Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

NovakTibor3

Barátosi Balogh Benedek
Lécfalva, 1870. április 4. – Budapest, 1945. február 3.

székely néprajzkutató, mandzsu-tunguz kutató, közíró

Apja Balogh Zsigmond, anyja torboszlói Beretzki Ilona. Székelykeresztúron, Nagyenyeden, Budapesten és Kolozsváron tanult, igyekezett ugyanazokat az iskolákat elvégezni, mint példaképe, Kőrösi Csoma Sándor. 1892 és 1897 között a Wesselényi család házitanítója volt. 1899-től a fővárosban megbízott, majd segéd, aztán rendes tanító 1905-től 1917-ig, végül polgári iskolai tanár és 1927-től 1936-ig igazgató.

Gyűjtőútjai során bejárta Ázsia és Európa jelentős részét. 1913-ban a Magyar Nemzeti Múzeum, a Hamburgi Néprajzi Múzeum és a berlini egyetem fonetikai osztálya szervezett neki közösen egy 3 éves expedíciót. A Dai Nippon 3 kötete számít első műveinek, 1906-ban jelent meg 1500 példányban. Ennek újabb kiadása, Kelet csodái címmel még az évben megjelent, 50 000 példányban. Távol-keleti útjai során 1908–1909-ben és 1914-ben az Amur alsó folyásánál élő népek, elsősorban a nanajok (goldok) körében nyelvi és néprajzi anyagot gyűjtött. 1926-ban kezdték kiadni a Baráthosi Turáni Könyvei című 24 kötetre tervezett sorozatot, 1931-ben már 13 meg is jelent belőle, a következő években pedig további 5 került kiadásra. Kötetei szinte kizárólag a kutatóútjairól szólnak és az azokból leszűrt következtetésekről. A háborús viszontagságok miatt 39 ládányi tárgyi gyűjteményéből csak 500 db került a budapesti Néprajzi Múzeumba. Itt őrzik kéziratos feljegyzéseit is. Baráthosi Balogh Benedek Amur-vidéki gyűjtõútja során több, mint 300 rajzot készített amulettekrõl, bálvány ábrázolásokról, sírdíszítésekrõl és sámán felszerelésekrõl a keleti tunguz (elsősorban ulcsa, gold és orocs (udehe)) népek körében, illetve a habarovszki múzeum tunguz anyaga alapján. A teljes anyag, rövid leírásokkal, kéziratként a Néprajzi Múzeum Ethnológiai Adattárában található.

Művei

Tanulmányok, dolgozatok, közlemények

Könyvismertetés

Emlékezete

 

Balogh Benedek, baráthosi (Baráthosi Balogh Benedek)

Balogh Benedek, baráthosi (Baráthosi Balogh Benedek)