Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

A japán fürdő

Ofuro
Ofurot (meleg fürdő) lehet venni otthon vagy hagyományosan a nyilvános fürdőkben a sentôban vagy az onsenben, a termálfürdőben. A fő szabályok a következők a fürdőkben: Férfiak és nők külön bejáratokon léphetnek be az elkülönített részekre, a ruhákat az öltözőkben kell levenni és polcokra vagy kosarakba kell helyezni, a fürdő területére csak szappan és törülköző vihető be, viszont a meleg medencébe szappant szigorúan tilos bevinni. A fürdőzőnek előzőleg szappannal alaposan le kell mosakodni a fürdő előterében, majd már tisztán léphet be a közös medencébe, ahol hosszabb időt lehet tölteni. A medence vize vagy fűtött, vagy természetes hőforrás lévén kb. 45°C-os. A fürdőzők meztelenül ülnek be a medencékbe és relaxálnak, beszélgetnek, vagy csak a falfestményeket szemlélik pihenésképpen.

furo
japán fürdő, amelyhez a vizet rendszerint 43 °C-ra vagy ennél forróbbra melegítik. Minthogy a fürdőző hosszú ideig pihen a fa- vagy fémkádban, a furo sokak szerint jótékonyan oldja a feszültségeket. A fürdőző megmosakszik a fürdő előtt, hogy tisztán lépjen a kádba. A japán lakások fürdőszobáiban és a nyilvános fürdőházakban a fürdőt mindig különválasztják a mosdóktól és az illemhelyektől.
A magánlakásokban épített furóban társadalmi szempontok is érvényesülnek. A nagy család tagjai szigorú rendben használják a kádat, először mindig az idősebbek fürdenek. A kisgyermekek, akiket nem lehet egyedül hagyni, anyjukkal fürdenek. A furo vizét általában erre a célra melegítik, ezért a család összes tagja közvetlenül egymás után fürdik.
A nyilvános fürdőházban működő furo, amelyet sentônak neveznek, egész Japánban elterjedt. Megfelelői megtalálhatók a szállodákban, a kollégiumokban és a fogadókban is. A bejáratnál árusítják a jegyeket. A jegyváltás után a látogató a közös férfi- vagy női öltözőbe megy. A ruháit öltözőszekrénybe, ill. műanyag vagy nádkosárba teszi, a kosarak pedig a polcokra kerülnek. A fürdőző egy ajtón át a zuhanyozóba vagy mosdóba jut. Ha megtisztálkodott, belép a kellemesen berendezett szobába, ahol a változatos alakú medence található. A fürdőző a nagyjából mellig érő forró vízben áll. A medencében általában 10 vagy több ember fér el egyszerre.

 

Onsen
Az onsenek (hőforrás) Japán egész területén fellelhetők és igen gyakoriak, gyógyító hatásuk már évezredek óta ismert. Japán számos híres onsenje gyógyítási központként vált ismertté. Többféle onsen típus létezik: a homatsuyoku pezsgőfürdőt jelent, az utaseyu lezúduló vízoszlopot, amelynek kiváló masszírozó hatása van a fájdalmas testrészekre, a rotenburo nyitott fürdőt, melynél a kellemes természetes környezetben rejlik a gyógyító, pihentető hatás. Másfélék is léteznek, mint a mushiburo, amely szaunára emlékeztet vagy a sunamushiyu, amely iszapfürdő jellegű.
Az onsenben történő fürdőzés az ofuronál leírt szabályokkal azonos.