Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia E-Tár
« katalógus
« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Tibeti génvariációk

A tibetiek alig háromezer év alatt alkalmazkodtak a magaslati életformához - derítették ki amerikai kutatók. Ez az embernél valaha is megfigyelt leggyorsabb genetikai alkalmazkodás - hangsúlyozta Rasmus Nielsen, a berkeleyi Kaliforniai Egyetem biológiaprofesszora, aki a tibetiek és a kínai lakosság 90 százalékát kitevő hanok genetikai vizsgálatát, valamint az adatok statisztikai elemzését irányította.

A tanulmány szerint a tibetiek és a hanok szétválása 2750 évvel ezelőtt történt: a nagyobb lélekszámú népcsoport a Tibeti-fennsík felé vette az irányt. A továbbiakban a magaslati viszonyok között élő tibetiek létszáma egyre apadt, ugyanakkor a síkvidéken élő hanoké exponenciálisan gyarapodott.

A tibetiek gyorsan szert tettek egy egyedülálló képességre: alkalmazkodtak a 4000 méter feletti magasságban való léthez, ahol a levegő oxigénkoncentrációja 40 százalékkal alacsonyabb, mint a tengerszinten. Ilyen magasságban a síkvidékiek fáradékonnyá válnak, fejfájásra panaszkodnak, kisebb a gyermekeik születési súlya, magasabb a csecsemőhalandóság körükben. A tibetieknél nincsenek ilyen problémák annak ellenére, hogy alacsonyabb az oxigénmolekulákat szállító hemoglobin szintje, ezáltal vérük oxigéntelítettsége.

Ez erőteljes alkalmazkodást kívánt, és nagyon sokan halhattak meg pusztán azért, mert nem rendelkeztek a megfelelő génvariációkkal - magyarázta Nielsen.

A két népcsoport génállományának összehasonlításakor a kutatók több mint 30 olyan mutációt fedeztek fel, amelyek sokkal gyakoribbak a tibetieknél, mint a hanoknál: a módosulások csaknem a fele szerepet játszik abban, hogy miként használja fel az oxigént a szervezet.

Az egyik mutáció, amellyel a tibetiek 90 százaléka rendelkezik, csupán a hanok tizedénél mutatható ki. Ez hasonló az EPAS1 génhez, amelyet szuperatléta-génnek neveztek el: néhány éve mutatták ki, és összefüggésbe hozható a rendkívüli sportolói képességekkel. A gén egy olyan fehérje termelését szabályozza, amely az oxigénszint érzékeléséért felelős, valamint nagy valószínűséggel szerepet játszik az aerob és anaerob metabolizmus (az oxigén jelenlétében és oxigén hiányában lejátszódó anyagcsere-folyamatok) közti egyensúly megteremtésében.

A kutatás révén a tudósok felfigyelhetnek olyan génekre, amelyek hatással vannak arra, hogy hogyan képes a szervezet megbirkózni az oxigénhiányos állapotokkal. Esetleg a kutatóknak sikerül megmagyarázniuk a skizofrénia és az epilepszia kialakulását is, amelyek összefüggésbe hozhatók a méhen belüli csökkent agyi vérellátással.

MTI, 2010. július 2.

 

 

Génjeik miatt bírják a nagy magasságot a tibetiek

Két gént azonosítottak amerikai és kínai kutatók, amelyek magyarázatot adhatnak arra, miként tudtak a tibetiek alkalmazkodni az igen nagy magasságokhoz, az oxigénben ritka levegőhöz.

A világ tetejének is nevezett Tibet a Föld legmagasabban fekvő területe átlagosan 4900 méteres tengerszint fölötti magasságával. A kutatók 31, egymással rokoni kapcsolatban nem álló tibeti ember genetikai állományát elemezték, majd kilencven, alacsonyabb területen élő kínai és japán tesztalany DNS-ével vetették össze az eredményt.

Mint Jinchuan Xing, az amerikai Utahi Egyetem humángenetikusa közölte, az 1-es és a 22-es kromoszómán lévő két génváltozat (jelük EGLN1 és PPARA) következetesen felbukkant a tibetiekben. Hozzátette, hogy a gének pontos szerepét a nagy magassághoz való alkalmazkodásban nem ismerik, de elképzelhetőnek tartják, hogy a hemoglobin koncentrációját csökkentik.

A tibetieknél szokatlanul alacsony a vér hemoglobinszintje, ami lehetővé teszi számukra, hogy nagy magasságban is könnyen lélegezzenek. Ennek lehetséges genetikai okait azonban még csak most kezdték kutatni a szakemberek.

Amikor olyanok látogatnak Tibetbe, akik egyébként kisebb magasságban élnek, úgynevezett magassági betegséget kaphatnak az oxigénhiány miatt, ami akár végzetes gyulladást is előidézhet a szívben vagy az agyban. A tibetieknél vélhetően kifejlődött egy, a hemoglobin koncentrációját szabályozó mechanizmus a negatív hatások megelőzésére - magyarázta Xing.

MTI, 2010. május 14.

 

 

A tibetiek egy rég kihalt ősembertől örökölték a magashegyi gént

A gyenyiszovai embernek, vagyis a ma élő ember egy távoli, de már rég kihalt rokonának köszönheti azt a gént a tibeti nép, ami lehetővé teszi, hogy a vidék különleges klímájában és ritka levegőjében is képesek legyenek kiváló fizikai teljesítményt nyújtani.

Azt már egy korábbi kutatás is megállapította, hogy a tibeti fennsíkon lakókat egy génváltozat segíti, de csak egy friss tanulmány mutatott rá arra, hogy ez a gén korábban a 41 ezer évvel ezelőtt élt gyenyiszovai emberben volt csak benne, rajtuk kívül egyetlen másik népcsoport génkészletében sem jellemző.

A gyenyiszovai ember maradványait 2008-ban találták meg egy szibériai barlangban. 2010-ben jelentették be, hogy egy eddig ismeretlen emberféléhez tartozik, mitokondriális DNS-e a neander-völgyi emberétől és a modern emberétől is eltér. A Nature-ben leközölt új eredmények azt sugallják, hogy a gyenyiszovai ember, vagy egy közeli rokona ugyan átadta ezt a gént a modern embernek, a génváltozat nagyon ritka volt, egészen addig, míg egy csoport a ma is élő emberfajból a tibeti fennsíkra nem költözött. Itt aztán olyan előnyt nyújtott a génváltozattal nem rendelkezőkkel szemben, hogy lassan a teljes tibeti populációban elterjedt. Rasmus Nielsen, a tanulmány vezető szerzője ugyanakkor nem biztos abban, hogy a gyenyiszovai ember maga is jól bírta a nagy magasságot és a ritka levegőt.

A génváltozat a vér oxigénszállító képességét befolyásolja, ami sokat segít a tengerszint feletti jó pár ezer méteres magasságban különösen ritkává váló levegőben. A tibeti népet leszámítva a gén még a han kínaiakban, a mongolokban és a serpákban található meg elvétve, Kelet-Ázsián kívül pedig egyáltalán sehol sem.

Index, 2014. 07. 03.