Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« katalógus
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Berend Zsuzsa
AZ INDONÉZ KONYHA
Aladdin konyhája, Minerva, 1986, 155-178. oldal
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

Már az ókori indiai források, amelyek először említik Indonéziát, "fűszerszigetek"-ről regélnek. Európa is így szerzett tudomást a távol-keleti országról, miután 1292-ben Marco Polo elhajózott Jáva szigete előtt. A nagy utazó ugyan ki sem kötött, fennmaradt naplójában mégis szinte pontos adatokkal szolgál a szigetről. Borsot, szerecsendiót és szegfűszeget termelnek - írja -, virágzik a kereskedelem, s fölmérhetetlen értékű kincs rejtőzik ott. A gazdag sziget híre hamarosan eljutott Európába, s a nyugati tengeri hatalmak elsőként vonták befolyásuk alá ezt a területet. Az Indonéziában megtermelt rizs és fűszerek valóban értékes árucikkek voltak, bár az ott lakók a kereskedelmet "méltatlan foglalkozás"-nak tekintették. Így aztán mohamedán kereskedők szállították az árut, s velük az iszlám vallás és művelődés is beáramlott a szigetekre.

A középkor végén Európában a fűszerek igen drágák voltak: "borsos" áruk azzal magyarázható, hogy a sóval tartósított húst csak bőséges fűszerezéssel tehették élvezhetővé. A portugál és a holland hajósokat is az értékes fűszerek vonzották Indonéziába: a bors, a szegfűszeg és a szerecsendió akkoriban súlyának megfelelő mennyiségű aranyat ért! Persze a helybeliek is szívesen ízesítik mindmáig ételeiket a szigetvilágban termelt fűszerekkel. Az indonéz konyha többféle fűszert használ, mint az európai, ám sohasem mértéktelenül. A legkedveltebbek: a chili, a kurkuma, a koriander, a köménymag, a curry, a gyömbér, a só és a bors. Ezenkívül elengedhetetlen tartozéka az indonéz konyhának a kókusztej is. (Ez hazai viszonyaink között a következőképpen készíthető: 225 gr kókuszreszelékre fél liter tejet vagy vizet, esetleg fele-fele arányban kevert tejet és vizet öntünk, jól összekeverjük, tizenöt percig állni hagyjuk, leszűrjük, majd gézen átsajtoljuk, s ezt a műveletet - szükség szerint - többször megismételjük.)

Indonéziában sokféle műveltségi hatás érezhető: az indiai, a kínai és az iszlám kultúra befolyásán kívül európai (portugál és főként holland) hagyományok és észlelhetők. Ezek a nagy kiterjedésű ország szigetein más-más mértékben érvényesülnek. Egységes indonéz konyháról tehát nehezen szólhatnánk: egyedül Jáva szigetén is többféle szakácsművészeti hagyomány létezik. A sziget nyugati részén a nyers zöldséget és az egyszerűen elkészített húst vagy halat kedvelik, s fűszert inkább a főzés után, ízesítésként használnak. Jáva középső részén ellenben szinte nélkülözhetetlenek a fűszerek, elsősorban a chili és a cukor: édes, pikáns és erős ízek keverednek. A sziget keleti területein a különféle fűszerkeverékeket és az aromatikus gyökereket kedvelik.

Az országnak csaknem minden részén a rizsé a főszerep az étkezésekben, Kínától és Japántól - ahol vagy az ételek után, vagy azok mellett, külön fogyasztják a rizst - eltérő módon az indonézek a rizst közvetlenül az étkezés előtt keverik össze a többi főtt étellel. Nem tudni: ez oka avagy következménye-e annak, hogy Indonéziában kézzel esznek. A rizst ugyanis meglehetősen szárazon tálalják, és - Kínától, Japántól ugyancsak eltérően - úgy készítik el, hogy a rizsszemek ne tapadjanak össze. A rizzsel összekeverve azonban az étel állaga éppen megfelelő ahhoz, hogy kézzel ehessenek belőle. A szokásnak megfelelően itt is csak jobb kézzel szabad enni. (A bal kéz ugyanis mind az iszlám, mind a hindu kultúrában tisztátalannak számít.) Ma már persze sokan használnak evőeszközt. Ha nem ismerjük az étkezési szokásokat, azt hihetjük, hogy az indonéz ételek igencsak fűszeresek és erősek, holott párolt rizzsel összekeverve az egyébként erős ízek is megszelídülnek.

A leghíresebb indonéz különlegesség, a rijsttafel - hajdan a holland telepesek kedvence - legalább annyira szórakozás, mint amennyire étkezés volt. A jómódú telepesek ráértek lakomázni. A fogások: édes, pikáns, erős ízek, húsok, halak és zöldségek mesterien összeválogatva. Ma Indonéziában az úgynevezett prasmana hasonlít legjobban a rijsttafelra; a büfészerűen tálalt ételekből a vendégek ízlésük szerint vesznek maguknak, s a fogások száma ez esetben elérheti az ötvenet is, ez azonban inkább csak különleges alkalmakkor képzelhető el.

A mindennapi nemzeti ételek közül a legfontosabb a sate, a nyárson sült húsdarabokból álló étel. Ehhez olaj- és szójamártást használnak. Ezt kenik a faszénen megsütött húsra, s azt evős előtt chiliből, különféle fűszerekből és sokszor amerikai mogyoróból készült szószba mártogatjuk. A satemártás városonként és konyhafőnökönként különbözik. Ezt az eredetileg jávai különlegességet ma Indonézia-szerte ismerik és kedvelik, s egy-egy étkezés részeként vagy akár önmagában is fogyasztják. Amint lemegy a nap, az indonéz városok utcái satesütőkkel népesednek be. Fűszeres, vonzó illatok terjengenek a levegőben. A forgalmas utakon gyertyafényben vagy gázlámpa fényénél készítik a nyársonsültet.

 

RECEPTEK

JÁVAI FŰSZERES UBORKASAMBAL

Hozzávalók:

1 nagyobb uborka
1/2 kiskanál curry
kb. 2 dl borecet
1/2 kávéskanál só
víz

Az uborkát meghámozzuk, fölszeleteljük, és lábasba tesszük. Az ecetet felhígítva (két rész ecethez egy rész vizet) ráöntjük úgy, hogy ellepje. Hozzáadjuk a curryt, ízlés szerint megsózzuk, s felforraljuk. Hagyjuk kihűlni, majd a levét leöntjük, s feltálaljuk.

 

PARADICSOMSAMBAL

Hozzávalók:

50 dkg paradicsom
2 póréhagyma
1 kis vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1,5 dl kókusztej
1/2 kávéskanál chili
1 evőkanál kristálycukor
2 kiskanál szilvadzsem
1 evőkanál olaj
1/2 citrom leve
1 kávéskanál só

A fokhagymát és a hagymát finomra vágva üvegesre pirítjuk az olajban. Hozzáadjuk a chilit, a paradicsomot, az apróra vágott póréhagymát. Ezután a sót, kristálycukrot és a citromlével elkevert szilvadzsemet is hozzáadjuk. A kókusztejjel felforraljuk, majd kis lángon, állandó keverés mellett még tíz percig főzzük.

 

VEGYES ZÖLDSÉGCHUTNEY

Hozzávalók:

1 kg gyümölcs
(alma, körte, őszibarack, szilva, mazsola)
4 dl ecet
50 dkg cukor
6-8 gerezd fokhagyma
1 púpozott kiskanál só
3/4 kiskanál őrölt bors
1 kiskanál curry
1 kiskanál köménymag

A kimagozott és fölszeletelt gyümölcsöt, az áttört fokhagymát és a többi hozzávalót 45-50 percig kislángon főzzük, majd hűlni hagyjuk, s üvegekbe töltve, hűvös helyen tárolhatjuk.

 

PIRÍTOTT ZÖLDSÉG (Tumis)

Hozzávalók:

25 dkg zöldség (pl. káposzta, cukkini, zsenge zöldborsó, zöldbab)
1 gerezd fokhagyma
1 vöröshagyma
2 erős paprika
2 kávéskanál curry
1/2 citrom őrölt héja
1 evőkanál szójaszósz
3 evőkanál olaj
1 kávéskanál só

Az apróra vágott hagymát, fokhagymát, paprikát, a citromhéjat és curryt olajban megpirítjuk, majd a kockára vágott zöldségekkel addig sütjük, amíg megpuhul. Hozzáadjuk a szójaszószt, megkeverjük, ízlés szerint megsózzuk és tálaljuk.

 

JÁVAI OMLETT (Dadar Djawa)

Hozzávalók:

4 tojás
1/2 fej hagyma
2 erős paprika
1 kanál szójaszósz
2 evőkanál olaj

A tojásokat kevés vízzel, sóval és szójaszósszal habosra verjük. Forró olajban megpirítjuk az apróra vágott hagymát és paprikát. Hozzáöntjük a tojást, és megsütjük.

 

FŰSZERES TOJÁS I. (Sambal goreng telor)

Hozzávalók:

6 kemény tojás
1 kávéskanál chili
1 1/2 hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1/2 citrom reszelt héja
3 kávéskanál curry
1 1/2 kávéskanál só
1 1/2 kávéskanál cukor
3 dl kókusztej
2 evőkanál olaj

Az apróra vágott hagymát, a fokhagymát és a chilit jól összekeverjük, forró olajban megpirítjuk. Hozzáadjuk a kókusztejet, a cukrot, sót, citromhéjat és curryt, majd fölforraljuk. Beletesszük a kemény tojásokat, és fedő nélkül, állandó keverés mellett addig főzzük, amíg a lé megsűrűsödik.

 

FŰSZERES TOJÁS II. (Pindang telor)

Hozzávalók:

6 kemény tojás
1/2 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1/2 citrom héja
2 dl víz
1 kanál olaj

A hámozott tojásokat villával megszurkáljuk. Az apróra vágott hagymát és az összetört fokhagymát összekeverjük, forró olajban megpirítjuk. Hozzáadjuk a reszelt citromhéjat és a vizet, főni hagyjuk. A kemény tojásokat beletesszük, és kb. 10 percig főzzük. A víznek el kell párolognia.

MADURAI CSIRKELEVES (Soto ajam Madura)

Hozzávalók:

1 fiatal csirke
3 nagy, főtt újburgonya
1 kávéskanál citromlé
1 kávéskanál gyömbér
1 1/2 kávéskanál kurkuma
8 gerezd fokhagyma
2 vöröshagyma
1 kanál só és őrölt bors ízlés szerint
1 szál zellerlevél

A csirkét darabokra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát apróra szeljük, majd összekeverjük a csirkével, gyömbérrel, kurkumával és az őrölt borssal. Felöntjük vízzel, megsózzuk és föltesszük főni. Amikor megfőtt, a húst leszedjük a csontról, apróra vágjuk, hozzáadjuk a már megfőtt burgonyaszeleteket, és ráöntjük a levest. Citromlével ízesíthetjük, apróra vágott zellerlevéllel díszíthetjük.

 

SPENÓTLEVES (Satur bajam)

Hozzávalók:

15 dkg zsenge spenót
25 dkg fagyasztott vagy friss szemes kukorica
1/2 vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
3/4 kávéskanál kurkuma
1 db erőspaprika
1 l vízben föloldott tyúkleveskocka
csipet só

Az apróra vágott hagymát, a tört fokhagymát, kurkumát és a paprikát, a már föloldott húslében pár percig forrni hagyjuk. Hozzáadjuk a kukoricát, majd a fölaprított spenótot, megsózzuk, és rövid ideig főzzük.

FŰSZERES CSIRKE (Ajam bumbu rudjak)

Hozzávalók:

1 fiatal csirke
3-4 szem mandula őrölve
2 gerezd fokhagyma
1 1/2 vöröshagyma
6 erős paprika
1 1/2 kávéskanál őrölt koriandermag
1/2 kávéskanál kurkuma
2 kávéskanál curry
3 dl kókusztej
1/2 citrom reszelt héja
1 evőkanál szójaszósz
1 kávéskanál cukor
1 kávéskanál só
1 evőkanál olaj

A csirkét darabokra vágjuk. Apróra vágjuk a vöröshagymát, a fokhagymát és az erős paprikát, hozzáadjuk az őrölt mandulát, a koriandert, a kurkumát és a curryt, majd az olajban megpirítjuk. Hozzáöntjük a kókusztejet, beletesszük a csirkét, a citromreszeléket, a cukrot, sót ízlés szerint, valamint a szóját, és fölforraljuk. Fedő nélkül addig főzzük, amíg a csirke megpuhul és a szósz besűrűsödik.

 

JÁVAI SZÓJÁS CSIRKE (Ajam semur Djawa)

Hozzávalók:

1 csirke
2 erős paprika
1 vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
5 dl víz
1 kanál szójaszósz
1 1/2 kávéskanál cukor
2 kávéskanál borecet
1 paradicsom
1 dl olaj
1 kávéskanál só

A csirkét darabokra vágjuk, hozzáadjuk az ecetet és a sót, és olajban barnára sütjük. A csirkedarabokat félretesszük. Az erős paprikát, vöröshagymát, fokhagymát apróra vágjuk, és egy kanál olajban megpirítjuk. Hozzáadunk 5 dl vizet, a szójaszószt, cukrot és az apróra vágott, hámozott paradicsomot, majd ebben a lében a csirkét puhára főzzük.

 

CSIRKE KÓKUSZTEJBEN (Petel ajam)

Hozzávalók:

40 dkg főtt csirke
5 dl kókusztej
1 gerezd fokhagyma összetörve
1 kávéskanál gyömbér
3/4 kávéskanál chili (erős paprika és őrölt bors, ha chili nincs)
bazsalikom
1 kanál koriandermag őrölve
2 evőkanál olaj
1 vöröshagyma

Az apróra vágott vöröshagymát és a fokhagymát olajban megpirítjuk. Hozzáadjuk a fűszereket és a kókusztejet. A csirkét kockákra vágjuk, és lassú tűzön, állandó keverés mellett kb. 15 percig főzzük.

 

SÜLT MÁJ (Sambal goreng hati)

Hozzávalók:

50 dkg bármilyen máj
4 kávéskanál chili
1/2 fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1/2 citrom héja reszelve
3 kávéskanál curry
1 1/2 kávéskanál cukor
2,5 dl kókusztej
1/2 érett paradicsom
2 evőkanál olaj

Az apróra szeletelt vöröshagymát, a fokhagymát és a chilit összekeverjük, és kb. 2 evőkanál olajban megpirítjuk. Hozzáadjuk a kockára vágott májat, és addig sütjük, amíg világosbarna nem lesz. Ezután a curryvel, citromhéjjal, apróra vágott, hámozott paradicsommal, cukorral és kókusztejjel ízesítjük. Fedő nélkül, állandó keverés mellett addig főzzük, amíg a szósz megsűrűsödik.

 

MARHASZELETEK SEMARANG MÓDRA
(Lapis daging Semarang)

Hozzávalók:

50 dkg bélszín
1 nagy vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
10 szem feketebors őrölve
csipet szerecsendió őrölve
2 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál cukor
1 nagy, érett paradicsom
1 evőkanál olaj

A húst vékony szeletekre vágjuk. Az apróra vágott vöröshagymát, az összetört fokhagymát, az őrölt borsot, a szerecsendiót, a cukrot és a szójaszószt jól összekeverjük, és a marhahússzeleteket fél- egy órán át pácoljuk ebben a lében. a húst és a lét forró olajba tesszük, és egy percig sütjük. Hozzáadjuk a paradicsomot és egy kevés vizet, összekeverjük, és fedő nélkül addig főzzük, amíg a hús meg nem puhul.

 

MARHAHÚS SZÓJASZÓSZBAN (Semur daging)

Hozzávalók:

1 kg pörköltnek való marhahús
1 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 kávéskanál őrölt gyömbér
3/4 kávéskanál szerecsendió
csipet őrölt bors
2 szegfűszeg
1 kávéskanál cukor
2 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál citromlé
1 kávéskanál só
3 evőkanál olaj

Az apróra vágott vöröshagymát, az összetört fokhagymát, az őrölt gyömbért, szerecsendiót, borsot és a szegfűszeget olajban megpirítjuk, majd a kockára vágott hússal tovább sütjük. Cukorral, szójaszósszal, citromlével és sóval ízesítjük. Felöntjük vízzel, lefedjük, és addig főzzük, amíg a hús meg nem puhul.

 

NYÁRSON SÜLT CSIRKEMELL (Sete ajam)

Hozzávalók:

3 csirkemell (kb. 1 kg)
A pácoláshoz:
2 evőkanál olvasztott vaj vagy margarin
1 gerezd finomra vágott fokhagyma
1/2 teáskanál gyömbérpor vagy
1/4 szelet friss gyömbérgyökér
2 evőkanál szójamártás
1/2 teáskanál só
A mogyorómártáshoz:
1 evőkanál salátaolaj
1/2 gerezd finomra vágott fokhagyma
2 evőkanál összevagdalt zöldhagyma
1/4 teáskanál só
1/2 teáskanál chili
2 evőkanál mogyoróvaj
1 evőkanál kristálycukor
1 evőkanál szójamártás
1/2 teáskanál pirospaprika
1/2 teáskanál szardellapaszta
1 evőkanál citromlé
1,5 dl kókusztej
A díszítéshez:
2 evőkanál salátaolaj
2 evőkanál összevágott zöldhagyma

A csirkemelleket lefejtjük a csontról, bőrétől megtisztítjuk, majd kb. 3 x 4 cm-es kockákra vágjuk. A csirkedarabokat ötösével tűzzük rá kis nyársrudakra.
Készítsünk pácot: keverjük össze a vajat, a fokhagymát, a gyömbért, a szójamártást és a sót egy lapos jénai tálban. Hagyjuk a csirkét a pácban állni 30 percig, közben többször forgassuk meg. Ezalatt készítsük el a mogyorómártást a következőképpen: forró olajban állandó kevergetés közben pároljuk aranysárgára a fokhagymát és a zöldhagymát, majd adjuk hozzá a mártáshoz valókat. Főzzük közepes lángon, és keverjük mindaddig, míg az sűrű nem lesz. Tartsuk melegen.
Süssük grillsütőben a feltűzdelt csirkedarabokat kb. 15 percig, közben többször forgassuk meg. Kis serpenyőben keverjük össze a cukrot és az 1 evőkanál szójamártást. Keverjük kis lángon addig, amíg a cukor megolvad, és tegyük félre.
Készítsük el a díszítést! Kis serpenyőben, forró olajban pirítsuk meg a vöröshagymát, míg aranysárga és ropogós nem lesz. A pirított hagymaszeleteket itatós papíron vagy papírszalvétán szárítsuk meg. Helyezzük el a csirkeszeleteket egy fatányéron. Ízlés szerint öntsünk mogyorómártást a csirkedarabokra, és utána óvatosan locsoljunk a tetejére a szójamártás-keverékből, és díszítsük sült hagymával.

 

JÁVAI MARHAHÚS (Rijsttafel daging lembu)

Hozzávalók:

50 dkg bélszín
2 evőkanál olaj
2 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
késhegynyi chili
1,5 dl kókusztej

A marhahúst az olajban kissé átsütjük. Hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát, a fokhagymát és a chilit, jól összekeverjük, és addig pirítjuk, amíg a hagyma aranybarna nem lesz. A kókusztejet hozzáöntjük, s állandóan keverve 10-20 percig főzzük.
Tálalása: Az étel nevében szerepel a bevezetőben említett rijsttafel (rizstál), ez a tálalás módjára utal. Vagyis a jávai marhahúst - többnyire más fogásokkal együtt - párolt rizs mellé adjuk. A fogások száma, összetétele változó lehet. Kísérőként, mintegy körítésként a fent említett ételek szinte bármelyike (különösen az "előételek") felhasználható. A rijsttafel mellé hideg, világos sört szokás inni.

 

SÜLT SERTÉSHÚS (Babi ketjap)

Hozzávalók:

50 dkg sovány sertéshús
2 evőkanál olaj
1 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
5 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál víz
1 kiskanál citromlé
1 kiskanál cukor

A sertéshúst kis kockákra vágjuk, és az olajban világosbarnára sütjük. Hozzáadjuk a finomra vágott hagymát, az összetört fokhagymát, és további három percig sütjük. A szójaszószt, a vizet, a citromlevet és a cukrot összekeverjük és a húsra öntjük, s azt 12-15 percig kis lángon, fedő nélkül főzzük.

 

JÁVAI CITROMOS CSIRKE (Ajam bumbu djeruk)

Hozzávalók:

egy nagyobb (2 kg-os) csirke
1,5 dl olaj
1 kiskanál finomra vágott vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma összetörve
1/2 kiskanál őrölt köménymag
1/2 kiskanál őrölt koriander
1/4 kiskanál őrölt kurkuma
1/2-1 kiskanál chili ízlés szerint
1 evőkanál szója
1 kávéskanál só és őrölt bors ízlés szerint
3 citrom

A csirkét darabokra vágva az olajban átsütjük. Miután kivettük, ugyanabban az olajban megfonnyasztjuk a finomra vágott hagymát és az összetört fokhagymát, majd hozzáadjuk a fűszereket (őrölt kömény, koriander, kurkuma, chili, szója, só, bors). Jól összekeverjük s kis lángon egy-két percig pároljuk. Visszatesszük a lábasba a csirkedarabokat, levével jól megöntözzük, s körülbelül fél órát - amíg puha nem lesz - főzzük. Ezután az egyik citrom levét a csirkére öntjük, míg a másik két citromot félbevágva adjuk hozzá, s három-négy percig tovább főzzük.

 

CSIRKECURRY (Kari ajam)

Hozzávalók:

egy közepes méretű (kb. 1 kg-os) csirke
5 dkg vaj
2 vöröshagyma
1 kiskanál őrölt gyömbér
2 gerezd fokhagyma
5 dl kókusztej
1 teáskanál só

A csirkét negyedekre vágjuk és megsózzuk. A hagymát a vajban üvegesre pároljuk, majd kivesszük a lábasból. Ugyanebbe a vajba belehelyezzük a fűszereket (chili, kurkuma, curry, őrölt gyömbér, tört fokhagyma), és kis lángon néhány percig pároljuk. Hozzátesszük a csirkét, s mindkét oldalán egy kicsit megsütjük. Hozzáadjuk a párolt hagymát, beleöntjük a kókusztejet. Fedő alatt, kis lángon kb. 20 percig főzzük, amíg puha nem lesz. Ezt követően a fedőt levéve még öt percig főzzük.

 

SÜLT RIZS (Nasi goreng)

Az egyik legnépszerűbb indonéz étel, amelyhez bármilyen maradék főtt hús és zöldség felhasználható.

Hozzávalók:

25 dkg rizs
25 dkg főtt hús
főtt leveszöldség (20-30 dkg) kockára vágva
2,5 dl víz
2 vöröshagyma
1/2 kiskanál chili
1 kávéskanál só és őrölt bors
2 evőkanál olaj
1-1 tojás (személyenként)

A rizst megmossuk, és forrásban levő vízbe helyezzük, 10 percig főzzük. Leszűrjük, s lapos tányéron hűlni hagyjuk. A finomra vágott hagymát olajban üvegesre pároljuk, majd chilivel még három percig főzzük. Hozzáadjuk a főtt húst és a zöldséget, s állandóan keverve még két percig főzzük. Végül hozzáadjuk a rizst, s gyakran keverve addig főzzük, amíg világosbarna nem lesz. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Tükörtojással tálaljuk. Savanyúságként uborkát adhatunk mellé.

ÉDES KUKORICAGOMBÓCOK (Bégedei djagung)

Hozzávalók:

30 dkg fagyasztott vagy friss kukoricaszem
2 kanál apróra vágott vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma összetörve
2 kanál apróra vágott zellerzöldje
1/2 kiskanál só, őrölt bors
2 erős paprika apróra vágva
1 fölvert tojás
2 evőkanál liszt
1 dl olaj

A felsorolt nyersanyagokat összekeverjük, ha kell, kis vizet adunk hozzá. Gombócokat formálunk belőle, kevés olajban mindkét oldalán megsütjük.

 

SÜLT GOMBÓCOK (Bégedel goreng)

Hozzávalók:

50 dkg főtt burgonya összetörve
25 dkg darált sertéshús
2 kanál apróra vágott hagyma
só, őrölt bors
1 1/2 kávéskanál szerecsendió
2 tojás
1 dl olaj

Forró olajban megpirítjuk a darált húst, s a tűzről levéve összekeverjük a tört burgonyával. Az olajban megpirítjuk a hagymát, majd a fűszerekkel ízesítjük. A tojást felverjük és összekeverjük az alkotórészeket. Gombócokat formálunk. Kevés olajban kisütjük.

 

HÚSGOMBÓCOK (Rempah)

Hozzávalók:

25 dkg darált sertéshús
10 dkg őrölt kókusz kevés vízzel megnedvesítve
1 gerezd fokhagyma összetörve
csipet őrölt kömény
1 tojás
1 dl olaj

A nyersanyagokat összekeverjük, gombócokat formálunk belőlük, és kevés olajban mindkét oldalán megsütjük. A fenti ételeket pároltrizs-körítéssel tálaljuk.

 

INDONÉZ SALÁTA (Asinan)

Hozzávalók:

1 fej káposzta vagy kínai kel csíkokra vágva
2-3 uborka szeletelve
2 dkg pirított amerikai mogyoró
Salátaöntet:
1 evőkanál ecet
1 evőkanál cukor
csipet só
1/2 kávéskanál chili ízlés szerint

A nyers zöldségeket leöntjük a salátaöntettel, a tetejét megszórjuk pirított amerikai mogyoróval.