Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

vezír

(vagy a középperzsa [pehlevi] vcsir, „bíró”, vagy az arab vazír, „teherhordó” [„alkirály”] szóból), eredetileg az Abbászida-kalifák főminiszterének vagy képviselőjének elnevezése, később számos iszlám országban - az arabok, perzsák, törökök, mongolok és más keleti népek államaiban - magas közigazgatási méltóság. Hivatala a VIII. században jött létre, amikor is a Barmakida-család töltötte be ezt a posztot. Az Abbászidák vezíre az uralkodó és az alattvalók között állt, s az előbbit képviselte az utóbbiakat érintő valamennyi ügyben. Az állam vezetőjének eltávolodása a néptől az előzőleg uralkodó Omajjádok alatt ismeretlen volt, s egyértelműen perzsa hatást tükröz. A korai oszmán-török szultánok idején a vezír hivatalát pervane („tanácsadás”) néven emlegették; ez a szóhasználat az anatóliai szeldzsukok öröksége. Az oszmán-törököknél először 1380 körül adományozták a vezír címet katonai vezetőnek. Ettől fogva egészen Konstantinápoly elfoglalásáig (1453) a vezír az elérhető legmagasabb rangot jelentette, s egyszerre több személy - többek között az állam összes minisztere - is viselhette. Ebben az időszakban a befolyásos Çandarli-család több tagja is miniszterként szolgált, s a vezír rangot birtokolta.

II. Mehmed szultán alatt (ur. 1444-46, 1451-81) az oszmán-törökök is átvették a hagyományos muszlim szóhasználatot, tehát azt, hogy elsősorban a főminiszter kapja a vezír címet, ám ez elé odatették a „nagy” jelzőt is. A nagyvezír mellé segítőül több másik vezírt is kineveztek („a kupola vezírjei”); ők helyettesítették a nagyvezírt, amikor az hadjáratot vezetett, s ha kellett, ők irányították a sereget. Később a vezír címet megkapták a tartományok kormányzói s némely magas rangú tisztségviselő is, például a defterdár („a kincstár feje”).

A nagyvezír a szultán teljhatalmú képviselője volt, s ő őrizte a szultán pecsétgyűrűjét mint tisztsége jelképét. Valóságos befolyása viszont az egyes szultánok uralkodó erélyétől függött. 1654-ben a nagyvezír hivatalos, önálló rezidenciát kapott: ez a Magas Porta, mely gyakorlatilag átvette a szultáni palotától az oszmán-török közigazgatás valódi központjának szerepét. A XIX. századtól kezdve a nagyvezír elnökölt a szultántól kinevezett minisztertanács fölött; 1908-ban pedig az ő kezébe került a miniszterek kinevezésének joga is. Az Oszmán-Török Birodalom összeomlásával a nagyvezír hivatala is megszűnt.

Hagyományosan a vezír szót használják az ókori Egyiptomban alkirályi hatalommal fölruházott két főhivatalnok megnevezésére is. E hivatal legalább a 4. dinasztia korától (kb. Kr. e. 2570-2450) létezett, de különösen fontossá III. Szeszósztrisz uralkodásától (Kr. e. 1878-40) kezdve vált, amikor a vezír a maga jogi ellenőrzése alá vonta az egész egyiptomi közigazgatást.