vöröshagyma
2 érett paradicsom
1 citrom leve
1 zöldpaprika
4 evőkanál olívaolaj
só és bors

Két tojást keményre főzünk és megtisztítjuk.
A padlizsánt fedő alatt lassú tűzön negyed óráig sütjük. Meghámozzuk és kivájjuk a belsejét, amit összekeverünk finomra őrölt dióval, egy egész tojással, az összezúzott fokhagymával, a kapormaggal, az apróra vagdalt főtt tojásokkal, reszelt citromhéjjal, egy evőkanál olívaolajjal, sóval és borssal.
A megtisztított és megmosott pontyot megtöltjük ezzel a töltelékkel. A vöröshagymát apróra vágjuk, olajon megpirítjuk, beletesszük az apróra vágott paradicsomot, a kivájt és apróra vágott zöldpaprikát, megsózzuk, borsozzuk és 5 percig pároljuk. A tetejére tesszük a pontyot, többször meghintjük citromlével és 20 percre forró sütőbe tesszük, miközben saját levével többször meglocsoljuk.
Tálaló tálra tesszük és felszolgáljuk.

 

VEGYES SALÁTA
(SALAT BENUSACH)

Elkészítési idő: negyed óra

Hozzávalók:

2 db zöldpaprika
1 db narancs
1 db grape fruit
1 kis fej saláta
1 citrom leve
1 szál sárgarépa
1 dl olívaolaj
1 mokkáskanál őrölt ánizsmag
só és bors

A hosszában felvágott paprikát kivájjuk és csíkokra vágjuk. A narancsot és a grape fruitot megtisztítjuk, majd éles késsel a gerezdekről leszedjük a hártyát is. A megtisztított sárgarépát vékony karikákra vágjuk.
A megmosott és lecsurgatott fejes salátát leveleire szedjük, és kibélelünk bele egy salátás tálat. Beletesszük a korábban előkészített zöldségeket, gyümölcsöket és a tetejére öntjük a salátalét, amit sóval, borssal, olívaolajjal összekevert citromléből készítettünk. Végül meghintjük őrölt ánizsmaggal.

 

PACSNI
(LEVIVOT)

Kelet-Európából származó étel
Elkészítési idő: 20 perc

Hozzávalók:

4 közepes nagyságú burgonya
2 evőkanál liszt
2 tojás
1 fej vöröshagyma
1 mokkáskanál paprika
1 csipetnyi köménymag
pár evőkanál olívaolaj

A meghámozott burgonyát lereszeljük és kinyomkodjuk. A vöröshagymát apróra vágjuk, és összekeverjük a reszelt burgonyával. Beletesszük a paprikát, az őrölt köménymagot, a lisztet, a felvert tojásokat és megsózzuk. Jól kidolgozva lágy tésztát kapunk.
Olajjal megkent serpenyőben kis mennyiségekben, mint a palacsintát, kisütjük.

 

MANDULAKRÉM
(MAADAN HA-SULTAN)

Elkészítési idő: 1 óra 15 perc

Hozzávalók:

20 dkg tisztított mandula
1/2 l tej
3 tojás
15 dkg cukor
1 vaníliadarab
30 dkg kajszibarack
fél citrom leve
1/2 dl tejszín

A tojássárgákat 10 dkg cukorral habosra kikeverjük. A tejet a vaníliával felforraljuk. Ezután lassanként a tojássárgákhoz keverjük és gőz fölött, habverővel állandóan kevergetve, sűrűre főzzük.
Ezalatt a tojások fehérjéből a maradék cukorral kemény habot verünk.
A kimagozott kajszibarackot szitán áttörjük, hozzáadjuk a tejszínt és a citromlevet és lassú tűzön melegítjük.
Amikor a vaníliakrém kihűlt, kidobjuk belőle a vaníliarudat és lassanként belekeverjük a felvert habot, valamint a nagyon apróra darált mandulát.
A kész krémet 4 kehelybe osztjuk szét, és a tetejére ráöntjük a meleg kajszibarackmártást.