Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« katalógus
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Horváth Boldizsárné
IRAKI RECEPTEK
Húsz ország konyhája, Európa, 1985, 249-262. oldal
Elektronikus kiadás: Terebess Ázsia E-Tár

A mai Irak, azelőtt Mezopotámia az egyik nagy kultúra bölcsője volt a Tigris és Eufrátesz völgyében. Az elsüllyedt kultúra magával vitte étkezési szokásainak titkait is. E termékeny területen új kultúrák alakultak ki, s belőlük a perzsa kultúra és híres konyhaművészete. Később ez lett az alapja a bagdadi gasztronómiának, amely az egész Közel-Keleten kedveltté vált. A mai iraki étkezési szokásokban a görög, a török és a francia hatások talán jobban észlelhetők, mint a többi közel-keleti országban, bár legtöbb ételük hasonló a szomszédos arab országok ételeihez.
A Tigrisben és az Eufráteszben egy pisztránféle, jóízű halat fognak, abból készül az irakiak kedves étele, a "maszguf", vagyis roston sült hal. Különleges ízének titka, hogy sütés közben kissé füstös lesz.
Aki szereti a halat és az olajbogyót, annak azt a mérsékelten fűszerezett, de pikáns ízű iraki előételt ajánlanám, amely "Hideg hal paradicsommártásban" címmel szerepel a receptek között. Tálalás előtt 5-6 órával elkészíthető. Hidegen előételként, melegen pedig rizzsel vagy burgonyapürével ízletes főételként is tálalható.
Népszerű iraki étel a hússal töltött burgonyagombóc is. A bárányhúst darált csirkehússal is helyettesíthetjük, az őrölt fahéj helyett 1 késhegynyi frissen őrölt borsot és 1 tk. finomra vágott petrezselymet is tehetünk bele.
Egy kedves iraki házaspárnál a sült bárány mellé színpompás látványt nyújtó zöldféléket ettünk vacsorára. Ez a keleti ízekben gazdag körítés rendkívül népszerű az egész arab világban. De Marokkó egyesvidékein, mondjuk Fezben, elképzelhetetlennek tartják a zöldségfélék pirítását, az iraki háziasszony pedig tálalás előtt állandóanlocsolgatva megpirította a grillsütőben, s mielőtt a sütőbe rakta volna, kétágú villával úgy rendezte el a különböző színű főzelékféléket, hogy a legjobban érvédnyesüljenek. Az itthoni háziasszony a nyári zöldségszezonban karfiolból, zöldbabból,paradicsomból, paprikából, finomra vágott petrezselyemből és zellerlevélből is elkészítheti ezt az ételt. Fűszerezheti őrölt köménymaggal, pirospaprikával, babérlevéllel. Hidegen fogyasztva olajbogyó is adható hozzá.
Irak a világ egyik legnagyobb datolyatermelője. A nálunk kapható préselt datolya megfelelő a könyv datolyás desszertjeinek elkészítéséhez.
Irakban terítenek európai módra, és terítenek az egész Közel-Keleten kedvelt alacsony asztalon. Rendszerint az összes ennivalót egyszerre az asztalra teszik. Gyakran egy-egy gyönyörűen kidolgozott réz- vagy ezüsttál is az asztalra kerül, no meg az elmaradhatatlan arab kávé.

 

ELŐÉTELEK

Hideg hal paradicsomos mártásban

Hozzávalók:

1 kg tisztított busa,
olaj a sütéshe,
1 dl olívaolaj,
1 nagy fej vöröshagyma karikára vágva,
2 gerezd reszelt fokhagyma,
2 kimagozott, húsos zöldpaprika kis darabokra vágva,
1/2 kg hámozott, kimagozott paradicsom,
1 ek. paradicsompüré,
1 ek. citromlé,
só,
törött bors,
1 dl víz,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
6 fekete és 6 zöld olajbogyó.

Sózzuk meg a halat, és hagyjuk állni 1 órát. Tegyük az olajat hosszú zománcozott tepsibe, süssük pirosra a hal mindkét oldalát. Vegyük ki az olajból, és tegyük melegített tálra. Pirítsuk aranysárgára az olívaolajban a vörös- és a fokhagymát és a paprikadarabokat. Adjuk hozzá a friss paradicsomot és a paradicsompürét, a törött borsot, a sót, a vizet és a citromlevet. Lassú tűzön, lefedve pároljuk 10 percig. Tegyük a halat újra a tepsibe a sütőolaj nélkül, öntsük rá a fenti mártást és a fele olajbogyót. Fedjük le, és rakjuk forró sütőbe. Süssük 15-20 percig. Tálalás előtt öntsük rá a maradék olajbogyót, szórjuk meg a petrezselyemmel.

 

Bagdadi roston sült pisztráng

Hozzávalók:

6 pisztráng,
1/2 tcs. liszt,
frissen őrölt bors,
1 tk. só,
1 ek. olaj,
15 dkg vaj felolvasztva,
3 ek. apróra vágott mogyoró,
1/2 ek. citromlé,
1-1 ek. finomra vágott petrezselyem és zellerlevél,
csipet reszelt szerecsendió.

Mossuk meg jól folyó víz alatt a pisztrángot, majd töröljük szárazra. Keverjük össze a lisztet a borssal és a sóval. Forgassuk meg benne a halat. Kenjük be az olajjal a grillrácsot, és izzó parázs felett süssük a hal egy-egy oldalát a nagyságától függően 7-8 percig. Közben locsoljuk a vaj felével. Pirítsuk aranysárgára a mogyorót a megmaradt vajban. Ezután adjuk hozzá a citromlevet, a petrezselymet, a zellerlevelet és a szerecsendiót. Pároljuk 3 percig. Tegyük a pisztrángot melegített, egyszínű, lapos tálra, és öntsük le a vajas mártással. Forrón tálaljuk.

 

Bagdadi zöldséges omlett

Hozzávalók:

1 hámozott padlizsán apró kockákra vágva,
2 ek. olívaolaj,
3 gerezd apróra vágott fokhagyma,
1 kimagozott paradicsompaprika apróra vágva,
1/4 kg hámozott, kimagozott paradicsom apróra vágva,
1 ek. apróra vágott olajbogyó,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
törött bors,
1 tcs. párolt zöldborsó,
só,
6 tojás,
2 ek. tej,
5 dkg forró vaj.

Tegyük szűrőbe a padlizsánt, sózzuk meg, és hagyjuk 30 percig állni. Rakjuk az olajat, a fokhagymát, a paradicsompaprikát egy nagyméretű serpenyőbe, pirítsuk 5 percig. Tegyük hozzá a padlizsánt, a paradicsomot és a törött borsot. Lassú tűzön, lefedve fonnyasszuk 25 percig. Rakjuk hozzá a zöldborsót, és pirítsuk, amíg elpárolog a lé. Vegyük le a tűzről, keverjük össze az olajbogyóval és a petrezselyemmel. Tegyük félre. Habverővel keverjük össze a tojást és a tejet. Tegyük a fele vajat serpenyőbe, öntsük a tojást a forró vajba. Csökkentsük a tüzet, rakjuk a zöldséges masszát az omlettre, villával gyorsan kenjük szét a tetején. Emeljük fel egy kissé az omlett egyik oldalát, és rakjuk alá a megmaradt vajat. Tálalás előtt öntsünk rá még egy kis olvasztott vajat.

 

LEVESEK

Citromos csirkehúsleves

Hozzávalók:

1/2 kg megtisztított csirkeaprólék,
1 1/2 l víz,
1 szál póréhagyma,
2 gerezd fokhagyma,
2 ek. apróra vágott zellerlevél,
2 csirkehúsleves-kocka,
frissen őrölt bors,
só,
2 ek. citromlé,
2 tojássárgája,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
6 ek. főtt rizs.

Lassú tűzön, lefedve főzzük a csirkeaprólékot a póré- és fokhagymával és a zellerlevéllel a vízben, amíg meg nem fő a hús. Szűrjük le, öntsük vissza az edénybe, tegyük bele a leveskockát és a csontról lefejtett húst. Főzzük még 5 percig. Keverjük össze a tojássárgáját a citromlével és egy kis levessel. Húzzuk a leveses fazekat a tűzhely szélére, és fakanállal keverjük bele a tojásos keveréket. Rakjuk bele a rizst, a petrezselymet és a törött borsot. Forrón tálaljuk.

 

Baszrai zöldborsópüré-leves

Hozzávalók:

2 tcs. friss zöldborsó,
1 1/4 l víz, 2 szál újhagyma apróra vágva,
2 ek. Vegete 40.,
só,
törött bors,
2 ek. margarin,
1 ek. liszt,
1 ek. finomra vágott menta.

Lassú tűzön, lefedve pároljuk a vízben a zöldborsót és a hagymát, amíg a zöldborsó megpuhul. Vegyük le a tűzről, és hagyjuk kihűlni. Öntsük a keverőbe a Vegetával, a sóval és a törött borssal együtt. Készítsünk világos rántást a vajból és a lisztből, keverjük el a péppel, majd forraljuk fel. Szórjuk be a mentalevéllel. Forrón tálaljuk.

 

FŐÉTELEK

Hússal töltött burgonyagombóc

Hozzávalók:

1/2 kg héjában főtt, hámozott burgonya,
1 tojás,
3 ek. liszt,
csipetnyi sütőpor,
törött bors,
só,
1 ek. olaj,
2 ek. reszelt vöröshagyma,
1 tcs. darált bárányhús,
1 tk. finomra vágott petrezselyem,
só, törött bors,
1/2 mk. őrölt fahéj,
3 ek. víz,
1 tojássárgája,
1/2 tcs. zsemlemorzsa,
3 ek. vaj.

Törjük át szitán a burgonyát. Rakjuk hozzá a tojást, lisztet, sütőport, törött borsot, sót. Gyúrjuk össze, és tegyük félre. Pirítsuk üvegesre a hagymát az olajban. Adjuk hozzá a húst, a petrezselymet, a sót, a törött borsot, a fahéjat és a vizet. Pároljuk 10 percig, majd adjuk hozzá a tojássárgáját, keverjük össze. Vegyük le a tűzről, hagyjuk kihűlni. Nyújtsuk ki a burgonyás tésztát, vágjuk akkora kockákra, hogy a közepén elférjen egy teáskanálnyi a húsos masszából. Készítsünk belőle tojás nagyságú gombócokat, forgassuk meg a zsemlemorzsában, és süssük ki forró vajban világosbarnára. Forrón tálaljuk.

 

"Maszguf" I. (grillben sült hal)

Hozzávalók:

2 kg filézett hal nagy darabokra vágva,
1/2 dl olaj,
1 citrom leve,
1 gerezd szétnyomott fokhagyma,
1/2 babérlevél,
1 tk. majoránna,
1/2 tk. rozmaring,
1 késhegynyi frissen őrölt bors,
só.

Keverjük össze az összes hozzávalót, és hagyjuk állni 1 órát. Közben forgassuk a haldarabokat a páclében. Húzzuk fel a haldarabokat a grillpálcikákra, és izzó parázson vagy grillsütőben süssük barnára és puhára.

 

"Maszguf" II. (fokhagymás pisztráng)

Hozzávalók:

6 tisztított pisztráng,
10 dkg vaj felolvasztva,
3 gerezd reszelt fokhagyma,
1/2 mk. őrölt fehér bors,
só,
2 szál száraz olasz kapor,
2 ek. finomra vágott petrezselyem.

Kenjük be a pisztráng belsejét vajjal, majd a fokhagymával. Szórjuk be a borssal, sóval és a fele petrezselyemmel. Sózzuk meg a halat kívülről, mártsuk olvasztott vajba, tegyük izzó parázs fölé a rácsra, majd szórjuk az olasz kaprot a parázsra. Süssük ropogósra a halat. Ha kész, rakjuk a halat "fejtől-faroktól" szorosan egymás mellé egy négyszögletes, rozsdamentes, lapos fémtálra. Szórjuk be a megmaradt petrezselyemmel. Ízlés szerint citromszeletekkel díszíthetjük.

 

Csirkemell kurkumával

Hozzávalók:

6 tisztított csirkemell,
1 ek. olaj,
3 dl forró víz,
1 húsleveskocka,
2 egész kardamomimag hüvelyestül,
1 mk. porrá zúzott kurkuma,
csipet reszelt citromhéj,
1 1/2 ek. citromlé,
1/2 tk. frissen őrölt bors,
só,
1 ek. finomra vágott petrezselyem,
1 ek. pisztácia.

Tegyük az olajat, a forró vizet és a húsleveskockát vastag fenekű lábosba. Főzzük 10 percig. Keverjük össze a kurkumát a citromlével és 2-3 evőkanál vízzel, majd habarjuk a levesbe. Adjuk hozzá a kardamomimagot és a csirkemellet. Lassú tűzön, lefedve főzzük megint 10 percig. Tegyük bele a sót és a borsot. Addig pároljuk, amíg a hús meg nem puhul, és sárga színű nem lesz. Közben kétágú villával mozgassuk, nehogy leégjen. Szükség szerint öntsünk hozzá 2-3 ek. meleg vizet. Tegyük melegített tálra, szórjuk be a petrezselyemmel és a pisztáciával. Melegen vagy hidegen tálaljuk.

 

Muszaka (rakott burgonya)

Hozzávalók:

1 kg hámozott, vastag szeletekre vágott burgonya,
olaj a sütéshez,
1/2 kg kétszer darált hús,
1 ek. reszelt vöröshagyma,
2 tk. pirospaprika,
késhegynyi törött bors,
só,
1/2 dl olaj,
1 1/2 dl joghurt,
1 tojássárgája,
1 tojásfehérjének keményre felvert habja,
2 ek. reszelt sajt.

A burgonyaszeleteket forró olajban süssük majdnem puhára. Keverjük össze a húst a hagymával, a pirospaprikával, a törött borssal és a sóval. Pirítsuk 20 percig a 1/2 dl olajon. Rakjunk egy tűzálló tepsibe egy sor sült burgonyát, majd erre a darált húst, fedjük be a megmaradt sült burgonyával. Keverjük a joghurtba a tojássárgáját és a sajtot, majd a tojásfehérje habját, és öntsük a burgonyára. Tegyük a muszakát közepesen meleg sütőbe, és süssük 25 percig. Tálaljuk a tepsiben fejes salátával.

 

Bagdadi húsos, burgonyás gombóc

Hozzávalók:

1/2 kg kétszer darált hús,
1/4 kg héjában főtt burgonya meghámozva,
1/2 mk. törött bors,
késhegynyi őrölt köménymag,
1 tk. reszelt vöröshagyma,
2 tk. finomra vágott petrezselyem,
1 habosra felvert tojás,
só,
liszt,
olaj a sütéshez.

Törjük át sűrű szitán a burgonyát. 2-3 percig keverjük a hússal, törött borssal, köménymaggal, hagymával, petrezselyemmel, tojással és a sóval. Készítsünk belőle dió nagyságú gombócokat. Forgassuk meg a lisztben, és forró olajban süssük barnára.

 

Moszuli piláf

Hozzávalók:

2 tcs. rizs,
8 dkg vaj,
4 tcs. víz,
1 húsleveskocka,
1 tk. Vegeta 40.,
1 tk. finomra vágott petrezselyem,
törött bors.

Mossuk meg folyó víz alatt a rizst, tegyük 1 l hideg vízbe, sózzuk meg. Áztassuk 1/2 órát, ezután öntsük le róla a vizet, öblítsük le. Szűrőben csurgassuk le. Készítsünk levest a 4 teáscsésze vízből, a húsleveskockából és a Vegetából. Közben olvasszuk fel a vajat, tegyük bele a rizst, szárítsuk 2-3 percig, de ne pirítsuk. Ha elforrt volna a leves, egészítsük ki 4 teáscsészényi meleg vízzel, és öntsük a rizsre. Lassú tűzön, lefedve pároljuk, amíg a rizs megpuhul. Tálalásig tartsuk langyos sütőben.

 

Bagdadi rizses hús

Hozzávalók:

1/2 kg kockára vágott marhahús,
1/2 dl olíva- vagy salátaolaj,
1 fej apróra vágott vöröshagyma,
2 paradicsom nagy darabokra vágva,
1/2 mk. törött bors,
só,
1 apróra összemorzsolt babérlevél,
2 tcs. jó minőségű rizs,
4 tcs. forró víz,
1 ek. paradicsompüré,
1/2 mk. porrá zúzott kurkuma,
1 újtök karikára vágva,
1 ek. finomra vágott petrezselyem.

Mossuk meg jól a rizst, majd hideg vízben áztassuk 1/2 órát. Pirítsuk a húst 2 percig a fele olajon. Adjuk hozzá a hagymát, pirítsuk üvegesre. Ezután rakjuk hozzá a fűszereket, a rizst és a paradicsomot. Pirítsuk 5 percig. Öntsük bele a forró vizet. Lassú tűzön pároljuk 20 percig. Ezalatt tegyük serpenyőbe a megmaradt olajat, a paradicsompürét és a tököt, fedjük le, és pároljuk 15 percig. Ha kész, keverjük össze a rizses hússal, és tűzálló tepsiben közepesen meleg sütőben szárítsuk 10-15 percig. Tálaljuk a tepsiben, ízlés szerint joghurtos uborkasalátával.

 

Bagdadi pirított máj

Hozzávalók:

1/2 kg borjúmáj vékony szeletekre vágva,
liszt,
törött bors,
késhegynyi őrölt koriander- és köménymag,
1/2 tk. só,
2 dl joghurt,
1 gerezd reszelt fokhagyma,
olaj a sütéshez.

Keverjük össze a lisztet a törött borssal, a korianderrel és a köménymaggal. Forgassuk meg benne a májszeleteket, majd forró olajban süssük a máj egy-egy oldalát 1-2 percig. Vegyük ki az olajból, tegyük melegített, díszítetlen, mázas cseréptálra. Keverjük bele a fokhagymát a joghurtba, és öntsük a joghurtot két mély cseréptálkába. Mártogassuk bele a májat.

 

Száraz pörkölt (Marak)

Hozzávalók:

2 1/2 ek. zsíros farkú birka faggyújából készült zsír vagy olaj,
1 tcs. apróra vágott vörös- és 2 gerezd fokhagyma,
1 kg nagy kockákra vágott birkahús,
2 1/2 tk. őrölt koriandermag,
1 tk. enyhén csípős pirospaprika,
1/2 kg nagy darabokra vágott paradicsom,
1 kicsutkázott, hegyes zöldpaprika vékony karikákra vágva,
1 1/2 tk. só,
1 tk. finomra vágott zellerlevél,
1 tcs. joghurt.

Tegyük vastag fenekű lábosba a zsírt, és pirítsuk rajta üvegesre a hagymát és a fokhagymát. Rakjuk bele a húst és az őrölt koriandert. Állandóan kevergetve pirítsuk a húst barnára. Keverjük össze a piros- és a csöves paprikával, a paradicsommal és a sóval. Lassú tűzön, lefedve főzzük, amíg a hús meg nem puhul. Közben keverjük. Ha kész, tálaljuk melegített pecsenyéstálban. Szórjuk be a tetejét a zellerlevéllel. Adjuk mellé a joghurtot és ízlés szerint rizst vagy burgonyát.

 

Húsos bámia

Hozzávalók:

1 kg tisztított bámia,
növényi olaj a sütéshez,
80 dkg báránycomb apró kockákra vágva,
1/2 kg hámozott, kimagozott paradicsom,
1/2 citrom leve,
2 mk. frissen őrölt bors,
1 mk. nagyon csípős pirospaprika,
1 késhegynyi őrölt szegfűszeg,
csipetnyi cukor,
2 tk. só,
1 tk. finomra vágott zellerlevél.

Vágjuk le a bámia szárát. Forró olajban süssük 1-2 percig. Ha kisütöttük, rakjunk egy sort egy kerek tűzálló edény aljára. Ezt szórjuk be egy kevés hússal úgy, hogy a közepére több kerüljön. Folytassuk, amíg elfogy a bámia és a hús. A megmaradt hozzávalókat rakjuk a keverőgépbe, keverjük habosra, öntsük a húsra. Fedjük le az edényt, tegyük közepesen meleg sütőbe, és süssük kb. 1 órát, vagy amíg a hús megpuhul. Forró rizzsel vagy burgonyapürével tálaljuk.

 

Rizs lencsével (Kitri)

Hozzávalók:

20 dkg lencse,
2 tcs. rizs,
1/2 dl növényi olaj,
4 gerezd, kés lapjával szétnyomott fokhagyma,
1 szál újhagyma vékony karikákra vágva,
2 mk. porrá zúzött kurkuma,
1 hámozott, kimagozott paradicsom,
1 púpozott tk. paradicsompüré,
1 késhegynyi frissen őrölt bors,
1 tk. só,
6 dl marhahúsleves,
1 tk. finomra vágott petrezselyem.

Főzzük puhára a lencsét. Szűrőben csurgassuk le. Folyó víz alatt mossuk meg a rizst. Tegyük félre. Öntsük az olajat vastag fenekű lábosba. Tegyük bele az újhagymát és a fokhagymát, és pirítsuk üvegesre. Rakjuk hozzá a kurkumát, a paradicsomot, a paradicsompürét és a borsot. Állandóan kevergetve pirítsuk 3-4 percig. Ezután tegyük bele a lencsét és a rizst. Pirítsuk még 2 percig, közben keverjük. Tegyük bele a megmaradt hozzávalókat. Lassú tűzön, lefedve pároljuk, amíg a rizs meg nem puhul. Szükség esetén adjunk hozzá még egy kis vizet. Ha kész, vegyük le a tűzről, konyharuhával takarjuk be az edényt, és hagyjuk 5 percig állni. A jól készített kitri úgyszólván semmi folyadékot nem tartalmaz, a lencse és a rizsszemek külön-külön állnak. Fejes salátát ajánlok mellé.

 

SALÁTÁK

Paradicsomsaláta juhsajttal

Hozzávalók:

4 hámozott, kimagozott paradicsom szeletekre vágva,
3 szál újhagyma apróra vágva,
4 szem piros retek karikára vágva,
6 fekete és 6 zöld olajbogyó,
15 dkg reszelt juhsajt,
3 ek. olívaolaj,
1 ek. citromlé,
törött bors,
só,
1/2 mk. szurokfű.

Keverjük össze az összes hozzávalókat. Hidegen tálaljuk.

 

Baszrai uborkasaláta

Hozzávalók:

3 hámozott csemegeuborka karikára vágva,
2 gerezd reszelt fokhagyma,
csipet frissen őrölt bors és koriandermag,
3 dl joghurt,
1 ek. finomra vágott mentalevél,
pirospaprika.

Sózzuk meg az uborkát, és hagyjuk 20 percig állni. Tegyük salátástálba a fokhagymával, a borssal, a korianderrel, a mentalevéllel, a sóval és a joghurttal együtt. Keverjük jól össze, és szórjuk be a tetejét pirospaprikával. Jól lehűtve tálaljuk.

 

MÁRTÁSOK, KÖRETEK

Joghurtos mártogató sültekhez

Hozzávalók:

2 dl joghurt,
1 ek. tejfel,
1 ek. apróra vágott metélőhagyma,
1 tk. bazsalikom,
só,
1 mk. nagyon csípős pirospaprika.

Keverjük össze az összes hozzávalót, és jól lehűtve tálaljuk.

 

Paradicsommártás

Hozzávalók:

1/2 kg érett, hámozott, kimagozott paradicsom,
3 gerezd reszelt fokhagyma,
1 csipet apróra vágott friss bazsalikom,
1/4 tcs. olívaolaj,
1 tk. só,
késhegynyi törött bors,
csipetnyi cukor.

Keverjük jól össze az összes hozzávalót a keverőgépben, és forraljuk fel. Sült burgonyához és sültekhez ajánlom.

 

Mogyorómártás (Tarator Fendukh)

Hozzávalók:

20 dkg pirított mogyoró,
2-3 gerezd fokhagyma,
só,
frissen őrölt bors,
2-3 ek. citromlé,
1 tcs. áztatott kenyér,
víz,
1 tk. finomra vágott petrezselyem.

Daráljuk meg a mogyorót, majd tegyük a keverőbe a fokhagymával, a fűszerekkel, a citromlével és az áztatott kenyérrel együtt. Öntsünk hozzá 2-3 ek. vizet, keverjük habosra és közepesen sűrűre. Ha kell, tegyünk még hozzá egy kis vizet. Hideg sültekkel fogyasztják.

 

Burgonyagombóc

Hozzávalók:

6 szem héjában főtt, hámozott burgonya,
3 dkg vaj,
3 tojássárgája,
4 ek. joghurt,
1 tk. só,
1-1 késhegynyi frissen őrölt bors és porrá zúzott kurkuma,
1 mk. majoránna,
2 mk. szezámmag,
10 dkg darabosra vágott dió,
1 tojás, növényi olaj a sütéshez.

Még melegen törjük át sűrű szitán a burgonyát. Fakanállal keverjük habosra a vajjal. Keverjük hozzá a tojássárgáját, a joghurtot, a sót, a borsot, a kurkumát, a majoránnát és a szezámmagot. Készítsünk a masszából kis gombócokat. Mártogassuk bele először a felvert tojásba, aztán a dióba. Forró olajban süssük aranysárgára. Magában vagy sültekkel fogyasztják.

 

DESSZERTEK ÉS EGYÉB

Tejberizs masztikával

Hozzávalók:

1 tcs. rizs,
1/2 l víz,
1/2 tk. reszelt narancshéj,
5 ek. kristálycukor,
3/4 l tej,
1 tk. masztikapor,
2 ek. apróra vágott, forrázott mandula.

Mossuk meg folyó víz alatt a rizst, áztassuk hideg vízben 30 percig. Öblítsük le, hagyjuk lecsurogni. Forraljuk fel a vizet a reszelt narancshéjjal és a cukorral. Ha a cukor elolvadt, vegyük le a tűzről, fedjük le, és hagyjuk kihűlni. Ezután szűrjük le, és keverjük össze a tejjel és a rizzsel. Lassú tűzön, félig lefedve pároljuk 50 percig, adjuk hozzá a masztikaport, és pároljuk még 5 percig. Borítsuk tálra, és szórjuk be a mandulával. Hidegen tálaljuk.

 

Datolya mazsolával

Hozzávalók:

1 doboz kimagozott datolya,
4-5 ek. mazsola,
3-4 ek. narancslé vagy narancslikőr.

Tegyük egy csészébe a mazsolát a narancslével, és hagyjuk 3 órát állni. Hegyes, vékony, éles késsel vágjunk nyílást a datolyába, töltsük meg az áztatott mazsolával. Ezután nyomjuk össze a nyílást, és nyomkodjuk össze a datolyát eredeti formájára. Helyezzük kistányérokra.

 

Nyárson sült alma

Hozzávalók:

6 nagy alma,
1 tk. őrölt fahéj,
1 1/2 ek. méz.

Hegyes, vékony pengéjű késsel vágjunk ki az alma szára körül a csutka mélységéig egy gyűszű szélességű üreget. Húzzuk fel keresztben az almát a nyársra. Tegyünk a kivájt üregbe egy kis fahéjat meg mézet. Egy kis összenyomott alufólivával tömjük be az üreget, hogy a méz ki ne folyjon. Izzó parázson süssük meg az almát. Hosszúkás vesszőből fonott kosarat töltsünk meg jól megmosott és megtörölt almafalevéllel, és erre rakjuk rá a sült almát a nyárssal együtt.

 

Gyors desszert datolyából

Hozzávalók:

1 doboz kimagozott datolya apróra vágva,
1/2 tcs. darált, pirított dió,
2-3 ek. narancslé vagy rum,
1 tk. apróra vágott, kandírozott narancshéj,
1 ek. apróra vágott angelika,
3 tcs. tejszínhab.

Tálalás előtt keverjük össze az összes hozzávalót.

 

Sárgadinnye ánizslikőrrel

Hozzávalók:

2 jól lehűtött sárgadinnye 6 szeletre vágva,
3 tcs. tejszínhab,
6 tk. ánizslikőr,
6 vékony csík kandírozott angelika
vagy egyéb gyümölcs.

Vágjuk ki a cukordinnyét a héjából. Hűtsük jól le. Tálalás előtt verjük az ánizslikőrt a tejszínhabba. Tegyük a dinnyeszeleteket hűtött tányérokra, és rakjunk mindegyik tetejére egy kis likőrös tejszínhabot, majd díszítsük az angelikával.

 

Marcipánnal töltött datolya

Hozzávalók:

apró, fehér színű marcipán,
kimagozott, szárított datolya.

Vágjunk kis üreget a datolyába,és rakjunk mindegyikbe egy darab marcipánt. Tálaljuk kis "minyon"-papírban külön-külön.