Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
tírthankara
(szanszkrit: „gázlókészítő”), más néven DZSINA („győztes”), a dzsainista vallásban a tanító; olyan, aki át tudott kelni az újjászületések „folyóján”, s ezzel utat mutatott másoknak is. A jelenlegi kozmikus korszak feltételezett tírthankarái közül Risabhanátha jelent meg először, a legutolsónak pedig a Kr. e. VI. században élt Mahávírát tartják. Közvetlen elődje, Pársvanátha kb. 250 évvel korábban élt, míg a dzsainizmus szent írásaiban említett többi tírthankara nem tekinthető történelmi személynek. A dzsainizmus hite szerint minden egyes kozmikus korszakban 24 tírthankara születik, akik eleinte óriások, majd méretük fokozatosan csökken. Életük öt adott pillanata (fogantatás, megszületés, a világtól való visszavonulás, a tudás megszerzése, végső megszabadulás) mindig csodás jelek kíséretében következik be.
A képzőművészetben a tírthankarát vagy kájótszarga pózban (kb. vigyázzállásban), vagy dhjánamudrában (oroszlános trónon ülve, lótuszülésben meditálva) ábrázolják. Ilyen szobrokat készítettek márványból vagy más nemesebb kőből éppúgy, mint fémből; merev felületeik a tírthankarának a hétköznapi élettől való távolságtartását jelképezik. Mivel minden tírthankarát tökéletes lényként képzelnek el, csupán szimbolikus színekkel vagy jelekkel szokás megkülönböztetni őket. A jelenlegi kozmikus korszak 24 tírthankarájának nevét valamilyen jósló álommal kapcsolták össze, amelyet az anyjuk látott, vagy valamely egyéb, a születésüket megelőző különleges körülménnyel.
A tírthankara-szobrokat nem szokás istenként imádni, mivel nem gondolják róluk, hogy befolyással lehetnek a hívők életére, mindazonáltal tiszteletet szoktak adni nekik, hogy ők maguk ezzel is gazdagodhassanak a tökéletesség felé vezető útjukon.