Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Wenwang

Wen-wang, más néven HSI PO, pinyin átírással WENWANG vagy XI BO (műk. Kr. e. XII. sz. Kína) Wu-wangnak, a Chou-dinasztia (Kr. e. 1111 k. - 255) megalapítójának apja, a konfuciánus hagyomány egyik bölcs uralkodója, mintakirálya.
A Kína nyugati határán fekvő félbarbár államok egyikének, Chounak volt az uralkodója. Ez a terület régóta a civilizált kínaiak és a nomád behatolók összecsapásainak színtere volt. Kr. e. 1144-ben felvette a Hsi Po ("a Nyugat fejedelme") címet, és fenyegetni kezdte a Shang-dinasztiát (Kr. e. XVIII-XII. sz.) Kr. e. 1144-ben Chou, az utolsó Shang-házi király elfogta és bebörtönözte. A hagyomány szerint fogságának három éve alatt ő írta a Ji King c. klasszikus konfuciánus művet. A nyolc trigramot (pa kua, ba gua) azonban, amelyre a Ji King jóslatai alapulnak, valószínűleg már jóval korábban megalkották.
Wen-wang akkor szabadult ki, amikor a Chou-beliek váltságul egy szép lányt, egy jó lovat és négy kocsit fizettek érte. Visszatért Chouba, s szóban és tettben tiltakozott korának züllöttsége és kegyetlensége ellen. Halála után fia és utóda, Wu-wang megdöntötte a Shang-házat, és megalapította a Chou-dinasztiát.