Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

munka

Régen a kétkezi munkások - különösen a szakmai képzettséget nem igénylő munkákat végzők tásadalmi rangja igen alacsony volt, mivel a fizikai munkák többségét a rabszolgák végezték. Ez a negatív megítélés a feudalizmusban is folytatódott, ahol a szakmák képviselőit kézműveseknek tekintették, és jó esélyük volt, hogy befolyásos polgárokká váljanak. Az ipari forradalom, a gépesítés tovább csökkentette a fizikai munka presztizsét, melyet csak a szerveződő szakszervezeti mozgalom volt képes megállítani. Mivel a különösebb hozzáértést nem igénylő tevékenység során aligha lehet komolyabb probléma, a munkához fűződő babonák elsősorban a mesterek, kereskedők tevékenységére és a házimunkákra vonatkoznak.
Török hiedelem szerint, nem helyes dolog a munkába tartó ember előtt átmenni. Asszonynak pedig nem szabad kereszteznie a munkába igyekvő férfi útját, ha mégis megtörténne, a férfi üzleti tevékenysége sikertelen lesz.
A németeknél, a férfiak nem tartózkodhatnak a házban, amikor az asszonyok tollal töltik meg a párnát, paplant vagy dunyhát, mert a tollak átszúrják az angint.
Akik az erdőn dolgoznak, sohasem lesznek gazdagok. Ha a háziasszony úgy fekszik le, hogy előtte nem szedte le az asztalt, a család legfiatalabb tagja nem fog tudni elaludni.
Egy olyan ing, amelyet selyemfonalból egy hét évesnél fiatalabb lány szőtt, jó szerencsét hoz a viselőjének. Egy öt és hét év közötti lány által szőtt ing védelmet nyújt a mágia ellen. Bárki is legyen, aki olyan ingben jelenik meg a tárgyaláson, amelyet egy ötéves leány szőtt, minden ügyében igazságot szolgáltatnak neki.
Sok országban tilos ruhát varrni az emberen, mert odaöltik az illető szerencséjét. Aki a kopott ruháját foltozza, a saját bölcsességét varrja oda. A magyarok úgy tartják, hogy akin ruhát varrnak, annak bevarrják az eszét, vagy rávarrják a szegénységet. Hasonlóan tudják az afrikai Zanzibárban is, ahol a testen foltozott ruha szegénységet hoz. Az előbbi fokozottan vonatkozik a saját halotti lepel elkészítésére, ez ugyanis halált jelez.
Nem szerencsés szabászkodni keddenként, tartják az afgánok. Az indiai Pandzsáb lakói pedig a szerdán megkezdett munkáról tartják azt, hogy könnyen és eredményesen lehet elvégezni.