Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
saktizmus
a legfőbb hindu istennő, Sakti (szanszkrit: „erő”, „hatalom”, „energia”) tisztelete; a vaisnavizmus és a saivizmus mellett a modern hinduizmus harmadik alapvető formája; mindenekelőtt Bengáliában és Assamban népszerű. Sakti egyfelől főistennő, másfelől egy férfi isten kísérője, általában Siváé.
A szellemi beállítottságú követők Saktiban az isteni akaratot látják, vagy az isteni anyát, aki teljes odaadást követel meg. A jógik számára Sakti az erő, amely föltekeredett kígyó (kundaliní) formájában alszik az emberi testben; föl kell ébreszteni, és akkor elérhetővé válik a megvilágosodás. A saktizmus elválaszthatatlan a tantrikus hinduizmustól, amelynek gyakorlatai felölelik mind a szellem, mind pedig a test megtisztítását.
A népvallásban Sakti istennőnek több neve is van, némelyek szerint a hindu pantheon nőalakjai zömmel csupán Sakti kölönféle megnyilvánulásai. Néha egyszerűen Dévinek, istennőnek szólítják. Nyájas megjelenési formái általában az Umá, Párvatí vagy Ambiká nevet viselik, haragvó megjelenési formáiban ő a fekete Kálí, a démonölő Durgá és a pestis istennője, Sítalá. Olykor a kegyes Laksmíval, Visnu kísérőjével is azonosítják.