Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Taizong (Tang-dinasztia)

T'ai-tsung, pinyin átírással TAIZONG, eredeti nevén (Wade-Giles féle átírással) LI SHIH-MINT (szül. 600. Kína - megh. 649.), kínai császár 626-tól, a T'ang-dinasztia 618-907) 2. uralkodója.
A dinasztiaalapító Kao-tsu császár második fia volt. A Sui-dinasztia fővárosa, Ch'ang-an elleni támadáskor bátyjával együtt egy-egy hadtest parancsnoka volt. Már ekkor kitűnt hadvezéri képességeivel, s oroszlánrésze volt a keleti főváros, Lo-yang és a környező síkság elfoglalásában. 621-ben apja megtette a keleti országrész katonai és polgári kormányzójává; itt saját udvart tartott, és tehetséges hivatalnokokkal vette körül magát.
Bátyja eközben lázadást kísérelt meg apjuk ellen, amely kudarccal végződött, de ő kegyelmet kapott. Ezután magához csábította öccse néhány tehetséges emberét, és legalább egy merényletet kísérelt meg ellene. Amikor Li Shih-mint 626-ban a birodalmi Ch'ang-anba ment öccse búcsúztatására egy türkök elleni hadjárat előtt, állítólag két testvére közös erővel akarta eltenni őt láb alól. Li Shih-mint ekkor maroknyi hívével együtt elfoglalta a császári palota északi bejáratát, és tőrbe csalta, majd megölte fivéreit, végül minderről beszámolt Kao-tsunak, aki két hónappal később lemondott a trónról fia javára.
Ezzel a testvérgyilkossággal kezdődött T'ai-tsung császár uralkodása, amelyre aztán több mint egy évezreden át nagy tisztelettel emlékeztek nem csupán utódai a kínai császári trónon, hanem japán, koreai és vietnami államférfiak és uralkodók is. A császárról szóló mondák és a krónikák idealizált képet festenek udvaráról: nagy, erős uralkodónak mutatják be, aki rátermett főminiszterei élén, mint "első az egyenlők között" kormányoz, hallgat a szavukra, jól tűri a bírálatot, és fogékony a nép akaratára.

Uralkodása eleinte valóban emlékeztetett is erre a képre. Fiatalon (és bitorlóként) került a trónra, akinek először is fel kellett számolnia a saját támogatói és fivérei hívei közötti ellentéteket. Két konfuciánus szellemi irányítója volt: Wei Cheng, aki korábban egy ellencsászár, később pedig Li Chien-cheng trónörökös tanácsadója volt (T'ai-tsungnak pedig az élő lelkiismerete), valamint Hsiao Yü, egy délen uralkodó ősi dinasztia sarja. A politikát ténylegesen irányító Tu Ju-hui és Fang Hsüan-ling már 618 óta T'ai-tsung szolgálatában álltak, idővel pedig nála jóval fiatalabb sógora, Chang-sun Wu-chi, a császárné öccse lett a legfőbb bizalmasa.
A T'ang-dinasztia politikájának és közigazgatási rendszerének alapjait még Kao-tsu rakta le, s fia készen kapta azt a törvénykönyvet is, amely később modellként szolgált az egész Távol-Keleten. Az apja által lefektetett elveket T'ai-tsungnak kellett bevezetnie a kormányzás gyakorlatába. A legnagyobb gondot a helyi kormányzatok újjászervezése jelentette a lázadások és a polgárháború évei után; erre T'ai-tsung egész uralkodása sem volt elég, hiszen a helyi kormányzatok befolyása annak végére is csupán a Sui-birodalom jó egyharmadára terjedt ki. Az uralkodót sokan dicsérték takarékosságáért, de valójában nem is volt más választása, hiszen adóbevétele a Sui-dinasztiáénak csupán egyharmadát tette ki. Sokba került az általa szervezett állandó hadsereg fenntartása, részint mert a katonák adó- és robotmentességet élveztek.
T'ai-tsung továbbfejlesztette az apja által megszervezett állami iskolarendszert, és irányítására akadémiát alapított; újra kiadatta a konfuciánus szent szövegeket, és a diákok számára kommentárokat íratott hozzájuk; valamint elkészíttette Kína hivatalos krónikáját.
A belpolitika mellett sok figyelmet kellett fordítani a külügyekre is, mivel mind a keleti, mind a nyugati türkökkel harcban állt. Kiterjesztette fennhatóságát a nyugatra vezető Selyemút menti gazdag és fejlett kultúrájú oázis-városokra is, ugyanakkor a Kogurja elleni 645-s hadjárata kudarcba fulladt.
Eredetileg legidősebb fiát jelölte örököséül, aki később olyannyira kiesett kegyeiből, hogy száműzetésbe küldte, ahol az meg is halt. A császár végül kilencedik fiára, Li Chihre (a leendő Kao-tsung császárra) hagyta a trónt.

 

Taizong (Az északi Szung-dinasztia)

T'ai-tsung, pinyin átírással TAIZONG eredeti nevén (Wade-Giles féle átírással) CHAO HUANG, CHAO KUEI vagy CHAO K'UANG-I (szül. 939. Kína - megh. 997.), kínai császár 976-tól, a Sung-dinasztia (960-1279) 2. uralkodója, a dinasztiaalapító T'ai-tsu öccse; Kínában ő szilárdította meg a Sung-uralmat.
Bátyja halála után került a trónra, valószínűleg annak akarata ellenére; unokaöccse, a valódi trónörökös ekkor még kisgyermek volt. Ezt a feltevést támasztja alá, hogy T'ai-tsung, akit uralomra kerülése előtt szelíd embernek ismertek, olyan kegyetlenül bánt a saját öccsével és unokaöccsével, hogy mindkettő öngyilkosságba menekült.
T'ai-tsung 979-ben elfoglalta a Dél-Kína két megmaradt független királyságát is; a birodalom területe a későbbiekben már alig növekedett. Külpolitikájában kevésbé volt sikeres: amikor megpróbálta visszafoglalni a Peking és a Nagy Fal közötti területet a kitajoktól, akik 947-ben a Liao-dinasztia vezetésével ott államot alapítottak (és azt 1004-ben T'ai-tsung utódával szemben is megvédelmezték) súlyos vereséget szenvedett tőlük.
A császár nagyobb hatalmat összpontosított a kezében, mint előde; megtartotta a T'angok közigazgatási rendszerét, de a birodalmat felosztotta tizenöt új tartományra, s ezek élére új kormányzókat nevezett ki. Kibővítette a hivatalnoki vizsgarendszert. Uralma végére nemcsak megszilárdult a Sung-dinasztia hatalma, hanem megkezdődött a korszakra jellemző nagy fellendülés is mind a művészetben, mind a gazdaságban.