Afrika Arab világ Ausztrália Ázsiai gasztronómia Bengália Bhután Buddhizmus Burma Egyiptológia Gyógynövények Hadművészet Hálózatok Hinduizmus, jóga India Indonézia, Szingapúr Iszlám Japán Játék Kambodzsa Kelet kultúrája Magyarországon Kína Korea Költészet Közmondások Kunok Laosz Magyar orientalisztika Mélyadaptáció Memetika Mesék Mezopotámia Mongólia Nepál Orientalizmus a nyugati irodalomban és filozófiában Perzsia Pszichedelikus irodalom Roma kultúra Samanizmus Szex Szibéria Taoizmus Thaiföld Tibet Törökország, török népek Történelem Ujgurok Utazók Üzbegisztán Vallások Vietnam Zen/Csan

Terebess Ázsia Lexikon
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U Ü V W X Y Z

« vissza a Terebess Online nyitólapjára

Hafszida

Hafszida, más néven BANÚ vagy BANU HAFSZ, XIII-XVI. századi, berber eredetű dinasztia Ifríkíjában (a mai Tunézia és Kelet-Algéria területén). 1229 körül az almohádok helyi kormányzója, Abu Zakaríjjá Jahjá alapította, aki húszéves uralma alatt kordában tudta tartani a törzsi vitákat és cselszövéseket, emellett gazdasági virágzást hozott az országának azzal, hogy kereskedelmi megállapodásokat kötött az itáliai, spanyol és provence-i közösségekkel, s kiterjesztette Hatalmát Marokkó északi részére és Spanyolországra is. Fia, Al-Musztanszir (1249-77) fölvette a kalifa címet, s az ő uralkodása idején élte az ország. Uralmát belső küzdelmek követték, aztán Abu Hafsz (1284-95), majd Abu Jahjá Abu Bakr (1318-46) helyreállította a Hafszidák államának egységét, amely időről időre a Marínidák támadásaitól szenvedett, de Abu al-Abbász (1370-94) alatt egy időre visszanyerte régi fényét, Abu al-Abbász konszolidálta országát, bár a Hafszida-területek kalózainak tevékenysége továbbra is veszélyeztette a nemzetközi kapcsolatokat.

A Hafszidák hatalma nem csökkent Oszmán (1435-88) alatt sem, de halála után az uralkodócsaládon belüli küzdelmek már a hanyatlást vetítették előre. Az ország arab uralom alá került, majd a spanyolok fészkelték be magukat a tengerpart városaiba. Végül a spanyol és a török erők közötti hatalmai harc az utóbbiak győzelmével végződött, így 1574-ben Tunisz török paşalikká (tartomány) vált.