Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Hamdánida

Hamdánida, Észak-Mezopotámiában és Szíriában 905-től 1004-ig uralkodó muszlim arab dinasztia; tagjai, mint kiváló hadvezérek, az arab költők és tudósok pártfogóiként váltak híressé.

A család régóta al-Dzsazíra területén élt, de politikai szerephez csak akkor jutott, amikor a IX. században Hamdán ibn Hamdún részt vett az Abbászida-kalifa elleni fölkelésekben. Fiai mégis az Abbászidák szolgálatába szegődtek: al-Huszajn katonai parancsnokként, Abu al-Hajdzsá Abdalláh pedig Moszul kormányzójaként (905-929). Utóbbi ezzel a Hamdánida-dinasztia alapítójának is számít. A dinasztia Abdalláh fia, Nászir ad-Daula al-Haszan (ur. 929-969) alatt függetlenedett a kalifátustól, s nyugat felé, Szíria irányába is terjeszkedett. 979-ben a Bújida-házi Abud ad-Daula kiverte a Hamdánidákat Moszulból, s hatalma alá vonta Irakot. Abu Taghlib (ur. 969-979) Hamdánida-uralkodó kénytelen volt az egyiptomi Fátimidáktól menedéket és segítséget kérni, ám hiába. Abud ad-Daula később a Hamdánida-család két tagját, Ibráhímot és al-Huszajnt jelölte ki arra, hogy közösen uralkodjanak Moszul fölött (981-991), de a dinasztia hatalmának központja ekkor már átkerült Szíriába.

Aleppót és Homszot (Himsz) 945 körül szerezte meg Abu Taghlib nagybátyja, Szajf ad-Daula. Uralkodásának (943-967 k.) legnagyobb része azzal telt, hogy Észak-Szíriától Örményországig a határokat védte a bizánciak ellen. Az ő tiszteletére írta híres, dicsőítő költeményeit a neves arab költő, al-Mutanabbí (megh. 965), aki 948 és 957 között tartózkodott a Hamdánidák udvarában. A Bizánci Birodalom okozta bajok egyre súlyosbodtak Szajf ad-Daula uralkodása idején. A Hamdánidák államát több alkalommal megtámadták, s egy időre még Aleppó és Homsz is leveszett; Szíria déli felébe pedig betörtek a Fátimidák. A Fátimidák és Hamdánidák folyamatosan küzdöttek Aleppó birtoklásáért Szaíd-ad-Daula uralma alatt (991-1002), s még II. Baszileiosz bizánci császárt is bevonták a küzdelembe. 1002-ben az Aleppó fölötti uralom a rabszolgából lett hadvezér, Lúlú kezébe került. Ő előbb régensként uralkodott (1002-1004) a két utolsó Hamdánida, II. Ali és II. Saríf mellett, utána pedig a Fátimidák vazallusa lett.