Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Narai

Narai (szül. 1632. dec. - megh. 1688. júl. 11. Lop Buri, Sziám [ma Thaiföld], Sziám királya 1656-tól; nevezetes volt külpolitikájáról, s udvarában bontakozott ki a thai irodalom első aranykora.
Apja Prasat Thong király, anyja Song Tham király lánya volt; Narai nagybátyja és bátyja után került a trónra. Tehetséges uralkodó volt, ügyes politikát folytatott országa hagyományos indokínai riválisaival szemben, s kész volt beleszólni a világpolitikába is. Részint kínai, perzsa és angol származású ügynökei kereskedelmi kapcsolatokat létesítették Japánnal és Indiával, hogy megtörjék a Holland Kelet-indiai Társaság hegemóniáját a térségben, s a király szeretett volna jó kapcsolatokat kiépíteni a Brit Kelet-indiai Társasággal és a franciákkal is; ez az 1680-as években csak az utóbbiakkal sikerült, mivel a britek nem akarták felvenni a versenyt a hollandokkal.
Narai francia kapcsolatait erősítette Konsztantinosz Phaulkon görög kalandor is, aki a király főminisztere lett. Narai az 1680-as években három ízben is diplomáciai küldöttséget menesztett Franciaországban XIV. Lajoshoz, aki Phaulkon ígéreteinek hatására (bizonyos területi engedményekről és Narai megkeresztelkedéséről) mindannyiszor viszonozta ezt. Utoljára, 1687-ben hat francia hadihajó érkezett Sziámba 600 katonával, s a kicsiny sereg nem érte be a felajánlott Songkhla félreeső területével, hanem egyenesen elfoglalta Bangkokot. Ez országszerte Phaulkon- és franciaellenes hangulatot váltott ki. Amikor a király megbetegedett kihasználva kivégeztették Phaulkont, Narai halála után pedig elűzték a franciákat.