Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Csangamire

Csangamire, más írásmóddal CHANGAMIRE, közép-afrikai dinasztia; a mai Zimbabwe területén, a Zambézi és a Limpopo folyók között elterülő hatalmas térséget uralták. A XV. századtól kb. 1830-ig, leverésükig Közép-Afrikában ez a dinasztia volt a leghatalmasabb; még a portugálokat is sikerült kiűzniük Afrika belső térségeiből.

A dinasztia megalapítója Csangamire, Mbire (vagy Monomotapa) uralkodójának, Matopének a fia volt. Apja nevezte ki a középső és a déli tartományok kormányzójának. Matope utódjának idején Csangamire kinyilvánította függetlenségét, királyságot alapított, és azt Rozvinak (Rozwi) nevezte. Üzleti kapcsolatokat épített ki arab kereskedőkkel, fia, II. Csangamire pedig 1500 körül az Afrika keleti partján élő portugál telepekkel vette fel a kapcsolatot.

Bár a portugálokkal való érintkezést eleinte bátorította, 1693 és 1695 között a Csangamire-dinasztia - a Mbire birodalom ellen folytatott hadjárat során - kiűzte a portugálokat a belső területeken lévő valamennyi telepükről. A dél-afrikai zulu háborúk miatti hatalmas népvándorlás korszakában, az odaérkező ngoni és a ndebele törzs szétverte a Csangamirék birodalmát.