Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
imaszőnyeg
arabul SZAJJÁDA, perzsául NAMÁZLIK, a Közép- és Nyugat-Ázsiában készített szőnyegek egyik fő típusa. A muszlimok elsősorban arra használják, hogy imádkozás közben a puszta földet, vagy padlót borítsák vele. Az imaszőnyeg jellegzetessége a mihrábot (imafülkét) ábrázoló boltíves forma a szőnyeg végén. Ezt imádkozás közben a hívőnek Mekka felé kell fordítania.
A mihráb sokféle formában ismeretes. Anatóliában, ahol a legtöbb imaszőnyeget készítik, általában csúcsíves, oldalait gyakran lépcsőmotívum díszíti. A perzsa imaszőnyegek mihrábja jellegzetesen ívelt vonalú és elegáns, míg a kaukázusi és török imaszőnyegeken mindig egyenes vonalú. Némely imaszőnyegen egymás mellett két vagy három mihráb is van, ezeket „testvérszőnyegnek” nevezik. A szafot, vagyis a nagy imaszőnyeget egyszerre többen használják, ezért több részre van osztva, mindegyiken egy-egy mihrábbal.
Az imaszőnyegeket gyakran díszítik vallási szimbólumok, ezek afféle emlékezetsegítők a hívő számára. A lámpák például a mecsetek lámpáit idézik fel, a fésű és a vizeskancsó pedig arra emlékeztet, hogy a muszlimnak ima előtt kötelező kezet mosnia és megfésülnie a szakállát. A kaukázusi imaszőnyegeken gyakran látható a mihráb mindkét oldalán egy-egy stilizált kézforma: ez mutatja, hová kell helyezni a kezet ima közben.