Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Nanda-dinasztia

Nanda, észak-indiai Magadhában Kr. e. kb. 343 és 321 között, közvetlenül a Maurja Birodalom kialakulása előtt uralkodó dinasztia. A helyi bráhmanikus, ill. Dzsaina hagyományok megegyeznek abban, hogy alapítója, Mahápadma (Mahádpadmapati, Ugraszéna) alacsony származású volt, s ezt a tényt a klasszikus források is megerősítik. Ő a Saisunágáktól nemcsak a Magadha feletti hatalmat vette át, hanem folytatta módszeres terjeszkedő politikájukat is. Valószínűsíthető határvidéki származása és kalandor múltja jó alapot jelentett ahhoz, hogy könyörtelen hódításokkal szilárdítsa meg a birodalmat. A puránáknak azt a kijelentését, hogy ?minden ksatrija elpusztítója? volt, és igen szétszórtan elhelyezkedő hatalmakat döntött meg, más olyan forrásból származó adatok is megerősítik, amely a távoli Gódávarí folyó völgyében, Kalingában és Majszúr egyes részein folytatott hódításokkal szintén kapcsolatba hozza a Nandákat.
Míg a Nanda-dinasztia Mahápadma utáni genealógiáját a puránák csak felületesen érintik ? mindössze Szukalpa (Szahalja, Szumálja) nevét említik, addig a Mahábódhivamsa c. buddhista szöveg nyolc nevet sorol fel. Lehetséges, hogy Dhanananda, a listán utolsóként szereplő uralkodó azonos a klasszikus forrásokban felbukkanó Agrammésszel (Xandramész), aki erős uralkodó volt Nagy Sándor idejében. Vele ért véget a Nanda-dinasztia Kr. e. 321 körül, amikor Csandra Gupta megvetette a Maurja Birodalom alapjait.
Számos - helyi és külföldi - forrásban a Nandák rendkívüli gazdagság birtokosaiként és különféle adók könyörtelen behajtóiként jelennek meg. Nagy Sándor idején haderejük becsült adatai a következők voltak: 20 000 fős lovasság, 200 000 fős gyalogság, 2000 kvadriga (szekér), 3000 elefánt. Kezdeményezéseik közé tartozott közigazgatási téren a miniszteri tanács felállítása, valamint Kalingában az öntözőrendszerek kiépítése.