Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
Batu
Batu (szül. 1205 k. - megh. 1255 k. Szaraj-Batu, Oroszország), Dzsingisz kán unokája, a Kipcsak Kánság, más néven az Arany Horda megalapítója.
Batut 1235-ben megválasztották a Mongol Birodalom nyugati részének fővezérévé, és rábízták Európa meghódítását. 1240-re elfoglalta Oroszország egész területét. A közép-európai hadjárat során a mongol hadsereg egyik része 1241. április 9-én legyőzte II. Henrik sziléziai herceget (ma Lengyelország területén), másik része pedig Batu személyes vezetésével a magyarok ellen indult. 1241. április 11-én ütközött meg Muhinál a IV. Béla (ur. 1235-70) király vezette sereggel. A csata a magyarok súlyos vereségével végződött.
Miután meghódította Lengyelországot, Csehországot, Magyarországot és a Duna völgyét, Nyugat-Európa lerohanására készülődött, amikor hírt kapott a Mongol Birodalom vezetőjének, Ögödej nagykánnak a haláláról (1241. dec.). Mivel részt akart venni az utód megválasztásában, visszavonta csapatait, és ez megmentette Európát a pusztulástól. Dél-Oroszországban létrehozta az Arany Horda államát, amelynek élén utódai 200 éven át uralkodtak.