Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
Széchenyi Ödön, gróf
(szül. 1839. dec. 14. Pozsony, Csehország - megh. 1922. márc. 24. Konstantinápoly, Törökország), török altábornagy, a török tűzoltási szervezet egyik megteremtője, a Budapest világvárossá fejlesztésében kulcsszerepet játszó Fővárosi Közmunkák Tanácsának tagja.
Széchenyi István fiatalabbik fia, az 1862-es londoni világkiállítás magyar kormánybiztosa volt, s a kiállítást követő hónapokban ismerkedett meg az angol tűzoltóság működésével. Hazatérte után, 1863-ban megalakította Budapesten az önkéntes tűzoltó egyesületet, amelyet hivatalosan csak 1870-ben ismertek el. 1866-ban hajóskapitányi oklevelet szerzett. Részt vett a Magyar-Svájci Gépgyár Rt., majd a Pest-Fiumei Hajógyár Rt. megalapításában. Tőle ered a Svábhegyre vezető fogaskerekű vasút ötlete, valamint a Budai Hegypálya (Sikló) gondolata.
A Budavári Sikló a világ második ilyen jellegű létesítménye volt. Terveit Juraszek Ödön mérnök készítette, a munkálatokat Woglfarth Henrik mérnök vezette 1869 elejétől. A Sikló 1870. március 2-án nyílt meg. A pályát 1873-ban átépítették.
Az 1874-es nagy konstantinápolyi tűzvész után Széchenyi a szultán meghívására megszervezte a törökországi szárazföldi és vízi tűzoltó ezredeket. Ennek kapcsán eljutott a török császári táborszernagyi méltóságig, a szultán hadsegéde, valamint az oszmán tűzoltó ezredek és a császári tengerész tűzoltó zászlóalj főparancsnoka lett.