Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
Piri Reis térképe (1513)
1513-ban egy török tengernagy (= reis) és kiváló térképész, Piri Reis (Hadji Muhiddin Piri Ibn Hadji Mehmed, 1465–1554/5) az Újvilágot is ábrázoló világtérképet szerkesztett. Erről a térképről csak az Atlanti-óceánt ábrázoló része maradt fenn. A világtérképen olvasható magyarázat szerint Piri Reis több művet használt forrásként: nyolc Ptolemaiosz-térképet, négy korabeli portugál térképet, egy Dél-Ázsiát ábrázoló arab térképet (Caferiye) és egy Kolumbusz által készített Újvilág-térképet.
A
térképre, a kétségtelenül izgalmas leletre, a Topkapi palota Oszmán Birodalmi
Irattárában dolgozó kutatók 1929-ben bukkantak. A mappa, amely azóta számtalan
találgatásnak szolgált alapul, az Oszmán Birodalomban, a XVI. század elején készült.
Az 1513-as dátummal szignált térképen egy Piri Reis nevű oszmán kapitány neve
állt. A felfedezésről Paul Kahle német orientalista adott hírt először 1931-ben,
Hollandiában, az orientalisták 18. kongresszusán. Kahle beszámolója valósággal
megdöbbentette a kongresszus részvevőit, Piri Reis térképén ugyanis ez volt olvasható:
„A partok és a szigetek Colombo térképéről másoltattak át a térképre.”
Ezeket
a partokat [ti. az újonnan megtalált földrészéit] az arabok időszámítása szerint
890-ben egy genovai hitetlen fedezte fel. Kolumbusz Genovában született, az arab
időszámítás szerinti 890 pedig Kr. sz. 1485/86-nak felel meg.
Piri Reis Dél-Amerika térképe 1513-ból
A
Piri Reis által rajzolt Amerika térkép a szultáni palota, a Topkapi Szeraj múzeummá
alakítása közben 1929-ben került elő. Egyetlen fennmaradt szelvénye egy egykori
világtérképnek. A térkép Dél-Amerikát és az Antarktiszt ábrázolja. A térkép felirata
szerint Piri Reis Dél-Amerika partvonalait és neveit Kolumbusz térképéről másolta,
amelyet egy fogságába esett spanyoltól szerzett. A térképről számtalan érdekes
elmélet született. Az eredeti térkép Kairó középpontú, egyenlő hosszúságú, azimutális
vetület. Az Antarktisz partvonalai a jégkor előtti állapotot mutatják. A térképet
űrhajósok rajzolták. Amerika partjai az ázsiai partokat mutatják, abból az időből,
amikor a tenger vízszintje 90 méterrel alacsonyabb volt.
A Piri Reis a birtokába
került és világtérképe készítése során felhasznált térképek és információk eredete,
létezése nem ellenőrizhető és tartalmuk sem fedi le teljesen a térképén bemutatott
területet. Ennek ellenére úgy gondoljuk, Piri Reis kora földrajzi - térképészeti
ismeretei és hallomásból szerzett információk alapján készítette el Amerika egyik
legkorábbi és némely részletében talán legpontosabb térképét. A térkép néhány
ábrázolása, például a szárazföldek eltérő színezése, a Triz matos rajzai, még
magyarázatra, megfejtésre vár, de a választ a kor ismeretanyagában kell keresnünk.
Nem szükséges a térkép hátterében távoli égitestek űrhajón érkező lakóit, jégkorszaki
amerikai vagy japán ősemberek elveszett, csak Piri Reis térképében megőrzött,
térképrajzait feltételeznünk.
http://www.prep.mcneese.edu/engr/engr321/preis/pirimap3.jpg
http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=16315
Egy
rendkívül különös térkép
Az újkori történelem egyik legérdekesebb rejtélye a térképhez kapcsolódik. A múlt század húszas éveiben az isztambuli Topkapi Múzeum régi, feldolgozatlan térképeit átvizsgálva két – eltűntnek hitt – világtérkép-részletet találtak. A jegyzetek szerint a térképeket Piri Reis admirális készítette 1513 és 1517 között.
Az admirálist Törökországban ma nemzeti hősnek tartanak ugyan, de a maga korában kalózként kezdte pályafutását. Ez akkoriban egyáltalán nem volt ritka eset. Az admirális szenvedélyes térképész volt, minden kezébe kerülő térképet lemásoltatott, majd a XVI. század elején saját kezűleg elkészítette a világ 215 részből álló hatalmas térképét. Mindezek után egy könyvben (Kitab-i Bahrieh = A hajózás könyve) meg is írta a térképpel kapcsolatos kalandjait és észrevételeit. Egy biztos: mint rengeteg nyelven beszélő főtiszt, hozzájuthatott mind a Nyugat, mind a Kelet jól őrzött titkos térképeihez is.
Visszatérve a leletekre, a dolog csak a második világháború után kezdett bonyolódni. Piri Reis könyve – ez állítólag a korabeli török irodalomnak nyelvi szempontból is egyik gyöngyszeme – meglepő mondatokat tartalmazott. Az admirális többek között azt állította, hogy egyszer kezében tartotta a Kolumbusz térképét (mi erre a mai napig nem bukkantunk rá) és hogy Kolumbusz egy könyvből szerzett tudomást Amerika létezéséről, sőt nagyon sokat tudott már erről a földrészről, mielőtt nekivágott volna az Atlanti-óceánnak! Piri Reis szerint ez a könyv még Nagy Sándor idejéből maradt fenn (nyilván többszörös másolatra célzott). Sejthetjük azt is, hogy már Kolumbusz elődei – akikről mi csak nemrég szereztünk tudomást, a vikingek és mások – is olvastak-hallottak Amerikáról.
Térjünk rá a térképekre, helyesebben a fellelt két részletre. A szenzáció tulajdonképpen itt kezdődik. A lapokon az Atlanti-óceán európai, afrikai, amerikai és antarktiszi partjait láthatjuk! A hatodik földrészt csak évszázadokkal később fedezték fel. Ám vegyük sorra azokat a tényeket, amik miatt a Piri Reis-térképek világszenzációk lettek.
1. 1513-17 között Amerika nem jelent meg még a térképeken, legalábbis nem az egész partvonal. Dél-Amerikát lényegében csak jóval később fedezték fel, partvonalai feltérképezésére pedig még sokkal később került csak sor!
2. Az Ó- és Újvilág közti távolságot Piri Reis rendkívül pontosan tüntette fel. Olyan pontosan, ahogy még jóval később sem voltak képesek azt megtenni más térképészek.
3. A földrajzi hosszúságokat – a térkép készítője (készítői?) már alkalmazták; mi ezt csak kétszáz évvel később találtuk fel.
4. A Kanári- és az Azori-szigetek is igen pontosan ott találhatók a térképen, ahol a valóságban is elhelyezkednek (az eltérés mindössze 1 fok).
5. Az Antarktisz létéről senki sem tudott 1513-ban. Mégis, a térkép rendkívül pontosan rajzolja a jég alá süllyedt földrész körvonalait. Olyan adatok is szerepelnek rajta, amiket mi csak az 1949-52-es svéd-brit-norvég közös expedíció révén tudtunk meg.
A legszenzációsabb felfedezés még hátra van. De előbb egy rövid esetleírás: az ötvenes években a térképet a világ legnagyobb földrajztudósai (Hapgood, Arlington, Mallery, Walther, Lineham stb.) vizsgálták, majd az USA haditengerészete térképészeti intézete a legmodernebb műszerek bevetésévelt tette ugyanazt. 1958-ban világossá vált, hogy a térképet olyan rendkívüli pontosság jellemzi, amit a modern tudomány és technika csak a légifényképezés bevezetésével ért el. Feltehető-e ezek után, hogy akik azt készítették, valamikor 1513 előtt – azok repülőgépe(ke)t használtak? A másik bomba akkor robbant, amikor kiderült: a térkép ennek ellenére több helyen „hibás”, a valóságtól eltér. Például az Antarktisz egyik csücske összeér a dél-amerikai Tűzfölddel: Piri Reis egy földnyelvet rajzolt oda; ahol ma tenger hullámzik. És több antarktiszi parti ponton szárazföldet ábrázol ott, ahol ma másfél kilométeres jégtakaró található. Tévedésről van szó tehát? Nem – és ez az igazi szenzáció! A geológusok földtörténeti és egyéb adatok összevetése után kijelentették: a térkép a valóságot ábrázolja – de nem az 1513-as, hanem a 11 000 évvel ezelőtti valóságot!
Nemere
István nyomán
Forrás: Kárpátinfo Hetilap, 2006-04-15