Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

türbe

(török: „sírtorony”), perzsául GONBAD, a síremlék-építészet egyik formája; Iránban a szeldzsuk törökök között a XI. század közepétől a XIII. századig volt népszerű, később onnan került át Irakba és Anatóliába.

Formáját feltehetően a hengeres vagy kúp alakú szeldzsuk sátraktól kölcsönözte. A legkorábbi, kb. 60 m magas tornyok kezdetben kör alaprajzra épültek, de a XII. században a négyzet vagy sokszög alaprajz is elterjedt.

A legrégibb fennmaradt türbe, az Irán északkeleti részén, Gorgánban álló Kábúsz-gonbad Samsz el-Maálí Kábúsz emír (megh. 1012) síremlékéül épült (1006-07), és tízágú csillag alakú alaprajza egyedülálló megoldás. Anatóliában egyszerűbb türbéket építettek, közülük a legkorábbi a XII. századból származik. A kerek és a sokszögű forma szinte azonos gyakorisággal fordul elő. A belső teret általában íves boltozat fedi, a tető kívül kúpos. E formákat a XII. századtól folyamatosan alkalmazták egészen az oszmán korig (XIV. sz.), amikor a kupolás mauzóleum népszerűbb lett, mint a sírtorony, de még a XVII. században is épültek türbék. Magyarországon, Budapesten a török uralom egy kivételesen szép sírépítményt hagyott hátra: Gül Baba türbéjét, amely XVI. században épült és nyolcszög alaprajzú.