Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
Csanthakumán
Csanthakumán, más néven CHANDAKUMARA, CHANTHARAD, TIANTHA-KOUMANE (szül. 1799 - megh. 1870. aug. 23. Luang Prabang), a Luang Prabang-i lao (laoszi) királyság uralkodója; a hazája létét veszélyeztető súlyos helyi, területi, valamint és nemzetközi problémákkal kellett szembenéznie.
Mangthaturat király második fia volt. 1852-ben bátyja, Szuk Szöm (Souka-Seum) nyomában a sziámi király vazallusává vált. Uralkodóként több jeles nyugati felfedezőt fogadott az udvarában, így például 1861-ben Henri Mouhot francia természettudóst, 1867-ben Doudart de Lagrée és Francis Garnier expedícióját. (Garnier később az észak-vietnami [tonkini] francia terjeszkedésben is szerepet játszott.)
Csanthakumán 1864-ben nehezen, de feltartóztatta a támadó kínai kalózokat és banditákat, akik már egy emberöltő óta fenyegették a lao királyságot. A Xieng Khouang hercegséget felszabadította a vietnami uralom alól, és úgy ismertette el, mint Vietnam és Luang Prabang közös vazallusát. Uralkodásának fénypontja 1866-ban érkezett el, amikor Mongkut sziámi királyt visszaadta az ország védőistenségének, a Prabang Buddhának a szobrát, melyet a sziámiak 1828-ban Vientianéból hurcoltak el. Csanthakumánt 1872-ben testvére, Un Kham követte a trónon.