Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Hajder Ali

Hajder Ali, más írásmóddal HAJDAR ALI vagy HYDER ALI (szül. 1722. Budikote, India - megh. 1782. Chittoor), mysore-i muszlim uralkodó és hadvezér, a XVIII. század dél-indiai háborúskodásainak fontos szereplője.

Fiatalon Ali Joseph-François Dupleix katonai taktikáját tanulmányozta, majd rávette a mysore-i hadseregben dandárparancsnokként szolgáló bátyját, hogy szerezzen hadfelszerelést a bombayi kormányzattól, és harminc európai tengerészt alkalmazzon tüzérként; ezzel létrejött az első indiai irányítás alatt álló, kovás puskával és szuronyokkal felfegyverzett szipoj alakulat, amelyet az európai legénységű tüzérség támogatott. Hajder Ali 1749-ben független mysore-i parancsnokká vált, végül pedig elmozdította Nandzsarádzs főminisztert, házi őrizetbe vetette a királyt, és 1761 körül önmagát kikiáltotta Mysore uralkodójává. Leigázta Bednore-t (ma Haidarnagar), Kanarát, majd Dél-India kiskirályait.

A hajdarábádi nizám, Ali kán 1766-ban a maráthákkal és a britekkel hármas szövetséget hozott létre Hajder Ali ellen, ő azonban hamarosan lepénzelte a maráthákat, elfoglalta Mangalore-t, és leverte a bombayi brit hadsereget. 1769 áprilisában segítségnyújtási ígéretet csikart ki a britektől, de amikor a maráthák megtámadták a területeit, a britek nem mozdultak. Mély felháborodásában Hajder Ali európai, főleg francia szerencselovagokkal erősítette meg a hadseregét, s szövetségre lépett a nizámmal és a maráthákkal a britek ellen. 1780-ban támadást indított a dél-indiai Karnataka ellen, megsemmisített egy 2800 katonából álló brit egységet, és elfoglalta Arcotot. A britek viszont leválasztották róla a nizámot és a maráthákat, majd 1781-ben háromszor egymás után megverték. A csaták Porto Novo, Pollilur és Sholinghur mellett zajlottak, Hajder Ali csak Porto Novónál több mint 10 000 embert veszített.

Fiának, Tippunak a hadserege, amelyet 400 francia katona erősített, 1782 elején a Coleroon folyónál győzelmet aratott egy 1800 szipojból és 100 britből álló csapat fölött. Áprilisban 1200 fős francia sereg szállt partra Porto Novónál, és elfoglalta Cuddalore városát, a britek pedig azon iparkodtak, hogy Hajder Alit és Tipput kifüstöljék Arni erődjéből, amely a vidék legfontosabb fegyverraktára is volt. George Macartney madrasi kormányzó megérkezésekor a brit flotta elfoglalta Nagappatinamot. Hajder Ali ekkor törődött bele, hogy sohasem lesz képes megállítani a briteket; így halála előtt arra kérte Tipput, hogy kössön velük békét.