Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

tenrikyô

(japán: „az isteni bölcsesség vallása”), a legfontosabb modern sintoista szekta. Bár még a XIX. században alapították, gyakran a mai Japán evangelisztikus „új vallásaival” hozzák párhuzamba.

Nakayama Miki (1798-1887), egy Yamato tartományból (a mai Nara prefektúra) származó karizmatikus parasztasszony alapította, akit állítása szerint 40 éves korában megszállt Tenri Ô no Mikoto („az isteni bölcsesség ura”). Eksztatikus táncra és sámánisztikus rituálékra épülő kultuszt hozott létre. Állítólagos isteni megnyilatkozásokon alapuló egyszerű tanai a jótékonyságot és a betegségek hittel való gyógyítását hangsúlyozták. A szekta már alapítója életében népszerűvé vált, bár a hatóságok üldözték. Az alapító utóda, Iburi mester halála (1907) óta a szekta vezetője mindig a Nakayama-család valamelyik tagja.

A tenrikyut eleinte a sintoista vallás yoshida nevű szektája egyik ágának tekintették. 1908 óta azonban a kyôha shintôt alkotó 13 csoport egyikeként tartják számon. A tenrikyô az egyik legbefolyásosabb vallási mozgalom volt Japánban közvetlenül a II. világháború előtt, és azóta is megtartotta táborát. 1980-ban tagjainak száma 2,5 millió körül volt.

Fő célja, hogy az ember boldog, betegségtől és szenvedéstől mentes életet élhessen. Mai változata nagy fontosságot tulajdonít a modern orvosi ellátásnak. A vallási tevékenység központja a jiba, a Tenri város (Nara prefektúra) fő templomában lévő szent zug. A hívek szerint ez volt a világ teremtésének helye, s az üdvözülés is a jibából fog szétáradni az egész világra. A tenrikyô minden követőjének térítő munkát kell végeznie. Tanításainak terjesztése céljából a szekta rádióállomást, egyetemet és egy kiváló könyvtárat alapított. Több mint 200 templomot építettek más országokban, így az Egyesült Államokban, Brazíliában, Koreában, Kínában és a Fülöp-szigeteken, főként az ott élő japánok számára.