Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Faruk (Mohamed Alí-dinasztia)

Faruk, I., más írásmóddal FAROUK, arabul FÁRÚK EL-AVVAL (szül. 1920. febr. 11. Kairó, Egyiptom - megh. 1965. márc. 18. Róma, Olaszország), Egyiptom királya 1936-tól 1952-ig; uralma alatt belső rivalizálások bénították a közigazgatást; egyre jobban elidegenedett a hadseregtől, s ez végül a bukásához és a köztársaság megalakulásához vezetett.
I. Fuád fia és utóda volt. Egyiptomban és Angliában tanult, majd miután trónra lépett, folytatta apja küzdelmét a népi támogatást élvező Vafd párt ellen különféle kormányzati módszerek ügyében. Többnyire sikerült távol tartania magát a Vafd párt ügyeitől.
A II. világháború kitörése után megpróbált semleges maradni, bár Egyiptomban brit csapatok állomásoztak. 1942-ben azonban a britek rákényszerítették, hogy miniszterelnökké ismét Musztafa an-Nahhász pasát, a Vafd vezetőjét nevezze ki, aki az angol érdekeket támogatta. 1944 októberében an-Nahhász pasa életre hívta az alexandriai egyezményt, ez fontos lépés volt az arab államok ligájának megalakításához. Faruk azt akarta, hogy ő legyen ennek a mozgalomnak a vezetője, ezért leváltotta an-Nahhászt, aki már az angolok támogatását is elvesztette.
Az egyiptomi nacionalizmus megalázó vereséget szenvedett az újonnan megalakult Izrael államtól (1948), s az angol katonai megszállást sem voltak képesek megszüntetni Egyiptomban. Főként a katonai vereség dühítette az egyiptomi hadsereg sok tisztjét, akik a vereség fő okát Faruk korruptságában, és uralkodói alkalmatlanságában találták meg. Végül 1952-ben telt be a pohár, amikor a Tiszti Klub elnöki tisztére és a védelmi miniszter posztjára különösen népszerűtlen jelölteket kívánt kinevezni. A Szabad Tisztek mozgalma 1952 júliusában Gamal Abdel Nasszer vezetésével megdöntötte Faruk kormányzatát, s lemondásra kényszerítette az uralkodót. Kiskorú fia, II. Fuád követte a trónon, ám alig egy év múlva Egyiptom köztársaság lett.