Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Taungu

Taungu más írásmóddal TOUNGU vagy TOUNGOO; 1752-ig uralkodó burmai (ma Myanmar) dinasztia. Alapítója a hagyomány szerint Minkjinjo király (ur. 1486-1531) volt, de sok történész szerint a korábban széthullott országot nem ő, hanem a fia, Tabinsvehti (ur. 1531-50) egyesítette újjá.

Tabinsvehti az északi san népet győzte le, amivel nagy lépést tett a Pagan-dinasztia 1287-es bukása óta részeire szakadt ország egyesítése felé. A király a Szittang (Sittang) folyó partján, Taunguban (Toungoo) vetette meg a lábát, s innen vezetett győztes hadjáratokat az Iravádi (Irrawaddy) folyó deltájába. Több népet leigázott, így a thaik egy részét is, és elfoglalta a mon nép fővárosát, Pegut. 1544-ben, miután Proménál visszaverte a sanok vezette ellentámadást, Tabinsvehtit az ősi fővárosban, Paganban egész Burma királyává koronázták. Ezután sereget gyűjtött, hogy megtámadja a nyugati tengerparti Arakant, de itt vereséget szenvedett éppúgy, mint az uralma ellen lázadó thaiktól Ajutthajánál. Tabinsvehtinek ezután még több felkeléssel kellett szembenéznie, s végül meggyilkolták.

A trónon sógora, Bajinnaung követte (1551-81), aki rátermett uralkodónak és tehetséges hadvezérnek bizonyult. Az országot Hátsó-India vezető hatalmává tette, határait pedig kiterjesztette a mai Laosz és Thaiföld területének jó részére is; az utóbbi azonban csak 15 évig maradt burmai fennhatóság alatt. Bajinnaungot egy újabb Arakan elleni hadjáratra való készülődés közben érte a halál. Utódai sosem valósították meg a tervét, mivel szüntelenül lázadásokkal kellett szembenézniük. Ezek végül is az ország újabb széteséséhez vezettek, egy részében azonban még másfél évszázadig, Mahadammajaza király (ur. 1733-52) haláláig uralkodott a dinasztia.