Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« katalógus
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Horváth Boldizsárné
KUWAITI RECEPTEK
Húsz ország konyhája, Európa, 1985, 263-277. oldal
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

Kuwait a Perzsa-öböl északnyugati partján van. Az öböl területének nagy része homoksivatag. Lakói még nem is olyan régen nomád életet éltek, teveháton, szamárháton közlekedtek. Akkor Kuwait volt a tevekaravánok pihenőhelye és a cserekereskedelem egyik központja. A kuwaitiak élelme, akár a többi nomád népé, sajtból, tejből, kecske- és bárányhúsból, datolyából állott. Az időközben megváltozott gazdasági körülmények Kuwait étkezési szokásait is megváltoztatták. Kuwaitban élő külföldiek is hozzátették a maguk étkezési szokásait a valaha nomádok ősi ételkultúrájához, s így alakult ki a mai kuwaiti gasztronómia.
Kedvelt ősi étel ma is a nyárson sült bárány, a tojással töltött sült bárány. A nyárson sült bárány elkészítésének régi hagyományai vannak, s a kuwaitiak ma is ragaszkodnak hozzájuk. Nagyon fontos a bárány fűszerezése: van, aki csípős és édes pirospaprika és őrölt fahéj keverékével szereti, van, aki az őrölt szegfűborsot részesíti előnyben. A nyárson sült bárány receptjében leírt fűszerezés tehát ízlés szerint változtatható. Fontos az is, hogy sütés közben állandóan kenegessük a bárány bőrét olvasztott vajjal, mert így sül szép barnára és ropogósra. Az így elkészített bárány fogyasztásához nem szükséges az evőeszköz. A húsa olyan puha, a bőre olyan ropogós, hogy az arabok kézzel eszik. Természetesen ez a pompás nyársonsült mit sem veszít értékéből, ha szerényebb tálalásban kerül asztalunkra, mint Kuwaitban.
Kuwaitban is, mint az arab világban mindenütt, az étkezések hosszan elnyúló társadalmi összejövetelek is. Az udvarias beszélgetések kezdete mindig a házigazda és a feltálalt ételek dicséretéből áll, amit a házigazda hasonló udvariasságokkal viszonoz. Az arab étkezésnél elmaradhatatlan a kézmosásra való illatos víz, a kéztörlő kendő.

 

ELŐÉTELEK

Hirtelen sült báránymáj

Hozzávalók:

1/2 kg tisztított, kockára vágott báránymáj,
3 ek. salátaolaj,
2 ek. borecet,
só,
1 mk. őrölt köménymag,
1 ek. citromlé,
olaj a sütéshez.

Hagyjuk 2-3 órát állni a májat az olajjal, az ecettel és a sóval. Szedjük ki a pácléből a májat, és töröljük meg egy kissé. Forró olajban fedő alatt süssük 2-3 percig vagy ízlés szerint tovább. Tegyük melegített tálra, locsoljuk meg a citromlével, és szórjuk be az őrölt köménymaggal.

 

Rák rántva

Hozzávalók:

70 dkg tisztított, friss rák,
1/2 tcs. liszt,
1 púpozott mk. sütőpor,
3/4 tcs. tej,
2 tojás,
olaj a sütéshez.

Dolgozzuk össze a lisztet, sütőport, sót, tejet és tojást. Tegyünk 2 ujjnyi olajat egy nagy palacsintasütőbe. Mártsuk a rákot a fenti masszába, és forró olajban süssük 3-4 percig, vagy amíg világosbarnára sül. Vegyük ki az olajból, rakjuk itatóspapírra, és azonnal tálaljuk.

 

Bazsalikomos paradicsomsaláta

Hozzávalók:

1 fej vékony karikákra vágott vöröshagyma,
6 kis hámozott paradicsom kimagozva és vékony karikákra vágva,
3 ek. olíva- vagy salátaolaj,
1-2 ek. citromlé,
só,
2 ek. apróra vágott, friss bazsalikom
és 1 tk. finomra vágott fokhagyma.

Tegyük a hagymát jeges vízbe, hagyjuk állni 1 óráig. Öntsük le róla a vizet, és rakjuk salátástálba a paradicsommal együtt. Keverjük össze az olajat, a citromlevet és a sót, és öntsük a paradicsomra. A tetejét rakjuk körbe bazsalikommal és fokhagymával. Jól lehűtve, előételként vagy salátaként tálaljuk.

 

Párolt rák

Hozzávalók:

1 kg tisztított, friss rák,
2 púpozott ek. vaj,
1/2 tcs. víz,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
1 1/2 tk. só,
1 mk. törött bors.

A petrezselyem kivételével az összes hozzávalót pároljuk 20 percig. Szórjuk be a petrezselyemmel, és kétágú villával keverjük össze. Élénk tűzön pirítsuk 2-3 percig. Forró rizzsel tálaljuk.

 

Főtt tojás sütve

Hozzávalók:

10 dkg vaj,
6 kemény tojás,
3 salátalevél,
1-1 mk. só,
őrölt köménymag,
fahéj,
pirospaprika,
1/2 mk. cayenne-i bors,
1 ek. finomra vágott petrezselyem.

Tegyük a vajat egy akkora lábosba, hogy a 6 tojás elférjen egymás mellett. Villával szurkáljuk meg a tojást, majd a forró vajban süssük aranysárgára. Ha kész, vegyük ki a vajból, tegyük a salátalevelekre. Keverjük össze a megmaradt fűszereket, szórjuk be vele a tojást. Melegen tálaljuk.

 

Remek rántotta

Hozzávalók:

1 ek. olaj,
1 ek. reszelt vöröshagyma,
1 hámozott, kimagozott paradicsom apróra vágva,
késhegynyi frissen őrölt bors,
1 ek. finomra vágott bazsalikom,
6 ek. főtt, darált csirkemell,
6 tojás,
só.

Pirítsuk üvegesre a hagymát az olajban. Adjuk hozzá a paradicsomot, a törött borsot és a bazsalikomot. Lassú tűzön pirítsuk 2-3 percig. Kézi habverővel keverjük össze a tojást egy csipet sóval, a darált csirkehússal és a hagymás keverékkel. Öntsük teflonserpenyőbe, fedjük le, és állítsuk forró vízzel félig telt fazékba. Pároljuk a forró gőz felett, amíg a rántotta összeáll. Ha kész, tegyük forró grillsütőbe, süssük aranysárgára a tetejét.

 

Gombával töltött grillben sült paradicsom

Hozzávalók:

6 paradicsom kettévágva,
6 tk. olvasztott vaj,
késhegynyi reszelt szerecsendió,
törött bors,
só,
1 ek. reszelt vöröshagyma,
6 középnagy, apróra vágott gomba,
1 tk. finomra vágott petrezselyem,
késhegynyi zellerkrém,
6 tk. reszelt száraz sajt,
alufólia.

Teáskanállal kaparjuk ki a paradicsom magos részét. Tegyük egy serpenyőbe a vajjal, a szerecsendióval, a törött borssal, a sóval, a gombával, a hagymával és a petrezselyemmel együtt. Lassú tűzön addig főzzük, amíg a víz el nem párolog róla. Ezután pirítsuk még 1-2 percig. Töltsük meg a paradicsomot a gombás keverékkel, majd csavarjuk alufóliába, és forró grillsütőben süssük 10 percig. Ha kész, felül bontsuk ki az alufóliát, és szórjuk be sajttal a paradicsom tetejét. Addig süssük, amíg a sajt pirulni nem kezd. Tálalás előtt vegyük ki az alufóliából a paradicsomot, és rakjuk melegített tányérokra. Forrón előételként vagy körítésként tálaljuk.

 

Bárányvelő-saláta kuwaiti módon

Hozzávalók:

1/2 kg tisztított bárányvelő,
3 ek. olívaolaj,
1 ek. citromlé,
só,
törött bors,
1 mk. finomra vágott menta.

Áztassuk a velőt hideg vízben 30 percig, majd főzzük meg sós vízben. Öntsük le róla a vizet, tegyük salátástálba. Keverjük össze az összes megmaradt hozzávalót. Öntsük a velőre.

 

LEVESEK

Joghurtos uborkaleves

Hozzávalók:

5 uborka apróra vágva,
3 gerezd apróra vágott fokhagyma,
1 tk. kapor,
1 ek. citromlé,
csipetnyi cukor,
késhegynyi fehér törött bors,
só,
2 ek. salátaolaj,
8 dl joghurt,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
12 jégkocka.

A petrezselyem és a jégkocka kivételével keverjünk mindent simára a keverőben. Öntsük hűtött poharakba. Tegyük bele a jégkockákat, és szórjuk be a petrezselyemmel.

 

Marhahúsleves apró tésztával

Hozzávalók:

1 kg marhalábszár csonttal együtt, ujjnyi vastag szeletekre vágva,
1 tk. olaj,
1 tcs. apróra vágott vöröshagyma,
1/2 kg hámozott, kimagozott, apróra vágott paradicsom,
1-1 késhegynyi őrölt koriander és köménymag,
1 mk. frissen őrölt bors,
só,
2 ek. finomra vágott petrezselyem,
1 ek. finomra vágott zellerlevél,
2 l forró víz,
1 tcs. apró levestészta sós vízben kifőzve.

Pirítsuk üvegesre a hagymát az olajban. Adjuk hozzá a koriandert, a köménymagot és a borsot, pirítsuk még 1 percig. Tegyük bele a húst, a sót, a petrezselymet, a zellerlevelet és a vizet. Lassú tűzön, lefedve pároljuk, amíg a hús megpuhul, és a víz a felére elfő. Ezután tegyük a paradicsomot a levesbe, és főzzük még 10 percig. Keverjük bele a levestésztát, és azzal is főzzük még 2-3 percig. Forrón tálaljuk.

 

FŐÉTELEK

Nyárson sült bárány

Hozzávalók:

9-10 kg-os bárány,
1 nagy fej vöröshagyma reszelve,
1 tk. frissen őrölt bors,
20 dkg vaj,
1 erős nyárs,
alufólia,
1 ecset,
1 kg rizsből készült körítés,
2 ek. apróra vágott vöröshagyma,
3 ek. forrázott, darabosra vágott mandula,
2 ek. apróra vágott dió,
5 áztatott kajszibarack vékony szeletekre vágva,
késhegynyi frissen őrölt bors,
só, 6 kemény tojás félbevágva,
1 csipet őrölt koriandermag vagy fahéj,
2 csokor friss petrezselyem.

Mossuk meg jól kívül-belül a bárányt. Keverjük össze a reszelt vöröshagymát az 1 teáskanál borssal és ízlés szerinti mennyiségű sóval. Alaposan dörzsöljük be a bárányt a keverékkel. 2 órát hagyjuk állni. Ezután kenjük be vajjal a nyársat, és húzzuk fel rá a bárányt teljes hosszában. Húzzuk ki egyenesre mindkét lábát előre és hátra, és egy vékony fémszállal kössük a nyárshoz. A lábszárakat csavarjuk alufóliába. A fejet kössük a lapockák közé. Vajba mártott ecsettel kenjük be az egész bárányt. Izzó faszénparázs felett kb. 1 méterrel forgatva süssük 4 - 4 1/2 órát. Közben kenegessük a vajjal. Két óra múlva vegyük le a lábszárakról a fóliát. Ha úgy gondoljuk, hogy megsült, szúrjunk bele egy nagy zsákvarró tűt, ha a lé nem véres, vigyázva vegyük le a nyársról. Tegyük melegített, nagy, ovális ezüst- vagy réztál közepére a bárányt, kinyújtott lábakkal. Egy fél órával a fogyasztás előtt készítsük el a rizskörítést: pirítsuk üvegesre a vágott vöröshagymát 1 evőkanál olajon, pároljuk 20 percig az áztatott kajszibarackot 1 teáskanál vajon. Keverjük össze a "rizskészítés" című recept szerint készült főtt rizst a pirított vöröshagymával, a párolt kajszibarackkal, a mandulával, a dióval, a borssal és a sóval. Rakjuk az elkészített rizzsel koszorúszerűen körbe a bárányt. Ezután tegyük a félbevágott tojást a sárgájával felfelé a rizs tetejére. Szórjuk be a tojássárgáját egy kis korianderrel vagy fahéjjal. Tegyünk 1-1 szál petrezselymet a bárány és a rizs közé. Mártásokat és salátákat adhatunk mellé (csípős piros mártást, majonézt mentával).

 

Tojással töltött sült bárány

Hozzávalók:

9-10 kg-os bárány,
só,
törött bors,
6 ek. olaj,
3 fej vöröshagyma reszelve,
20-25 kemény tojás,
3 ek. finomra vágott petrezselyem.

Mossuk meg alaposan a bárányt, majd töröljük szárazra. Keverjük össze a sót, a törött borsot és a hagymát. Ezzel a keverékkel dörzsöljük be a bárányt kívül és belül. Töltsük meg a bárány belsejét a keményre főtt tojásokkal. Varrjuk be a nyílást, kötözzük össze a lábait, helyezzük nagy, mély tepsibe, és süssük 30 percig melegített, forró sütőben. Ezután csökkentsük a tüzet, és süssük közepesen meleg sütőben 1 1/2 órát. Adjuk hozzá az olajat, és locsoljuk a saját levével. Süssük még 2 - 2 1/2 órát, vagy amíg a hús megpuhul. Helyezzük egy nagy réztálra, és szórjuk be a petrezselyemmel. Rakjuk körül rizzsel.

 

Grillben sült bárányszelet

Hozzávalók:

1 - 1 1/2 kg vastag szeletekre vágott, tisztított bárányborda,
6 dkg olvasztott vaj,
4 gerezd reszelt fokhagyma,
só.

Keverjük össze a vajat, a fokhagymát és a sót. Mártsuk bele a bárányszeleteket. Tegyük a forró grillsütőbe, és süssük egy-egy oldalát 7-8 percig, közben locsoljuk a vajas keverékkel. Ha kész, rakjuk hosszúkás, melegített tálra, és öntsük rajta végig a megmaradt fokhagymás vajat.

 

Borjúborda lencsével

Hozzávalók:

1 kg darabokra vágott, tisztított borjúborda,
1/2 dl olaj,
1 fej apróra vágott vöröshagyma,
1 szál karikára vágott sárgarépa,
35 dkg áztatott lencse,
1/2 l víz,
só,
törött bors,
1 ek. paradicsompüré,
1 csipet babérlevél,
2 ek. finomra vágott petrezselyem,
1 tk. Vegeta 40.

Tegyük az olajat és a borjúbordát nagyobb tűzálló edénybe. Pirítsuk barnára, tegyük hozzá a vöröshagymát, és pirítsuk még 3 percig. Rakjuk hozzá az összes megmaradt hozzávalót. Lassú tűzön, lefedve pároljuk 1 óráig. Szükség esetén adjunk még hozzá egy kis meleg vizet. Forrón tálaljuk.

 

Birkapörkölt szilvával

Hozzávalók:

15 dkg kimagozott aszalt szilva,
3 ek. olaj,
1 kg tisztított birkacomb 3 x 3 cm-es kockákra vágva,
1/2 tcs. apróra vágott vöröshagyma,
késhegynyi sáfrány,
1/2 mk. őrölt fahéj,
törött bors,
só,
1 tk. finomra őrölt mandula,
1 kis darab velős csont,
1 ek. narancslé vagy 1 ek. citromlé,
csipet porcukor.

Áztassuk a szilvát 8 órát. Töröljük szárazra a húst, pirítsuk aranysárgára az olajban. Adjuk hozzá a hagymát, a sáfrányt, a fahéjat, a törött borsot, a sót, a mandulát és a velős csontot. Öntsünk hozzá annyi forró vizet, hogy ellepje a húst. Lassú tűzön, lefedve pároljuk 1 1/2 órát. Ekkor rakjuk hozzá a narancslét és az áztatott szilvát. Pároljuk még 40 - 50 percig. Forró rizzsel tálaljuk.

 

Nyárson sült báránykaraj töltve

Hozzávalók:

Két 1 kg-os tisztított báránykaraj úgy vágva, hogy a kiálló bordákból 2 ujjnyi rajta maradjon,
1/2 dl olaj,
1 ek. reszelt vöröshagyma,
1 mk. frissen őrölt bors,
só,
60 dkg apró gombafej párolva,
1 ek. finomra vágott petrezselyem.

Kenjük be a karaj belső oldalát az olajjal és a hagymával. Szórjuk be a törött borssal és a sóval. Tegyük a két karajt egymásra úgy, hogy a két karaj közötti rész üreget alkosson. Vékony fémszállal öt helyen kössük körül. Az üregen keresztül húzzuk fel a nyársra. Izzó parázs felett forgatva süssük 1 1/2 órát. Közben locsoljuk a maradék hagymás olajjal. Ha a hús puha, távolítsuk el a fémszálakat, és töltsük meg az üreget a párolt gombával, majd szórjuk be a petrezselyemmel. Rakjuk meg egy pecsenyéstál közepét forró rizzsel, tegyük a tetejére a töltött karajt.

 

Barackos báránysült

Hozzávalók:

1 kg tisztított, kockára vágott, kissé zsíros bárányhús,
2 ek. borecet,
2 ek. olaj,
1 tk. só,
1 mk. frissen őrölt bors,
1/2 kg kimagozott kajszibarack.

Tegyük tűzálló edénybe a húst, az ecetet, az olajat, a törött borsot és a sót. Hagyjuk állni 2 óráig. Húzzunk minden grillpálcikára felváltva a húsból és a kajszibarackból. Rakjuk forró grillsütőbe, és süssük 15-20 percig. Forrón tálaljuk.

 

Parázson sült csirke

Hozzávalók:

3 fiatal, tisztított csirke félbevágva,
1/2 dl olíva- vagy salátaolaj,
1 citrom leve,
3 gerezd reszelt fokhagyma,
1 tk. pirospaprika,
só,
narancs- vagy citromhéj.

A csirke és a narancshéj kivételével keverjük össze az összes hozzávalót. Dörzsöljük be vele a félbevágott csirkéket. Tegyük egy nagy tűzálló vagy porcelán edénybe. Fedjük le, és hagyjuk állni 3 óráig. Izzó parázson süssük barnára a csirkét. Közben locsoljuk a páclével. Mielőtt levennénk, szórjuk a narancshéjat a parázsra, így a csirke bőre kellemesen illatossá válik. Tegyünk kb. 1 liter főtt, forró rizst egy ezüst- vagy réztál közepére kúp alakban. Szórjuk be petrezselyemmel. Rakjuk körbe a rizst a fél csirkékkel úgy, hogy minden fél csirke közé 2-3 ek. sárgarépás narancssalátát tegyünk.

 

Sült csirke rózsaszirommal

Hozzávalók:

1 1/2 kg-os tisztított csirke,
4 dkg olvasztott vaj,
1 ek. méz,
1 csipet kakukkfű,
1 csipet őrölt köménymag,
só,
1 tk. finomra vágott petrezselyem,
5-6 illatos rózsaszirom,
2 tk. apróra vágott pisztácia vagy mandula,
olaj vagy vaj a sütéshez.

Vékony pengéjű kés hegyével szurkáljuk meg a csirke mellét és a combját. Keverjük össze a vajat a mézzel, a köménymaggal és a sóval. Dörzsöljük be vele kívül-belül a csirkét, majd szórjuk a belsejébe a petrezselymet, a rózsaszirmot, és öntsük bele a megmaradt mézes vajat. Tűzzük össze a nyílásokat, és a szokásos módon, forró olajban süssük puhára a csirkét. Ha kész, szórjuk be a pisztáciával. Forró rizzsel és fejes salátával tálaljuk.

 

Beduin pörkölt tésztával (Margog)

Hozzávalók:

1 1/2 dl salátaolaj,
1 tcs. vékony szeletekre vágott vöröshagyma,
1 kg apró kockákra vágott báránycomb,
1 - 1 1/2 tk. só,
1-1 késhegynyi őrölt kömény- és koriandermag,
1 mk. frissen őrölt bors, 1/2 kg hámozatlan cukkini,
1/2 kg nagy darabokra vágott paradicsom,
1 ek. paradicsompüré,
1/2 liter forró víz vagy marhahúsleves.
Tészta:
5 ek. liszt,
csipetnyi sütőpor,
2 mk. cukor,
1-1 késhegynyi sáfrány és só,
víz.

Hevítsük forróra az olajat. Tegyük bele a hagymát, és pirítsuk üvegesre. Rakjuk hozzá a kömény- és koriandermagot, a borsot. Lassú tűzön, állandóan kevergetve pirítsuk még 2-3 percig. Tegyük bele a húst, pirítsuk világosbarnára. Sózzuk meg, tegyük hozzá a cukkinit, a paradicsomot és a paradicsompürét. Keverjük jól össze, és öntsük egy cserépedénybe. Fedjük be. Közepesen meleg sütőben süssük kb. 35-40 percig, vagy amíg a hús majdnem megpuhul.
Tészta: Készítsünk egy kis hideg vízzel közepesen kemény tésztát, jól dolgozzuk ki. Nyújtsuk ki gyufaszál vastagságúra. Vágjuk fel ízlés szerint három- vagy négyszögekre, és borítsuk be vele a pörkölt tetejét. Fedjük be az edényt, tegyük vissza a sütőbe, és addig süssük, amíg a hús teljesen meg nem puhul. Vegyük le a fedőt, és hagyjuk még 5 percig a sütőben. Kemény tojással, forró rizzsel, salátákkal tálaljuk.

 

Bárányhús tejes rizzsel

Hozzávalók:

2 kg tisztított báránycomb,
víz,
1 tcs. apróra vágott vöröshagyma,
3 szem szegfűszeg,
1 tk. só,
1/2 tk. frissen őrölt bors,
2 tcs. rizs,
2 tcs. víz,
2 1/2 tcs. tej,
5 ek. olvasztott samna vagy vaj,
1 ek. finomra vágott petrezselyem.

Tegyük a húst lábosba, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje. Sózzuk meg. Lassú tűzön, lefedve pároljuk 40 percig, ezután tegyük bele a hagymát, a szegfűszeget és a borsot. Addig főzzük, amíg a hús meg nem puhul. Közben folyó víz alatt mossuk meg a rizst. Szűrőben csurgassuk le, majd lassú tűzön, lefedve főzzük puhára a vízzel összekevert tejben. Tegyük melegített pecsenyéstálra, locsoljuk meg a samnával (vagy a vajjal), és szórjuk be a petrezselyemmel. Rakjuk a tetejére a párolt húst.

 

MÁRTÁSOK, KÖRETEK

Mentás majonéz

Hozzávalók:

2 dl majonéz,
1 tk. mustár,
1 mk. citromlé,
1 ek. finomra vágott menta.

Keverjük össze az összes hozzávalót. Báránysültek mellé adjuk.

 

Csípős piros mártás

Hozzávalók:

1 tcs. ketchup,
1/2 ek. citromlé,
10 csepp tabascomártás,
csipet cayenne-i bors.

Keverjük össze az összes hozzávalót. Nyársonsültekhez ajánlom.

 

SALÁTÁK

Endíviasaláta

Hozzávalók:

4 megtisztított, csíkokra vágott endívia,
1/2 fejes saláta csíkokra vágva,
5 ek. olívaolaj,
2 ek. citromlé,
törött bors,
só.

Tegyük egy tálba az endíviát és a fejes salátát. Keverjük össze az olajat, a citromlevet, a sót és a törött borsot, majd öntsük a salátára.

 

Spárgatök-saláta

Hozzávalók:

1 l sós vízben megfőzött, kis méretű, hosszú újtök,
2 ek. olíva- vagy salátaolaj,
1 ek. citromlé,
csipet porcukor,
késhegynyi porrá zúzott gyömbér,
1 ek. paradicsompüré,
só,
4 ek. víz.

Vágjuk a tököt 1 cm vastag karikákra. Tegyük serpenyőbe a megmaradt hozzávalókat. Lassú tűzön, lefedve pároljuk 5 percig. Öntsük le vele a tökkarikákat. Hagyjuk kihűlni. Sült húsok mellé való.

 

Sárgarépás narancssaláta

Hozzávalók:

3 szál tisztított, reszelt sárgarépa,
2 kis hámozott, gerezdekre szétszedett narancs,
1/2 citrom leve,
1 1/2 tk. porcukor,
csipet gyömbér,
1 késhegynyi őrölt fahéj.

Fejtsük le a narancsgerezdeket borító hártyát. Tálalás előtt tegyük a reszelt sárgarépát kúp alakban egy egyszínű lapostányér közepére. Rakjuk körül a narancsgerezdekkel. Keverjük össze a citromlevet a cukorral és a gyömbérrel. Öntsük le vele a sárgarépát. Szórjuk be az egészet a fahéjjal.

 

DESSZERTEK ÉS EGYÉB

Rizspuding kókuszos öntettel

Hozzávalók:

2 tcs. rizs,
1 l víz,
8 ek. cukor,
1 1/2 tcs. kókuszreszelék,
1/2 tcs. forró víz,
1/2 tcs. cukor,
1 ek. citromlé,
1 csepp mandulaeszencia,
10 dkg forrázott, darált mandula.

Mossuk meg jól a rizst, majd hideg vízben áztassuk 1 órát. Öntsük le róla a vizet, és hagyjuk lecsurogni. Forraljuk fel a vizet a 8 evőkanál cukorral, keverjük össze a tejjel és a rizzsel. Lassú tűzön főzzük 50 percig, vagy amíg elpárolog a víz. Borítsuk kerek tálra, tegyük félre. Forrázzuk le a kókuszreszeléket, hagyjuk 4 órát állni. Öntsük le róla a kókuszos tejet, de ne nyomkodjuk. Adjunk a kókuszos tejhez még annyi vizet, hogy kb. 1/2 dl legyen. Tegyük bele a megmaradt cukrot és a citromlevet, és lassú tűzön főzzük, amíg a szirup egy kissé besűrűsödik. Öntsük hozzá a kókuszreszeléket, és pároljuk állandóan kevergetve, hogy le ne égjen. Ha sűrűsödni kezd, keverjük bele a mandulát és a mandulaeszenciát, főzzük még 1-2 percig, azután vegyük le a tűzről. Fakanállal addig keverjük, amíg ki nem hűl. Öntsük le vele a rizspudingot.

 

Fügekrém

Hozzávalók:

10 szem vékonyra vágott préselt füge,
5 dkg apróra vágott dióbél,
ugyanennyi apróra vágott mandula,
3 ek. porcukor,
1 csomag vaníliás cukor,
1 1/2 púpozott ek. vaníliás pudingpor,
4 dl tej,
3 tcs. tejszínhab,
6 dióbél.

Keverjük össze a fügedarabokat, a diót, a mandulát, a por- és vaníliás cukrot a tejjel. Lassú tűzön, állandóan kevergetve főzzük 10 percig. Keverjük össze a pudingport 3 evőkanál vízzel. Öntsük a fügés masszához, állandóan keverve forraljuk fel. Vegyük le a tűzről, fedjük le, és hagyjuk kihűlni, majd keverjük össze a tejszínhabbal. Tegyük hűtött poharakba, és díszítsük egy-egy fél dióval.

 

Préselt füge joghurttal

Hozzávalók:

20 dkg préselt füge,
narancslé,
1 csipet reszelt narancshéj,
2 doboz gyümölcsízű joghurt.

Fogyasztás előtt 24 órával tegyük tűzálló tálba a fügéket a reszelt narancshéjjal, és öntsünk rá annyi narancslevet, hogy ellepje. Rakjuk hűtőszekrénybe. 12 óra múlva fordítsuk meg a fügéket. Tálalás előtt rakjuk a megduzzadt fügét piramisszerűen egy kis üvegtálba, öntsük le a hideg gyümölcsjoghurttal. Azonnal fogyasszuk.

 

Héjában sült banán

Hozzávalók:

6 egyforma nagy, szép, sárga héjú banán,
1 ek. méz,
1 mk. őrölt fahéj,
1-2 tk. citromlé.

Félig húzzuk le a banán héját, és a banánt húzzuk ki a héjából. Rakjuk félre a héjakat. Tegyük üvegtálba a banánt, és villával nyomjuk szét. Adjuk hozzá a mézet, a fahéjat és a citromlevet. (Ízlés szerint még fűszerezhetjük.) Keverjük jól össze, és töltsük meg a héjakat a banános masszával. Csavarjuk alufóliába, és tegyük izzó parázs közé. A banán nagyságától függően 5-7 percig süssük. Ha kész, bontsuk ki egy kissé az alufóliát (vigyázzunk, nehogy a gőztől megégjünk!). Tálaljuk fatálon.

 

Mandulatej

Hozzávalók:

15 dkg darált mandula,
3 dl víz,
egy batisztzacskó.

Tegyük a mandulát a batisztzacskóba, azt pedig egy tűzálló edénybe. Öntsük rá a vizet, és hagyjuk 6 órát állni. Közben forgassuk, és nyomkodjuk ki a zacskón keresztül a mandulatejet. Frissen krémek és üdítő italok készítésére használható.

 

Mandulatejes üdítő ital

Hozzávalók:

4 1/2 dl víz,
1/4 kg cukor,
mandulatej,
jeges víz.

Készítsünk vastag szirupot a vízből és a cukorból. Ha kész, hűtsük le. Fogyasztás előtt öntsünk minden pohárba ízlés szerint a szirupból, a mandulatejből és a jeges vízből. Szalmaszállal tálaljuk.

 

Koktélsajtgombóc

Hozzávalók:

10 dkg márványsajt apróra tördelve,
2 ek. krémsajt,
késhegynyi ajóka,
1 csipet cayenne-i bors,
darabosra vágott, pirított földimogyoró.

A mogyoró kivételével keverjük össze az összes hozzávalót. Készítsünk a masszából cseresznye nagyságú gombócokat. Forgassuk meg a mogyoróban, szúrjunk mindegyikbe koktélpálcikát. Tálaljuk lapos kistányérokon. Ital mellé adjuk.

 

Szezámmag cukorral

Hozzávalók:

3 ek. száraz szezámmag,
1 1/2 ek. cukor.

Mozsárban zúzzuk finom porrá a szezámmagot és a cukrot. Saláták, desszertek ízesítésére használják.