Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Hamid

Hamid, Anatólia délnyugati részén 1300 és 1423 között uralkodó türkmén dinasztia. Felekuddin Dündar alapította, akinek apja, Iljasz, a szeldzsukok egyik határvidéki vazallusa volt. A dinasztia Dündar nagyapjáról kapta a nevét. Dündar a testvérével, Júnusszal közösen uralkodott a Hamid-birtokok fölött, amelyeknek két fővárosa volt; Egridir és Antalya. Dündart, 1324-ben legyőzte és megölte Demirtas, az Ilhánidák anatóliai kormányzója. Egridirt 1374-ben visszaszerezték Dündar fiai, de már az oszmán-törökök fennhatósága alatt.

Az Antalyában uralkodó ágtól a várost egy Ciprusról érkező keresztény haderő ragadta el (1361-73). I. Bajazid oszmán szultán 1392-ben elfoglalta Antalyát, de Timur Lenk visszaállította a terület függetlenségét, miután az ankarai csatában (1402) leverte az oszmán-törököket. 1423-ban legyőzték az utolsó Hamid-uralkodót, Oszmánt, és államát újra bekebelezte az Oszmán Birodalom. A Hamidok területei az Antalya földközi-tengeri kikötőjéből, a Mongol Birodalomba vezető útvonalon feküdtek, ezért mind stratégiai, mind kereskedelmi szempontból igen fontosak voltak.