Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
Sôka-gakkai
(japán: „Értékteremtő Társaság”), a japán buddhizmus nichiren-shô-shuu („Valódi Nichiren Iskola”) irányzatához tartozó világi vallási csoport. Az 1950-es évek óta ez a legsikeresebb a XX. században létrejött japán vallási mozgalmak közül, noha elveiben a XIII. századi buddhista tanító, Nichiren teremtette hagyományokat követi.
A Sôka-gakkai erőteljes térítő tevékenységet folytat, és így működése első hét évében (1951-57) követőinek száma gyorsan emelkedett: míg az első évben 3000, addig 1957-ben már 765 000 család tartozott a mozgalomhoz. A XX. század végén - saját adataik szerint - több mint 6 millió család alkotta tagságát. Az elveit valló csoportok más országokban - például az USA-ban - is létrejöttek.
A csoport főként oktatási, művelődési és - igen kiterjedt - kiadói tevékenységet folytat. 1964-ben politikai pártot is alapított: a Kômeitô („Tiszta Kormányzás Pártja”) az 1980-as évekre Japán harmadik legerősebb pártja lett.
A csoportot 1930-ban egy volt iskolaigazgató, Makiguchi Tsunesaburô alapította Sôka-kyôkiu-gakkai („Értékteremtő Oktatási Társaság”) néven. Makiguchi a vallás gyakorlati jótéteményeit állította a középpontba, célul pedig a bi („szépség”), a ri („gyarapodás”) és a zen („jóság”) hármas elvét tűzte ki. A II. világháború idején más vallási csoportokhoz hasonlóan e társaság tevékenységét is erőteljesen korlátozták, sőt egy időre fel is oszlatták. Makiguchi ekkoriban halt meg házi őrizetben. 1946-ban legtekintélyesebb tanítványa, Toda Jôsei szervezte újjá a csoportot, akkor már Sôka-gakkai néven.
Más Nichiren-irányzatokhoz hasonlóan (lásd Nichiren-buddhizmus) a Sôka-gakkai is nagyon fontosnak tartja a namu myôhô rengekyô („tisztelet a Lótusz-szútrának”) formula ismételgetéséből nyerhető jótéteményeket.