Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Maláj receptek
Forrás: http://www.mindmegette.hu/main.php?app=cikkek/cikkek.php&cikk_id=22

Malajziában három nép él egymás mellett: a maláj, a kínai és az indiai, így a háromféle konyha mindegyike magán viseli a másik kettő jellegzetességeit.

A maláj konyha sok száraz fűszert használ, mártásokat főz, kedveli a kókuszdiót – ezek az indiai konyha hatásai. A kínai ételekhez hasonlóan sok csilit és szóját használnak. A malájoknak tilos a sertéshús fogyasztása, ezért aztán hiányzik az étlapról. Az országban sokféle növény, fűszer és gyümölcs megterem, a tengeri halakat, rákokat is előszeretettel fogyasztják. Tipikus fűszernövény a fokhagyma, a gyömbérfélék, a kurkumagyökér, a citromfű, a koriander, a kesudiólevél. Az édességek alapanyaga az édesburgonya, a jamgyökér, a tápiókaliszt, a rizs, a pálmacukor, a kókuszdió.
Reggelire rendszerint a „nazi lemakot” fogyasztják: banánlevélbe csomagolt, kókusztejben főtt rizst csiliszósszal, egy fél tojással, néhány sózott, szárított apró hallal. Ehhez jön még egy marék sült földimogyoró. Ebédre rizst esznek valamilyen húsétellel, zöldséggel és savanyúsággal. A délutáni teához sütemény dukál, a vacsora pedig hasonló az ebédhez. A malajziaiak szeretnek enni, és ha megengedhetik maguknak, hatalmas adagokat fogyasztanak. Csak akkor kezdjünk hozzá a maláj ételek elkészítéséhez, ha felkészültünk rá, hogy egyes speciális hozzávalók beszerzése nem lesz egyszerű, a főzés pedig gyakran időigényes.


Sárga rizs

Hozzávalók:
2 csésze rizs, 1 finomra vágott hagyma, 1/2 kávéskanál kurkuma, 1 finomra reszelt sárgarépa, 2 paradicsom, 1 csésze csirkelé (forraljunk fel egy csésze vizet csontokkal és paradicsommal, majd letakarva főzzük 6 percig. Adjunk hozzá 1/4 csésze vizet és főzzük még 3 percig, szűrjük le)

Elkészítése: Tegyük mély tálba a rizst, hagymát, répát és csirkelevet. Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje a rizst. Főzzük egy negyed óráig nagy lángon. Miután a víz elpárolgott, lazítsuk fel villával a rizsszemeket. Hagyjuk 5 percig lefedve állni, mert ekkor puhul meg a rizs. Ha még kemény lenne, öntsünk rá 1/2 csésze vizet és tegyük vissza lefedve 2 percre.


Szaté

Hozzávalók:
személyenként kb. 20 dkg hús vagy belsőség (marha, csirke, tüdő, lép, pacal), fokhagyma, só, bors, kevés cukor, tamarind, olvasztott vaj

Elkészítése: A húst vagy a belsőségeket apró kockákra vágjuk, majd sóval, borssal, cukorral, fokhagymával és tamarinddal legalább egy éjszakán át pácoljuk. Nyársra húzzuk, majd grillen, parázs felett sütjük meg. Tálaláskor uborka és hagymaszeletekkel, mogyorómártással kínáljuk.


Sült csirke szilvaszósszal

Hozzávalók:
1 kg megnyúzott csirke, feldarabolva, szójaszósz, 1,5 kávéskanál ötfűszerpor, 4 evőkanál búzaliszt, 2,5 cm gyömbér, 1/2 csésze szilvalekvár, 2 kávéskanál kukoricaliszt, 1 kávéskanál szézámmag, 1/2 kávéskanál ecet

Elkészítése: Pácoljuk be a csirkét a szójaszósszal és az ötfűszerporral, valamint az összezúzott gyömbérrel 15 percig. Keverjük össze a kétfajta lisztet, forgassuk meg benne a csirkedarabokat és süssük ki olajban. 1 evőkanál forró olajban süssük át a szilvát, az ecetet és egy kis szójaszószt. Jól keverjük át, majd tegyük bele a megsült csirkedarabokat, és jól forgassuk meg benne. Vegyük le a tűzről és szórjuk meg szezámmaggal.


Hal sajtmártásban

Hozzávalók:
25 dkg fehér halhús, só, bors, 3 dkg vaj, 1 összetört közepes hagyma, 1 evőkanál liszt, 3 dl tej, 3 dkg reszelt sajt

Elkészítése: A vajat, hagymát és lisztet keverjük össze egy tálban és fedő nélkül süssük 4 percig erős fokozaton. Öntsük hozzá a tejet, sajtot, borsot és sót, keverjük össze és süssük további 4 percig. Szépen fektessük le a sózott, borsozott haldarabokat egy tál aljára, öntsük rá a mártást, fedjük le, és süssük erős fokozaton 5-6 percig, a hal vastagságától függően. Forrón tálaljuk, illik hozzá a sült paradicsom vagy bármely zöldség.


Maláj palacsinta

Hozzávalók:
34 dkg búzaliszt, 4 kávéskanál sütőpor, 3 kávéskanál cukor, 2 felvert tojás, csipet só, 2 csésze víz, 1 csésze tej, 2 evőkanál olaj, a töltelékhez: 2 kávéskanál pörkölt szézámmag, 3 evőkanál pörkölt földimogyoró durvára darálva, 6 kávéskanál vaj, 6 kávéskanál cukor, 6 kávéskanál édes kukoricakonzerv

Elkészítése: Keverjük össze a töltelék hozzávalóit, majd készítsük el a tésztát. Tegyünk a forró serpenyőbe egy adag tésztát, félig süssük meg, töltsük meg, tegyünk rá egy kis vajat, és lefedve süssük néhány percig. Félbehajtva tálaljuk.


Wajik

Hozzávalók:
személyenként egy csésze rizs, (kókusz)tej, barnacukor, kristálycukor

Elkészítése: A rizst vízben puhára főzzük. A kókusztejből és a kétféle cukorból sűrű szirupot főzünk, majd ráöntjük a főtt rizsre, és jól összekeverjük. Sokáig elálló édesség.