Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Deo Van Tri

Deo Van Tri, lao nyelven KHAM UM (szül. 1849 k. Északnyugat-Vietnam - megh. 1908. márc. 1. Lai Chau), függetlenségéhez makacsul ragaszkodó tai törzsfőnök a tonkini (ma Vietnamban) Fekete-folyó vidékén; félautonóm feudális királysága együttműködött Vietnam többi részét kormányzó franciákkal.

Apja, Deo Van Seng a Fekete-folyó menti vietnami földeken élő tai törzs vezetője volt, aki egy kínai rablóbanda vezéreként 1869-ben vetette meg lábát a vidéken. A 16 éves Deo Van Tri apjához csatlakozva részt vett a sanok támadásának visszaverésében, és a Fekete Zászló kalózbandáival együtt megvédte a Vietnami Királyságot. Bátorsága jutalmaként a vietnami udvar törzsfőnöki címet adományozott neki, apját pedig kievezte mandarinná. Amikor a rivális rablóbandák apja Muong Theng-i fejedelemségét veszélyeztették, Deo Van Tri visszaszorította őket a kínai Jünnan tartományba.

A tonkini-francia háború idején (1885) Deo Van Tri lojálisan kiszolgálta a vietnamiakat. Menedéket adott a lázadó ifjú királynak, Ham Nghinek, valamint a régensnek, Ton That Thuyetnek, aki azonban megpróbálta megölni Deót, nehogy kitudódjék a hollétük. Miután kísérlete kudarcot vallott, Deo kikísérte birtokai határához, és ettől kezdve nem vett részt a vietnami ellenállásban.
Családtagjai ösztökélésére 1888-ban megegyezett a franciákkal: vállalta, hogy kiszolgálja a francia a gyarmati kormányzatot, cserébe viszont népe megőrizhette függetlenségét. Több utazást tett Auguste Pavie francia felfedező társaságában, egyszer Kínába is elkísérte. Hozzájárult ahhoz, hogy családtagjai a felfedezővel Párizsba utazzanak, és ott tanuljanak. A franciákkal továbbra is együttműködve 1894-ben részt vett az Indokína és Kína között húzódó határ kijelölésében.