Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Omar Tal

Omar Tal, teljes nevén AL-HÁDDZS OMAR IBN SZAÍD TAL, más írásmóddal ALHADZSI OMAR IBN SZAIDU TAL (szül. 1797. K. Halvar, Futa-Toro [ma Szenegál] - megh. 1864. febr. 12. Hamdalahi közelében, Tukulőr Birodalom [ma Mali]), nyugat-afrikai tukulőr vezér; 1854-ben dzsihádot (szent háborút) indított, s a Szenegál és Niger folyó felső folyásának vidékén (ma Guinea belső vidékein, Szenegál keleti, Mali nyugati és középső részén) hatalmas muszlim államot hozott létre. A birodalom az 1890-es évekig fennállt, fia, Ahmadu Szeku vezetése alatt.

A Szenegál folyó völgyének keleti részén a tukulőr nép földjén született. Apja muszlim írástudó volt, aki a Koránt tanította diákjainak.

A miszticizmusra hajló Omart mór mesterei bevezették a tidzsáni misztikus testvériségbe. 23 éves korában mekkai zarándoklatra indult. A mély vallásosságáról és tudásáról ismert fiatalembert utazása minden állomásán tisztelettel fogadták. Muhammad Bello, a nigériai Szokoto emírje saját lányát, Marjamot ajánlotta föl feleségül Omarnak. Az uralkodói rokonság tovább emelte Omar tekintélyét, mire évek múltán, 1827 körül eljutott Mekkába, már híres és befolyásos ember volt. Meglátogatta a Próféta medinai sírját is, visszatért Mekkába, majd egy időre Kairóban telepedett le. Jeruzsálemi látogatása alkalmával meggyógyította Egyiptom alkirályának, Ibrahim pasának a fiát. Mekkában a tidzsáni rend feje egész Fekete-Afrika kalifájává nevezte ki.

Az 1833-ban visszatérő Omart Muhammad Bello fölkészítette a rá váró politikai vezető szerepre. Helyzetét a kalifai cím is erősítette. Ekkor döntött úgy, hogy áttéríti a pogány afrikaiakat az iszlámra. Követőiből és a végsőig hű hausza rabszolgáiból ekkorra egész testőrsége alakult. Bello halálakor Omar útnak indult hazájába. Remélte, hogy Futa meghódításában a franciák majd segítik egy kereskedelmi egyezményért cserébe, de a franciák Omar növekvő erejétől tartva visszautasították az együttműködést. Guinea északkeleti részén, ahol először megtelepedett, sok követőt szerzett, ám amikor saját hazájába ment prédikálni (1845), nemigen járt sikerrel.

Omar azonban ekkor már egész hadsereggel rendelkezett, így végül az erő alkalmazása mellett döntött. 1854 márciusában meghirdette a dzsihádot; kb. 10 000 fős parasztsereggel indult harcba, s tudatosan rettegést terjesztett, hogy megadásra kényszerítse a pogány főnököket. 1855-ben, Maliban legyőzte a pogány bambarákat, így tovább növelte birodalmát. Erőszakkal az iszlámra térítette őket, de az ilyen áttérések nem voltak hosszú életűek. Hogy hatalmát demonstrálja, 300 túszt kivégeztetett, de ahogy hadserege távozott, újabb felkelés tört ki.

Miután sikertelen támadást indított egy francia erőd ellen, amely megtagadta, hogy fegyverekkel lássa el csapatait, újra keletre indult, de seregei alig-alig tudták magukat fenntartani a már eleve felperzselt vidéken. Emberei egyre-másra szökdöstek el, s a hívek kezdtek kételkedni a kalifa küldetésében.

Minthogy nem tudta véglegesen megtörni ellenfeleit, a következő tíz évet azzal töltötte, hogy egyben tartsa birodalmát. 1860-ban megállapodást írt alá Szenegál francia kormányzójával, Louis Faidherbe tábornokkal, amelyben a Szenegál folyót jelölték ki közös határként.

Omarnak évről évre meg kellett védenie hódításait és megtörni az ellene szerveződő szövetségeket, de úgy, hogy életben tartsa a dzsihád eszméjét. Ez azonban igencsak nehéznek bizonyult, amikor szembekerült a Mászina-vidék fulanijaival, akik szintén muszlimok voltak, a kádirí testvériség követői. A fulanik megtámadásával Omar immár nem "Isten haragját" képviselte: egyszerű hódító volt, s küldetése testvérgyilkos háborúvá fajult. 1863-ban elfoglalta Timbuktu városát, de rövidesen vereséget szenvedett a nomád tuaragektől, így vissza kellett vonulnia. Hamarosan újabb csatát vívott a támadó tuaregek, mórok és fulanik ellen, ahol hadseregét szétverték. Ekkor Hamdalahi városába vonult vissza, ám ellenségei a várost is ostromolni kezdték. Kitört a városból, egy barlangban kereset menedéket, s ott lelte halálát, amikor a barlangot puskaporral fölrobbantották Omar Tal birodalma 1848-tól 1897-ig állt fönn, majd a francia gyarmatosítók hódították meg a területet.