Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Horezm

más írásmóddal KHOREZM, KHWÁREZM vagy KHVAREZM, más néven CHORASMIA, történelmi vidék a turkesztáni Amu-darja (az ókori Oxus) folyó mentén, a mai Türkmenisztán és Üzbegisztán területén. Horezm a perzsa Akhaimenida-birodalom (Kr. e. VI-IV. sz.) része volt, majd az arabok hódították meg, és a Kr. u. VII. században az iszlám lett az uralkodó vallás Horezmben.

A XI. század végétől a XIII. század elejéig a független Horezm-sáh dinasztia uralkodott Horezmben, majd a mongolok, a Timuridák és a Sajbánidák követték egymást a hatalomban a XVI. század elejéig, amikor is a térség az üzbég Ilbar-dinasztia hivai kánságának lett a központja. Hiva 1717-ben és 1839-ben még sikerrel verte vissza az orosz hódítókat, de 1873-ban orosz protektorátus alá került. Az 1917. évi oroszországi forradalom után a kánságot megszüntették; helyén létesítették a Horezmi Népi Szovjet Köztársaságot (1920-24), amelyet kés?bb beolvasztottak a Szovjetunióba.