Terebess
Ázsia Lexikon
A
B
C
D E F
G H I
J K L
M N O
P Q R
S T U
Ü V
W X Y
Z
« vissza a Terebess Online nyitólapjára
Árja Szamádzs
(szanszkrit: „Nemesek Társasága”), a modern hinduizmus erőteljes reformista szektája, amelyet 1875-ben Dajananda Szaraszvatí alapított. Célja az volt, hogy a védákat, a legősibb hindu írásokat újra az igazság kinyilatkoztatásaként ismertesse el. A védák összes későbbi kiegészítését torzításnak tartotta és elvetette, de - saját értelmezésében - a védikus kor utáni időkből származó sok gondolatot megtartott, mint pl. a karmanról (múltbeli cselekedetek hatásáról) és az újraszületésről szóló tanokat.
Az Árja Szamádzsnak mindig Nyugat- és Észak-Indiában volt a legtöbb követője. Helyi szamádzsákba (társaságokba) szerveződnek, amelyek képviselőket küldenek a területi szamádzsákba, valamint az országos szamádzsába. Az egyes helyi szamádzsák demokratikus úton választják meg saját tisztségviselőiket.
Az Árja Szamádzs ellenzi a bálványimádást, az állatáldozatot, az őskultuszt, a születésen és nem érdemeken alapuló kasztrendszert, az érinthetetlenséget, a gyermekházasságot, a zarándoklást, a papi mesterséget és a templomi áldozatokat. Elismeri a védák tévedhetetlenségét, a karman és az újjászületés doktrínáit, a tehén szentségét, az egyéni szentségek (szamszkárák) fontosságát, a védikus tűzáldozat hatásosságát és a társadalmi reformra irányuló programokat. Erőfeszítéseket tesz a nők oktatásának és a kasztok közötti házasodásnak a támogatására, missziókat, árvaházakat és özvegyotthonokat hoz létre, ezenkívül segíti az éhezőket, és gyógyászati tevékenységet folytat. Kiépített egy iskolai és főiskolai hálózatot is. Kezdettől fogva jelentős tényező volt a nacionalizmus megerősödésében. Bírálják azonban alkalmankénti nyílt dogmatizmusa és militarista megnyilvánulásai, valamint mind a kereszténység, mind pedig az iszlám iránt tanúsított agresszív türelmetlensége miatt.