Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
ráksasza
női megfelelője RÁKSASZÍ, démon a hindu mitológiában. A néphit szerint megjelenhet állat vagy szörny alakjában is, a ráksaszí pedig szép nőként. Éjjel van a legtöbb hatalma, főként újhold idején. A kelő nap sugarai előzik, de távol lehet tartani áldozattal és imával is. A ráksaszák uralkodója a tízfejű Rávana, a mítoszok leghíresebb ráksaszíja pedig Pútaná, aki úgy akarta megölni a csecsemő Krisnát, hogy mérgezett emlőjéből kínált neki tejet, ám az isten halálra szopta őt.
A ráksaszák nem egyformán rosszindulatúak; némelyikük a jaksa nevű szellemekhez hasonlatos, míg mások az istenek ellenlábasaihoz, az aszurákhoz. Leginkább mégis azokra a démonokra alkalmazzák a ráksasza elnevezést, akik a temetőkben kísértenek, emberhússal táplálkoznak, és hirtelen szárazra szopják a tehenek tőgyét.
A ráksaszákat gyakorta ábrázolják a rádzsasztáni festészetben a Rámájana illusztrációin, ill. szoboralakban, éspedig ijesztő külsővel, rettentő agyarakkal, csúf szemekkel, kacskaringós szemöldökkel és mindenféle félelmetes fegyverrel.